SG.hu

Trump pusztítást okoz a PC-iparban

Míg a szállítók növelik a készleteket a „változékony kereskedelempolitika” közepette, addig a végfelhasználók kevesebbet kapnak ugyanazért a pénzért. Ugyan a vámmal sújtott külföldi termékekre biztosan kevesebb lesz a kereslet, de ezzel együtt az USA-ban csökken a kínálat és magasabbak lesznek az árak.

Donald Trump amerikai elnök változékony kereskedelempolitikája bizonytalanságot okoz a számítógépek beszállítói láncában és a költségvetést bölcsen felhasználni kívánó üzleti ügyfelek körében. Az amerikai kormányzat által Kínára és Mexikóra kivetett adók leginkább az amerikaiak zsebét fogják érinteni, egyes becslések szerint a PC-k ára akár 68 százalékkal is megugrik. Az Államokban értékesített készülékek többségét a kínai kontinensen gyártják, amelyet március 3-án, hétfőn plusz 10 százalékos Trump-vámmal sújtottak. A HP, a Lenovo, a Dell és mások is gyártanak PC-ket Mexikóban, egy olyan országban, amelyet ugyanezen a napon 25 százalékos importvámmal sújtott a Trump-adminisztráció, utána ezt egy hónappal elhalasztották március 4-én, kedden. Kanadát ugyanez a veszély fenyegeti.

„Trump elnök Kanadával, Mexikóval és Kínával folytatott kereskedelmi háborúja gyors negatív hatással volt a részvénypiacra, és a 2025 első negyedévére vonatkozó amerikai GDP-növekedési előrejelzést a negatív tartományba taszította” - mondta Greg Davis, a Canalys elemzője. "A vámok közvetlen hatása mellett a vámbejelentések, illetve azok állandó sztornózása, és az időbeli eltolások bizonytalanságot okoztak a fogyasztói elektronikai termékek idei árazása körül. A vámok miatt a teljes PC-iparág veszteségminimalizáló üzemmódba kapcsolt, a gyártók és azok partnerei az eszközök felhalmozásával reagáltak.”

A Canalys amerikai számítógépes forgalmazók és viszonteladók körében végzett felmérése szerint januárban 50 százalékuk öt hétre vagy annál nagyobbra növelte PC-készletét, szemben a novemberi 29 százalékkal, amikor az új amerikai elnököt megválasztották. A csatorna - az ellátási láncban működő vállalatok megnevezése - jellemzően inkább kevesebb készletet tart a raktárakban, mivel az eszközök elöregednek, és ha nem fogynak el, pénzbe kerül a diszkontálásuk. Így hát egyértelmű - ha a Canalysnak igaza van -, hogy a beszállítók a vámok novemberi bevezetésekor a készletek növelésében potenciális kereskedelmi előnyt láttak, azaz hogy kivárással magasabb áron, nagyobb haszonnal tudják majd eladni a már Államokban lévő termékeiket.



A Gartner előrejelzése szerint 2025 „nagyon dinamikus piac” lesz, mivel a vámok - amely szó Trump szerint "a szótár legszebb szava” - aggodalomra késztetik az IT-vásárlókat. John David Lovelock alelnök korábban elmondta, hogy arra számít, hogy a bizonytalanság egész évben fennmarad. "Egy bizonyos ponton ez már nem fog számítani, mert a költségvetések azok költségvetések, azokat már meghatározták, és az informatikai igazgatók elköltik ami nekik jutott. Ami nyitott kérdéssé válik, hogy mennyi értéket fognak kapni? Mert ha 25 százalékkal többet kell fizetni a PC-kért, akkor is elköltöm a PC-büdzsémet, csak kevesebb új PC-m lesz. Tehát bizonyos értelemben nem számít, hogy mi az előrejelzés, mert az a költségvetéseken, várakozásokon és a piaci mechanikán alapul. Másfelől viszont nagyon is számít, hogy ki fogja megkeresni azt a pénzt, és hogy a vállalatok mekkora értéket tudnak majd kihozni a dollárjaikért” - mondta.

A Canalys becslése szerint az Egyesült Államokban a negyedik naptári negyedévben 17,7 millió PC-szállítást bonyolítottak le, ami 6 százalékos növekedést jelent az előző évhez képest. Előrejelzései szerint a csatornába irányuló darabszám-értékesítés 2025-ben és 2026-ban alig 2 százalékos növekedést fog mutatni, és „évente 70-72 millió darab között fog mozogni”. Az egyszeri olvasót persze nyilvánvalóan nem érdekli, hogy mekkorát nő vagy zsugorodik a PC-piac, hacsak nem a PC-gyártóknál vagy egy beszállítónál dolgoznak. Az azonban mindannyiukat érdekli, ha Trump vámjai a pénztárcájukból is kivesz pénzt. A PC-iparban az infláció nem valószínű, hogy a kereslet megugrását eredményezi, különösen az MI PC-k esetében, amelyek már most is jelentősen többe kerülnek, mint az átlagos árú, standard, nem MI notebookok.


