SG.hu

41 amerikai állam be­per­li a Metát, mert a Facebook és az Insta­gram füg­gő­vé te­szi a gyerekeket

41 amerikai szövetségi állam és a Columbia körzet államügyészei ma beperelték a Metát. A lépés egy 2021-ben indított, több államot érintő vizsgálat lezárása után történt, amelynek során államigazgatási szervek kétpárti koalíciója vizsgálta meg, hogy a Facebook és az Instagram funkcióit hogyan tervezték úgy, hogy függőséget okozzanak a gyerekeknek.

2021-ben a Facebook informátora, Frances Haugen felfedte, hogy a Facebook tudta, hogy az Instagram "mérgező" a tinilányok számára, egyes tinilányoknál rontja a testképpel kapcsolatos problémákat, de a nyilvánosság számára lekicsinyelte a kockázatokat. Ezután a massachusettsi főügyészi hivatal egy több államra kiterjedő vizsgálatot indított, amely az Instagram fiatalokra gyakorolt hatásait vizsgálta. Ma a massachusettsi főügyész, Andrea Joy Campbell azzal vádolta meg a Metát, hogy "szándékosan" kihasználja "a fiatal felhasználók sebezhetőségét a profit érdekében". Nyolc állam és Washington DC állami és helyi bíróságokon nyújtott be keresetet a Meta ellen, míg 33 állam közös keresetet nyújtott be egy kaliforniai szövetségi bíróságon.

A kedden benyújtott panaszban a főügyészek azt állítják, hogy a Facebookot is üzemeltető Meta többször félrevezette a nyilvánosságot a platformjainak veszélyeiről, és tudatosan rávezette a fiatal gyerekeket és tinédzsereket a függőséget okozó és kényszeres közösségi médiahasználatra. Az államok azzal is megvádolták a Metát, hogy megsértette a 13 év alatti gyermekek adatainak gyűjtését tiltó törvényt, és megtévesztően tagadta, hogy közösségi médiája káros lenne. "A Meta nem hozta nyilvánosságra, hogy algoritmusait úgy tervezték, hogy kihasználják a fiatal felhasználók dopaminreakcióit, és függőséget okozó elköteleződési ciklust hozzanak létre. A Meta erőteljes és példátlan technológiákat vetett be a fiatalok és tizenévesek elcsábítására, bevonására és végső soron behálózására" - áll a kaliforniai szövetségi bíróságon benyújtott panaszban. "Az indítéka a profit." (A dopamin egyfajta neurotranszmitter, amely szerepet játszik az örömérzetben.)

A gyerekek már régóta vonzó demográfiai csoportot jelentenek a vállalkozások számára, amelyek azt remélik, hogy fogyasztóként vonzzák őket olyan korban, amikor még befolyásolhatóbbak, és megszilárdítják a márkahűséget. A Meta számára a fiatalabb fogyasztók segíthetnek több hirdetőt szerezni, akik azt remélik, hogy a gyerekek felnőttkorukban is vásárolják majd a termékeiket. A panasz szerint a Meta elutasító magatartása tavaly odáig terjedt, hogy elhatárolódott egy 14 éves lány öngyilkosságától az Egyesült Királyságban, miután az Instagramon öngyilkosságról és önkárosításról szóló tartalmakkal találkozott. A halottkém elutasította a Meta egyik vezetőjének állítását, miszerint az ilyen tartalmak "biztonságosak" a gyermekek számára, és megállapította, hogy a lány valószínűleg káros tartalmakat nézett, amelyek normalizálták a depressziót, amelyet öngyilkossága előtt érzett.


Ezek a perek együttesen az állami hatóságok eddigi legjelentősebb erőfeszítései azzal a céllal, hogy a közösségi médiaplatformokat rákényszerítsék arra, hogy a termékfunkciók kialakításakor gondosan mérlegeljék a gyermekekre gyakorolt lehetséges károkat. A Meta szóvivője elmondta, hogy "csalódottak, mert a főügyészek ahelyett, hogy az egész iparágban produktívan együttműködnének a vállalatokkal, hogy egyértelmű, életkornak megfelelő szabványokat hozzanak létre a tizenévesek által használt számos alkalmazás számára, inkább ezt az utat választották". Campbell irodája szerint viszont a Meta nem hagyott más választást az államoknak, mint hogy pereljenek, "mert a Meta megmutatta, hogy nem fog felelősen cselekedni, hacsak a bíróságok nem kötelezik erre".

