SG.hu
Az európai cégek az amerikai felhőszolgáltatók alternatíváit keresik

Globálisan nő a második Donald Trump-kormánnyal szembeni ellenérzés. A kanadaiak bojkottálják az Egyesült Államokban gyártott termékeket, Londonban széles körű Tesla-ellenes tüntetések közepette megjelentek az Elon Musk-utáló plakátok, és az európai tisztviselők drasztikusan megnövelték a katonai kiadásokat, mivel megingott az Egyesült Államok Ukrajnának nyújtott támogatása. A domináns amerikai technológiai szolgáltatások lehetnek a következők a sorban.
Korai jelek arra utalnak, hogy egyes európai vállalatok és kormányok kezdenek elfordulni a három legnagyobb felhőszolgáltató, a Google Cloud, a Microsoft Azure és az Amazon Web Services (AWS) triójától. Ezek együttesen az internet hatalmas területeit üzemeltetik, és vállalkozások ezreit tartják működésben. Úgy tűnik azonban, hogy egyes szervezetek újragondolják e vállalatok felhőszolgáltatásainak igénybevételét - köztük a szervereknek, tárolóknak és adatbázisoknak - a Trump-adminisztráció alatti adatvédelmi és adathozzáférési félelmekkel kapcsolatos bizonytalanságokra hivatkozva.
„Európában nagy az igény arra, hogy az amerikai technológiai cégektől való túlzott függőséget kockázatmentessé tegyék vagy szétválasszák, mert félő, hogy az európai érdekek ellen fegyverként használhatják őket” - mondja Marietje Schaake, a Stanford Kiberpolitikai Központjának munkatársa, az Európai Parlament korábbi tagja.

Marietje Schaake
A lépések talán már folyamatban vannak. Március 18-án a holland képviselőház politikusai nyolc indítványt fogadtak el, amelyben arra kérték a kormányt, hogy csökkentse az amerikai technológiai vállalatoktól való függőséget, és térjen át európai alternatívákra. Napokkal korábban több mint 100 szervezet írt alá egy nyílt levelet az európai tisztviselőknek, amelyben a kontinens „technológiai függetlenségének növelését” követelték, és azt állították, hogy a jelenlegi helyzet „biztonsági és megbízhatósági kockázatokat” jelent.
Két európai székhelyű felhőszolgáltató cég, az Exoscale és az Elastx azt közölte, hogy az elmúlt két hétben megugrott az amerikai felhőszolgáltatókat elhagyni kívánó potenciális ügyfelik száma - néhányan már el is kezdték a váltást. Több technológiai tanácsadó szerint cégek széles körű megbeszéléseket folytatnak arról, hogy mi kellene a szolgáltatások, adatok és rendszerek átviteléhez. "Európa-szerte nagyobb a kereslet” - mondja Mathias Nöbauer, a svájci székhelyű Exoscale hostingszolgáltató vezérigazgatója, hozzátéve, hogy megnőtt az amerikai felhőóriásoktól eltávolodni kívánó új ügyfelek száma. „Néhány ügyfél nagyon határozott” - mondja Nöbauer. „Különösen a dániai ügyfelek voltak nagyon eltökéltek, mert aggasztja őket az amerikai kormányzat és az általuk Grönlandról mondottak.”
„Nagy aggodalomra ad okot a mindent övező bizonytalanság. És az európaiak szemszögéből nézve az látszik, hogy az USA talán már nem egy csapatban van velünk” - mondja Joakim Öhman, a svéd Elastx felhőszolgáltató vezérigazgatója. „Ezek azok a mozgatórugók, amelyek arra késztetik az embereket vagy szervezeteket, hogy alternatívák után nézzenek.”
