SG.hu

A spanyolok büntetik, ha nincs megjelölve az MI-tartalom

Spanyolország hatalmas bírságokat szab ki a mesterséges intelligencia által generált tartalmak címkézésének elmulasztása miatt.

A spanyol kormány elfogadott egy törvényjavaslatot, amely hatalmas bírságokat szab ki azokra a vállalatokra, amelyek mesterséges intelligencia által generált tartalmat használnak anélkül, hogy azt megfelelően címkéznék, így próbálva visszaszorítani az úgynevezett „mélyhamisítványok” használatát. A törvényjavaslat az Európai Unió mérföldkőnek számító mesterséges intelligenciáról szóló törvényének iránymutatásait veszi át, amely szigorú átláthatósági kötelezettségeket ír elő a magas kockázatúnak ítélt mesterséges intelligencia-rendszerekre - mondta Oscar Lopez digitális átalakulásért felelős miniszter újságíróknak.

"A mesterséges intelligencia egy nagyon erős eszköz, amelyet fel lehet használni életünk javítására vagy félretájékoztatás terjesztésére és a demokrácia megtámadására” - mondta. Lopez hozzátette, hogy mindenki ki van téve a „deepfake” támadásoknak - ez a kifejezés olyan videókat, fényképeket vagy hangfelvételeket jelöl, amelyeket mesterséges intelligencia algoritmusok segítségével szerkesztettek vagy generáltak, de valósnak tüntetnek fel.

Spanyolország az első uniós országok között van, amelyek végrehajtják az EU szabályait, amelyeket átfogóbbnak tartanak, mint az Egyesült Államok rendszerét, amely nagyrészt az önkéntes megfelelésre és az állami szabályozásokra támaszkodik. A spanyol törvénytervezet, amelyet még az alsóháznak is jóvá kell hagynia, a mesterséges intelligenciával létrehozott tartalmak megfelelő címkézésének elmulasztását „súlyos bűncselekménynek” minősíti, amely akár 35 millió eurós bírsággal vagy a globális éves forgalom 7%-ával is sújtható.

A törvényjavaslat más gyakorlatokat is tilt, például a szubliminális technikák - észrevétlen hangok és képek - alkalmazását a kiszolgáltatott csoportok manipulálására. Lopez példaként említette a játékfüggő embereket szerencsejátékra buzdító chatbotokat vagy a gyerekeket veszélyes kihívások teljesítésére ösztönző játékokat. Megakadályozná továbbá, hogy a szervezetek a biometrikus adataik alapján mesterséges intelligencia segítségével osztályozzák az embereket, viselkedésük vagy személyes tulajdonságaik alapján minősítsék őket, hogy hozzáférjenek a juttatásokhoz, vagy felmérjék a bűncselekmény elkövetésének kockázatát. A hatóságok azonban továbbra is használhatnának valós idejű biometrikus megfigyelést közterületeken nemzetbiztonsági okokból.

Annak biztosítása, hogy az MI-rendszerek ne okozzanak kárt a társadalomnak, a szabályozó hatóságok számára prioritást élvez, amióta az OpenAI 2022 végén bemutatta a ChatGPT-t, amely lenyűgözte a felhasználókat azzal, hogy emberhez hasonló beszélgetésekbe vonta be őket. Az új szabályok végrehajtása az újonnan létrehozott AESIA mesterséges intelligenciát felügyelő ügynökség hatáskörébe fog tartozni, kivéve az adatvédelemmel, a bűnözéssel, a választásokkal, a hitelminősítéssel, a biztosítási vagy tőkepiaci rendszerekkel kapcsolatos különleges eseteket, amelyeket a megfelelő felügyeleti szervek felügyelnek majd.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
Nem érkezett még hozzászólás. Legyél Te az első!