Amellett, hogy azzal vádolta a Metát, hogy kárt okoz a gyerekeknek, Campbell irodája szerint a Meta hibás terméktervezése "indokolatlan terhet" rótt az állami iskolarendszerekre, amelyeknek növelniük kellett a mentális egészségügyi kiadásokat, hogy "kezeljék azokat a mentális és fizikai egészségkárosodásokat, amelyekhez a Meta hozzájárult" a fiataloknál. "A Meta kihasználja a fiataljainkat, és úgy döntött, hogy profitál abból, hogy tudatosan célba veszi és kihasználja a sebezhetőségüket" - mondta Campbell. "Ezzel a Meta jelentősen hozzájárult a gyermekeink és tinédzsereink körében fennálló mentális egészségügyi válsághoz". A kereset szerint ráadásul a Meta káros gyakorlatát a virtuális valóságra is ki akarja terjeszteni, beleértve a Horizon Worlds platformot, valamint a WhatsApp és Messenger alkalmazásokat.

A Meta azzal érvelt, hogy a kutatások vegyesek a közösségi média fiatal felhasználókra gyakorolt állítólagos káros hatásainak mérését illetően. Az Amerikai Pszichológiai Társaság májusban kiadott egy jelentést, amelyben arra a következtetésre jutott, hogy "a közösségi média használata nem eredendően hasznos vagy káros a fiatalok számára". A közigazgatást azonban meggyőzni látszanak azok a kutatások, amelyek a tizenévesek mentális egészségének meredek romlását mutatják mindössze napi egy óra közösségi médiahasználat után, beleértve a boldogság és az önbecsülés csökkenését, valamint az önkárosítás, a depresszió és a viselkedési kihívások növekedését. A massachusettsi panasz hosszú távú pszichológiai kockázatokra is rámutat.


Massachusetts azzal tervez érvelni, hogy "a Meta titokban olyan tervezési jellemzőket használ, amelyek szándékosan kihasználják és tőkét kovácsolnak a fiatal felhasználók egyedi sebezhetőségéből, és legyőzik a fiatalok azon képességét, hogy önszabályozzák a platformján töltött időt". Ezek a funkciók közé tartozik az értesítésektől kezdve a "végtelen görgetésig" sokminden, amelyek lekötik a felhasználót, valamint az automatikusan elinduló videók és az eltűnő történetek, amelyek az ügyészség szerint "a 'FOMO' (félelem a kimaradástól) érzését keltik". "Ezeket a funkciókat azzal a szándékkal tervezték és telepítették, hogy a fiatal felhasználókat horogra akasszák, hogy minél több időt töltsenek a platformon, hogy visszacsalogassák őket, amikor megpróbálják abbahagyni, és hogy elnyomják a képességüket, hogy kontrollálják vagy szabályozzák a saját használatukat. Ez jelentős és aggasztó negatív hatással van a tizenéves felhasználók agyi fejlődésére és mentális egészségére" - áll Campbell sajtóközleményében.

2021 óta a Meta változtatásokat hajtott végre, hogy reagáljon azokra a visszajelzésekre, amelyek szerint a platformjai károsak lehetnek a gyerekekre. A szülőknek már vannak eszközeik, amelyekkel nyomon követhetik gyermekeik tevékenységét, a fiatal felhasználók pedig erősebb alapértelmezett adatvédelmi beállításokkal és a görgetés abbahagyására ösztönző figyelmeztetésekkel szembesülnek. Az államok számára azonban - amelyek nagyrészt kudarcot vallottak az olyan törvények elfogadására tett erőfeszítéseikben, amelyek a közösségi médiaplatformok számára előírják, hogy a termékeket felelősségteljesen tervezzék meg a gyermekek számára - ezek az erőfeszítések nem voltak elegendőek.

"Ahelyett, hogy a fiatal felhasználók jólétét helyezte volna előtérbe - ahogy azt nyilvánosan állította - a Meta ismételten és szándékosan nem hajtott végre olyan intézkedéseket és tervezési változtatásokat, amelyekről tudta, hogy csökkenthetnék a károkat és javíthatnák a fiatal felhasználók jólétét" - állítja Campbell sajtóközleménye. Campbell elmondta, hogy amíg a Facebook és az Instagram nem minősül biztonságosabbnak a gyerekek számára, addig a hivatalok "továbbra is szorgalmazni fogják a Meta platformjainak olyan értelmes változtatásait, amelyek megvédik fiataljainkat".