Aggályok merültek fel az EU és az USA közötti jelenlegi adatmegosztási megállapodással kapcsolatban is, amelynek célja, hogy lehetővé tegye az információk mozgását a két kontinens között az emberek jogainak védelme mellett. A megállapodás több korábbi változatát az európai bíróságok megsemmisítették. Január végén Trump kirúgott három demokratát az Adatvédelmi és Polgári Szabadságjogi Felügyeleti Testületből (PCLOB), amely a jelenlegi megállapodás kezelésében segít. A lépés növelheti a megállapodás körüli bizonytalanságot. Emellett Öhman elmondása szerint a cégektől aggodalmakat hallott a CLOUD-törvénnyel kapcsolatban, amely lehetővé teheti az amerikai bűnüldöző szervek számára, hogy felhasználói adatokat kérjenek be a technológiai vállalatoktól, beleértve potenciálisan az Egyesült Államokon kívüli rendszerekben tárolt adatokat is.
Dave Cottlehuber, a SkunkWerks, egy kis ausztriai technológiai infrastruktúrával foglalkozó cég alapítója elmondta, hogy az év eleje óta a cég néhány szerverét és adatbázisát az amerikai szolgáltatóktól európai szolgáltatásokba mozgatja át. "Elsősorban az értékekről van szó” - mondja Cottlehuber. „Számomra az adatvédelem jog, nem pedig kiváltság.” Cottlehuber szerint a költözésről szóló döntés könnyebb egy olyan kisvállalkozás számára, mint az övé, de azzal érvel, hogy így megszűnik néhány adó, amelyet a Trump-adminisztrációnak fizetnek. „A legjobb, amit tehetek, hogy megszüntetem ezt a kis hozzájárulásomat, és ugyanakkor biztosítom, hogy az ügyfeleim magánéletét tiszteletben tartják és megőrzik” - mondja Cottlehuber.
Steffen Schmidt, az európai orvosok és kórházak számára beszéddel kapcsolatos szolgáltatásokat nyújtó Medicusdata cég vezérigazgatója szerint az európai adatkezelés biztosítása számukra mindig is „kötelező volt”, de ügyfelei az elmúlt hetekben még többet kértek. „2025 eleje óta az ügyfelek az adatrezidencia-garanciák mellett aktívan kérik, hogy olyan felhőszolgáltatókat használjunk, amelyek eredendően európai vállalatok” - mondja Schmidt, hozzátéve, hogy néhány szolgáltatását az Exoscale-re helyezte át.
Harry Staight, az AWS szóvivője szerint „nem pontos”, hogy az ügyfelek az AWS-től uniós alternatívákhoz költöznek. „Ügyfeleinknek ellenőrzésük alatt áll, hogy hol tárolják adataikat és hogyan titkosítják azokat, és az AWS felhőjét a tervezés révén szuverénné tesszük” - mondja Staight. „Az AWS-szolgáltatások támogatják a titkosítást az ügyfelek által kezelt kulcsokkal, amelyek az AWS számára hozzáférhetetlenek. Ez azt jelenti, hogy az ügyfelek teljes ellenőrzést gyakorolnak arra vonatkozóan, hogy ki férhet hozzá az adataikhoz”. Staight szerint a PCLOB-tagság „nem befolyásolja” az EU-USA adatmegosztás körüli megállapodásokat, és a CLOUD-törvény „további biztosítékokat tartalmaz a felhőtartalmakra vonatkozóan”.
Az amerikai technológiai cégektől való esetleges eltávolodás nem csak a felhőszolgáltatókhoz kapcsolódik. Január 15. óta a European Alternatives weboldal látogatottsága több mint 1200 százalékkal nőtt. Az oldalon a zenei streaming szolgáltatásoktól kezdve a DDoS-védelmi eszközökig minden megtalálható - mondja Marko Saric, a Plausible európai felhőelemző szolgáltatás társalapítója. „Határozottan érezzük, hogy valami történik” - mondja Saric, aki azt állítja, hogy március első 18 napja alatt a vállalat 'megverte' a januárban és februárban tapasztalt nettó ismétlődő bevétel növekedést. „Ez organikus növekedés, amelyet nem lehet semmilyen szezonalitással vagy a mi tevékenységünkkel magyarázni” - mondja.
