Hunter

Öngyógyító űrhajók

Önjavító űreszközök irányába tettek egy lépést új tanulmányukkal a Bristol Egyetem Űrrepülés Mérnöki Karának kutatói.

Egy űrhajó megépítése már önmagában is kemény feladat. A rendkívüli precizitású alkatrészeknek túl kell élniük a világűr vákuumát, annak hőmérsékleti szélsőségeit és ezeknek a szélsőségeknek a hirtelen változásait. Amint egy űreszközt pályára állítottak a mérnököknek gyakorlatilag nullára csökken az esélyük egy esetleges meghibásodás kijavítására, hacsak maga az űreszköz nem rendelkezik önjavító képességekkel.

Ennek irányába tettek egy lépést új tanulmányukkal a Bristol Egyetem Űrrepülés Mérnöki Karának kutatói, akik mint már oly sokszor, ezúttal is a természetet vették alapul. "Amikor megvágjuk magunkat, nem kell összeragasztanunk a sérült területet hiszen rendelkezünk egy öngyógyító mechanizmussal. Vérünk varrá keményedik, és védőréteget biztosít az alatta fejlődő új bőr számára" - fejtegette Dr. Christopher Semprimosching, az ESA anyagtudósa, a tanulmány felügyelője a pénzügyi támogatást nyújtó Európai Űrtechnológiai Kutató Központ (ESTEC) részéről.

Ezekhez a vágásokhoz hasonlította az űrhajók elhasználódásból adódó sérüléseit. A hőingadozások, vagy a hatalmas sebességgel közlekedő porszemek, mikormeteoridok apró réseket ütnek az eszköz szerkezetében, melyek felgyülemlése egyre gyengébbé teszi az űrjárműt, mígnem elkerülhetetlenné válik a katasztrofa. A kutatóknak éppen ezért az ember sebgyógyulási folyamatát kellett reprodukálniuk illetve átültetniük egy gépi rendszerbe.

Semprimosching és munkatársai az űreszközök alkatrészeihez használt gyantás kompozit anyagban futó szálak néhány százalékát kicserélték ragasztóanyagokkal feltöltött üreges szálakra, amit egy könnyen törhető anyagból kellett készíteniük, ezért a választás az üvegre esett. "Amikor bekövetkezik egy sérülés a szálaknak könnyen kell törniük, máskülönben nem tudják kiereszteni a repedések kitöltéséhez és a javítás elvégzéséhez szükséges folyadékokat" - magyarázta Semprimoschnig.

Az üreges szálak sérülés esetén eltörnek és kieresztik az általuk tárolt folyadékokat, melyek feltöltik a repedéseket és megszilárdulnak

Az emberek esetében a levegő kémiai reakcióba lép a vérrel és megkeményíti azt. Az űr légmentes közegében azonban a mechanikus ereknek kell biztosítaniuk a folyékony ragasztó megszilárdításához szükséges adalékokat is. Az anyagoknak egyrészt kellően nyúlósnak kell lenni hogy kitöltsék a keletkezett réseket, másrészt nagyon gyorsan meg is kell szilárdulniuk.

Az első lépéseket újabbak fogják követni, melyek már jóval gyakorlatibbak lesznek, azonban a kutatók szerint még legalább egy évtizedre lesz szükség, mire technikájuk eljut az űrbe. Az öngyógyító űrhajó ígérete hosszabb élettartami eszközök, így nagyobb lélegzetvételű küldetések lehetőségét hordozza magában. Segítségével megkétszerezhetnék a Föld körül keringő műholdak vagy akár űrbázisok élettartamát, ami ezzel arányban felére csökkentené egy-egy küldetés költségeit. Az élettartam megnyúlása egyben azt is jelenti, hogy a Naprendszer azon távoli részeibe is lehetne űrexpedíciókat küldeni, ami a jelenlegi technikával túl kockázatosnak minősül.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • mrzed001 #43
    kb mindennel egyetértek, amit írtál, annyival egészíteném ki, hogy:
    a pánspermia elmélet szerint a földre meteoritok hozták az élet "alapanyagát", illetve esetlegesen pár baktériumot. Ha ezt a feltételezést elfogadjuk, akkor azok a szerves anyagok nemcsak hogy az űrt viselték el, de még a (vékony) légkörbe való pelépést/földetérést is, szóval nem lehetetlen :))
    + a műanyagok is szerves anyagok, és készültek már elég spéci kompozit elemek is belőle
  • mrzed001 #42
    Ezért mondogatom mindig, hogy az ISS jó kezdeményezés, csak épp lassan ideje lenne megépíteni a jóvalnagyobb forgólakrészes Babylon 1-et :)))
  • HUmanEmber41st #41
    A centrifugális erő az nem olyan jó, mert kis átmérőnél a fej sokkal könnyebb, mint a láb, szvsz csak telehánynák az űrhajót a folyamatos szédüléstől..
  • Tiberius B #40
    Igaz. Érdekes, de igaz.
  • saxus #39
    "mondjuk az se lenne roszz hogy ha muhold valami kifinomult "radarral" mar messzirol erzekelve a karosodast okkozo aprobb targyakat automatikusan"

    Megnézem azt a műholdat, amelyik 1-1 200 km/s-s sebességgel mozgó porszem miatt fog pályakorrekciót végrehajtani...

    A vorlon/árny technika valós alapjaihoz annyit hozzáfűznék, hogy ezek szerves anyagok. A ma ismert szerves anyagok meg tudomásom szerint az űrben vagy elszenesednének, vagy elporladnának. Egyébként folytathatták volna még pár évadon keresztül a B5-t.

    A mesterséges gravitációhoz meg annyit, hogy először csináljanak csak egy olyat, ami centrifugális erővel képes már szimulálni a gravitációt... A mai űrtechnika, hat khm. a béka feneke alatt van :) Persze, most hi-tech meg minden, de szerintem közel sem fejlődik olyan gyorsan, mint fejlődhetne.

    Ill. pontosabban szerintem nem is igazán azzal lenne gond, hogy például ne tudnánk már most létrehozni egy bázist a Holdon, csak épp rá kellene szánni magunkat, hogy lépjünk egyet. Ehelyett inkább anyagi okokra hivatkozva csoszogunk, meg mindenféle vizsgálatot próbálunk végezni a távolból. Egy csövön keresztül sok mindent meg lehet nézni, de nem jobb odamenni és látni?
  • mrzed001 #38
    Ha csak egyenes arányosságot nézünk, az is azt jelenti, hogy 3x akkora távolságban 1/3 az erő (szóval messziről meg se ricegteti) :)
  • NEXUS6 #37
    És ki mondta hogy egy elektrosztatikus vagy akármilyen mező, az űrhajó 2x-nél egyszercsak végetér, max a sci-fi írók;)
  • BiroAndras #36
    Érdekes, hogy nem nagyon hallani róla. A fizika jelen állása szerint a gravitációt nem lehet befolyásolni, szóval egy ilyen felfedezés eléggé fontos lenne ahhoz, hogy hír legyen belőle.
    Esetleg van valami kapcsolódó link, ahol utánna lehet nézni?
  • Razy #35
    Van!Az elmúlt évben volt egy kiálítás a műszaki egyetemen a szupravezetőkkel kapcsoltaban és ki is lehetett probálni.Én féltem kipróbálni mert aztmonták nagyon forog
    :)
  • Tiberius B #34
    SÚLYA vagy TÖMEGE??? Nem mindegy.