Berta Sándor

Kilátástalan a fájlcserélők elleni harc

Az ügyészségekre fokozódó nyomás nehezedik a film- és zeneipari szövetségek, illetve a szerzői jogvédő szervezetek részéről, hogy kíméletlenül lépjenek fel a sokat letöltők ellen. A hivatalok azonban egyre kevésbé képesek megbirkózni a feladattal.

"Be kell bizonyítanunk egy személyről, hogy ő volt az elkövető. Azonban nem vagyunk rá képesek. Különösen a családok esetében nehéz a helyzet, hiszen amíg senki sem tesz tanúvallomást, addig általában tehetetlenek vagyunk és többnyire kénytelenek vagyunk lezárni az ügyet" - jelentette ki Gregor Steinforth düsseldorfi főügyész. A szakember irányítja a düsseldorfi, a duisburgi, a klevei, a krefeldi, a mönchengladbachi és wuppertali ügyészségek munkáját.

Az érdekvédő szervezetek becslései szerint a fájlcserélés évente világszerte több milliárd eurós károkat okoz a film- és a zeneiparnak, azonban az elkövetők többsége nyugodtan folytathatja tevékenységét, nem kell tartania a felelősségre vonástól. "A jelenlegi jogszabályok nem teszik lehetővé a számítógépek több hónapra való lefoglalását és a nyomozások elindítását" - tette hozzá Steinforth. A főügyész még a nyáron két kollégájával egy olyan megállapodást kötött, amely szerint a 3000 eurónál kisebb kárösszegű ügyekben, illetve a 3000 zeneszámnál kevesebbet az internetre fel-, vagy onnan letöltő személyek esetében nem indítanak eljárást.

"A jogvédők közel sem fogadták kedvezően az egyezmény megkötését, az egyik kollégámat még fel is jelentették. Azonban visszautasítottuk a vádakat és elutasítottuk a beadványt, mivel az abban leírtak tarthatatlanok voltak. A szórakoztatóipar a legtöbbször csak az illető nevére kíváncsi, hogy később kártérítési pert indíthasson ellene. Azonban számos esetben meg van kötve a kezünk. A megoldást a polgári jog megváltoztatása jelenthetné, hogy a sértett azonnal megtudhassa az internetszolgáltatótól, hogy ki volt az elkövető" - hangsúlyozta a főügyész.

A vita Németországban már március óta tart, amikor is Ralf Meyer, a wuppertali ügyészség főügyésze közölte, hogy a hivatala a jövőben nem emel vádat a fájlcserélők ellen. Meyer közvetlen főnökét válaszul feljelentették a film- és zeneipari szervezetek. Meyer arra hivatkozott, hogy a zeneipar csak januárban és februárban 2000 IP-cím tulajdonos személyes adatainak kiderítését kérte a wuppertali ügyészségtől. Csak Észak-Rajna-Vesztfáliában minden hónapban átlagosan 5500 feljelentés érkezik a fájlcserélők ellen, az eddigi nyomozások ugyanakkor havonta átlagosan félmillió eurójába kerülnek a német államnak, ezáltal az adófizetőknek. A kölni tartományi bíróság szeptember végén úgy döntött, hogy a jogvédő szervezetek 200 eurót kötelesek fizetni minden az internetszolgáltatóktól kikért IP-cím után.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • amitakartok #51
    Én hasonló cipőben járok. Soha életemben nem fizettem semmi gépes anyagért. Nem elvből, hanem szükségből. Így is épp elég szűkösen voltunk meg, ha még zenét/játékot is vettem volna, már évekkel ezelőtt éhen döglöttem volna. A piaci árakat azoknak szabják, akiknek minimum havi kétszázezres jövedelmük van, nekünk ennek a fele sem volt (és nem panelházban lakunk, szóval nem kis rezsi van).
  • skiryo #50
    remélem a te fajtádból kevés van. hulladék ember:-/ legalább arra az előadóra/filmre költenél amit szeretsz, énse veszek meg mindent ami tetszik, de elég sok eredetim van. mi ez a ratyi szöveg hogy "elvből"?
  • vajon kiki #49
    én elvből nem veszek meg semmi soha amit el is lehet lopni ingyér'. egyrészt mert nem Pálnak hívnak hogy már amugy is zsírfejű pöffeszkedő földesurakat hízlaljak, másrészt meg csak úgy. Bizonyítsák be, szakadjanak meg , lesz*rom igen vastagon. 30 éve egy bit nem sok annyiért nem fizettem egy kanyi tiplákot se beleértve a windowsokat , a szoftvereket, zenéket és filmeket. Lehet bosszankodni, meg hűzni meg házni !
  • vajon kiki #48
    [b]nekem őszintén szólva 8 hogy kit hogy eszik meg a méreg.. az is megérdemli a sorsát aki kalózfilmeket letöltő emberekhez bekopogtat és elkobozza a winyóit , DVD-it , és az is megérdemli a sorsát aki nem használ truecryptet és emiatt (és CSAK emiatt) lesz ellene a bíróságon bizonyíték. rohadjon el felőlem a saját zsírjában az is aki ilyenre vadászik, és az is aki nem fogadja meg a bölcs tanácsomat !
  • goger #47
    Hülyeség, már meg lett mondva ezerszer, hogy aki letölti a filmet zenét akármit az akkor se venné meg ha nem lenne rá lehetősége ingyen beszerezni, ergo nem károsít meg senkit.
    Ja hogy vannak akik kereskednek vele? Énis támogatom h büntessék, zaklassák kapják el, azzal tényleg károsítja mert 1-2 eladott illegális másolatból 1-1 mozijegy kb kijön!
    De végre hagyják már békén pistikét meg józsikát meg ezt az értelmetlen és hasztalan boszorkányüldözését!
    A jogvédők meg menjenek el dolgozni és végezzenek tényleges munkát!!!, ne ebből akarjanak megélni (kapjákbe)!
  • gyusz2 #46
    Én a haverokra bízom a töltögetést:-) nekem otthon még net sincs.
  • toti83 #45
    Amúgy torrent már 2001-től van, csak akkor még nagyon kevesen ismerték, de 2004re már nagyon sokan használták. Na mindegy, csak mellesleg jegyeztem meg.
  • sube #44
    Lehet, hogy ott kúrt@d el a dolgot, hogy vettél eredeti lemezeket és jártál moziba. Feltünt nekik, hogy érdekelt vagy a témában (film+program ebből következhetnek a zenék és a játékok is amiket nem vettél meg, de valószínű birtokolsz párat belőle...) :P
  • Foga #43
    A gépemet vitték el plusz azokat a CDket amiket láttak.
    Egyébként meg tényleg csak úgy kijöttek sajnos. :( Belesetem egy razziába. Rosszkor rossz helyen.
    Az rendben van hogy a géped titkosítva van, meg az is hogy a torrent. Nah de amit kiírsz? Azokat egyesével levéded. :D Mekkora pendriveod lesz neked. :DDDD

    Persze srácok nem kell pánikolni. Én is ezzel nyugtattam magam.
    Amikor hozzám jöttek ki 2004 akkor még nem volt torrent csak DC. :)
  • Gordon88 #42
    énis netszolgáltató vagyok, akkor nekem is kötelesek fizetni 200 eurót, ez király :D