Berta Sándor

iPoint 3D: számítógép-vezérlés gesztusokkal


A megoldást a szakemberek digitális szakácskönyvnek is nevezik és vitathatatlan, hogy egy ilyen rendszerben rejlő lehetőségek száma gyakorlatilag végtelen. A konyhában gyakran okoz gondot, hogy az ember keze piszkos, zsíros vagy mondjuk valamilyen ételdarab van rajta. Ha mondjuk valaki húst vág, nem valószínű, hogy azzal a kezével nekiállna lapozgatni a szakácskönyvet. Többek között erre a problémára is megoldást jelenthet a HHI terméke.

A mérnökök két évvel ezelőtt készítették el az iPoint 3D első változatát. A céljuk az volt, hogy egy akár gesztusokkal vagy mozdulatokkal is irányítható kezelőfelületet hozzanak létre, amit elsősorban számítógépes játékokhoz szántak. Azóta azonban nagyot változott a világ és bebizonyosodott, hogy egyre több helyen lehet hasznos az iPoint 3D.

Paul Chojecki, a projekt vezetője és kollégái éppen ezért fejlesztették ki a rendszer egy új, konyhai felhasználásra szánt változatát. A konyha egyik oldalán található a nagy kijelző, amin megjeleníthetők az akár korábban lementett vagy felszkennelt, akár az interneten akkor talált receptek. Emellett szintén megnézhetők az egyes ételek elkészítését bemutató videók. De előfordulhat az is, hogy az ebédet vagy vacsorát készítő személy zenét akar hallgatni, klipeket nézne, videotelefonálna vagy tájékozódna a házat vezérlő intelligens rendszer aktuális állapotáról és jelentéseiről.

Wolfgang Reiner, a HHI munkatársa elmondta, hogy az iPoint 3D komoly előnye tíz ujjal és többféle gesztussal, illetve mozdulattal is vezérelhető. A szakácskönyv megnyitásához vagy egy videó kiválasztásához elég egy ujjal a megfelelő ikonra mutatni. A digitális könyvekben vagy a tartalmak között lapozni a dörzsölést vagy a mosást imitáló gesztussal lehet. Amennyiben a felhasználó megtalálta az őt érdeklő információt, akkor az ökle kinyújtásával indíthatja el. A főmenübe való visszatéréshez a bal vagy a jobb kezének mind az öt ujját a képernyő irányába kell kinyújtania.

Az ujjak és a kezek pozícióját, illetve mozdulatait két beépített infrakamera érzékeli. Ezeket általában egymás mellett helyezik el, egymásra kicsit ferdén. A készülékek maximális felbontása 720x560 képpont és a Firewire-porton keresztül köthetők össze a számítógéppel vagy a notebookkal. A kamerák képeit egy szoftver elemzi, kiszámítja az ujjaknak a kijelzőtől való távolságát, felismeri a mozdulatokat és azokat parancsokká alakítja át.

