SG.hu

A görög kormány 15 éves „digitális nagykorúsági korhatár” bevezetését szorgalmazza Európa-szerte

Görögország hamarosan egy új, „Kids Wallet” nevű korhatár-ellenőrző alkalmazással fog rendelkezni, amely része annak a szélesebb körű törekvésnek, hogy az EU nagyobb mértékben hozzon jogszabályokat a kiskorúak online függőséggel szembeni védelmére. A lépésre akkor kerül sor, amikor a Bizottság is felkészül az életkor-ellenőrzéssel ellátott európai digitális személyazonossági tárcák bevezetésére.

Görögország hamarosan elindítja a „Kids Wallet” alkalmazást, amely a felhasználók életkorának ellenőrzésére és a kiskorúak online függősége elleni küzdelemre szolgál. Az alkalmazás a szülő vagy gondviselő görög digitális azonosítóját használja majd, amelyet a TaxisNet, az ország nemzeti engedélyezési szolgálata hitelesít. A szülő ezután kiválaszthatja a gyermek profilját a digitális azonosító alkalmazásban, amely a görög anyakönyvi adatok alapján hitelesíti a gyermek személyazonosságát. Az alkalmazás a gyermek életkorát a születési dátum alapján határozza meg. A kormány szerint harmadik fél alkalmazásai a szülői beleegyezéssel API-n keresztül lekérdezhetik a gyermek életkorát.

A KidsWallet alkalmazás korellenőrző eszközként működik, és szülői eszközöket biztosít. A szülő a kormány stratégiája szerint kiválaszthatná, hogy gyermeke mely alkalmazásokat használhatja, időkorlátokat állíthatna be és letilthatna bizonyos alkalmazásokat. A görög kormány jelezte, hogy a KidsApp potenciálisan egy hónapon belül országszerte elérhető lesz, de az uniós megközelítés mellett is kiállnak.

A kiskorúak online védelme az EU digitális szolgáltatásokról szóló törvényének (DSA) keretében a napirend élére került, és a kiskorúak online védelmére vonatkozó iránymutatásokat várhatóan hamarosan közzéteszik. Bár a jogszabály nem tesz említést az életkor ellenőrzéséről, az európai digitális személyazonossági tárcák (eIDAS) ezt előrevetítik. A tervek szerint hamarosan bevezetésre kerül egy uniós szintű korhitelesítési alkalmazás, amely az életkor ellenőrzésének „aranyszabványa” lehet. A platformok és a felhasználók általi használata azonban továbbra is önkéntes marad, és csak 2026-ban válik működőképessé a tagállamokban.

Máshol több technológiai vállalat is bevezetett új funkciókat - például a Meta, amely tavaly vezette be a „tiniszámlákat” az EU-ban; az Apple, amely új funkciókat jelentett be, köztük a „korbiztosítást”, amely lehetővé tenné a szülők számára, hogy kiválasszanak egy korhatárt, és ne osszák meg gyermekeik születési dátumát harmadik fél alkalmazásával. A két vállalat eltérő megközelítést alkalmazott a kiskorúak védelmében: a Meta az életkor ellenőrzésére vonatkozó uniós szintű szabályozást szorgalmazta, az Apple pedig a közelmúltbeli bevezetések során a korhatár-biztosítást alkalmazta.

Úgy tűnik azonban, hogy a jogalkotók és az online platformok között konszenzus van abban, hogy az önbevallás korszaka lejárt és hatástalan; az életkor ellenőrzésének valamilyen formája elengedhetetlen a kiskorúak védelméhez a káros és függőséget okozó online tartalmaktól.

A görög kormány KidsApp-ja része annak a szélesebb körű uniós törekvésnek, hogy a kiskorúaknak szigorúbb védelmet biztosítsanak. 15 éves „digitális nagykorúsági korhatár” bevezetését szorgalmazzák, amely az ennél fiatalabbak közösségi médiahasználatához kifejezett szülői hozzájárulást írna elő. Azt is szeretnék, hogy az EU-ban értékesített valamennyi internet-hozzáféréssel rendelkező eszközre kötelezően építsenek be szülői felügyeleti szoftvert. Azt is javasolják, hogy az EU-ban értékesített valamennyi internet-hozzáféréssel rendelkező eszközre kötelezően építsenek be szülői felügyeleti szoftvert. Emellett a gyermekek „digitális jogainak” uniós szintű elfogadását szorgalmazzák. Ezek a jogok magukban foglalnák a nyomon követés tilalmát, az értelmes személyre szabást, a digitális identitás megismerésének lehetőségét és a beépített igazságosságot.

