Specker Balázs

Sci-fi-be illő techno­lógia a repte­reken

Bizonyára sokan emlékeznek még a 1990-ben készült, Emlékmás című film egyik híres jelenetére, amikor Arnold Schwarzenegger keresztülsuhan a testét teljesen átvilágító röntgen függöny mögött, anélkül, hogy zsebeit vagy táskáját kiürítené. Ami 16 éve még csupán fantázia volt, az nemsokára valósággá válhat.

Yotam Margalit, a General Electric belbiztonsági csoport marketing-vezetője egy múlthéten megtartott kétnapos repülésügyi konferencián olyan kezdeményezés részleteit ismertette, mely modernizálná a San Franciscó-i Nemzetközi Repülőtér biztonsági rendszerét - számolt be a CNet. Margalit elmondta, hogy cége immár egy éve működteti San Francisco repterénél kísérleti laboratóriumát, amelyet nemes egyszerűséggel "a jövő beléptető pontjának" hívnak.


Az új rendszer a szenzoros a hálózat mellett a röntgen képekből készítő 3D-s felvételeket készítő, úgynevezett számítógépesített tomográfiával kutat a csomagokba rejtett bombák után. Ezenkívül az írisz és ujjlenyomat elemző technika előnyeit is segítségül veszi az utasok azonosításához, valamint a robbanószerkezetek felismeréséhez, majd a begyűjtött információk alapján kiszámítja az adott egyén által jelentett potenciális veszélyt. Az új technika révén a laptopok a csomagban, a zoknik pedig a helyükön maradhatnak és a légiutazások kerékkötőinek számító biztonsági beléptető rendszerek már a múlté lehetnek.

"Olyan megoldást szeretnénk, amely magas százalékban talál, és kevés esetben hoz téves riasztást, illetve nem akadályozza a forgalmat, mivel az egész procedúra csupán 20-30 másodpercet rabolna el az utasok idejéből" - vázolta a helyzetet Margalit, aki a Washington Post oldalán látható az új szerkezettel. A GE laboratóriuma még csak most kezdi tesztelni - egyelőre önkéntes - utasokon az új rendszert, ám a vállalat reméli, hogy nemsokára állandó ellenőrzőpontot nyithat a San Franciscó-i Nemzetközi Repülőtéren.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • mondnick #20
    Én úgy emlékszem hogy abban a frei dossziéban ami az izraeli terroristaelhárításról szólt, mutattak egy olyan reptéri biztonsági berendezést ami valahogy (nem emlékszem a tudományos alapra) az utas bőrének/ruhájának felszínéről molekula-mintákat vagy izotópokat vagy miket vett és két hétre visszamenőleg kimutatta ha egyáltalán hozzáért robbanóanyaghoz.
  • Cruzifix #19
    Fájdalmat mindenkinek! :D
  • Ronny #18
    öö röntgen:P
  • Ronny #17
    :DD
    mutálódott a radaartól
  • Aramir #16
    Nekem ez a jelenet maradt meg igazán :D
    pic
  • CeNTeR #15
    És nézd meg a sok röntgenes ellenőrzéstől már ő is kopaszodik. LoL
  • akyyy #14
    "Bizonyára sokan emlékeznek még a 1990-ben készült, Emlékmás című film egyik híres jelenetére, amikor Arnold Schwarzenegger keresztülsuhan a testét teljesen átvilágító röntgen függöny mögött, anélkül, hogy zsebeit vagy táskáját kiürítené. Ami 16 éve még csupán fantázia volt, az nemsokára valósággá válhat.
    "

    valami youtubos linket plz, mert én például nem emléxek erre a részre..
  • Fenjoy #13
    Ez jó, ha sokat ingázik az ember, értsd hetente legalább 1X, repülővel utazik, az mekkor asugár dózist fog kapni?

    ÉLjenek a KOpaszok!:)
  • mikloss #12
    Hiába sugárból sosem elég! Sugárzást a népnek!!
  • fourgee #11
    2 évig dolgoztam Ferihegyen, utasbiztonságon, szóval megnyugtathatlak, hogy a vibrátort eddig is ki lehetett szűrni a csomagból, eléggé jellegzetes képe van :)
    Nem tudom, hogy mennyire lehet megbízható egy olyan rendszer, amelyik "kevés esetben hoz téves riasztást". Biztonsági szempontból egy gépre nem merném rábízni magamat, sokkal megbízhatóbb dolog a tapasztalat és a megérzés. Hogy érthetőbb legyen, nem véletlenül a legjobb biztonsági szolgálat az EL-AL szolgálata (izraeli légitársaság), ők leginkább az emberekkel való kommunikációra bízzák a veszélyes emberek kiszűrését, és úgy tudom, hogy ez 100%-ban működik (természetesen ők is használnak detektort, meg röntgent, de ez az újfajta gép vszinüleg a nyomukba sem érhet).

    Vagy hogy egy példát hozzak egy másik területről: horgászni annyira tudok, hogy be tudom dobni a horgot, meg még a halat is meg tudom akasztani és kiszedni, de mégis, ha egy gyakorlott ismerősömmel úgy versenyeznék, hogy ő az adott tavat/folyót úgy ismeri mint a tenyerét, nekem meg ott vannak a szakkönyvek, meg a most már elérhető programok, amik segítségével ki lehet számolni hogy hol vannak halak, meg van nálam halradar is, hiába ez a nagy automatizáció, valószínűleg ő a nagy tapasztalatával több halat fog fgoni...