SG.hu

Musk hátán felmászva szerezné meg az amerikai kormányrudat a Szilícium-völgy

A technológiai vezetők saját embereiket ajánlgatják Musknak, mivel azt szeretnék, ha a Szilícium-völgy elképzelései megjelennének Donald Trump új kormányában.

Az Uber egykori csúcsvezetőjét a közlekedési minisztérium élére, Peter Thiel korábbi vezető tanácsadóját az Egészségügyi és Humán Szolgáltatások Minisztériumának élére, és egy sor más technológiai vezető Elon Muskhoz a kormányzati hatékonysági minisztériumba. Ez a Szilícium-völgy elitjének kívánságlistája a Trump-kormányzat hajnalán. Az elmúlt héten zárt ajtók mögött számos tech-vezető összehangolt erőfeszítések keretében terjesztette elő saját embereit, hogy megpróbáljanak egy kifejezetten Szilícium-völgyi lenyomatot hagyni a kabinet felállásán, amely a jelek szerint nyitott a meggyőzésre.

A meggyőzési erőfeszítések nagy része Muskra irányul. Bár a világ leggazdagabb embere technikailag nem tagja Trump átmeneti kabinetjének, de valójában már most a leendő kormányzat tisztviselőjévé vált. A megválasztott alelnök JD Vance - aki hivatalosan az átmeneti kabinet tagja - szintén kiterjedt szilícium-völgyi kapcsolatokkal rendelkezik, mivel korábban kockázati tőkésként tevékenykedett. Mindez megkönnyíti a technológiai befektetők és vezetők számára - jobban, mint más iparágak, például a pénzügy vagy az olaj- és gázipar képviselői számára -, hogy felkeltsék Trump figyelmét, még akkor is, ha a közeledések végül kudarcba fulladnak.

"Ez a kormányzat kulcsfontosságú döntéseket fog hozni a szabályokról - vagy a szabályok hiányáról -, amelyek stratégiai technológiák - például a mesterséges intelligencia és a kriptográfia - jövőjét fogják alakítani” - mondta Adam Sterling, a Kaliforniai Egyetem Berkeley jogi karának dékánhelyettese. „Logikus, hogy a technológiai vezetők befolyásolni akarják ezeket a döntéseket, vagy kulcsfontosságú részesei akarnak lenni azoknak”. Néhány technológiai vezető bizalmasan közölte, hogy annyira csábítónak találják a lehetőséget, hogy csatlakozhatnak a kormányzathoz, hogy hajlandóak felmondani a munkahelyükön. Mások azonban vonakodnak attól, hogy teljes munkaidős pozíciót vállaljanak, nehogy el kelljen adniuk részesedéseiket vagy el kelljen hagyniuk a vállalatukat.

Intenzív az érdeklődés az új kormányzatban betöltött olyan szerepek iránt, amelyek nem feltétlenül lesznek terhesek vagy állandóak. Egyes technológiai vezetők Musk és Vivek Ramaswamy kormányzati hatékonysági minisztériumában szeretnének dolgozni. Nem világos, hogy milyen követelményekkel lehet majd csatlakozni a csoporthoz. "Nincs szükségünk több részmunkaidős ötletgenerátorra” - írta a leendő minisztérium fiókja az X-en. ”Szupermagas IQ-val rendelkező kormányzati forradalmárokra van szükségünk, akik hajlandóak heti 80+ órát dolgozni a nem túl izgalmas költségcsökkentésen. Ha te vagy az, küldd el az önéletrajzodat erre a fiókra. Elon és Vivek a jelentkezők legjobb 1%-át fogja átnézni.”

Hasonló őrület bontakozott ki egy bitcoin és kripto elnöki tanácsadó testület körül, amelynek létrehozását Trump beígérte, mint egy helyet az iparág új szabályozásának kidolgozására. A kriptovezetők versenyt futnak, hogy bekerüljenek a tanácsba, és olyan barátokat és kollégákat hívtak fel, akik kapcsolatban állnak Trumppal és szövetségeseivel. Jeremy Allaire, a Circle kriptovállalat vezérigazgatója egy interjúban elmondta, hogy nagyon érdeklődik a tanácshoz való csatlakozás iránt. Egy másik vezető, aki névtelenséget kérve elmondta, hogy a tanácsba való bekerülésre pályázik, megjegyezte, hogy „mindenkit zaklatok, akit ismerek Trump körül”.


Musk egyik barátja, a befektető és Palantir társalapító Joe Lonsdale Mar-a-Lagóba utazott, hogy segítsen Musknak az átállási erőfeszítésekben. Lonsdale elmondta az átállást levezénylő csapatnak, hogy nem érdekli a teljes munkaidős kormányzati munka, de ő és más régi technológiai barátok neveket és önéletrajzokat raktak Musk asztalára. Palmer Luckey-t, az Anduril védelmi technológiai startup társalapítóját, akit Musk arra bátorított, hogy segítsen a Trump-kormányzatnak, szintén látták a Mar-a-Lagóban.

A közlekedési minisztérium vezetésére a technológiai vezetők Emil Michaelt javasolták, aki az Uber fuvarszervező cég első éveiben a második számú vezető volt. A Szilícium-völgy több, hozzá közel álló vezetője az elmúlt napokban őt ajánlotta Trump tisztviselőinek. Michael nem ismeretlen Washingtonban, állítólag a közlekedési miniszteri posztra is szóba került a Trump-féle első, 2016-os elnökség során. Az Ubernél a korábbi vezérigazgató, Travis Kalanick operatív igazgatója volt. Ők ketten dollármilliárdokat gyűjtöttek és világszerte befutatták a fuvarmegosztó szolgáltatást, mielőtt 2017-ben egy sor botrányt követően távozniuk kellett.

Az Egészségügyi Minisztérium vezetésére technológiai vezetők és befektetők próbálták meggyőzni Trumpot, hogy Jim O'Neillt válassza, de Trump végül az oltástagadó Robert F. Kennedy Jr-t választotta. O'Neill George W. Bush elnök kormányzása idején dolgozott a kormányban, később pedig együtt dolgozott Thiel-lel, és 2010-ben segített létrehozni a Thiel-ösztöndíjat, amely arra ösztönzi a fiatalokat, hogy hagyják ki az egyetemet. Ezúttal O'Neill úr neve Musknál és Vance-nál is szóba került, akivel rövid ideig együtt dolgozott a Mithril Capitalnál, a Thiel által alapított kockázati cégnél. O'Neill kinevezését több, a Szilícium-völgy vezetőivel folytatott, a Signalon közzétett csoportos beszélgetésen is megvitatták, és a következő napokban Mar-a-Lagóba utazik.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
Nem érkezett még hozzászólás. Legyél Te az első!