Bár vannak jelek a változásra, a hatás valószínűleg szerény lesz - legalábbis egyelőre. Világszerte a kormányok és a vállalkozások egyre több felhőszolgáltatást - például hitelesítési alkalmazásokat, tárhelyet, adattárolást, és egyre gyakrabban MI-feldolgozást biztosító adatközpontokat - vesznek igénybe a három nagy felhő- és technológiai szolgáltatótól. Cottlehuber szerint a nagyvállalatok esetében sok hónapba, ha nem hosszabb időbe telhet, mire átgondolják, hogy mit kell áthelyezni, milyen kockázatokkal jár, és hogy ténylegesen megváltoztassák a rendszereket. "Ha száz petabájtnyi tárolóeszközöd van, évekbe telik az interneten keresztül történő áthelyezés” - mondja.
Az európai vállalatok évek óta küszködnek azzal, hogy felvegyék a versenyt a Google, a Microsoft és az Amazon felhőszolgáltatásaival és műszaki infrastruktúrájával, amelyek évente milliárdokat keresnek. Az alternatív európai felhőszolgáltatók által nyújtott szolgáltatásokhoz hasonló nagyságrendű szolgáltatásokat is nehéz lehet találni. "Ha valaki mélyen benne van a felhő-ökoszisztémában, nehezen talál a vezető trióval egyenértékű szolgáltatásokat” - mondja Bert Hubert vállalkozó és volt kormányzati szabályozó, aki elmondása szerint több olyan új felhő-migrációról hallott, amelyet amerikai cégeknél halasztottak el vagy gondoltak újra. Hubert azzal érvelt, hogy az európai kormányok számára már nem biztonságos az amerikai felhőkbe való betelepülés, de az európai alternatívák nem tudnak megfelelően versenyezni. "Sok fát adunk el itt Európában. De nem olyan sok bútort” - mondja.
Azonban ez is változhat. Schaake, az Európai Parlament korábbi tagja szerint az új beruházások, a közszolgáltatások megvásárlásának másfajta megközelítése és az „Európa az első” megközelítés, illetve az európai technológiai rendszerekbe való befektetés kombinációja segíthet a kontinensen történő szélesebb körű mozgások ösztönzésében. „A Trump-kormányzat drámai változása nagyon kézzelfogható” - mondja Schaake. „Az a gondolat, hogy bármi megtörténhet, és hogy Európának meg kell védenie magát, egyértelmű. Most ugyanolyan tempót és vezetői képességeket kell látnunk, mint amilyen a védelempolitika terén történik, hogy ez ténylegesen értelmes cselekvéssé váljon.”
Korai jelek arra utalnak, hogy egyes európai vállalatok és kormányok kezdenek elfordulni a három legnagyobb felhőszolgáltató, a Google Cloud, a Microsoft Azure és az Amazon Web Services (AWS) triójától. Ezek együttesen az internet hatalmas területeit üzemeltetik, és vállalkozások ezreit tartják működésben. Úgy tűnik azonban, hogy egyes szervezetek újragondolják e vállalatok felhőszolgáltatásainak igénybevételét - köztük a szervereknek, tárolóknak és adatbázisoknak - a Trump-adminisztráció alatti adatvédelmi és adathozzáférési félelmekkel kapcsolatos bizonytalanságokra hivatkozva.
„Európában nagy az igény arra, hogy az amerikai technológiai cégektől való túlzott függőséget kockázatmentessé tegyék vagy szétválasszák, mert félő, hogy az európai érdekek ellen fegyverként használhatják őket” - mondja Marietje Schaake, a Stanford Kiberpolitikai Központjának munkatársa, az Európai Parlament korábbi tagja.

Marietje Schaake
A lépések talán már folyamatban vannak. Március 18-án a holland képviselőház politikusai nyolc indítványt fogadtak el, amelyben arra kérték a kormányt, hogy csökkentse az amerikai technológiai vállalatoktól való függőséget, és térjen át európai alternatívákra. Napokkal korábban több mint 100 szervezet írt alá egy nyílt levelet az európai tisztviselőknek, amelyben a kontinens „technológiai függetlenségének növelését” követelték, és azt állították, hogy a jelenlegi helyzet „biztonsági és megbízhatósági kockázatokat” jelent.
