SG.hu

Lemondott az Intel vezérigazgatója, Pat Gelsinger

Pat Gelsinger közel négy év után lemondott a vállalat éléről - közölte ma az Intel. A vezetőváltás azt jelzi, hogy a félvezetőgyártó helyzete egyre inkább tarthatatlan.

Gelsinger 2021-ben vette át az irányítást, és a vállalat igazgatótanácsából is távozik. Helyét az Intel két vezetője, David Zinsner és Michelle Johnston Holthaus veszi át az átmeneti időszakban. A vállalat közölte, hogy folytatja az állandó utódok keresését. A vezetőváltás azt jelzi, hogy az Intel helyzete egyre inkább tarthatatlan, miközben a rivális chipgyártó az Nvidia-t a világ egyik legértékesebb vállalatává vált. Az Intel a közelmúltban 15 ezer munkahelyet szüntetett meg, és bevételei 2021 és 2023 között több mint 30 százalékkal csökkentek. A piaci részesedés csökkenése és az MI piacon tapasztalható nehézségek hozzájárultak ahhoz, hogy a vállalat részvényeinek árfolyama idén eddig 52 százalékkal esett.

"Még sok tennivalónk van a vállalatnál, és elkötelezettek vagyunk a befektetői bizalom helyreállítása iránt” - mondta Frank Yeary, aki a vállalat ideiglenes ügyvezető elnökeként fog tevékenykedni az igazgatótanácsban. Gelsinger nyilatkozata szerint a lépés keserédes. "Kihívásokkal teli év volt ez mindannyiunk számára, hiszen kemény, de szükséges döntéseket kellett hoznunk, hogy az Intelt a jelenlegi piaci dinamikára felkészítsük” - tette hozzá. Gelsinger 1979-ben csatlakozott az Intelhez, és végül a vállalat technológiai igazgatójává emelkedett a chipgyártónál eltöltött 30 éves munkája során. Utána a VMware felhőalapú számítástechnikai vállalatot vezette, mielőtt 2021 elején az Intel vezérigazgatója lett.

Az Intel évtizedeken át az iparág vezető chipgyártó vállalata volt. Chipjei voltak a személyi számítógépek több mint 80 százalékának digitális motorjai, később pedig ezt a technológiát adaptálta az adatközpontok nagyobb számítógépeihez. Az elmúlt években azonban az Intel elvesztette egykori dominanciáját. Elemzők szerint túlságosan is ragaszkodott a PC-korszakban alkalmazott rendkívül jövedelmező technológiájához, mivel mások - leginkább az Nvidia - új konstrukciókat vezettek be. A gyártás terén az Intel folyamatosan veszített előnyéből a Taiwan Semiconductor Manufacturing Company javára. Vezérigazgatóként Gelsinger arra összpontosított, hogy helyreállítsa a vállalat egykori vezető szerepét a chipgyártási technológiában, de a vállalat régi megfigyelői szerint az Intelnek nagy szüksége lett volna népszerűbb termékekre - például MI chipekre - a csökkenő bevételek megerősítésére.

A vállalatnak a közelmúltban számos kudarcot kellett elszenvednie, többek között a Biden-kormányzat a múlt héten csökkentette fogja az Intelnek a CHIPS-törvény alapján nyújtott pénzösszegeket. Az Intel néhány projekt esetében meghosszabbította a határidőket a kormány által meghatározott 2030-as határidőn túlra. Októberben a vállalat 16,6 milliárd dolláros negyedéves veszteséget könyvelt el - 56 éves történetének legnagyobb veszteségét. Néhány elemző és iparági szakértő megkérdőjelezte Gelsinger stratégiáját is, miszerint más vállalatoknak bedolgozó bérgyártó öntödévé válik, és ezt az üzletágat az Intel részeként tartja fenn, ahelyett, hogy az teljesen kiválna. Az Intel korábbi igazgatósági tagjai, köztük Reed Hundt és David Yoffie, azt szorgalmazták, hogy a vállalatot két részre bontsák - az egyik a chipek gyártásával, a másik a tervezéssel foglalkozzon.

Iparági elemzőket inkább a bejelentés időzítése lepte meg őket, mint Gelsinger távozása. A fő kérdés az, hogy mi következik ezután. "Úgy tűnik, hogy itt nincsenek egyszerű válaszok, így bárki is tölti be a pozíciót, nehéz menetnek néz elébe” - írta Stacy Rasgon, a Sanford C. Bernstein elemzője.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Kotomicuki #1
    Mindig is érdekelt, hogy miért is akarják szétszedni az összetartozót, ha utána két félként kéne megélnie - és ha így, felesbe is megél, akkor miért is kellene különválniuk?!
    Különösen akkor, amikor a mostani helyzetből könnyebben lábalna ki, ha még megvolnának a hajdan el nem adott kótyavetyélt üzletágak (NAND, VGA, stb.)

    Pl. a Samsung sem tartana ott, ahol a saját gyártás nélkül... (most éppen gyengélkedik az, de ez már többször előferdült a TSMC-vel is)

    ...és közgazdasági értelemben - azonos feltételrendszerben - a saját előállításúnál nincs olcsóbb (az "ingyen"&tsai most nem játszik).

    Nekem idegen érdeknek, hátsó szándéknak tűnik inkább a szétválasztás követelése. Bár, aki évtizedekig csak a tőzsdére lapátolja ki a jövedelmét, azzal bármiféle csúfság megeshet..., még az is előfordulhat, hogy nem marad elég tőkéje a továbblépéshez sem.