SG.hu

Egy év börtönt kaphatnak az agresszív kommentelők

Új magyar törvény készül, rács mögé kerülhet aki kommentben halálos fenyegetést vagy kínzást helyez kilátásba másoknak.

"Az internetes agresszió visszaszorításáról" című törvényjavaslat az országgyűlés igazságügyi bizottsága előtt van, csak azután válhat majd törvénnyé, hogy a bizottság előterjeszti azt az országgyűlésnek. Az indítvány szerint egy évig terjedő szabadságvesztéssel büntetnék azt, aki kommentben halálos fenyegetést vagy kínzást helyez kilátásba másoknak. A törvényjavaslat értelmében vétségnek számítana, ha valaki nagy nyilvánosság előtt olyan kifejezéseket, képeket vagy hangfelvételeket oszt meg, amelyek egy beazonosítható személy vagy személyek ellen erőszakos cselekedeteken, halált okozó vagy különös kegyetlenséggel végrehajtott bűncselekményeken alapuló szándékot fejeznek ki. Az indoklás kiemeli, hogy ez nem csupán egyes személyek, hanem egész közösségek, embercsoportok elleni agresszív megnyilvánulásokra is vonatkozik.

A törvényjavaslat azonban nem alkalmazható, ha a szóban forgó cselekmények ismeretterjesztő, tudományos, művészeti, oktatási célból vagy a történelem, illetve a jelenkor eseményeiről való tájékoztatás keretében történnek, feltéve, hogy azok nem keltenek félelmet. Az indoklás szerint a jogalkotó ezzel egyértelműen kinyilvánítja, hogy a gyűlölködő, mások halálát kívánó közlések nem tartoznak a véleménynyilvánítás szabadságához, és nem engedhetők meg. A javaslat arról is szól, hogy amennyiben valaki csupán "lájkol" egy ilyen kommentet, az önmagában nem minősül bűncselekménynek. Azonban ha a sértő hozzászólást szélesebb nyilvánosság előtt megosztják, az már problémát jelenthet.

A javaslat értelmében ha egy internetes sajtótermék lehetőséget biztosít a kommentelésre, akkor köteles szabályzatot készíteni, és hatékony intézkedéseket hozni a jogellenes vagy káros, különösen gyűlöletkeltő, emberi méltóságot sértő hozzászólásokkal szembeni fellépés érdekében. A Médiatanács iránymutatást adna a megfelelő és hatékony szabályzatok kialakításához, és a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Hivatala ellenőrizné azok betartását hatósági jogkörében. A javaslat szerint a törvény egyes rendelkezései az Alaptörvény alapján sarkalatosnak minősülnek, ezért azok elfogadásához kétharmados parlamenti többség szükséges. A törvény várhatóan 2025. január 1-jén lépne hatályba.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • mukkelek #2
    Nem baj, majd panamai, meg ilyen fiszem-faszom i IP címről csinálják. Ezeket baszhatják. Amúgy is a face ha jól rémlik 10 esetből, ha kettőnél adott ki ezeknek infót, mert amúgy pár évvel ezelőtt legalábbis bőszen informálódtak a face-nél például emberek után.
    Utoljára szerkesztette: mukkelek, 2024.11.19. 13:30:50
  • Szefmester #1
    Tudom hogy a mélyen tisztelt törvényhozók csak el akarják hallgattatni a lipshyketmert már kezdi zavarni őket a sok sértegetés... meg a valóság felemlegetése..

    De a helyzet az, hogy csak idén kb két tucat esetben tudtam jelenteni "kinyírlak te kamu/libbant/ukránszopkodó" jellegű kommentet facen...
    Ha gyűlöletre építenek propagandát, és a saját oldaluk lelkesen alkalmazza is azt az ellenféllel szemben, akkor az biza öngól lesz és sok "jó" bérkommentelő és lelkes nyalonc fog eljárás alá kerülni. Időnként pedig a kedves párttársak is, mint bencsik vagy bayer zsoca... és akkor a mihazátlanok, meg a prostisrácok, meg a többi fizetett megmondóemberről még nem is beszéltünk. :D