Hunter

Szállításra kész az európai űrlabor

Elkészült és már csak a floridai Cape Canaveralba való átszállításra vár a Nemzetközi Űrállomás (ISS) új európai eleme.

A Colombus Laboratóriumot összeszerelése színhelyén, a németországi Brémában adták át egy hivatalos ünnepség keretei között, melyet Angela Merkel kancellár nyitott meg. Az eseményen képviseltette magát az európai űripar számos képviselője, élükön az ESA vezérigazgatójával, Jean-Jacques Dordainnel. A tervek szerint a 13 tonnás űrlabort május végén szállítják át az Egyesült Államokba, a Kennedy Űrközpontba egy Beluga teherszállító repülőgép rakterében, ahonnan egy űrsiklóval juttatják fel rendeltetési helyére.

Klikk ide! Klikk ide! Klikk ide! Klikk ide! Klikk ide! Klikk ide!
Klikk a képekre a nagyobb változathoz

Az 1 milliárd eurós projektet az EADS űrszállítmányozási részlege vezette, melyhez alvállalkozóként 10 európai ország közel 40 cége csatlakozott. A fejlesztés és a megépítés megközelítőleg 10 évet vett igénybe. A laboratórium maga egy henger alakú modul, amit úgy alakítottak ki, hogy elférjen egy űrsikló rakterében. Sajnos az űrsiklóflotta megrendülése az ESA Colombus modulhoz kapcsolódó terveire is jelentős hatással volt és van, ezért a laboratórium csak valamikor 2007 őszén indulhat el az űrállomás felé.

A Colombus célja, hogy kibővítse az űrállomás kísérletezésre használható területét, így a földi tudósok az ISS asztronautái segítségével jóval több biotechnikai, gyógyászati, anyag-, folyadék- és élettudományi kísérletet végezhetnének el a súlytalanságban. A modul 4,5 méter átmérőjű és 75 köbméternyi térrel bővíti ki az űrállomást. Saját energia- és hűtőrendszerrel, valamint kommunikációs csatornákkal rendelkező, jól felszerelt, önálló laboratóriumként fog működni, emellett elvileg 10 telefonfülke méretű tudományos kísérletekkel megpakolt rekeszt tud befogadni.


A Colombus modul több különálló elemből tevődik össze. Az egyik ilyen az EADS Astrium által megépített Biolab, ami a sejteken, szöveteken, mikroorganizmusokon, valamint kisebb növényeken és gerincteleneken elvégzendő kísérleteket teszi lehetővé. A modul alkotóelemei a European Drawer Rack kísérleti platform, az EPM, azaz az Európai Élettani Modul, utóbbi az emberi gyógyszer-kutatások a gravitációban el nem végezhető kísérleteit szolgálja ki. Meg kell említeni az FSL-t, a Folyadék Tudományi Labort, ami mint neve is mutatja a folyadék kísérleteket támogatja.

Ezek az elemek már a Colombus részét képzik, míg további három, a fehérje kristályosító és elemző létesítmények, a PCDF és APCF modulok, és a Cardiolab csak az ISS-re való bedokkolás után kerülnek a helyükre. A teljes szerkezet élettartamát 10 évre tervezték. Európa következő nagy lépése az ATV teherszállító űrjármű lesz.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Tiberius B #16
    Mi az a HDI?
  • marcio mela #15
    És mennyi az USA és menyi az EU HDI-je?
    Ha ez egyáltalán mutatja ki mennyire erős gazdaságilag.
  • Sith #14
    Örülök hogy végre elkészültek vele.
    Emberes ürrepülésről anyit hogy akármenyire is drága sokszor nem csak PR célokat szolgál

    Mi van ha a terroristák kezébe kerül?
    remélem elégedett vagy
  • Caro #13
    HDI?
  • Mice #12
    már egy teljes nap eltelt és még mindig sehol valami flémező hozzászólás, hogy adják inkább afrikai éhezőknek:)) na ne mááá:PPPP
  • kamov #11
    Kb. 4 nagyobb cikk a minimum, amiből be lehet mutatni az ISS-t.
  • marcio mela #10
    Az EU jelenleg is a legnagyobb gazdasági erővel rendelkezik a világon.

    Fejtsd ki mit értesz azon,hogy a legnagyobb gazdasági erővel rendelkezik.Megneveznéd pontosan?
    Nominális GDP;reál GDP;GNP?
  • BiroAndras #9
    "Csak a teljes gazdasági függetlenedés jelenthet megoldást"

    Ez lehetetlen ma már. Inkább a kb. azonos szintű kölcsönös függésre kell törekedni.
  • NEXUS6 #8
    Az EU jelenleg is a legnagyobb gazdasági erővel rendelkezik a világon. Csak "sajnos" a tagországok a bevételek nagyrészét olyan "hülyeségekre" költik, mint fejlett egészségügyi és nyugdíj rendszer, szociális háló stb. Ahelyett hogy fegyverkeznének és jól odacsapnának már valakinek, vagy pl 10 milliárdokat költenének emberes űrrepülésre, aminek sajna jelenleg még jobbára monnyuk inkább csak PR haszna lenne.
  • Ryuuzaki #7
    Csak a teljes gazdasági függetlenedés jelenthet megoldást (mondjuk épp ez ellen jött létre az egész), ehhez egy fontos lépés a már említett Galileo rendszer, ami a GPS EU-s alternatívája. Az amcsik hatalmas pénzeket keresnek a GPS-szel, már a kombájnoktól kezdve a precíziós bombákig mindenben ez van...