Két európai székhelyű felhőszolgáltató cég, az Exoscale és az Elastx azt közölte, hogy az elmúlt két hétben megugrott az amerikai felhőszolgáltatókat elhagyni kívánó potenciális ügyfelik száma - néhányan már el is kezdték a váltást. Több technológiai tanácsadó szerint cégek széles körű megbeszéléseket folytatnak arról, hogy mi kellene a szolgáltatások, adatok és rendszerek átviteléhez. "Európa-szerte nagyobb a kereslet” - mondja Mathias Nöbauer, a svájci székhelyű Exoscale hostingszolgáltató vezérigazgatója, hozzátéve, hogy megnőtt az amerikai felhőóriásoktól eltávolodni kívánó új ügyfelek száma. „Néhány ügyfél nagyon határozott” - mondja Nöbauer. „Különösen a dániai ügyfelek voltak nagyon eltökéltek, mert aggasztja őket az amerikai kormányzat és az általuk Grönlandról mondottak.”
„Nagy aggodalomra ad okot a mindent övező bizonytalanság. És az európaiak szemszögéből nézve az látszik, hogy az USA talán már nem egy csapatban van velünk” - mondja Joakim Öhman, a svéd Elastx felhőszolgáltató vezérigazgatója. „Ezek azok a mozgatórugók, amelyek arra késztetik az embereket vagy szervezeteket, hogy alternatívák után nézzenek.”

Aggályok merültek fel az EU és az USA közötti jelenlegi adatmegosztási megállapodással kapcsolatban is, amelynek célja, hogy lehetővé tegye az információk mozgását a két kontinens között az emberek jogainak védelme mellett. A megállapodás több korábbi változatát az európai bíróságok megsemmisítették. Január végén Trump kirúgott három demokratát az Adatvédelmi és Polgári Szabadságjogi Felügyeleti Testületből (PCLOB), amely a jelenlegi megállapodás kezelésében segít. A lépés növelheti a megállapodás körüli bizonytalanságot. Emellett Öhman elmondása szerint a cégektől aggodalmakat hallott a CLOUD-törvénnyel kapcsolatban, amely lehetővé teheti az amerikai bűnüldöző szervek számára, hogy felhasználói adatokat kérjenek be a technológiai vállalatoktól, beleértve potenciálisan az Egyesült Államokon kívüli rendszerekben tárolt adatokat is.
Dave Cottlehuber, a SkunkWerks, egy kis ausztriai technológiai infrastruktúrával foglalkozó cég alapítója elmondta, hogy az év eleje óta a cég néhány szerverét és adatbázisát az amerikai szolgáltatóktól európai szolgáltatásokba mozgatja át. "Elsősorban az értékekről van szó” - mondja Cottlehuber. „Számomra az adatvédelem jog, nem pedig kiváltság.” Cottlehuber szerint a költözésről szóló döntés könnyebb egy olyan kisvállalkozás számára, mint az övé, de azzal érvel, hogy így megszűnik néhány adó, amelyet a Trump-adminisztrációnak fizetnek. „A legjobb, amit tehetek, hogy megszüntetem ezt a kis hozzájárulásomat, és ugyanakkor biztosítom, hogy az ügyfeleim magánéletét tiszteletben tartják és megőrzik” - mondja Cottlehuber.
Steffen Schmidt, az európai orvosok és kórházak számára beszéddel kapcsolatos szolgáltatásokat nyújtó Medicusdata cég vezérigazgatója szerint az európai adatkezelés biztosítása számukra mindig is „kötelező volt”, de ügyfelei az elmúlt hetekben még többet kértek. „2025 eleje óta az ügyfelek az adatrezidencia-garanciák mellett aktívan kérik, hogy olyan felhőszolgáltatókat használjunk, amelyek eredendően európai vállalatok” - mondja Schmidt, hozzátéve, hogy néhány szolgáltatását az Exoscale-re helyezte át.