A másik nagy kérdés, hogy a PC-gyártók mennyire kapaszkodhatnak a Windows 11 átállásának áldásába? A Canalysnál dolgozó Davis szerint ez nehéz terület. Ő úgy jellemezte ezt a frissítési ciklust, mint „termékeny talaj az Apple számára, hogy megcélozza mind a fogyasztókat, mind a vállalkozásokat, amelyek nyitottak lehetnek az operációs rendszer váltásra”. Davis rámutat, hogy az Apple a negyedik negyedévben közel 26 százalékkal, 3 millió darabra növelte a Mac-eladásokat az Egyesült Államokban. Ezt a piacvezető HP 3,6 százalékos (4,495 millió darab) és a Dell 2,4 százalékos (3,679 millió darab) zsugorodásával lehet összehasonlítani.

"Korábban a kezelhetőség és a kompatibilitás problémái voltak az okok, amelyek miatt a nagyobb kereskedelmi ügyfelek elkerülték az Apple termékeit. Az Apple azonban számos ilyen problémát megoldott, és a versenyképesebb árképzéssel együtt 2025-ben a Mac a kereskedelmi szegmensben piaci részesedést fog szerezni.” Az Apple Mac-eket elsősorban Kínában gyártják, bár egyes modelleket Tajvanon és az Egyesült Államokban is összeszerelnek. Az Apple a múlt hónapban ígéretet tett arra, hogy a következő négy évben 500 milliárd dollárt fordít a kutatás-fejlesztés, az MI-fejlesztés és a chipgyártás fokozására az Egyesült Államokban, ugyanakkor nem kötelezte el magát arra, hogy több Mac-et gyártana az országban, így ez a technológia nem lesz egyhamar immunis a Trump-vámokra.

Trump azt mondja, hogy megpróbálja hazahozni a gyártást az USA-ba, és úgy tűnik, arra játszik, hogy a rövid távú fájdalom hosszú távú nyereséget jelent. Vagy talán - ami valószínűnek tűnik - nem is gondolkodik ilyen messzire a jövőben, és egyszerűen csak a vámokat használja a barátokkal és ellenségekkel folytatott tárgyalások mechanizmusaként, az amerikai közvélemény pedig valahol a politikai póker közepén van. Az is lehetséges, hogy Trump meggondolja magát és csökkenti a vámokat. Lehet, hogy nem is tűnnek olyan szépnek, ha a gazdaság leáll, a megélhetési költségek az egekbe szöknek, és a MAGA szlogenből Tegyük kicsivé Amerikát lesz.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Vanek úr #19
    Az elküldésekről: korábbi hír volt, hogy több, mint 2000 alkalmazottnak mondtak fel, amiből egy állami cégen belül volt több, mint 300 ember. Vagyis nem az ottani 300-ból 50-nek. Még vitatkoztam is valakivel, hogy az sok vagy kevés; és azért több, mint 2000 alkalmazottból ha csak irodista volt mind, akkor is lassulni fognak a folyamatok - de nem mind irodista volt. E-mail elfelejtésről én sem olvastam (vélhetően ez már hozzáköltés / kiszínezés lehet), de voltak olyan emberek, akik azt mondták, hogy nem mennek vissza, amikor visszahívták őket. Vélhetően közrejátszhatott az is, mennyire a béka segge alatt lesz ez után a munkamorál (bármikor elküldhetnek, akár azért is, mert csúnyán néztél rájuk).

    Játékok árai: ha emelkednek, akkor nálunk nem e miatt fognak. Egyrészt a játékok árai jelenleg is (és ez után is így marad) régiónként eltérőek (mert más mindenhol a vásárlóerő - illetve a helyi ÁFA miatt is vannak különbözőségek). Másrészt a VÁM-ok az USA bevitelre érvényesek, így amit nem visznek be oda, annak ára ettől még nem fog emelkedni (sőt, akár még olcsóbb is lehet, hiszen ha az USA-ban nem tudják eladni, akkor máshol akár olcsóbban is megpróbálhatják kiszórni a 'felesleget').

