SG.hu

Nem az Apple MI-je, hanem maga az MI a csalódás

Az Apple-t erősen ostorozza a technológiai és pénzügyi média, mert mintha teljesen lemaradt volna a mesterséges intelligencia területén. Csak egy tavaly júniusi eseményen hirdették meg az új, mesterséges intelligenciával működő Siri-t, de utána a vállalat határozatlan időre elhalasztotta annak megjelenését. A többi, a cég által eddig bevezetett mesterséges intelligencia-funkciók, köztük a szöveges üzenetek összefoglalása, komikusan kevéssé hasznosak. Az Apple működésével kapcsolatos kritika nem teljesen igazságtalan, de mintha nem a lényegről szólna.

Az Apple, mint minden más nagy technológiai szereplő, igyekszik megtalálni a módját annak, hogy a mesterséges intelligenciát beillessze a termékeibe. Hogy miért? Nos, ez a jövő! Milyen problémákat old meg? Nos, ez egyelőre nem világos. A vásárlók igénylik? Hát, nem igazán. Sőt, tavaly az Apple egyik korai, mesterséges intelligenciával kapcsolatos reklámja olyan ellenséges visszhangot váltott ki, hogy a vállalatnak vissza kellett vonnia azt.

Az igazi ok, amiért a vállalatok az MI-t erőltetik az, hogy a Wall Street ezt akarja. A befektetők az Apple „szuperciklusára” várnak - egy olyan csábító technológiai frissítésre, amely után a fogyasztók rohannak majd, hogy megszerezzék az új modellt. A részvényesek kedvében járva az Apple ritka botlást követett el. Úgy tűnik, a vállalat elismeri a hibáját, és közlésük szerint a késleltetett funkciók „jövőre” fognak bevezetésre kerülni. Persze a rejtélyes késés csak tovább táplálja azt a narratívát, hogy az Apple lemaradt az évtizedek legfontosabb technológiai fejlesztésében.

És ez az a pont, ahol az Apple-MI gondolkodás félremegy. Van egy népszerű mondás politikai körökben: „Egy párt soha nem bukhat meg, csak elbukhat.”. Ez az ideológusok kritikája, akik a pártjuk kudarcaiért nem a vezetőket, hanem a választókat hibáztatják. Ugyanez a tévhit kezd gyökeret verni az MI legnagyobb támogatói között. A mesterséges intelligencia soha nem bukhat meg, szerintük. Megbukhatunk mi, a sima agyú ludditák, akik egyszerűen nem értik a technológiát. Mert ugyan még az MI hangos támogatói is elismerik a rendelkezésre álló modellek hiányosságait - senki sem vitatja, hogy a Facebookon eluralkodó MI-szemét az valóban hulladék -, de a technológián belül uralkodó narratíva, hogy az MI elkerülhetetlen és forradalmi.


Szakértők szerint a generatív mesterséges intelligenciát tartalmazó termékeknél egyszerűen el kell fogadni a hibákat, a tévedéseket, a kicsit elnagyolt dolgokat. De miért? Az Apple mindig is igényes fogyasztói termékek készítője volt, egy 3 billió dolláros birodalom, amelyet a hírhedten részletmániás Steve Jobs épített fel. Az Apple márka talán a legapróbb gondossággal ellenőrzött vállalati arculat a világon. Az iOS „fallal körülvett kertje” - melyet a fejlesztők bírálnak, és a monopolisztikus magatartás miatt a kormányok sem szeretnek - erős oka annak, hogy egymilliárd ember a cégre bízza érzékeny személyes adatait.


Az Apple megszállottsága az adatvédelem és a biztonság terén az oka annak, hogy a legtöbb ember nem gondolja át kétszer, hogy az iPhone-jával letapogassa az arcát, a telefonján tárolja a bankszámlaadatait vagy megossza valós idejű tartózkodási helyét a telefonján keresztül. És nemcsak abban bíznak az emberek, hogy az Apple biztonságban tartja az adataikat, hanem abban is, hogy olyan dolgokat tervez, amelyek egyből használhatóak. Egy új iPhone, AirPods vagy Apple Watch vásárlása után arra számítanak, hogy amint bekapcsolják, egy felhasználóbarát rendszert találnak, a beállítások nem bonyolultak, és az zökkenőmentesen szinkronizálódik a többi eszközzel. Szinte soha nem lesz szükség apró betűkkel teli használati útmutatóra. Még az idős szülők is képesek minimális erőfeszítéssel eligazodni a FaceTime-hívásokban.


Nos, a mesterséges intelligenciára mindez még nem igaz. Ezek a rendszerek még nem tökéletesek, és ebben mi emberek nyilvánvalóan kudarcot vallunk az MI-vel szemben. Meg kell tanuljuk hogyan kerüljük meg a nagy nyelvi modellek korlátait, amelyek vagy pontos információkat adnak vissza nekünk, vagy nem. Mindezek ellenére szakértők szerint az Apple-nek továbbra is be kellene építenie a mesterséges intelligenciát a termékeibe, és hozzá kellene szoknia ahhoz a gondolathoz, hogy ezek a funkciók esetleg még kidolgozatlanok és egy kicsit túl bonyolultak az átlagfelhasználó számára.

De valóban így van ez? Mert nem arról van szó, hogy a Google vagy az Amazon kitalált volna valami hihetetlen felhasználási lehetőséget, ami miatt a felhasználók rohannak megvenni egy új Pixel telefont vagy Echo hangszórót. Az MI még mindig sokkal inkább tudományos és kutatási sztori, mint termékvezérelt. Más szavakkal: egy nagy nyelvi modell lenyűgöző tudományos dolog, hatalmas potenciállal rendelkező akadémiai csoda néhány korai kereskedelmi sikerrel, mint például az OpenAI ChatGPT és az Anthropic Claude. De egy 80%-os pontosságú bot nem túl hasznos fogyasztói termék.


Tavaly júniusban az Apple egy meggyőző forgatókönyvvel állt elő a megújuló Siri számára. Képzelje el, hogy fáradtan és későn érkezik a munkahelyére, és egyszerűen azt mondja a telefonjába: Hé Siri, mikor száll le anyám gépe? Ezek után Siri beolvassa az e-maileket és az anyukával folytatott SMS vagy egyéb beszélgetéseket, és máris választ ad. Ezzel az ember megspórolhat néhány bosszantó lépést: az e-mail megnyitását, hogy megkeresse a járatszámot, majd bemásolja, és beillessze a Google-be, hogy megtalálja a járat státuszát.

Ha ez 100%-os pontossággal működik, akkor ez fantasztikus időmegtakarítás. Ha nem 100%-os pontosságú, akkor használhatatlan. Mert még ha csak 2% is az esélye annak, hogy téved, akkor is 2% az esély arra, hogy az ember az anyukáját a reptéren hagyja és ő joggal lesz nagyon csalódott. A lényeg: nem az Apple maradt le a mesterséges intelligencia terén, hanem az MI marad még el az elvárásoktól.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • manson222 #3
    és jó dráááágááák
  • CommieSlayer #2
    Az apple termékei mindig is nélkülözték az intelligencia minden formáját. Nem most fognak ezen változtatni.
  • M2 #1
    De, az Apple a hibás.