Hunter

A QNX visszatér az űrbe

A Discovery űrsikló biztonságát egy robotkarra szerelt lézeres kamerarendszer igyekszik garantálni, melynek lelkét a QNX Neutrino RTOS adja.

A Neptec jelentős tapasztalatokkal rendelkezik a zord környezetekben alkalmazható elektronikák, digitális jelfeldolgozó eszközök tervezésében és gyártásában. Számos területen bizonyítottak már az egészségügytől az űrrepülésig. Most ez utóbbira készülnek a Lézeres Kamerarendszerrel (LSC), melynek feladata, hogy aprólékosan átvizsgálja az űrsikló hővédő csempéit a visszatérés előtt, még időben megállapítandó a Columbia vesztét okozó esetleges sérüléseket a gép testén. A kényes művelethez egy megfelelő szoftverre is szükség volt, a Neptec választása pedig a megbízhatóság szem előtt tartása mellett a QNX Neutrino Real Time OS-re, azaz valósidejű operációsrendszerre esett.


A jelenlegi feladat a hővédő csempék közötti kitüremkedés megszüntetése

A QNX alapú LCS háromdimenziós felvételeket közvetít az űrsikló külsejéről a 13 napos küldetés során. A Neptec nem először alkalmazza a QNX RTOS technikát a NASA-nak kifejlesztett rendszereiben, sőt, már az űrsiklón is bizonyított az operációsrendszer így nem igazán meglepő, hogy újra helyet kapott a küldetésben.

Maga a QNX RTOS 6.3 ingyenesen letölthető a www.qnx.com weboldalról, ami a Photon grafikus felülettel asztali számítógépeink operációs rendszerévé is válhat. Persze sajátos, ikonok nélküli kezelői felülete sokak számára idegen lehet majd első pillantásra, valamint nem túl széles szoftverskálája is visszariaszthatja a Windows-hoz szokott felhasználókat.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • irkab1rka #10
    ha valakit érdekel, akkor próbálja ki bochs, vagy vmware alatt. Nekem tetszett, még az 1 floppy-s változata is.
  • noss #9
    ja én is belekóstoltam* már a qnx-be. nagyon fasza cucc, kár h nincs jobban elterjedve/támogatva.
    mindenesetre elég jó marketing, h az űrben is megtűrik!

    *: azért én akkoriban már sikeresen kifagyasztottam ;)
  • Andrei #8
    Az a baj, hogy ezek az ursiklok meg a hideghaborus eraban kerultek kifejlesztesre, amikor a NASA koltsegvetese tobb, mint tizszerese volt a mostaninak (es akkor meg inflaciot nem is szamoltunk). Gondolom mar lassan ezek a cuccok is kioregszenek, viszont az utodaik megtervezesehez megintcsak marha sok zsozso kellene. Kulon szopas az amerikaiaknak, hogy ennek ellenere teljesiteniuk kellene a vallalasaikat a nemzetkozi programokban, az pedig nemigen teszi lehetove, hogy nyugdijazzak a mostani siklokat.
  • Caro #7
    Hmmm....
    az orrkúp miből van?
  • bandia #6
    Én csak azt nem értem, hogy az elmúlt 20 évben a repülések során tutti, hogy ugyanúgy letörtek darabok mint most, akkor miért nem okozott problémát? Most a Columbia óta meg ez a fő bibi...Egyébként meg ilyen elavult technikával az űrben minek bűvészkednek. Ennyi pénzből amennyit a shuttle-re költenek már rég kifejleszthető lett volna egy új, biztonságosabb, gazdaságosabb űrrepülő sztem....De az amcsik híresek a pazarlásról:(
  • Emmegki #5
    Jó oprendszer ez a QNX, régebben volt egy QNX4-es demóflopim, totál grafikus oprendszer+böngésző javascript támogatással+commander stílusú fájlkezelő+jegyzettömb féle cucc volt benne (meg még 1 s más) szóval elég sok dolgot rá tudtak zsúfolni 1 flopira. Ha a modememet felismeri internetezni lehetett volna vele. És a követelmény ehhez 386 volt 8 mega rammal.
  • maozedong #4
    Múltkor is ezen buktak el, gondolom azért fontos most ennyire..
  • Nyiri #3
    En sem ertem. 20 evig siman jo volt mos meg ez a fo tema.
  • Looserke #2
    eddig nem szenteltek ekkora figyelmet neki szerintem...
    mindig a földön végezték el a csempék ellenőrzését, lézeres és ultrahangos berendezésekkel.
  • rolika #1
    hogyhogy nem volt ez gond korábban?