Görögország támogatja a Bizottság kiskorúak védelmére irányuló erőfeszítéseit, de úgy véli, hogy a jelenlegi megközelítés a különböző uniós szabályozások foltozgatása. A Bizottság várhatóan a kiskorúak védelmét helyezi előtérbe, amikor a digitális méltányossággal kapcsolatos munkába kezd. A jogszabály foglalkozni fog a függőséget okozó dizájnnal és az online sötét mintákkal, valószínűleg a kiskorúak mentális egészségére gyakorolt hatásukra összpontosítva. A digitális méltányosságról szóló jogszabályjavaslatot valószínűleg 2026-ban terjesztik elő. Görögország fogja elnökölni az EU Tanácsát 2027-ben, amikor a jogszabályról a társjogalkotók tárgyalnának.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • jalosg #2
    "minden szulonek egyedi azonositot kell regisztralni az allamnal"
    Szerintem nem minden szülő, hanem minden felnőtt!

    A kidswallet a felnőttektől tudná megvédeni a gyerek tartalmakat. De még arra sem 100% jó, hiszen a szülő simáén használhatná a gyereke adatait.

    Ahhoz hogy a gyerektől védjünk valamit, a felnőtt oldalakon (nem az Adult taratlkamkra gondolva) kell ellenőrizni, azaz a felnőtteknek is authentikálni kell, hogy Ők nem gyermekek.
  • kvp #1
    Csak szolok, hogy a fenti rendszer kovetkezmenyei:
    - minden gyereknek egyedi azonositot kell regisztralni a szulo altal
    - minden szulonek egyedi azonositot kell regisztralni az allamnal
    - az egyik szulo explicit engedelye kell a gyerekek hozzaferesehez, amivel a jogi felelosseget is magara vallalja a gyermeke tevekenysegeert

    Ertsd ugy, hogy nem az elvartat irja a gyerek, akkor a szulot viszik el. Es ahhoz, hogy ez a rendszer mukodjon minden szulot is regisztralni kell, tehat az o tevekenyseguk is ellenorizheto. A torveny alapjan gyerekek vedelmeben szukseg van a teljes lakossag teljes megfigyelesere es felelossegre vonhatosagara.

    "Azt is szeretnék, hogy az EU-ban értékesített valamennyi internet-hozzáféréssel rendelkező eszközre kötelezően építsenek be szülői felügyeleti szoftvert. Azt is javasolják, hogy az EU-ban értékesített valamennyi internet-hozzáféréssel rendelkező eszközre kötelezően építsenek be szülői felügyeleti szoftvert. Emellett a gyermekek „digitális jogainak” uniós szintű elfogadását szorgalmazzák. Ezek a jogok magukban foglalnák a nyomon követés tilalmát, az értelmes személyre szabást, a digitális identitás megismerésének lehetőségét és a beépített igazságosságot."

    Tehat a felnottek keszulekein is lesz szuloi ellenorzes, csak az allam altal, mint a felnottek "szuloje". A nyomonkovetes kulso fel fele biztositott tilalmanak betartasahoz szukseges az allam altali teljes nyomon kovetes, a szemelyre szabashoz a cenzura, mig a digitalis identitas megismerese azt jelenti, hogy mindenkinek minden tartalma jogilag ellenorizheto modon fel legyen cimkezve, hogy tudjak ki hozta letre es ki osztotta meg. Ez a helytelen gondolatok miatti buntethetoseg miatt szukseges. A beepitett igazsagossag pedig majd kialakul, jellemzoen a pozitiv diszkiminaciot jelenti, azaz a tobbseggel szembeni negativ diszkriminaciot. Ennyire meg a nacik se voltak szigoruak a sajat lakossagukkal szemben, de a modern technika mara ezt is lehetove teszi.