SG.hu

Kongói ásványok használata miatt került bajba az Apple

A Kongói Demokratikus Köztársaság nemzetközi ügyvédei büntetőjogi feljelentést tettek az Apple franciaországi és belgiumi leányvállalatai ellen Kongó nevében, azzal vádolva a technológiai céget, hogy konfliktusos ásványi anyagokat használ az ellátási láncában. Az Apple válaszul úgy döntött, hogy leállítja az országból származó ásványi anyagok beszerzését, de a jogászok ettől még le akarják folytatni a vállalat elleni pert.

Kongó a számítógépekben és mobiltelefonokban használt ón, tantál és volfrám, az úgynevezett 3T ásványok (az angol elnevezés tin, tantalum és tungsten) egyik fő forrása. Az ENSZ szakértői és jogvédő csoportok szerint azonban egyes kisüzemi bányákat olyan fegyveres csoportok működtetnek, amelyek részt vesznek mészárlásokban, nemi erőszakban és más bűncselekményekben. Az ügyvédek azzal érvelnek, hogy az Apple a Kongóból kifosztott és nemzetközi ellátási láncokon keresztül tisztára mosott ásványi anyagokat használt, így bűnrészessé vált a Kongóban elkövetett bűncselekményekben. Az Apple közölte, hogy határozottan vitatja az állításokat, és közölte a beszállítókkal, hogy nem használhatják fel a szóban forgó, Kongóból vagy Ruandából származó ásványi anyagokat.

A Kongót képviselő ügyvédek közölték, "elégedettséggel, de óvatossággal” fogadják ezt a nyilatkozatot. "Az Apple-nek az ellátási láncában bekövetkezett változásokról szóló kijelentéseit a helyszínen kell majd ellenőrizni, tényekkel és számadatokkal alátámasztva” - írják az ügyvédek kiadott nyilatkozatukban. "Az Apple nyilatkozatai nem változtatnak a múlton és az állítólagosan elkövetett bűncselekményeken” - tették hozzá, hozzátéve, hogy most már a francia és a belga bíráknak kell dönteniük az ügyben.

Az Apple nem szerez be közvetlenül elsődleges ásványi anyagokat, és azt állítja, hogy ellenőrzi a beszállítókat, közzéteszi az eredményeket, és olyan szervezeteket finanszíroz, amelyek az ásványi anyagok nyomon követhetőségének javítására törekszenek. "Mivel az év elején a konfliktus eszkalálódott a régióban, értesítettük beszállítóinkat, hogy kohóiknak és finomítóiknak fel kell függeszteniük a KDK-ból és Ruandából származó ón, tantál, volfrám és arany beszerzését” - áll az Apple közleményében, amelyben Kongó teljes nevének rövidítését használta. "Azért hoztuk meg ezt az intézkedést, mert aggódtunk, hogy a független auditorok vagy az iparági tanúsítási mechanizmusok már nem tudják elvégezni a magas szintű szabványainknak való megfeleléshez szükséges átvilágítást”. Az Apple szerint a telefonjaiban és számítógépeiben található kérdéses ásványi anyagok többségét újrahasznosítják.


Egy bányász mossa az ónércet, mielőtt azt bezsákolják és lemérik, hogy a legközelebbi nagyobb városba szállítsák exportra a kelet-kongói Nyabibwe kisváros közelében lévő Kalimbi ónbányában

A párizsi ügyészséghez és egy belga nyomozóbírói hivatalhoz benyújtott párhuzamos feljelentésekben Kongó számos bűncselekménnyel vádolja az Apple France, az Apple Retail France és az Apple Retail Belgium helyi leányvállalatait. Ezek között szerepel háborús bűncselekmények eltussolása és szennyezett ásványi anyagok tisztára mosása, lopott áruk kezelése, valamint megtévesztő kereskedelmi gyakorlatok folytatása annak érdekében, hogy a fogyasztók számára az ellátási láncok tisztaságát bizonyítsák. "Egyértelmű, hogy az Apple csoport, az Apple France és az Apple Retail France nagyon jól tudja, hogy ásványi anyagokkal kapcsolatos ellátási láncuk rendszerszintű jogsértésekre támaszkodik” - áll a francia panaszban, mely idézi az ENSZ és a jogvédő szervezetek jelentéseit a kelet-kongói konfliktusról.

