Hunter

Az óceánok már telítődtek üvegházgázokkal

A mostani évtizedben gyorsabban nő az üvegházgázok szintje, mint az 1990-es években, a természet pedig egyre kevésbé siet a segítségünkre, állítja egy új elemzés.

A kutatás több tényező együttes hatását teszi felelőssé, köztük a gazdasági növekedést, az intenzív kőolajszármazék felhasználást és az óceánok széndioxid felszívó képességének csökkenését, ami talán a legaggasztóbb az összes közül. 2000 előtt a légköri széndioxid szint 1,5 ppm-mel emelkedett évente, a századforduló óta azonban ez az érték 1,9 ppm/év-re ugrott, olvasható a Nature magazin hasábjain a felmérést készítő ausztrál Global Carbon Project jelentése.

Joseph Canadell a felmérés vezetője szerint a változás közel kétharmad részben a világ növekvő gazdasági tevékenységének tudható be. A maradék egyharmad fele a fosszilis üzemanyagoktól való növekvő függés számlájára írandó, ami szintén a gazdasági tevékenységhez köthető. Ez fokozottan érvényes az előretörő nemzetekre, például Kínára. A fennmaradó szelet pedig a természet fricskája, a várakozásokkal ellentétben az óceánok ugyanis egyre kevésbé szívják el a légköri széndioxidot. "Ötven évvel ezelőtt ha kibocsátottunk egy tonna széndioxidot, az óceánok eltávolítottak belőle 600 kilogrammot. Jelenleg ez már csak 550 kilogramm és a mennyiség folyamatosan csökken" - magyarázta Canadell.


Az óceánok egyre kevesebb üvegház-gázt nyelnek el

Az még tisztázatlan, miért csökkent le az óceánok kapacitása. Elképzelhető, hogy a felszíni rétegek telítődnek az üvegházgázokkal, részben a légkör növekvő szintjei, részben a csökkenő óceáni keveredés miatt, ami telítetlen vizeket hozna a felszínre. Canadell és munkatársai 1956 és 2006 közötti globális széndioxid szint méréseket tanulmányoztak, illetve részletesen felmérték az 1959-2000 időszak kibocsátási forrásait és elnyelődéseit, melyek alapján elkészítettek egy 2006-ig előrevetíthető modellt. A modell prognózisát összevetették a tényleges adatokkal, majd beazonosították a fő változásokat, melyek az elmúlt években megfigyelt emelkedésekhez vezettek.

Canadell kiemeli, hogy még a nagy vihart kavart IPCC jelentéshez alkalmazott modellek sem jósoltak ilyen gyors visszaesést az óceán elnyelő képességében, a probléma csak most bukkan a felszínre a megfigyelési adatoknak köszönhetően.

Egy másik, szintén a napokban megjelent tanulmányban Ute Schuster és Andrew Watson a brit Kelet-Angliai Egyetem kutatói az Észak-Atlanti óceán széndioxid felvételét vizsgálták a kereskedelmi hajók fedélzetén elhelyezett műszerek által begyűjtött adatokból. Jelentésük szerint az óceán egyes területeinek széndioxid felvétele az 1990-es évek közepe óta több mint a felére csökkent. A felfedezés három hónappal azután érkezett, hogy egy kutatócsoport hasonló folyamatot észlelt a 60. déli szélességi kör és az Antarktisz között elterülő déli óceánon. A megfigyelések egyre inkább arra engednek következtetni, hogy a világ víztömegei fokozatosan elvesztik az emberi fejlődés miatt kiáramló széndioxid tárolásának képességét.

Mindezek ismeretében az üvegházgáz szintek felülmúlhatják az IPCC legpesszimistább jóslatait. Canadell szerint a gyorsulás "szinte megállíthatatlan". "Minél tovább várunk a károsanyag kibocsátás csökkentésével, annál nehezebben tudjuk féken tartani az emissziót, mivel a természetre egyre kevésbé számíthatunk" - figyelmeztet az ausztrál kutató.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Epikurosz #57
    Sokkal fejlettebb ott a technika.

    UK is eljutott oda, kb. 100 év ipari fejlődés után (az első 200 évet most hagyjuk), hogy visszamerészkedtek a halak a Temzébe.

    A másik véglet Irak, ahol a bikacápa Bagdadig felúszik az Eufráteszen.

    Mi meg a Dunánkkal a békák segge alatt vagyunk.
  • Gerbill #56
    Nagy a népsűrűség, igen, de akkor sem 1,5 milliárdan élnek, meg nem is 300 millióan. Ha olyan nagy volna a környezeti szennyezés nem hinném, hogy az átlag életkor itt lenne a legmagasabb a Földön, annak ellenére, hogy a lakosság nagy része(1/4) Tokióban és annak környékén él.
  • rigidus #55
    > És még csak nem is élnek olyan sokan Japánban, hogy a közelekedés okozzon akkora szennyezést.

    127.5 millio ember tenyleg nem sok...

    A terulet negyszer nagyobb mint Magyarorszag, kepzelj el odahaza haromszor annyi embert mint amennyi van.
  • debut12 #54
    Ezt említsd meg a narancs vezérnek, az úgy is fogékony az ilyen hülyeségekre...
  • Gerbill #53
    Az egyesült államok a második, Kína pedig az első a legszennyezőbb országok között. Japánban mi szennyezne? Ott nincs szinte semmi nyersanyagkitermelés, a gyártást is az egykori gyarmataira helyezte ki, köztük Kínára, Koreába. És még csak nem is élnek olyan sokan Japánban, hogy a közelekedés okozzon akkora szennyezést.
  • rigidus #52
    Egy ilyen cikkhez, a cimoldalon, a cim mellet levo kepes illusztracioban uveghaz gazokat kibocsato kemenyek lettek volna idealisak - vizet parologtato hutotornyok helyett.
  • Epikurosz #51
    jó. akkor itt melyik a vulkán? az ember?
  • Ironka #50
    kábé annyira erősíti fel, mint egy vulkánkitörés egy rajta járó ember lépteinek hangját

    nagyságrendileg köszönőviszonyban sincsenek egymással
  • Epikurosz #49
    azt akartam írni, hogy
    vasika:
  • Epikurosz #48
    vasika?
    valszeg az ember csak felerősíti a természetes folyamatokat. így sem jó, úgy sem jó.