Gyurkity Péter

Nagy-Britannia is alkalmazza az újrahasznosítási direktívát

Néhány nappal az Európai Unió végső határidejének lejárta után a szigetországban is alkalmazkodnak a direktíva által előírt szabályokhoz, amelytől azonban az árak emelkedését várják.

A közösség által kidolgozott WEEE-direktíva az elektronikus szemét újrahasznosításával kapcsolatos feladatokat és kötelezettségeket foglalja össze. Az eredetileg 2005 augusztusában elfogadott keretrendszer előírja bizonyos káros anyagok száműzését az elektronikai termékekből, ezzel egy időben pedig a gyártók feladatául szabja az említett időpont után gyártott, életciklusuk végére ért termékek begyűjtését és újrahasznosítását. Mindez persze az érintett cégek költségeit növeli, így várhatóan az árak emelésével igyekeznek majd kivédeni a kedvezőtlen hatást.

A direktívát másfél éves késlekedés után vezetik be a szigetországban, éppen akkor, amikor már el kellene érni a lakosonkénti évi 4 kg begyűjtését. A többszöri halasztás miatt az Unió már korábban figyelmeztette Nagy-Britanniát és másik hat tagországot, ám a teljes alkalmazást most is csak két lépésben hajtják végre. Egyelőre még a gyártó cégek is tájékozódnak a részletekről - pontosan mely termékekre vonatkozik az új szabályozás, és valójában milyen új kötelezettségekkel kell számolniuk -, július 1-től azonban már nekik kell állniuk az újrahasznosítással kapcsolatos költségeket.

Az előírás értelmében a gyártóknak legkésőbb március 15-ig az újrahasznosítást népszerűsítő és az ezzel kapcsolatos feladatokra specializálódó partnerrel kell szerződniük. Mindez az elemzők szerint a kereskedelmi árakban is meglátszik majd, a Gartner egyenesen a konfigurációk árának átlagosan 60 dolláros emelkedésével számol. Az igazi próbatétel azonban az évi 4 kg-os limit teljesítése lesz, itt hazánk szerencsére két éves haladékot kapott, így van idő a felkészülésre. A szabály egészen pontosan úgy szól, hogy lakosonként évente legalább négy kilogramm elektromos és elektronikus hulladékot kell visszagyűjteni, amelyek legalább háromnegyedét újra kell hasznosítani.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Tetsuo #5
    Meg ugye ők nagyobb kárt tesznek mint hasznot.. szigetelőégetés, stb..
  • kvp #4
    Nallunk mar egy eve kotelezo. Alapvetoen arrol van szo, hogy ha veszel valami uj dolgot, akkor a boltnak at kell vennie a regi gepet. Ez gaztuzhelytol a szamitogepig mindenre igaz. Legfeljebb nem tartjak be, de a torveny mar megvan.
  • halgatyó #3
    Nekem lenne gey ötletem, hogyan lehet népszerűsíteni az újrahasznosítást úgy, hogy még a kismértékű árnövelő hatást sem kell letagadni (elhallgatni) eközben:
    Meg kell magyarázni a delikvensnek, hogy sokkal jobb pl. 20% plusszt fizetni az újrahasnzosításért, mint +150%-ot a FArtisjus-nak meg a fASVA-nak
  • halgatyó #2
    Pedig Magyarországon volna rá alkalmas társadalmi réteg... csinálják is
    Csak nem eléggé szervezetten, meghát nem éppen csak a kidobott cuccokat "dolgozzák" EL
  • waterman #1
    ez nagyon szép.. kis hazánkban még a szelektív hulladékgyűjtés sem olyan népszerű, hogy külön még elektromos kacatokat is gyűjtse az ember. személy szerint támogatom, mert hosszútávon a termékek életciklusának növekedése - ezáltal minőségük javulása várható. hisz egy gyártó sem akar sok szeméttel foglalkozni. ha meg egyenesen az ő bajuk lesz az újrahasznosítás is, akkor talán még több figyelmet szentelnek majd ennek gyártáskor is.