SG.hu

India elfogultnak tartja a Wikipédiát

A Wikipédiára egyre nagyobb szabályozási nyomás nehezedik Indiában, mivel a helyi hatóságok megkérdőjelezik, hogy a platformra továbbra is semleges közvetítőként kellene tekinteniük, az ezzel együtt járó jogi védelemmel, nem pedig kiadóként.

Az indiai Tájékoztatási és Műsorszolgáltatási Minisztérium ma értesítést küldött a Wikipédiának, amelyben megkérdőjelezik az enciklopédia közvetítői státuszát, amelyet Indiában a technológiai platformoknak biztosítanak. A minisztérium a szerkesztőségi ellenőrzés koncentrációjával kapcsolatos aggályokra, valamint a platformon tapasztalható elfogultsággal és pontatlanságokkal kapcsolatos folyamatos panaszokra hivatkozott.

Az értesítés egy, a Delhi Legfelsőbb Bíróságon folyó vitás ügyet követ, ahol a bírák „veszélyesnek” minősítették a Wikipedia nyílt szerkesztési funkcióját, és azzal fenyegetőztek, hogy felfüggesztik a Wikipedia indiai működését. A bíróság az Asian News International (ANI) hírügynökség által indított rágalmazási ügyet tárgyalja, amely a Wikipedia azon közreműködőinek azonosítására irányul, akik az indiai kormány "propagandaeszközeként” jellemezték a hírügynökséget. A perben az ANI követelte, hogy az állítólagosan rágalmazó tartalmakat vegyék le, a Wikipedia-oldalon idézett híradásokat azonban nem perelte be.

Navin Chawla bíró elutasította a Wikipédia kérését, hogy a helyi iroda hiánya miatt további időt kapjon a válaszadásra, és figyelmeztetett, hogy amennyiben a platform nem tesz eleget a felhasználói információk közzétételére vonatkozó felszólításnak, akkor a bíróság eljárást indít a platform ellen. "Ha nem akar megfelelni az indiai előírásoknak, akkor ne működjön Indiában” - jelentette ki a bíró. Az alapítvány azóta felfüggesztette az oldalt. Megfigyelők szerint valószínűleg ez az első eset, hogy egy angol nyelvű Wikipédia-oldalt bírósági végzés után töröltek.

A Wikipédia szerint a honlap tartalmát teljes egészében önkéntesek kezelik, és az alapítványnak nincs rá befolyása. A platform mindazonáltal fenntartja, hogy önkéntes szerkesztőinek be kell tartaniuk az ellenőrizhető tartalmakra és a jogi irányelvekre vonatkozó irányelveit, bár ez a védelem egyre többször került szembe a platform tartalommoderálási gyakorlata miatt aggódó indiai hatóságok vizsgálatával. Augusztusban a bíróság arra kötelezte a Wikipédiát, hogy hozza nyilvánosságra, ki végezte ezeket az állítólagosan rágalmazó szerkesztéseket. A tárgyalás még tart, de a Wikipedia beleegyezett, hogy egy lezárt borítékban alapvető információkat osszon meg a bírósággal a felhasználókról, bár az nem világos, hogy ezek pontosan micsodák.

Szakértők szerint az ügy azért fontos, mivel annak kimenetele hatással lehet az emberek semleges információkhoz való hozzáférésére a platformon. "Az ügy meg fogja mutatni, hogy India az internet korszakában él-e, ahol az információk igazak és mindenki számára szabadon hozzáférhetőek” - mondja Mishi Choudhary technológiai jogi szakértő. Nikhil Pahwa technológiai újságíró és digitális jogi szakértő attól tart, hogy az ügy még több embert és márkát ösztönözhet arra, hogy elkezdjék ellenőrizni a Wikipédia-oldalaikat. "Sok embernek nem tetszik, ahogyan a Wikipedián ábrázolják őket. Most már bárki indíthat pert, kérheti a szerkesztők azonosítását, és a bíróság ezt meg is adhatja anélkül, hogy előzetesen megállapítaná, hogy történt-e rágalmazás” - mondja.

Choudhary szerint az ügynek „visszatartó hatása” lehet a szólásszabadságra, mivel a szerkesztők esetleg habozni fognak, hogy igaz tartalmakat írjanak. Az öncenzúra bármely formája komolyan akadályozhatja a platformon a témával kapcsolatos semleges információkhoz való hozzáférést is - teszi hozzá. Indiában a szakértők szerint a platform azon kevés szervezetek egyike, amelyek ellenálltak a szövetségi kormány tartalmak eltávolítására vonatkozó utasításainak. A tiltás azonban komolyan kisiklathatná a működését az országban. Ha az ítélet nem a Wikipédiának kedvez, „mi mint társadalom fogunk szenvedni, mivel nem jutunk majd hozzá pártatlan információkhoz” - mondja Choudhary.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • FICEK9 #4
    "Choudhary szerint az ügynek „visszatartó hatása” lehet a szólásszabadságra, mivel a szerkesztők esetleg habozni fognak, hogy igaz tartalmakat írjanak. Az öncenzúra bármely formája komolyan akadályozhatja a platformon a témával kapcsolatos semleges információkhoz való hozzáférést is - teszi hozzá."
    Mi van? Vállalja csak fel mindenki szabadon amit közzé tesz! Ha igazat ír, akkor nincs szükség cenzúrára. De a "semleges információ" nem egyenlő az "igaz" információval! Nincs olyan ember aki semleges egy témával kapcsolatban, főleg ha tud és ír is róla, ez egy örök paradokszon lesz.
  • felemelő #3
    "Ha nem akar megfelelni az indiai előírásoknak, akkor ne működjön Indiában”

    Ez a politika szempontja.
    A választóknak lehet más.
    És ha ez elválik, akkor vagy demokrácia van és elzavarják a politikusaikat vagy sem.
  • Kissssss0 #2
    amikor az ilyen steven pruitt félék felügyelik, szabályozzák, cenzúrázzák, törlik vagy engedélyezik hogy mi jelenhet meg az oldalon, akkor elég nehezen lehet azt mondani hogy elfogulatlan és objektív.
  • Frekvency #1
    mint oly sok egyéb helyen itt is az erőszakos liberális véleménysúlykolás folyik ezerrel. Egy darabig én is szerkesztettem oldalt de elegem lett belőle.