Berta Sándor

Kulcs, hitelkártya és útlevél lehet a mobil

Exkluzív interjút adott a WELT ONLINE-nak Fritz Joussen, a Vodafone Németország vezetője, aki szerint alábecsülik a mobil készülékekben elhelyezhető chipek jelentőségét.

"A mobiltelefonban megvan az az erő, hogy megváltoztasson más iparágakat. Történelmi szempontból mi, németek nagyon alaposak vagyunk. Emiatt kicsit lassabbak vagyunk, mint mások, de nagyon hatékonyan dolgozunk. Mielőtt valamit megvalósítunk, szeretjük jól átbeszélni a dolgokat. Hogy ha a jövőben sem vakon megyünk majd előre, akkor továbbra is az élen lehetünk. A mottómat apámtól tanultam és úgy szól: mindig gondolkozz azokon a dolgokon, amiket megváltoztathatsz és ne azokon, amiknél már nem érhetsz el többet" - jelentette ki elöljáróban a szakember.

A kérdésre, hogy mi a véleménye az európai uniós mobilpiaci szabályozásokról, válaszul Joussen elmondta: ez egy olyan téma, amiről a politika gyakran és szívesen beszél. De csak az fektethet be, aki pénzt keresett. Amíg egy cég jobban és hatékonyabban működik, mint a piaci verseny, addig ott fog befektetni, ahol valamit elérhet és megmozogtathat. Jó lenne, hogy ha a piaci szabályozást nem kizárólag a fogyasztók védelmének tekintenék.

"Úgy vélem, hogy jelenleg hiányzik a kíváncsiság, a bátorság és a kreativitás. Amennyiben valaki bele mer vágni valamibe, akkor sokkal többet érhet el. A pozitív kockázat- és a hibakultúra viszont hiányzik. S hogy mire gondolok? Ha mondjuk az Egyesült Államokban becsődöl egy cég, akkor az emberek tanulnak az esetből és újra talpra állnak. Nálunk az egyéneket társadalmilag megbélyegzik és gyakran romba döntik. A hangulat általában véve negatív. Az USA-ban mindenki a legjobb vállalatot akarja megalapítani, mi viszont túlzottan, már szinte katonásan szigorúak vagyunk. Az embereknek bízniuk kellene magukban" - tette hozzá a Vodafone Németország vezetője.

Joussen leszögezte: "a mobiltelefon még a vezetékes internetnél is nagyobb mértékben meg fogja változtatni a világot. A világháló tette lehetővé a globalizációt. A kommunikáció és a szabadság szorosan összetartoznak - elég csak megnézni az iráni eseményeket. Indiában vagy Afrikában biztosan nem fektetnek majd le több internetkábelt, a hozzáférések mobil kapcsolatokon keresztül valósulnak meg. Öt év múlva már világossá fog válni, hogy a mobiltelefon nem csak kommunikációs eszköz lehet, hanem akár lakás- vagy kocsikulcs, hitelkártya vagy éppen útlevél is. Kenyában már most a mobil rendszerekkel pótolják a hiányzó bankrendszert. A legtöbb új útlevél nagyon drága, egy mobilban elhelyezhető chip viszont olcsó és - szerintem - biztonságosabb is. Mi sem egyszerűbb, mint átvinni az útlevelekben lévő információkat ezekre a chipekre. Természetesen eközben nem szabad megfeledkezni az adatvédelemről."

S hogy milyen lehet az élet mondjuk 2050-ben? Nos, a szakember biztosra vette, hogy többfunkciós SIM-kártyák léteznek majd, amelyekkel egyaránt lehet személyazonosságot igazolni, repülőjegyet vásárolni vagy pénzt felvenni a bankautomatákból. Igaz a bankok egyelőre még nagyon óvatosak ebben a kérdésben, de könnyen lehet, hogy a jövőben eltűnik a készpénz. Joussen hangsúlyozta: a piaci szereplők nagyon alábecsülik a személyes chipkártyák jelentőségét. Pedig a világon nincs még egy olyan innovációs motor, mint a mobiltelefon. Sem az autók, sem a PC-k nem érnek a nyomába. Napjainkban a mobil sok ember legszemélyesebb használati tárgya. Különösen igaz ez a fiatalok és a gyerekek esetében. Persze az utóbbiaknak meg kell tanulniuk használni ezeket a készülékeket és felelősséget viselniük a tetteikért.

