Berta Sándor

Algoritmusok döntenek az igazság­szolgáltatásban

Az Amerikai Egyesült Államokban kérdőívek és algoritmusok segítségével sorolják be a bűnözőket különböző kockázati kategóriákba.

Napjainkban számos amerikai szövetségi államban algoritmusok ítélik meg a bűnelkövetőket. A programok részben a meglévő és a letartóztatások utáni adatok, részben az adott személyek által elmondottak alapján hozzák meg a döntésüket. Az programok egy kockázati tényezőt adnak meg, amely azt határozza meg, hogy az illető mennyire nagy valószínűséggel lehet visszaeső. Amennyiben a kockázati tényező magas, akkor az adott személyt például nem lehet kedvezménnyel kiengedni a börtönből vagy feltételesen szabadlábra helyezni.

A Pro Publica nevű platform kiderítette ugyanakkor, hogy legalább a használt algoritmusok egyike a bőrszín alapján diszkriminál: az afroamerikai vádlottakat különösen nagy valószínűséggel jövőbeli bűnelkövetőnek minősíti, miközben a fehér vádlottakat alacsonyabb kockázatú jövőbeli bűnözőnek sorolja be.

A Pro Publica megszerzett egy floridai adatcsomagot a Northpointe cég szoftverének tesztelésére. Az összeállítás több mint 7000 olyan személy adatait tartalmazta, akiket 2013-ban és 2014-ben tartóztattak le Broward megyében. Az újságírók ezután megvizsgálták, hogy az érintettek közül ki lett két éven belül visszaeső. Kiderült, hogy az erőszakos bűncselekmények esetében a kockázati tényező egyáltalán nem volt megbízható. Az algoritmus által erőszakos bűnelkövetőknek minősített személyeknek csak a 20 százaléka követett el valóban ilyen bűncselekményt. Amennyiben pedig minden bűncselekményt és szabálysértést figyelembe vettek, akkor a prognózis csak némileg bizonyult megbízhatóbbnak egy érme feldobásánál. Azoknál viszont, akiknél azt jelezték előre, hogy nagy valószínűséggel ismét bűncselekményt fognak elkövetni, 61 százalékban pontosnak bizonyult a prognózis és két éven belül ismét letartóztatták őket.


Bal oldalon egy valószínű visszaeső látható

A legnagyobb problémát a diszkrimináció jelenti. Az afroamerikai személyek sokkal gyakrabban lettek nagyobb kockázatú visszaesőnek vagy bűnelkövetőnek minősítve, mint a fehérek, akiknél ez az arány csak 23,5 százalék volt. A színesbőrűek közel 45 százalékának esetében bizonyult tévesnek az előrejelzés. Ugyanakkor az afroamerikaiak 28, míg a fehérek 47,7 százaléka lett visszaeső.

A Northpointe a tények ellenére kétségbe vonta az eredményeket - mindez csak azért érdekes, mert a vállalat saját adatai alapján végezték el a vizsgálatokat. A cég a rendőrkapitányságoknak 137 kérdésből és megállapításból álló kérdőívet küld ki, ezt minden letartóztatásnál kitöltik. A kérdések között van, hogy az illető tudomása alapján letartóztatták-e már valaha az apját vagy az őt felnevelő személyt, az illető az elmúlt 12 hónapban hányszor költözött, sokat verekedett-e az iskolában vagy hogy a baráti körében mennyien kábítószereznek. Más információkat, például a legmagasabb iskolai végzettséget vagy a munkahely meglétét, illetve korábbi ügyek adatait a rendőrségi és a bírósági aktákból veszik át. A bőrszín nem szerepel ezek között.

Kilenc szövetségi államban a bírók az ítélethirdetések előtt megkapják az előrejelzéseket, míg más államokban az óvadék megállapításában vagy a feltételes szabadulás eldöntésében veszik azokat figyelembe. A rassz miatt torzítást magyarázhatja, hogy nehéz olyan pontszámot generálni, mely nem esik azzal valamilyen szinten egybe; a szegénység, munkanélküliség és a szociálisan perifériára szorultság biztosan növeli azt, ami csökkentheti a pontosságot.

A gyakorlattal Eric Holder egykori amerikai igazságügyi miniszter sem értett egyet, már 2014-ben kritizálta a rendszert. Ő a törvényességet hangsúlyozta és hogy a büntetést a tények, a törvények, a korábbi büntetések, a valóban elkövetett bűncselekmények és minden egyes eset körülményeinek a figyelembevétele mellett kell meghozni. Elutasította azt, hogy olyan tényezőket vegyenek figyelembe, amelyeket egy személy nem tud kontrollálni vagy hogy egy ítélet egy még meg sem történt jövőbeli bűncselekmény elkövetésének valószínűségén alapuljon.

