Hunter

Nanocsövekkel a mesterséges foto­szin­tézis­ért

Kínai kutatók szerint szén nanocsövekkel megvalósítható a mesterséges fotoszintézis. A csapat eredményei azt bizonyítják, hogy a nanocsövek képesek a fotoszintézis egy fontos lépcsőfokának utánzására, amit a kémikusok mind a mai napig nem tudtak lemásolni.

A mesterséges fotoszintézis lehetővé tenné a hidrogén hatékony előállítását, megnyitva az utat a valóban tiszta gépjármű üzemanyagok előtt, de felhasználható lenne többek közt a légkör széndioxidtól való megtisztítására is. A fotoszintézis lebontó és felépítő folyamatokból tevődik össze, a fotoszintetizáló organizmusok a fényt használják a víz oxigénné és hidrogénné bontására, majd a hidrogén reakcióba lép a széndioxiddal a szénhidrátok szintetizálásának elősegítése érdekében, ezt használják fel az organizmusok az energia tárolásához. A kémikusok régóta próbálkoznak a folyamat reprodukálásával, egy kulcslépés lemásolása azonban lehetetlennek tűnik.

A látható fotonok csak korlátolt mennyiségű energiával tudnak hozzájárulni egy kémiai reakcióhoz, ezt az energiát felszívják a reakcióban résztvevő elektronok. A nagyobb energiát igénylő reakciók, mint a szénhidrátok szintézise, csak akkor mehet végbe, ha nagy számú energiával töltött elektron áll rendelkezésre a folyamathoz, ezért a kémikusok szerint a fotoszintézis a többelektronos rendszerek reakció osztályába esik. A fotoszintézisnek elegendő energiát biztosító többelektronos rendszert azonban még senkinek sem sikerült mesterségesen létrehoznia. Egy ilyen rendszerhez szükséges egy donor molekula, ami beszívja a látható fényt és sok elektront bocsát ki, valamint egy akceptor molekula, ami képes befogadni és eltárolni ezeket az elektronokat. A létező rendszerek egyszerre csak egy elektront tudnak kibocsátani és befogadni.

A New Scientist beszámolója szerint a kínai Heibei Tudományi és Műszaki Egyetem csapata Xian-Fu Zhang vezetésével felfedezte, hogy az egyfalú szén nanocsövek képesek a többelektronos rendszerek motorjaiként viselkedni. Egy szén nanocső ugyanis 32 szénatomonként be tud fogadni egy elektront, ami azt jelenti, hogy egy rövid nanocső is képes sok elektron befogadására, tehát elláthatná az akceptor molekula szerepét a mesterséges fotoszintézisben állítja Zhang.

A probléma másik részére is van megoldás: bár jelenleg nincs olyan ismert kis molekula, ami alkalmas lenne nagy számú elektron kibocsátására miután látható fényt nyelt el, a ftalocianin (PC) nevű molekulák fény beszívásakor képesek egyetlen elektron kibocsátására. Zhang csapata szerint ha nagy számú PC-molekulát kovalensen egy szén nanocsőhöz kötnek, akkor képesek lesznek létrehozni egy többelektronos rendszert, amit aktivál a látható fény.

A kínai kutatás azt mutatja, hogy egy mindössze 1 mikrométer hosszú nanocsőhöz 120 PC-molekula köthető és a molekulákból származó elektronok 25%-a tárolható el. "Úgy döntöttünk kezdetben ezt a rendszert alkotjuk meg, egyszerűen csak azért, hogy hatékonyan alakítsuk át a napenergiát elektromossággá" - mondta Zhang, aki azonban úgy véli, a nanorendszer képes létrehozni a mesterséges fotoszintézis modell egy kulcs komponensét. A nanocsövekben tárolódott extra elektronok felhasználhatók egy kloroplaszt vegyület, az NADP NADPH-vá alakításához, ami ezután a széndioxidot szénhidrogénekké redukálhatja.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Turdus #12
    Tripax: hát én még gimiben tanultam anno... Volt egy jó kis könyvünk, Oláh Zsuzsa: Biológia (ISBN: 9631894053)

    Egyébként szerintem rossz az ábra, nem a növényi fotoszintézist akarják utánozni, hanem az anaerób fotoszintézist.
  • Tripax #11
    Szarintem meg azok akik yízbű veszik ki az oxigént, azoknak ajánlom a youtube és hasonló videóportálok többi vicces filmjeit.

    Turdus honnan lehetne még többet tudni ezekről a növénylevél színe kapcsolatokról (nem vagyok a témában abszolút jártas)
  • Epikurosz #10
    ugye nem fárasztottad magad, hogy a #4-eskémben megadott linkre rákattints?
  • Sanyix #9
    Csak nehogy terroristák kezébe kerüljön!
  • dez #8
    A cikkírónak le kellene cserélnie a billentyűzetét, a vessző billentyű nem jól érintkezik. :)
  • Turdus #7
    A zöld szín azért van, mert a fotoszintézishez kék és piros fényhullámok kellenek (legalábbis a leggyakoribb C3-as és C4-es úthoz). Ezenkívül létezik még másfajta fotoszintézis is, ami kék-zöld frekvenciatartományt használ (az ilyen növények pirosak, jóval ritkábbak).
    Egyébként nem értem, minek kísérleteznek PC molekulákkal, nem lenne jobb cAMP-t használni? Még ha nehéz is előállítani laborban, kinyerhető lenne élő növényekből, azok meg úgyis újratermelik.
  • Nuki #6
    Én úgy tudtam a növények csak O2-t tudnak termelni.

    H2 csak köztes folyamatokban jön létre. Ha létre lehetne hozni növényekkel tisztán hidrogént, akkor azt a cikkíró biztos megemlíti, ám ő csak azt írja hogy: "A fotoszintézis lebontó és felépítő folyamatokból tevődik össze, a fotoszintetizáló organizmusok a fényt használják a víz oxigénné és hidrogénné bontására, majd a hidrogén reakcióba lép a széndioxiddal a szénhidrátok szintetizálásának elősegítése érdekében," vagyis a H2 már a növényen belül elfogy, hogy szénhidrogén válhasson belőle.

    Ha lehetne H2-t előállítani növénnyel legalább harminc.. nem, háromszázezer növényt használnának erre legalább!
  • brueni #5
    az hogy elméletben képes rá, az oké, de hogy mondják meg neki, hogy micsinájjon, mert éppen csinálhatna mást is.
  • Epikurosz #4
    Nem rossz. Kombinálva az 1 milliárd éves hidrogéntermelő baktériumokkal (katt ide!) kezdek optimista lenni.
  • paat #3
    biztos belekerül egy kis időbe, mire megkapja a tanácstúl a zengedélyt

    Azonban szerintem a cikkből hiányzik egy összehasonlítás, hogy miért is jobb ez, mint valódi növényekkel megoldatni a problémát. Ugyanis növényekkel is lehet hidrognént termeltetni, a CO2-t is befogják, emellett természetes, zöld színűek, ami sztem nem lesz jellemző az itt felsorolt anyagokra. Egyszóval esztétikusabb lenne a valódi növényes megoldás. Mindenesetre az angol vagy magyar cikkíró dolozhatott volna egy kicsit többet is.