Reiner elmondta, hogy az újdonságok között van az is, hogy a gesztusvezérlés már nem csak a számítógép, hanem más, akár háztartási készülékek esetében is alkalmazható. A kézmozdulatokkal felkapcsolható például a villany, bekapcsolható a tűzhely, a páraelszívó. Az iPoint 3D ezenkívül kiválóan használható a számítógépes játékokban vagy éppen az egészségügyben. Utóbbi esetében két rendszer is segíti a műtétet végzők munkáját. Az egyikkel az orvos kézmozdulatokkal és gesztusokkal kérheti le többek között a beteg adatait, a röntgenfelvételeit. A másikkal pedig különböző eszközöket vezérelhet anélkül, hogy megérintené őket.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Tetsuo #10
    De jo lenne igy photoshoppolni, vagy zenet szerkeszteni orakon at. :D Meglenne a fitnessz is. :)
  • madar111 #9
    Sokkal jobb a Camspace, és otthon is megvalósítható.
    http://www.youtube.com/watch?v=Y-37UnY5i3Y
  • who am I 7 #8
    Hát ezen jót nevettem :) ahogy ott majomkodtak :) elég gagyi, lehet az ecserin má van ilyen kis purgyéknak ökörködni
  • Inquisitor #7
    Hát nem is tudom, van egy ingyenes webkamerás játék kombináció, de a Youtubon ennél 100x fejlettebb irányítási metódusokat mutatott be egy ügyes kínai fazon egy vagy két olcsó webkamerával, ami simán túltesz a Wii-n, és ezért nem is estem hasra a Nataltól sem.
  • wsvap #6
    hát a videó alapján ez sok minden csak nem használható :) odébb van az még, hogy anyukám ezt a konyhába használja.
  • csomi #5
    Nem feltetlenul spanyol viasz. Mar 10-12 eve is kepesek voltak szoftverek egergeszturakat felismerni es abbol logikusan adodott a kerdes(igeny), hogyan lehetne ezt 3D-ben is prezentalni. Sok ember fejeben megszuletett mar a gondolat csak a megvalositas talan megsem annyira egyszeru. Ezek a jonepek mar ket eve mukodo rendszerrel alltak elo akkor meg natal sehol nem volt, talan csak tervezoasztalon. Mellekesen jegyeznem meg, hogy Natal tudni fogja az igeretek szerint, hogy a hatterben vagy melletted torteno mozgasokat kiszuri 1 kameraval! Az biztos, hogy a Nintendo Wii mozgaserzekeloi es az Apple multitouch technologiai sok ember fantaziajat megmozgattak. Szepen lathato a fejlodes, en ezt nem neveznem spanyolviasznak.
  • kvp #4
    Feltalaltak a spanyol viaszt. Ugyanerre a technologiara epul a microsoft natal vezerloje, de meg anno en is keszitettem egy hasonlo demot. A sajat verziomban csak ket sima webkamera volt, de ugyanolyan sztereokepet gyartottak, amibol az optical flow algoritmussal meghatarozhato a melysegi terkep. Ezen a melysegi terkepen kell megkeresni a legkozelebbi pontot, ami valoszinuleg a felhasznalo keze. Ha ez kozelebb jon egy bizonyos tavolsagnal, akkor kattintott. Ha tobb ilyen kozeli targy van, akkor tobb ujjat vagy kezet hasznalja. A legkozelebbi targy helyzete alapjan lehet mozgatni a kurzort, a tavolsaga alapjan meg kattintani. Meg windows ala is viszonylag konnyu osszedobni egy altalanos egereszo alkalmazast. Az ipoint-osok kiegeszitettek ezt a tobbujjas multitouch-al, ami ujdonsag es 10 eve a demo irasakor nekem sem jutott eszembe.

    Egyebkent a dolog hasznalhato, en anno kiserlet keppen bongesztem egy ilyen vezerlovel es a netscape egesz jol iranyithato volt. Ma egy mouse gesture tamogatasos opera meg hasznalhatobb lenne. Elore hatra lapozni peldaul ugy lehetne, hogy a kezunkkel az oramutato jarasa szerinti vagy ellentetes iranyba korozunk egyet. Erdemes kiegesziteni a szoftvert azzal, hogy csak egy bizonyos tavolsagon belul reagaljon a kezmozdulatokra, tehat ha valaki hatrebb lep es mast csinal, akkor ne reagaljon. Igy 3 tavolsag kulonitheto el: inaktiv, kurzormozgatas, kattintas. A szoftveren kivul csak ket jobb felbontasu webkamera kell mindehez.
  • reszcsi #3
    Némilegy egyszerűbb és már létező dolog a hangfelismerés. Ezt a pár alap funkciót simán meg lehet taníttatni vele.
  • Crane #2
    "valaki húst vág, nem valószínű, hogy azzal a kezével nekiállna lapozgatni a szakácskönyvet"

    Nagyon komoly probléma kérem, hogy zsíros kézzel hogyan kell szakácskönyvet lapozni. (Kéztörlő kendő aztán hallottak-e?) Feltétlenül kell a konyhába egy ilyen iMutogatós cucc, különben a család létkérdése kerül veszélybe. Ha a mami nem tud zsíros kézzel lapozni, nem lesz ebéd, éhen pusztul mindenki.
    De azt mondom, hogy akinek ez kell szakácskönyv lapozásához, az dögöljön is éhen.

    Amúgy ezt a baromságot leszámítva lehet értelme bizonyos alkalmazások esetében. De mondjuk hogy valaki napi 8 órán át kalimpáljon egy gép előtt, azt ki van csukva. Talán bemutatókon, vagy más marketing céllal lehet vele menőzni. Esetleg automaták (bankautomata) kezeléséhez jó, mert nem kell billentyűzet, nem lehet szétverni.
    De hogy szakácskönyvet lapozni... Édes jó Istenem! Ekkora hülyeséget!
  • jaspercry #1
    Persze pofákat vágok a géphz ,hogy csináljon valamit,aztán meg hadonászok elötte mint valami hülye....
    Nem tom ,de a jol bevállt "egér és billentyüzet ötvözete" az még egy darabig nem megy ki a divatbol,legalább is nálam.
    (talán valami korlátozottnak,vagy valami idióta játéknak elmegy) lásd Wiii