Az algoritmusos rendszer azért nagyon népszerű a tengerentúlon, mert csökkenti a költségeket és megkönnyíti a bíróknak, hogy azokat az elkövetőket felfüggesztett börtönre ítéljék, akik esetében a visszaesési kockázat alacsonynak lett minősítve. A Pro Publica rámutatott, hogy a szoftverek használatával a börtönben ülők száma Észak-Karolinában 2011 és 2014 között háromezerrel csökkent. Csak ez a szövetségi állam 84 millió dollárt takarított meg a kockázati előrejelzések alkalmazásával.

Persze nem ez az egyetlen ilyen rendszer, az Egyesült Államokban tucatnyi hasonlót használnak, cégekét és nonprofit szervezetekét is. 19 elemzőszoftver független vizsgálata alapján kiderült, hogy ezek tesztelését sokszor kizárólag maguk a készítők végzik, teljesítményük közepes, de nem találtak rassz miatti eltéréseket. Probléma viszint, hogy például a próbára bocsátási meghallgatások során a védők csak a végeredményt ismerhetik meg, az ahhoz vezető számítást nem, így nehéz az ellen bármit felhozni. A bírók figyelmét fel is hívják, hogy a pontszám nem azt határozza meg, hogy egy adott személy veszélyes-e; például egy gyerekmolesztálónál jöhet ki alacsony érték, mert van munkája, míg egy alkoholistánál magas, mert hajléktalan. Extrém esetben sokszoros visszaesőknél is lehet nagyon alacsony, ha korábban más államban hajtottak végre bűncselekményt.

Aggodalomra ad okot, hogy több amerikai bírósági ítéletben előfordult, a bíró azért szabott ki súlyosabb büntetést, mert egy szoftver magas kockázatúnak jelezte az elkövetőt. (Emberölés vagy hasonló súlyos bűncselekmények esetében nem használnak ilyet, mert nem merül fel a feltételes szabadlábra helyezés.) Szintén kritika, hogy a bírók valós munkavégzés helyett erre az egyszerűen használható, de látványos eredményt produkálni képes eszközre hivatkoznak.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Tetsuo #34
    gforce9-nek aztán magyarázhatod...
  • Tetsuo #33
    Elolvastad? :-) Éppen azt írja, amit én, vagyis hogy egy faktor a sok közül. Nem a Wikit cáfolja, hanem azt a bulvár fogalmazást, miszerint van egy ún. "erőszak-gén" - ugyanis vélhetően sok génről és azok kombinációiról van szó.
  • Macropus Rufus #32
    nekem erről az algoritmusos dologról ez ugrott be: "Ö a MenTel részvénytársaság tulajdona. A bűn nem kifizetődő"

    Ami meg a genetikát illeti: az, hogy xy-ban meg van a hajlam még nem jelenti azt, hogy bűnöző is lesz. Sok emberben genetikai hajlam van pl. a rákra, de ez nem jelenti azt, hogy valaha is rákos lesz, csak az esélye nagyobb rá mint annak akinek nincs hajlama rá.
    És ugye arról nem szól a statisztika, hogy akinek nincsenek meg a kérdéses markerek miért is lesz bűnöző... Mert tuti, hogy ilyen is van.
  • Ender Wiggin #31
    https://www.geneticliteracyproject.org/2014/10/29/genes-linked-to-violent-crime-but-can-they-explain-criminal-behavior/

    Amit idéztél a wikiről kvázi humbug (nem a wiki cikk, hanem az a bizonyos study). A genetika nem határozza meg a bűnözői magatartást.
  • gforce9 #30
    Szövegértelmezés nem megy úgy látom. Nem az eredményekkel vitatkoztam, hanem a te értelmezéseddel. Ugyanis azzal kezdődött az egész, hogy Én azt állítottam, hogy a bűnözés az felvett szokás. Erre idelöktél genetikai statisztikákat. Amiket nem tudsz értelmezni. Teljesen mindegy, hogy hogyan szeded a válaszaid pontokba, az alapkérdés ennyi volt. Ezt az alapfelvetést meg nem tudtad megcáfolni sem érvelésssel sem statisztikával.
  • Tetsuo #29
    Ne legyél már ennyire gyerekes, vagy ha tíz éves vagy, akkor semmi baj, majd felnősz és reméljük valamivel okosabb leszel.