Belgiumnak különös erkölcsi kötelessége cselekedni, mivel a kongói erőforrások fosztogatása a 19. századi gyarmati uralom alatt kezdődött, II. Leopold király idején - mondta Christophe Marchand kongói belga ügyvéd. "Belgiumnak kötelessége segíteni Kongót abban, hogy jogi eszközökkel véget vessen a fosztogatásnak” - mondta. Az ügyvédek által a kongói igazságügyi miniszter megbízásából készített panaszok nem csak a helyi leányvállalatok, hanem az Apple csoport egésze ellen emelnek vádakat. Franciaországot és Belgiumot azért választották, mert ott a vállalati elszámoltathatóságra nagy hangsúlyt fektetnek. Mindkét ország igazságügyi hatóságai egyénileg döntenek arról, hogy tovább vizsgálják-e a panaszokat, és emelnek-e büntetőjogi vádat.


Kongó pere régóta érett, az Apple berlini üzletét idén májusban csúfították el aktivisták

Az 1990-es évek óta a kongói bányászat keleti területeit fegyveres csoportok - egyesek a szomszédos Ruanda támogatásával - és a kongói hadsereg közötti harcok hullámai pusztítják. Civilek milliói haltak meg és váltak földönfutóvá. Az ENSZ szakértői és jogvédő szervezetek szerint az ásványkincsekért folytatott verseny a konfliktus egyik fő mozgatórugója, mivel a fegyveres csoportok az exportból származó, gyakran Ruandán keresztül csempészett bevételből tartják fenn magukat és vásárolnak fegyvereket. Ruanda tagadja, hogy hasznot húzna a kereskedelemből.

A Kongó által Franciaországban benyújtott jogi panasz mellékletei között szerepel az Egyesült Államok Külügyminisztériuma által júliusban kiadott nyilatkozat, amely aggodalmát fejezte ki a Kongóból származó ásványok - köztük a tantál - tiltott kereskedelmének a konfliktus finanszírozásában játszott szerepe miatt. A nyilatkozat válasz volt a magánszektor azon kéréseire, hogy az amerikai kormány tisztázza a Kelet-Kongóból, Ruandából és Ugandából kitermelt, szállított vagy exportált ásványokat felhasználó termékek gyártásával kapcsolatos lehetséges kockázatokat.

A kongói panaszok az ITSCI-re összpontosítanak, egy fémipar által finanszírozott ellenőrzési és tanúsítási rendszerre, amelynek célja, hogy segítse a vállalatokat a Kongóból, Ruandából, Burundiból és Ugandából exportált 3T ásványi anyagok beszállítóinak átvilágításában. Kongó ügyvédei azzal érvelnek, hogy az ITSCI-t hiteltelenné tették, többek között a Responsible Minerals Initiative (RMI) által, amelynek az Apple is tagja, és hogy az Apple az ITSCI-t fügefalevélként használja arra, hogy ellátási láncát hamisan tisztának tüntesse fel. Az RMI - amelynek több mint 500 vállalat a tagja - 2022-ben bejelentette, hogy törli az ITSCI-t a jóváhagyott nyomonkövetési rendszerek listájáról. Idén júliusban az RMI közölte, hogy meghosszabbítja a felfüggesztést legalább 2026-ig, mondván, hogy az ITSCI nem nyújtott be helyszíni megfigyeléseket a nagy kockázatú helyszínekről, és nem magyarázta el, hogyan reagál az erőszak eszkalálódására Észak-Kivu tartományban, amely Ruandával határos és a 3T egyik kulcsfontosságú bányászati területe.



Ezzel szemben az ITSCI bírálta az RMI eljárását, és megbízhatónak nevezte Kongóban végzett munkájukat. Szintén visszautasították a Global Witness kampánycsoport „Az ITSCI mosodája” című, 2022-es jelentésében szereplő állításokat - amelyet Kongó a Franciaországban benyújtott jogi panaszában idézett - , amelyek szerint az ITSCI bűnrészes a konfliktusövezetekből származó ásványi anyagok hamis címkézésében, mintha azok békés területeken található bányákból származnának. Az Apple öt alkalommal említette az ITSCI-t a konfliktusos ásványi anyagokkal kapcsolatos 2023-as jelentésében. A jelentés többször megemlítette az RMI-t is, amelyben az Apple elmondása szerint továbbra is aktívan részt vesz és vezető szerepet tölt be, de nem említette, hogy az RMI elhagyta az ITSCI-t.

Robert Amsterdam, Kongó egyik amerikai ügyvédje szerint a francia és a belga feljelentés az első büntetőjogi panasz, amelyet a kongói állam egy nagy technológiai vállalat ellen nyújtott be, és csak az „első sorozatként” jellemezte őket. Egy ettől független ügyben idén márciusban egy amerikai szövetségi bíróság elutasította a magánfeljelentők azon kísérletét, hogy az Apple-t, a Google-t, a Teslát, a Dell-t és a Microsoftot felelősségre vonják a kongói kobaltbányákban alkalmazott gyermekmunkától való függésük miatt.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
Nem érkezett még hozzászólás. Legyél Te az első!