Mark Zuckerberg, a Meta vezérigazgatója a múltban megvédte, hogy cége hogyan kezeli az egyes kritikusok által károsnak tartott tartalmakat. "E vádak középpontjában az az elképzelés áll, hogy a profitot a biztonság és a jólét elé helyezzük. Ez egyszerűen nem igaz" - írta 2021 októberében a Facebook-oldalán. A mai ügyben a Meta 1000 és 50 000 dollár közötti polgári jogi büntetésre számíthat a különböző állami törvények megsértéséért. Ez az összeg gyorsan gigantikusra nőhet, tekintve, hogy több millió kisgyerek és tinédzser használja az Instagramot.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • gosub #15
    Ja, a rohadt szülőkkel van a gond, kár hogy nálunk az iskola szinte csak facebookon komunikál. Hiába jelzem nekik, küldjék email-ben, hogy a sok facebook szemetet ne kelljen megnéznünk. Kb kikerülhetetlenné vált. A szülő meg gebedjen meg és szűrje az internetet, a TV-t, a játszóteret, az iskolát. Mind a háromnál, korának megfelelően. A cégeknél meg képzett, gyakorlott szakemberek hada dolgozik azon, hogy hogyan férkőzzenek be és csináljanak üzletet mindenkiből. Tényleg egyenlőek az esélyek...
  • Sequoyah #14
    Ha egy szulo kovet el egy hibat, akkor a szulo hibaja. Ha minden szulo konzisztensen ugyanazt a hibat koveti el, akkor viszont rendszerszintu problemarol van szo.

    Arrol nem is szolva, hogy nyilvanvaloan nincs tini koru gyereked, mert ha lenne, akkor tudnad hogy nem nagyon tudsz szulokent ez ellen mit tenni...
    Utoljára szerkesztette: Sequoyah, 2023.10.26. 18:50:50
  • Gabbbbbbbbbbbb #11
    > Jogállam így működik. Ha sérelem van és bizonyítható pengetheti a lóvét. Akkor is ha becsődöl.

    Ez igaz, viszont a rengeteg olyan törvény született lobbizás eredményeként, ami védi az Amerikai nagyvállalatokat. Emellett gazdaság egészére negatívan ható ítéletek nem igazán születtek az utóbbi években.
    Lényegében a gond a kiszabott bírságok összegeivel van, ha a jog nem írja elő precízen, hogy mennyi legyen a bírság, akkor jellemzően nevetségesen alacsony összegek szoktak születni.
    Pl. nem is olyan régen hatalmas botrány volt az Activison-Blizzard-nél "frat boy culture" és szexuális zaklatás miatt és egyéb hátrányos megkülönböztetés (terhes nők?) miatt.
    $18 milliós megegyezés lett a vége a pernek, ami a vezérigazgató éves bónuszának alig több mint fele.

    >A dohánygyáraknál simán felszorozták az összeget a cigizők számával.
    https://www.vg.hu/velemeny/2004/09/amerikai-cigarettaper-280-milliard-dollarert
    Nyilván ez nem jogerős, és most nincs kedvem megkeresni a tényleges összegeket, de mutatja, hogy amerikában vastagon fog a bírók tolla.

    20 éve más világ volt.
  • zola2000 #12
    Nem. Mert a suliban sokszor mindenki más is használja akkor kiközösítik.

    Megoldás lehetne ha kitiltanák a mobilokat a suliból, erre van is példa. Ha legalább ott nincs náluk senkinél akkor nem lóg ki a gyerek a sorból.
  • dyra #11
    Jogállam így működik. Ha sérelem van és bizonyítható pengetheti a lóvét. Akkor is ha becsődöl.
  • bdzsana #10
    "Facebook tudta, hogy az Instagram "mérgező" a tinilányok számára, egyes tinilányoknál rontja a testképpel kapcsolatos problémákat"

    A mcdonalds vagy a cocacola meg tudja hogy nemhogy a testképet de magát a testet rontja. Őket ki perli be, mekkora fasság ez már. Tanuljon már meg az ember mértéket tartani és legyen már alap életösztöne, ne másra hárítsuk már a felelősséget.

    Utoljára szerkesztette: bdzsana, 2023.10.25. 16:48:06
  • bdzsana #9
    nem azt mondom hogy ez a megoldás, de ez legalább egy megoldás. Azt gondolják hogy az így eltöltött idő káros a gyerek fejlődésére ezért törrvényt írnak rá nem az hogy beperelnek egy mmo rpg-t mert függőséget okoz......
  • bdzsana #8
    na akkor ezt más szülő is nyugodtan megteheti.... nem kell mindig hárítani
  • t_robert #7
    amúgy ha jól dereng pont Kínában tervezik, hogy korlátozzák a gyerekek netes játékának idejét napi max 2 órában. Hogy ne legyenek játék függök. Na de ha a szülőt ez nem érdekli és nem ellenörzi, akkor akkor a dolog semmit nem ér...
  • AcsMarci #6
    És kinek kellene mégis szabályozni, hogy mit tehetnek meg és mit nem? Kinek kellene meghatároznia azokat az elveket amik alapján a termékeket tervezni kell, hogy minél kevesebb kárt okozzanak a gyerekeknek? Mert szerintem az emberek többsége szerint pont erre tartjuk a politikusokat, méghozzá jó pénzért. Szóval kedves Andrea Joy Campbell, legyen szíves saját magát és a társait feljelenteni, amiért nem végzik el azt a feladatot, amiért a fizetést kapják.