    Amerika: igen, az elnököt választják. Igen, az elnök maga mellé maga választ embereket, de ezeket az embereket a szenátusnak el kell fogadnia (már meg nem mondom, melyik miniszter, de idén mintha Trump egyik miniszterét már a republikánusok sem támogatták volna, így újat kellett választania). Pont mint itthon: a minisztereknek van meghallgatása, majd az országgyűlés dönt róluk (az amcsikkal ellentétben nálunk nincs olyan, hogy valaki nem alkalmas, mert 'A pártunk' 'bátor emberei' mindent is megszavaznak (különben kaphatnak pénzbüntit a frakcióvezetőtől - hiszen itthon nem a megválasztott ember véleménye számít, hanem a 'honvédő vezérünk'-é, és ennek megfelelően kell gombot is nyomni)). És igen, Musk DOGE-je nem kormányzati csoport (így nincs is ilyen jogköre - ezért támadják is egyes szövetségi bírók), csak szerződéses - ezért nem kell jóváhagynia senkinek sem a kinevezését, de ezért tud csak Trump 'alatt' működni, akinek az aláírására szükség van. És igen, a republikánusok egy része sem nézi jó szemmel azt, amit Trump tesz, de azért feláldozták a saját meggyőződésüket, hogy ne a demokraták nyerjenek - ugyanakkor már most is hallani kibeszéléseket a pártból (egyes republikánus politikusok magánvéleményét előszeretettel idézik térféltől függetlenül újságok), és ezek között pletyka szinten vannak olyanok is, hogy sokan meg vannak félemlítve (főleg a jövőre esedékes félidei választások, és azok támogatása miatt - ami Trump esetén akár hihető is lehet).
  • M2 #18
    Igen, a linkeden is le van írva, amit magyarázok, idézem:
    "Az az új állam, amit Magyarországon építünk, illiberális állam..."

    Tehát ezt az általuk vezetett Magyarországra mondta, ezért nem valós a te állításod, miszerint:
    "Ami meg a libiszésed illeti: Viktor szerint illiberláis Brüsszel, és az nem tetszik neki."
  • militavia #17
    https://hvg.hu/360/20240724_Tiz-eves-Orban-tusvanyosi-illiberalisozasa

    Akkor szólj a vajdának...
  • Tetsuo #16
    Honnan veszed ezt a marhaságot? (Csak ne libsi újságot linkelj! ;-) )
  • M2 #15
    2000-nek a tíz százaléka az 200. Ötven embert raktak ki.

    Reggel kirakták őket, de délutánra már mindenki elfelejtette a kontaktjaikat? Te meg ezt elhiszed.

    Felmondási idő nincs a próbaidőseknél. Ezért voltak azonnal kirakhatóak. Nem, nem vették vissza őket.

    Logikát a sok hülyeséged és hazugságod között ne is keress, mert csak belezavarodnál!

    Viktor sem Brüsszelre mondta, hogy illiberális, hanem önmagukra. Olyan meg nem létezik, hogy "illiberláis".

    Egyszer legalább véletlenül eltalálhatnál valamit. Én szurkolok neked!
  • militavia #14
    Köszönjük emese.
  • Macropus Rufus #13
    Tehát több mint 10%-át rakta ki. Remek. Aztán rájöttek, hogy ezeknek egy része kell, de már nem tudják visszavenni őket.
    Felmondási idő: vélhetően nem kellett kitölteniük, különben nem keresnék most őket. Logika? ;)

    Ami meg a libiszésed illeti: Viktor szerint illiberláis Brüsszel, és az nem tetszik neki. Szóval akkor ő liberális. Tudod kb. 2 hete a liberális már nem sziktok szó. El kellene olvasni az Új beszél új kiadását :p
    (am. 1x már leírtam neked ezt a libis nem libsi dolgot, linkkel alátámasztva. Ma már a magyar hangja Gulyás elvtárs is ezt mondja)
  • Omega #12
    Nem túlzás, hogy hülyék, valóban azok. Minden valószínűség szerint, a kormányzás nem fontos, azoknak, akik ezt az irányzatot hatalomban tartják. Amerikát sokan már olgarchák által irányított államnak tartják.
  • M2 #11
    Tipikus ballib propaganda hazugság amit írsz.
    A 2000 irodai munkás közt volt 300 még próbaidős munkavállaló, akik közül elbocsájtottak 50 embert.

    Kicsit gondolkozhatnál a hülyeségek terjesztése előtt, hogy mit is jelent mondjuk a felmondási idő, vagy hogyan néz ki egy kormányzati szervnél az adminisztráció.
  • militavia #10
    Közben persze Trumpék a hülyék...

    Akkor leírom újra.

    A nuki fegyvereket karbantartók egy részét kirúgatta, az adatbázist töröltette, majd amikor rájöttek, hogy tévedtek, akkor felvenni sem tudták őket, mert a kontakt nem volt meg.

    Te milyen jelzőt használnál az ilyen színvonalú kormányzati döntéshozatalra és végrehajtásra?