    Először is nem én vontam le következtetést a statisztikából (#17), hanem szakemberek, aminek eredménye felkerült a Wikipédiára én ezt idéztem, semmi mást. Persze vitatkozhatsz az eredményekkel, de engem hagyjál ki belőle, főleg az alacsony "tudományos" szinteden. Az általad száz évesnek titulált eredmények helyett nem mutatsz frissebbeket, sőt te nem is mutatsz semmilyen kutatási eredményt, csak nyomod az - ideológiai indíttatássú - süket dumát, józan logika és valódi érvek nélkül. Mellesleg sok "náci" eredményt eltussol vagy lesöpör a tudományos világ, pusztán ideológiai illetve a győztes diktál alapon, de itt nem "gonosz, hitleri kutatásokról" van szó, hanem a győztes és "fejlett Nyugat" eredményeiről.

    Másodszor, a #8-ban is írt hajlam, ahogy a kutatások eredménye szól, csak egy hajlam. Csupán te vízionáltad, hogy minden néger bűnöző vagy születésekor bizonyos valakiről, hogy bűnöző lesz.
    A helyzet az, hogy rengeteg gén (pl. a kevésbé kutatott sejtmagon kívüliek is) illetve azok különböző kombinációi hatással vannak viselkedésünkre, a környezet mellett. (Mint pl. a testi adottságainkra is.)
    Néhány gént statisztika alapján azonosítottak, mint az erőszakosságot (és türelmetlenséget, habitust) befolyásoló dolgot ( a többi gén és az életünk során körülvevő világ mellett. Tehát nincs semmiféle kizárólagosság, csak bizonyos esélyek nagyobbak. (Hasonlóan a rák kockázatához, vagy a már említett testi adottságainkhoz.)
    Egy komplex rendszerben ez csak egy faktor a sok közül, ebből nem lehet biztosra venni, hogy ki fog bűnt elkövetni, ahogy abból sem, ki milyen körülmények között nő fel, de az esélyek eltolódnak.
    Ha több faktort ismerünk, biztosabbra mehetünk a latolgatással, de még mindig nem lehetünk biztosak - értelemszerűen.

    Harmadszor, a #12-ben szakemberek illetve a magam logikus következtetéseit írtam (erre utaltam is), amivel lehet vitába szállni - ez lett volna az építőjellegű párbeszéd - de te azt nem tetted meg, hanem érzelmi és ideológiai alapon, majd sértődötten mellébeszéltél, élből lekezelted az állításokat, a tényeket is tagadva tanújelét adva annak, hogy gőzöd sincs a témáról.

    Negyedszer, a Molnibalage-féle performansz ellenére is türelmes voltam és vártam, mikor rukkolsz elő valami megfogható ténnyel, de eddig ez nem történt meg. (Ellentétben néhány erre kószáló, beképzelt militaristával) békeszerető emberként most is arra bíztatlak, hogy magad keress efféle kutatásokat és cáfold meg az angol Wikipédia idevonatkozó cikkét vagy ismerd be, hogy tévedtél és így megbékélhetsz önmagaddal is. ;-)


  • Sir Cryalot #28
    ...ez kb. pont olyan minthogy nem-okosnak is lehet születni, annyira sem okosnak hogy azt hihessék hogy (...) .
  • Sir Cryalot #27
    http://www.memritv.org/clip/en/5461.htm
  • Sir Cryalot #26
    Egyszer már ment erről itt vita, akkor abban maradtunk hogy a mutogatós fenyegetős szakállasbácsi az bezony genetikai késztetéseket nem fog vissza magában, és "nem háziasították".
  • gforce9 #25
    Te teljesen hülye vagy már ne is haragudj. Arról is lehet statisztikát hozni, hogy a piros autó tulajdonosok többször okoznak balesetet. Ettől még a piros autó nem predesztinál balesetre. Ugye fogalmad sincs miről beszélek? Láthatóan nincs. Ugyanígy egy genetikai tulajdonság sem predesztinál bűnözésre. A bűnözők között gyakoribb XY tulajdonság. Ugyanúgy ahogy a balesetet okozó autók között is több a piros. De ez nem közvetlen ok-okozati viszony.

    Te ezt nem vagy hajlandó felfogni a statisztikáidból, csak idelökted őket. Értelmezni is kell a linkeket amit küldtél, nem csak idelökni. Erre te nyilvánvalóan fáradtságot sem vettél. Milyen vizsgálatok eredményeit mutassam be? Ott van az internet, megkeresheted a vonatkozó tudományos álláspontot. Keresni meg linkelni tudsz azt látom. Csak az értelmezés nem megy.

    Csak megsúgnám, ha neked egy csepp igazad lenne, akkor a statiszikák úgy néznének ki, hogy xy gén 100% bűnözést eredményez, a többiek meg patyolat tiszták. De persze messziről sincs szó ilyenről. Jó szórakozást az agyszüleményeidhez a továbbiakban. Jó éjt :)
    Utoljára szerkesztette: gforce9, 2016.05.26. 22:11:49