Harry Staight, az AWS szóvivője szerint „nem pontos”, hogy az ügyfelek az AWS-től uniós alternatívákhoz költöznek. „Ügyfeleinknek ellenőrzésük alatt áll, hogy hol tárolják adataikat és hogyan titkosítják azokat, és az AWS felhőjét a tervezés révén szuverénné tesszük” - mondja Staight. „Az AWS-szolgáltatások támogatják a titkosítást az ügyfelek által kezelt kulcsokkal, amelyek az AWS számára hozzáférhetetlenek. Ez azt jelenti, hogy az ügyfelek teljes ellenőrzést gyakorolnak arra vonatkozóan, hogy ki férhet hozzá az adataikhoz”. Staight szerint a PCLOB-tagság „nem befolyásolja” az EU-USA adatmegosztás körüli megállapodásokat, és a CLOUD-törvény „további biztosítékokat tartalmaz a felhőtartalmakra vonatkozóan”.

Az amerikai technológiai cégektől való esetleges eltávolodás nem csak a felhőszolgáltatókhoz kapcsolódik. Január 15. óta a European Alternatives weboldal látogatottsága több mint 1200 százalékkal nőtt. Az oldalon a zenei streaming szolgáltatásoktól kezdve a DDoS-védelmi eszközökig minden megtalálható - mondja Marko Saric, a Plausible európai felhőelemző szolgáltatás társalapítója. „Határozottan érezzük, hogy valami történik” - mondja Saric, aki azt állítja, hogy március első 18 napja alatt a vállalat 'megverte' a januárban és februárban tapasztalt nettó ismétlődő bevétel növekedést. „Ez organikus növekedés, amelyet nem lehet semmilyen szezonalitással vagy a mi tevékenységünkkel magyarázni” - mondja.
Bár vannak jelek a változásra, a hatás valószínűleg szerény lesz - legalábbis egyelőre. Világszerte a kormányok és a vállalkozások egyre több felhőszolgáltatást - például hitelesítési alkalmazásokat, tárhelyet, adattárolást, és egyre gyakrabban MI-feldolgozást biztosító adatközpontokat - vesznek igénybe a három nagy felhő- és technológiai szolgáltatótól. Cottlehuber szerint a nagyvállalatok esetében sok hónapba, ha nem hosszabb időbe telhet, mire átgondolják, hogy mit kell áthelyezni, milyen kockázatokkal jár, és hogy ténylegesen megváltoztassák a rendszereket. "Ha száz petabájtnyi tárolóeszközöd van, évekbe telik az interneten keresztül történő áthelyezés” - mondja.
Az európai vállalatok évek óta küszködnek azzal, hogy felvegyék a versenyt a Google, a Microsoft és az Amazon felhőszolgáltatásaival és műszaki infrastruktúrájával, amelyek évente milliárdokat keresnek. Az alternatív európai felhőszolgáltatók által nyújtott szolgáltatásokhoz hasonló nagyságrendű szolgáltatásokat is nehéz lehet találni. "Ha valaki mélyen benne van a felhő-ökoszisztémában, nehezen talál a vezető trióval egyenértékű szolgáltatásokat” - mondja Bert Hubert vállalkozó és volt kormányzati szabályozó, aki elmondása szerint több olyan új felhő-migrációról hallott, amelyet amerikai cégeknél halasztottak el vagy gondoltak újra. Hubert azzal érvelt, hogy az európai kormányok számára már nem biztonságos az amerikai felhőkbe való betelepülés, de az európai alternatívák nem tudnak megfelelően versenyezni. "Sok fát adunk el itt Európában. De nem olyan sok bútort” - mondja.
Azonban ez is változhat. Schaake, az Európai Parlament korábbi tagja szerint az új beruházások, a közszolgáltatások megvásárlásának másfajta megközelítése és az „Európa az első” megközelítés, illetve az európai technológiai rendszerekbe való befektetés kombinációja segíthet a kontinensen történő szélesebb körű mozgások ösztönzésében. „A Trump-kormányzat drámai változása nagyon kézzelfogható” - mondja Schaake. „Az a gondolat, hogy bármi megtörténhet, és hogy Európának meg kell védenie magát, egyértelmű. Most ugyanolyan tempót és vezetői képességeket kell látnunk, mint amilyen a védelempolitika terén történik, hogy ez ténylegesen értelmes cselekvéssé váljon.”