SG.hu

Olaszország szerint ÁFÁ-t kellene fizetniük az amerikai közösségi platformoknak

Olaszország adóköveteléseket adott át a Meta, az X és a LinkedIn cégeknek. Az amerikai techóriások ellen indított példátlan áfa-követelésnek az egész Európai Unióra hatása lehet.

Olaszország 887,6 millió eurót követel a Metától, 12,5 millió eurót az X-től és mintegy 140 millió eurót a LinkedIn-től. Míg a Facebook és az Instagram anyavállalata, a Meta és Elon Musk közösségi hálózata, az X ellen állítólagos adócsalás miatt indult vizsgálat, addig a Microsoft által tulajdonolt LinkedIn egysége Olaszország technológiai szektorra vonatkozó, Európában kísérleti áfa-ügyébe került bele. A megadott összegek az ügytől függően 2015-2016-tól 2021-2022-ig a teljes vizsgált időszakra vonatkoznak, de a most kézbesített adómegállapítási határozat csak azokra az évekre vonatkozik, amelyekre vonatkozóan a követelések lejártak, azaz 2015-re és 2016-ra.

Az ügy azért jelentős, mert ezen múlik, hogy a közösségi hálózatok hogyan biztosítják a szolgáltatásaikhoz való hozzáférést. Az olasz adóhatóságok szerint az X, LinkedIn és Meta platformokon történő felhasználói regisztrációkat adóköteles ügyleteknek kell tekinteni, mivel ezek a tagsági fiók biztosítását jelentik a felhasználó személyes adataiért cserébe. Az ügy valószínűleg különösen érzékeny téma lesz az EU és Donald Trump amerikai elnök kormánya közötti kereskedelmi feszültségek miatt. Giorgia Meloni olasz miniszterelnök jó kapcsolatot ápol Muskkal, aki szívesen bővítené Starlink kommunikációs vállalkozását Olaszországban.

A Meta nem kívánta kommentálni az ügy részleteit, csak leszögezte, hogy „teljes mértékben együttműködött a hatóságokkal az uniós és a helyi jog szerinti kötelezettségeinkkel kapcsolatban”. Hozzátették, hogy a vállalat „határozottan nem ért egyet azzal az elképzeléssel, hogy az online platformokhoz való hozzáférés biztosítása a felhasználók számára áfa-köteles legyen”. A LinkedIn közölte, hogy „jelenleg nincs mit megosztania”, az X pedig semmit nem reagált az újságírók megkeresésére.

Az olasz megközelítés szinte minden olyan vállalatot érinthet, a légitársaságoktól kezdve a szupermarketeken át a kiadókig, amelyek a honlapjaikon az ingyenes szolgáltatásokhoz való hozzáférést a profilalkotó sütik felhasználó általi elfogadásához kötik. Az ügyet végül a 27 országot tömörítő Európai Unióra is kiterjeszthetik, mivel az áfa harmonizált uniós adó, és a technológiai ipart az üzleti modelljének újragondolására kényszerítheti. Olaszország aktívan üldözi a technológiai vállalatokat az adózás miatt. A Google februárban beleegyezett, hogy 326 millió eurót fizet a 2015 és 2019 közötti időszakra vonatkozó adókövetelés rendezésére. De ez az első alkalom, hogy ilyen esetekben nem született egyezség, és az adóhivatal hivatalos adómegállapítási értesítést adott át a vállalatoknak, ami az utolsó lépés a teljes körű bírósági adóvita megkezdése előtt. Mindez azért történt, mert az ügyben nem egyszerűen egy egyezségi összegben való megegyezésről volt szó, hanem egy tágabb megközelítés elfogadásáról.

A három vállalatnak 60 napja van arra, hogy fellebbezzen, és így meginduljon a bírósági eljárás. További egy hónap haladékot kapnak, ha felkérik az adóhatóságot, hogy fogalmazzon meg javaslatot az egyezségre. Ezt követően több lehetőség is van. Az első a bírósághoz fordulás, ami mindkét fél számára kockázatos. Ez az eljárás három különböző szintű ítélkezést foglal magában, és Olaszországban átlagosan körülbelül 10 évig tart. A második lehetőség, hogy a közvetlenül a gazdasági minisztériumnak alárendelt adóhivatal ejti a követelését. Ez bármikor megtörténhet az eljárás során, és ennek lehetnek technikai okai, például a megközelítés alkalmazásának esetleges nehézségei, vagy politikai ok.

A harmadik lehetőség, hogy az adóhatóság és a vállalatok megegyeznek az első vitatott éves részletek kifizetéséről, és Olaszország visszamegy az Európai Bizottsághoz értékelésért, és közben felfüggeszti az eljárást. Ez lehetővé tenné Olaszország számára, hogy Európa többi részével együtt hozzon meg valamilyen döntést.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
Nem érkezett még hozzászólás. Legyél Te az első!