Marsi Tamás
Nikon Coolpix 4600 ismertető
Design, ergonómia
A Nikon szlogenben szereplő gyerekjáték szó talán nem véletlen, hiszen a pillekönnyű (130 gramm akkumulátorok nélkül), 8,5x6x3,5 centiméter méretű fényképezőgép egy felnőtt férfi kezében szinte eltűnik. Kategóriájában az egyik legkisebb gép. A kicsiny méret ellenére a Coolpix 4600 ergonómiája kiváló, a kezelőszervek megfelelő helyre kerültek. Az 1,8"-os LCD kijelző 80 000 pixeles felbontása nem túl nagy, mégis jól használható, a megjelenített kép nem pixeles.
Klikk a képekre a nagyobb változathoz
A kijelzőn kívül az átnézeti keresőt is használhatjuk a képek komponálására, bár annak mérete meglehetősen kicsi és nem teljes képet mutat. A gép kis mérete miatt a vaku az objektívhez közel kapott helyet. A vörösszem-hatás csökkentésére elővillantást használhatunk. A vaku hatótávolsága 3-4 méter, külső vaku csatlakoztatására nincs lehetőség.
Kezelés, használat
Már első ránézésre is sejthető, hogy ez a gép nem a komoly amatőröknek készült. Bekapcsolás után körülbelül 3 másodperccel a gép már üzemkész, ezt az időt minimálisan csökkenthetjük az üdvözlő képernyő kikapcsolásával. Az élességállítás wide állásban gyors, tele állásban természetesen több időt vesz igénybe, olyan másodperc körüli időket mértem. Manuális beállításokat nem nagyon találunk. A gép mindegyik felvételi módban automatikusan állítja be a záridőt, a rekeszt, az érzékenységet (ISO 50-200). Kézi élességállításra nincs lehetőségünk.
A vezérlőtárcsával (ami néha hajlamos köztes állásban maradni) a beállítás funkció mellett hét felvételi mód választható. Automatikus felvételi módban az expozíciót a gép maga állítja be, de a könnyen használható menüből további beállításokat végezhetünk (expozíció-korrekció, fehéregyensúly). Motívumprogram módba kapcsolva 12 téma közül választhatunk. Ezek a következők : party/belső tér, tengerpart/hó, naplemente, alkonyat/pirkadat, éjszakai tájkép, közeli, múzeum, tűzijáték, másolás (szürke árnyalatos szöveg fényképezéséhez), ellenfény, vízalatti fotó és panoráma. Továbbá lehetőség van kétféle portré módot használni (éjszakai, illetve nappali), mindkét esetben bekapcsolható a komponálást segítő, felsőtest formájú segédvonal. Sport módba kapcsolva pedig gyors mozgású témákat próbálhatunk megörökíteni. Ezek nagyjából ki is elégíthetik egy kezdő, amatőr fotós igényét.
Hasznos extraként emelném ki a BSS (Best Shot Selector) és D-Light funkciókat. A BSS módot bekapcsolva a gép három képből álló sorozatot készít, amiből csak a legélesebbet menti le a kártyára, a D-Light funkció pedig arra hivatott, hogy az alulexponált, sötét képeket automatikusan kivilágosítsa.
640x480-as felbontásban, 15 kép/másodperc sebességgel van lehetőségünk némafilmet felvenni - a kamera nem kapott mikrofont, így hangot nem tudunk rögzíteni. A videók hossza a gépben lévő kártya kapacitásától függ. Felvétel közben optikai zoomot nem, digitális zoomot viszont használhatunk. További videofelbontások: 320x160 és 160x120, szintén 15 kép/másodperc sebességgel.
A visszajátszás (playback) menübe tévedve nézegethetjük a már elkészített képeinket, akár diavetítés formájában is. Belenagyíthatunk a képekbe, vághatunk belőlük, és a PictBridge szabvány segítségével számítógép nélkül is nyomtathatunk. Sajnos az expozíciós beállításokat (záridő, rekeszérték, ISO érték stb.) sem képkészítés előtt, sem utána nem jeleníti meg a 4600-as.
Képminőség
Kisfilmes rendszerben számolva a 34-102 mm-es, 3x-os zoomátfogású Zoom-Nikkor optika kicsiny mérete ellenére átlagon felüli eredményt produkál. A 7 lencsetagot 6 csoportban helyezték el az objektívben. Fényereje átlagosnak mondható (F2.9-F4.9). Az 1/2,5"-os képérzékelő alacsony ISO érzékenységnél alig termel képzajt, magasabb értékkel fotózva se mondhatom, hogy zavaróan zajos a kapott kép, hála a beépített szoftveres zajszűrőnek.
Külső és belső helyszínen egyaránt éles, többnyire színhelyes, megfelelően exponált és részletgazdag képek készíthetők. Széles látószögnél enyhe hordó torzítás figyelhető meg, de ebben a kategóriában ez megszokottnak mondható. A Coolpix sorozat többi tagjához hasonlóan a 4600-as makróképességére sincs panasz. Akár 4 centiméteres távolságról is fényképezhetünk, az élességet ilyenkor is hamar beállítja a gép.
Széleslátószögű és tele állásban készített képek
Balra: éjszakai motívumprogrammal készített felvétel
Jobbra: makrófelvétel
Műfénynél készített képek vaku nélkül és vakuval
Összegzés
A Nikon ezzel a géppel a kezdő fotósokat, hétvégi turistákat célozta meg. Akik nem akarnak elmélyedni a fényképkészítés rejtelmeiben, hanem csak egy egyszerűen használható, remek képminőségű, könnyű, kicsi és olcsó gépet szeretnének, azoknak a Nikon Coolpix 4600 jó választás lehet.
Előnyök, hátrányok
+ átlagon felüli képminőség + könnyen kezelhető menü + jó minőségű LCD kijelző + belső memória |
- kis méret - manuális beállítások hiánya - kissé érzékeny módválasztó tárcsa - videofelvétel hang nélkül |
A fényképezőgépet a Fotomarket bocsátotta rendelkezésünkre.