SG.hu·

Szemétdombbá vált az űrállomás

Elfogyott a hely a Nemzetközi Űrállomáson, ezért néhány héttel ezelőtt az ott élő két asztronauta kidobta a haszontalan hulladék egy részét akárcsak egy lomtalanításnál, csak éppen itt a szemét az űrben lebeg. Ilyen az élet a Columbia után.

A lomtalanítást, ami a legutóbbi űrséta alkalmával zajlott le, igen óvatosan kellett végrehajtani, hogy a már szükségtelenné vált antenna burkolatok és az elromlott szivattyú panel ne váljanak halálos bumerángokká. A művelet sikerült, mindkét csomag elhagyta az állomás pályáját és a légkör felé tart, hogy ott végezze be pályafutását. A hulladékot elszállító űrsiklók kényszerű nélkülözése miatt, ami már közel két éve tart, az űrállomás egyre inkább egy lomtárhoz hasonlít, mintsem egy ultra modern keringő laboratóriumhoz. "Szűkös a hely" - fogalmazott finoman Mike Fincke űrhajós.


A gond az, hogy az űrsikló járatok helyreállítása legjobb esetben is csak jövő tavaszra várható, bár a hurrikánok pusztításai miatt szinte biztos, hogy a Discovery nem fog márciusban felszállni, így hát a legénységnek a szemét felhalmozásán kívül nem marad más választása. "Eljutottunk arra a pontra, amikor már ki kellett találnunk valamit a probléma kezelésére, magától nem tűnik el. Ide nem jár a szemetes minden héten" - mondta Ken Bowersox, az állomás Columbia-katasztrófa utáni első kapitánya.


A képernyőn Michael Fincke (jobbra)
és Gennady I. Padalka
Ugyanígy vélekedik Michael Foale, aki hat hónapig dolgozott az állomáson és gyakran panaszkodott a helyhiányra. Szerinte az első űrsikló küldetésnek kizárólag a szemét eltakarítására kellene összpontosulnia. "A felgyülemlő hulladék korlátozza munkánk hatékonyságát, mivel mindig odébb kell rakni ezt-azt, ha hozzá akarunk férni egy panelhez, bár a helyzet még messze nem olyan kritikus, mint ami a Mir űrállomás fedélzetén uralkodott" - mondta Foale, aki az egykori szovjet konstrukción is teljesített szolgálatot.

Az azonban csekély vigasz a NASA-nak, hogy a 6 éves állomásuk nem olyan rendetlen, mint az oroszoké, amit 2001-ben, 15 évnyi használat után vontak ki a forgalomból. A NASA pontosan ezt akarta elkerülni, most mégis kezd a Nemzetközi Űrállomás a Mir tükörképévé válni.

Az űrsiklók leállítása óta orosz teherhajók látják el az állomást, azonban rakterük mindössze a harmada az űrsiklókénak és nem is olyan gyakori látogatók. Az űrkapszulákba az űrhajósokon kívül nem sok minden fér. "A helyzet kezdett kétségbeejtővé válni, ezért valamit mindenképpen tenni kellett" - mondta Bowesox, utalva a lomtalanításra. "Sajnos még így is nagyon messze vagyunk a helyzet normalizálásától."

A nagyobb tárgyak között találhatók a tudományos kísérleteket tároló rekeszek, egy lerobbant edzőgép és más hasonló állapotú berendezések, elhordott űrruhák és az orosz űrhivatal több tucat dokkoló berendezése, melyek szintén felújításra szorulnának, pénz azonban nincs a művelet elvégzésére. A kisebb tárgyak között olyan érdekességek vannak, mint egy IMAX film feldolgozatlan tekercsei - melyek vízzel teli zsákok közé vannak beágyazva, megóvandó a kópiákat a sugárzástól - valamint az űrhajósok személyes tárgyai, mint Bowersox pólói és egy ízléstelen zöld nyakkendő, amit önmaga felvidítására viselt időnként.


Rumli az űrállomáson - középen Gennady I. Padalka és Mike Fincke

A nyakkendő tulajdonosa szerint a lomosodás problémája már a Columbia-katasztrófa előtt is érezhető volt. A kialakult helyzet a felhalmozás eredménye, azaz az űrhivatalok a kezdetekkor mindennek a tartalékjának a tartalékjait is felvitték. A helyzetet tovább rontja az űrsiklók 2010-re tervezett kivonása, így az eszközök szállítása terén végleg zátonyra futhat az állomás.

Kapcsolódó cikkek és linkek

Hozzászólások

Jelentkezz be a hozzászóláshoz.

© Epikurosz2009. 08. 05.. 10:50||#25
Pályakorrekciókra úgyis szükség van. Kellemest a hasznossal, 2 legyet egy csapásra.
© Vass Gábor2009. 08. 05.. 10:33||#24
Még mindig sok a szemét az állomáson?
© Tetsuo2004. 10. 13.. 01:48||#23
Jobb lenne a hajtómûvekben elégetni a sok szart..
© GABOR162004. 10. 10.. 15:15||#22
Ja hogy aztán meg az ûrálomás letérjen a pályájáról.
© kukacos2004. 10. 09.. 20:56||#21
Én azt nem értem, miért nem gondoltak erre anno. Kellene egy szemétágyú az ûrállomásra, ami elég nagy sebességet ad a cuccoknak ahhoz, hogy az a légkörrel ütközõpályára álljon.
© Raszkolnyikov2004. 10. 07.. 22:33||#20
A Pindúr Pandúrok az tõõõk jóóó!!!!
© mohojojo2004. 10. 07.. 19:42||#19
Szerintem vagy égetnek vagy elviszik a szemetet de ha belegondolsz hogy azért küldenek fel egy hajót hogy a szemetet "ki" vigye az eléggé demoralizáló.
Azt sem hiszem el hogy ilyen problémákra nem gondoltak.
Én a helyükbe felvinnék egy komposztálót meg egy darálót meg pár kiló földet és megrohasztanám az egészet utána meg bele ültetnék Búzát.
© Raszkolnyikov2004. 10. 07.. 18:48||#18
De azért mégis hova rakják azt a sok szemetet?! tudjátok ti mennyibe, kerül felküldeni egy hajót? Fõleg most, hogy a ruszkiknak kell megcsinálniuk. Az orosz költségvetés huszada az amerikainak és a magyarnak is csak 5-6szorosa. Erkölcsileg nem elfogadható, de nincs más megoldás egyelõre.
© gz82004. 10. 07.. 17:49||#17
Az yard sale, nem sell!
© Baszkurátor2004. 10. 07.. 11:57||#16
A földet(igaz nagy küzdelem árán) már sikerült szemétdombá változtatni.Irány az ûr.....