A kommunikáció állandóan változik. A mai gyerekeknek a technika mellett kell felnőniük, fontos, hogy megismerjék a lehetőségeket és a veszélyeket és megtanulják kezelni ezeket a helyzeteket. A legnagyobb problémát azonban nem a tinédzserek, hanem a szülők jelentik, akik nem értik, hogy mit csinálnak a csemetéik.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • nickwearby #8
  • nickwearby #7
    zseniális....


    nincs jobb, mint ezeket a dolgokat egyszerre elveszíteni ....

    (vagy ha ellopőják pl. az is kellemes...)
  • kvp #6
    "Hát necces....bár az RFID matrica olcsó..az iró olvasó is olcsó hozzá...de minek hozzá mobil? :D"

    A matrica helyett, ami csak egy fix erteket tud tarolni lenne a mobil, ami kepes rendesen kommunikalni rfid-n keresztul. (akar szabvany tcp/ip forgalom is mehet nfc protokollon at)

    "Ha hálózatra kapcsolást úgy érted hogy net, akkor nem helyes, mert a mobilok nem rendelkeznek fix internet eléréssel. (még mindíg a központ dönti el egy wap kérésre hogy miként engedik tovább...persze a programozó és a felhasználó ebből nemlát semmit.)"

    Ez mar regen nem igaz. Pl. a pannonnal, ha az ember a wap helyett az internet apn-t valsztja ki, akkor tuzfal, proxy es minden egyeb nelkul mehet ki a netre, csak egy nat van a halozaton, hogy sporoljanak a publikus ip cimekkel. A vallalati ugyfelek viszont vehetnek akar fix ip cimet is, tehat 3g eseten akar szervert is uzemeltethet valaki mobilnetes kapcsolattal. (jo draga, de lehet) Ha valaki a telefonjat rakoti a laptopjara, akkor normal modemkent is tudja hasznalni, ami akkor jo ha a telefonba epitett kijelzo vagy http alapu html bongeszo nem lenne eleg.

    Ma egy telefon mobilnet-es elofizetessel kb. azonos kapcsolodasi felulettel rendelkezik a vilaghalo fele mint egy atlagos vezetekes elofizeto. Az egyetlen kulonbseg a szolgaltatas ara. Pl. mobilon lehet torrentklienst is futtatni, bar a legtobb szolgaltato ezt szerzodesszegesnek minositi, de technikailag a lehetoseg megvan. Teljesitmenyben meg egy mai atlag mobil egy PII-es pc szintjen van, ami jelenleg meg eppen az elfogadhato kategoria aljat jelenti, de a legtobb feladatra alkalmas. Ha rarakna az ember egy kulso billentyuzetet es rakotne a tv-re akkor akar teljes erteku szamitogepkent is lehetne hasznalni a mai keszulekeket. A hardver alkalmas ra, csak a szoftverek szoktak butabbak lenni, mivel nem desktop os-eket raknak rajuk. (pedig megtehetnek, egy alap linux siman menne szinte minden mai keszuleken)
  • roliika #5
    Hát necces....bár az RFID matrica olcsó..az iró olvasó is olcsó hozzá...de minek hozzá mobil? :D

    Ha hálózatra kapcsolást úgy érted hogy net, akkor nem helyes, mert a mobilok nem rendelkeznek fix internet eléréssel. (még mindíg a központ dönti el egy wap kérésre hogy miként engedik tovább...persze a programozó és a felhasználó ebből nemlát semmit.)
  • kvp #4
    "1: Ha tovább tart a fizetés mint kártyával akkor mi a ráknak?"

    Az megoldhato, hogy pont annyi ideig tartson, esetleg a kartya lehuzasanak idejet meg lehessen sporolni, es oda is lehessen terminalt rakni ahol eddig nem volt. Pl. egy tomegkozlekedesi jarmu bejarati ajtajara. Japanban sokan a telefonjukban tartjak az elektronikus berletuket es a telefon meglengetese nyitja a belepteto kapukat. Azert ez valamivel egyszerubb es gyorsabb, mint kartyaval szorakozni, mint pl. Parizsban a magnescsikos jegyekkel es berletekkel.

    "2: Ha esetleg nincs nálam akkor minek?"

    Ha manapsag valakinel nincs telefon, akkor joval nagyobb gondban szokott lenni, mint ha a bankkartyajat hagyja otthon. A telefon egy ma mar alapvetoen egy hordozhato szemelyi szamitogep.

