SG.hu

30 atomreaktor kellene Texasba az adatközpontok energiaigényének kielégítéséhez

A texasi villamosenergia-termelés iránti kereslet várhatóan olyan hatalmas mértékben fog növekedni, hogy 2030-ig 30 atomerőművel egyenértékű villamos energiát kellene hozzáadni az igények kielégítéséhez. Ez a hálózatot irányító Electric Reliability Council of Texas (ERCOT, azaz a Texasi Elektromos Megbízhatósági Tanács) szerint van így. Az előrejelzés a mesterséges intelligencia működtetéséhez szükséges új adatközpontok hozzáadásán alapul. És ez aggodalmakat vet fel azzal kapcsolatban, hogy az állam infrastruktúrája képes lesz-e elég gyorsan bővülni - és milyen költséggel.

A világjárvány idején a texasi hálózatban az áramigény gyorsabban nőtt, mint bárhol máshol az országban. Most ezt a mesterséges intelligencia még tovább növeli, és az állam az USA, ha nem a világ adatközpont-központjává akar válni. Egyes projektek már most 1 gigawatt teljesítményt igényelnek, és ezek új kockázatot jelentenek a stabil hálózat fenntartására - mondta Agee Springer, az Ercot hálózati összeköttetésekért felelős vezető menedzsere. Egy gigawatt jellemzően 250 000 texasi otthon ellátására elegendő. Az adatközpontok „megbízhatósági kockázatot jelentenek az Ercot rendszerére nézve” - mondta Springer, aki az Infocast ERCOT Market Summit nevű, Austinban megrendezett csúcstalálkozón vett részt. "Soha nem tapasztaltuk még, hogy a nagy ipari terhelések valóban hatással lehetnek a hálózat megbízhatóságára, és most belépünk ebbe a korszakba”.

Az Ercot egy belső hálózati anyaga szerint 99 gigawattnyi igényt kaptak a hálózatra való új csatlakozásokra a nagy energiafelhasználóktól, köztük adatközpontoktól, bitcoin-bányászoktól és hidrogéngyártóktól. Ez a tavaly márciusi 40,8 gigawattról nőtt ennyire. Az állami cég előrejelzése szerint a jelenlegi 85,5 gigawattos rekordhoz képest 2030-ra 75%-kal fog megugrani a csúcsenergia-igény. A kilátásokat nemrégiben jelentősen felfelé módosították, hogy a gazdaság villamosításából eredő erős kereslet mellett az adatközpontokat is figyelembe vegyék.

Az Ercot, a törvényhozók és a szabályozó hatóságok próbálják kitalálni, hogyan lehet az adatközpontokat úgy üzembe helyezni, hogy ne növeljék a hálózat terheltségét, ami szélsőséges körülmények között növeli az áramkimaradások esélyét, vagy hogy szükség esetén vissza lehet-e őket fojtani. "Nem lehet több a kereslet, mint a kínálat” - mondta Beth Garza, az R Street Institute agytröszt vezető munkatársa. Nagy kérdés, hogy az ellátási lánc problémái miatt az infrastruktúra elég gyorsan kiépíthető-e, ami hosszú várakozási időt eredményez olyan dolgokra, mint az áramtermeléshez szükséges nagy turbinák és más kulcsfontosságú berendezések, például transzformátorok. Egy másik kritikus kérdés, hogy ki fogja fizetni ezt a fejlesztést.


Az adatközpontok addig tudnak nyereségesek lenni, amíg az áram ára el nem éri a 2000 dollárt megawattóránként, de az Ercot árplafonja 5000 dollár, mondta Resmi Surendran, a Shell Energy North America szabályozási politikáért felelős alelnöke az austini csúcstalálkozó egyik panelbeszélgetésén. Nem világos, hogy az adatközpontok hajlandóak-e rugalmasak lenni, de megjegyezte, hogy az árjelzésekre reagáló, a keresletre adott válaszlépések és -csökkentések képessége jelentős problémák megoldásában segíthet.

Az adatközpontok és más nagy villamosenergia-fogyasztók rugalmassága azonban egy másik problémát is felvet: az átviteli projektek költségeinek a háztartásokra és a kisebb vállalkozásokra való áthárítását. Ennek oka egy körülbelül két évtizede indított program, amely lehetővé teszi az állam vegyi üzemei, finomítói és még a bitcoin-bányászok számára is, hogy csökkentsék vagy megszüntessék a hálózatfejlesztéshez való több millió dolláros hozzájárulást azáltal, hogy a nyári hónapok legnagyobb keresletű időszakaiban visszafogják energiafelhasználásukat. A négy egybeeső csúcsérték vagy 4CP néven ismert rendszert úgy tekintették, mint a hálózatra nehezedő stressz csökkentésének módját az év legmelegebb időszakaiban, amikor a légkondicionálók működtetéséhez van szükség villamos energiára.

Charles Schwertner texasi szenátor a rendezvényen adott interjúban elmondta, hogy a költségek társadalmasításának ez a módszere azonban „egyszerűen nem helyes”, mivel a megbízhatósági kockázatok eltolódtak. Egy jelenlegi texasi szenátusi törvényjavaslat ennek reformját javasolja. "Biztosítanunk kell, hogy a módszertan tiszteletben tartsa az összes adófizetőt” - mondta Schwertner.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • NEXUS6 #2
    Nem lesz ebből gond, kell ez a népnek. Bár szerintem csak sima szénerőművek lesznek, német sítlusban. XD
  • end3 #1
    Még 30 atomerőmű és Ámerikából stabilan jönnek az újabb és újabb politikai mémek, most már a soros-MI generálta, nagy felbontású minőségben, vagy a házilagos indíttatású, jópofa kismacskások gombolyaggal, teásfindzsányi szemekkel. - De jó lesz nekünk!
    Utoljára szerkesztette: end3, 2025.03.12. 08:28:21