Gyurkity Péter

Új projekt az internet megújítására

Az amerikai National Science Foundation saját kezdeményezésével szeretné megújítani a világhálót, amelyben a legfontosabb részletnek az egyes hálózatok biztonságának fokozását tartja.

Az NSF terveiről a The New York Times számolt be, amely jelen volt a szervezet szakembereinek múlt héten megrendezett találkozóján. Az ACM SIGCOMM 2005 elnevezésű rendezvényen többek között elhangzott, hogy az új projekt keretében tervbe vették egy fejlesztői labor felállítását, amelynek feladata az új hálózati architektúrák kidolgozása és kipróbálása. Ennek részletei jelenleg nem ismertek, mindössze annyit tudunk, hogy a költségeket illetően mintegy 300 millió dollárral számolnak.

A projekt teljes neve Global Environment for Networking Investigations. A GENI a szervezet ismertetője szerint a 21. század világába hivatott bevezetni a világhálót, amely több vonatkozásban is kívánnivalókat hagy maga után. A főbb feladatok közé tartozik a robusztus, biztonságot növelő felépítés megvalósítása, a mobil és vezetéknélküli hálózatok fokozott integrálása, valamint az infrastruktúra kritikus pontjainak könnyebb kezelhetősége. Ezt egészítené ki az új eszközök és szolgáltatások egész sora, amelyek nagyban növelnék a felhasználhatóságot, és gördülékenyebbé tennék a működtetést.

Nem ez az egyetlen program, amely a világháló megújítását célozza meg. Tavalyi cikkünkben az internet fejlődéséről már szót ejtettünk az egyre inkább szükséges változtatásokról, az ezt kiváltó okokról, illetve az ebből a célból indult kezdeményezésekről. Ezek között elsőként az IPv6 érdemel említést, amelyet a jelenlegi internetprotokoll utódjának szánnak. Ez szintén a biztonságra helyezi a hangsúlyt, és fejlesztőinek ígérete szerint az átállás zökkenőmentes és az átlag felhasználónak gyakorlatilag észrevehetetlen lesz. Igaz, a szolgáltatóknak ez nagyon sok pénzébe és idejébe kerül, ám mégis megéri a váltás, ugyanis az IPv6-ra épülő hálózatokon jóval gyorsabb a hibakeresés, emellett optimalizálttá válik az adatátvitel is, ami elsősorban az online műsorszórásban lehet előnyös.

Az Internet2 projekt 1996-ban nagyvállalatok, egyetemek és a kutatási és fejlesztési munkálatokban érdekelt nonprofit szervezetek kezdeményezése alapján indult. A cél egy olyan, minden eddiginél nagyobb sávszélességet biztosító nemzetközi számítógépes hálózat kialakítása, melyet idővel minden felhasználó örömmel fogad majd. Az egyetemek, kutatóintézetek között működő hálózat mostanában sebességrekordjairól, illetve a fájlcserélgetéstől volt hangos, ám ez utóbbira már a RIAA is felfigyelt és ellenintézkedéseket foganatosított.

A GENI tesztlaboratóriuma nagy valószínűséggel csatlakozik majd az Internet2, illetve a National LambdaRail hálózatára, ám az NSF szerint merőben új megoldásokat és eszközöket használ majd. Ennek részleteit sajnos egyelőre nem kötik az orrunkra.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • smv #8
    Ja v6-ot azt tom meg használom is, csak a net2-t nem vágtam. De ako értem mostmár. :D
  • pemga #7
    Az internet egy megbízhatatlan hálózatra lett tervezve, ennek megfelelő algoritmusokkal és teljesítménnyel. Úgy gondolják, hogy most már tudnak jobbat csinálni egy nagy sávszélű és megbízhatóságú rendszert. Nem véletlen, hogy internet2-t eszük ágában nincs mobillá tenni. Jelenleg az internet nagy része egyel mélyebb szinten, a gerinceknél van nagy megbízhatóságúra alakítva. (pl. ATM felett)

    Az IPv6 pedig a meglevőnek egy összegzett "továbbtuningolása". Az IPv4 most már több mint 30 éves, rengeteg patkolás van rajta, ami ki támogat, ki nem. Ehelyett fogták a legjobb ötleteket, egybegyúrták és csináltak belőle egy közös szabványt, nomeg kikalapálták a legnagyobb hiányosságokat :).
  • atlagember #6
    Ehhez a hírhez kapcsolódóan volt egy rövid tévéműsor szerüség, melyben beszámoltak a hír részleteiről. Azt hittem lehidalok. A tévé a cikket úgy fordította, hogy laboratóriumi körülmények közt fejlesztik az új internetet. Mindehhez mutattak fehérköpenyes maszkos laboránsokat, processzorgyártó gépeket steril körülmények közt, meg stb. Baromi röhelyes volt. Látszik, hogy a sajtó mennyire ért bizonyos dolgokhoz, és hogy a híreknek mennyi közük van a valósághoz.
  • smv #5
    Én ezt az egész új internet dolgot nem értem. Valaki elmagyarázza, hogy miért kell, miben lesz jobb, satöbbi? (Nem az ipv6 érdekel)
  • pemga #4
    IPv6-ból is teljes hálózat üzemel (6Bone), a BME is rá van kötve, legalább 5 éve, de szerintem még több. Eszerint az ip6-os regisztrációja már 1997-ben megvolt:

    Teljes átállás biztos nem lesz, csak fokozatos; tunneling feltehetően, így a köztes IPv4-es routereket nem kötelező lecserélni, csakhát ugye emiatt a feat-ek nem fognak 100%-osan kijönni.
  • shabba #3
    Az internet2 csak egy project, kvázi egy teszthálózat kialakítva az amcsi egyetemi hálózatból. Mivel a nagy hálózati cégek is erre kapcsolódnak arra használják hogy élesben kiteszteljék az új hálózati eszközöket és technológiákat valamint a hálózati alkalmazásokat. Ez kvázi egy jó nagy "hálózati labor".

    Az internet2 nem fog "elterjedni" csak az ott kitesztelt eszközöket és technológiákat átmelik a kereskedelmi internet termékek piacára. Ez a folyamat pedig folyamatosan zajlik épp ezért sarok számot sem lehet mondani, mert nincs mire.
  • Fenjoy #2
    Mondjuk erre az Internet2 re már rég óta kíváncsi vagyok, lehetne már megadni valami "sarok"számot, hogy mikor várható ennek "terjedése"...:)
  • Chriss745 #1
    Na, az jó lesz, ha már ez sem lesz egységes. Lesz egy előfizetésem az Internet2-re (T-Offline, havi 109.900 Bruttó), meg lesz egy a GENI-re (havi 119.900).

    Azért itt lehetne valami globális megoldás, nem?