    "3: Fizetéshez kell mobilnet vagy sms vagy valami...nincs ingyen és adatbiztonság szempontjából is megkérzőjelezhető"

    Ezert probalkoznak az rfid-vel es egyeb nfc technologiakkal, mert ekkor a kartyas terminal egeszitheto ki mobilossa, tehat nem kell a gsm halozatot hasznalni. Az rfid hasznalata megoldhato biztonsagosan is, bar en jobban szeretem a qrcode-okat, mert nem radiosak, hanem line of sight rendszeruek, tehat nehezebb lehallgatni a kommunikaciot.

    "4: Minek chipkártya, meg mágneskártya mikor az ember a kezét és testi adottságait általában magánál szokta hordani."

    Ha ki akarnak rabolni, akkor szerinted mi a jobb: ha a telefonodat veszik el vagy ha a kezedet vagjak le? (megtortent eset, egy arabtol igy vettek el a csak ujjlenyomattal indithato autojat)

    Egyebkent meg annyirol van szo, hogy manapsag a mobiltelefon az a halozatra kotott szamitogep ami mindig az embereknel van es mindig be van kapcsolva, tehat ertelemszeruen ez az amivel a legtobb elektronikus tevekenyseget el tudjak vegezni. Az egyetlen kihivas (az emberek meggyozesen kivul) a biztonsagos megoldasok kifejlesztese, de azert ez sem teljesen lehetetlen feladat.
  • vatuszi #3
    Tenyérerezet is hamisítható. Az összes biometrikus azonosító hamisítható.

    A sokféle eszköz (kulcs, hitelkártya, útlevél stb.) alkalmazása kényelmetlen. Óriási előnye viszont, hogy külön-külön fejleszthetők, igény szerint, és az teljes körű hamisításuk rettentő drága, és rendkívül kockázatos. Mindegyiket másképp kell hamisítani, másféle szaktudás és felszerelés kell hozzá. És ha 1 eszköznél 10% a lebukás esélye, akkor n ilyen eszköz hamisítása esetén 1-0,9^n az esély. 3 eszköznél például 27,1%. Tehát ha egyetlen azonosító eszközre bíznánk magunkat, akkor azt olcsóbb lenne hamisítani, és kisebb lenne a lebukás veszélye.
  • roliika #2
    Énis mobiltelóra fejlesztek mostanában...mert kevesen űzik ezt a sportot igaz több is vele a szívás mint PC vonalon az tuti...nameg itt erősen nem mind1, hogy milyen hosszú a kód és mi van benne.

    Nade...ez a fizessünk a mobillal dolog nonszensz.

    1: Ha tovább tart a fizetés mint kártyával akkor mi a ráknak?
    2: Ha esetleg nincs nálam akkor minek?
    3: Fizetéshez kell mobilnet vagy sms vagy valami...nincs ingyen és adatbiztonság szempontjából is megkérzőjelezhető
    4: Minek chipkártya, meg mágneskártya mikor az ember a kezét és testi adottságait általában magánál szokta hordani.

    Inkább a biometrikus azonosításra kéne olyan algorritmust találni ami még mobileszközökön is fut.

    Japánban tenyér erezet leolvasókkal fizetnek már több helyen mert gyors, nem változik az erezet, és pláne nem hamisítható...de lehetne még ilyen a biojel a testhővel keverve + aurafotó x % eltéréssel beleszámolva...sok módszer lehetséges ahol az emberkének semmitsemkell nyomkodnia meg vagyonokat költeni rá....csak hát igen ehhez már gondolkodni és kell hozzá egyfajta szemlélet is, na meg ezeknek a kifejlesztése igényesebb megoldásokat követel mint egy chipkártya.
  • vatuszi #1
    Most, hogy nincs hova tovább bővíteni a piacukat, a mobilcégek még erősebben próbálnak majd rávenni másokat, hogy játékonzoloktól a tévéig, fogkefétől a vibrátorig mindent dobjunk el, és használjuk helyettük az egyetlent, az igazit, a mindent pótló mobiltelefont.

    Még jó, hogy ez a vodafone-os csóka megemlíti, miszerint "Természetesen eközben nem szabad megfeledkezni az adatvédelemről". Német alapossággal jól átbeszélhetnék ezt az aprócska kérdést is, mielőtt lerohannák a piacot az ötleteikkel.