Berta Sándor

Nyilvánosság előtt a német terrorizmus-ellenes tervek

Wolfgang Schauble német belügyminiszter és szövetségi tartományokbeli kollégái megegyeztek az új német terrorizmus-ellenes törvénytervezet részleteiről. A megbeszélést követő sajtótájékoztatón Schauble elégedetten nyilatkozott.

"A mostani tervezet elkészítése szükségszerű volt és magában hordozza azt a célkitűzést, hogy később erre a jogszabályra támaszkodva az összes német hatóság együtt tudjon működni. Addig mentünk el, ameddig véleményünk szerint a német alkotmány megsértése nélkül elmehettünk" - mondta Wolfgang Schauble, aki hozzátette: a német kormány várhatóan még szeptemberben elfogadja a törvényjavaslatot. A belügyminiszter szerint az egyik fő célkitűzés az, hogy a jövőben minden eddiginél nagyobb mértékben használják a videokamerákat a fontosabb épületek, közlekedési csomópontok megfigyelésére.

Eldőlt az is, hogy melyek azok az adatok, amelyeket a német rendőrség és a titkosszolgálatok mindenképpen össze fognak gyűjteni a terroristagyanús személyekről. Günther Beckstein bajor belügyminiszter elmondta, hogy az adatbázisokat ketté fogják választani. Lesz egy nyilvános, a legfontosabb információkat (név, álnév, cím stb.) tartalmazó részleg, amelyek segítségével bármikor bárki által azonosíthatók lesznek a gyanús személyek. Ehhez az adatbázishoz a Németország és a német állampolgárok biztonságára felügyelő, összesen 38 szervezet és hatóság munkatársai hozzáférhetnek majd.

Létrehoznak egy belső adatbázist is, amely tartalmazza azokat az adatokat, hogy melyik terrorszervezet tagja az illető, kikkel tart fenn kapcsolatot, van-e fegyvere és ha igen, milyen, merre utazik, milyen az iskolai végzettsége, mi a vallása, banki kapcsolatai, stb.

A belső adatbázishoz csak akkor férhetnek majd hozzá a nyomozók, ha felvették a kapcsolatot az adatokat beszerző hivatallal és bizonyítani tudják, hogy valóban szükségük van a kért információkra. Kivételt képeznek a sürgős esetek, például a forró nyomon zajló nyomozások, ilyenkor ugyanis kötelező az adatok azonnali kiadása. A kormányoldal szerint a tervezetben rögzített megoldásokkal biztosítva van a személyes adatok védelme is. A német ellenzéki képviselők azonban másként látják ezt a kérdést.

Max Stadler, az FDP politikusa szerint például továbbra is tisztázatlan, hogy mi történik azokkal az adatokkal, amelyekről utólag bebizonyosodik, hogy egy ártatlan személyről gyűjtötték össze őket vagy hogy konkrétan milyen adatokat kap meg a rendőrség. Volker Beck, a Zöldek parlamenti frakcióvezetője szerint pedig a valláshoz semmi köze nincs a biztonsági erőknek, hiszen valaki nem azért lesz terrorista, mert ilyen vagy olyan a vallása.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • irkab1rka #7
    A képen terrosta van vagy elhárító?

    Egy biztos. civilek ellen ideális.
  • sathinel #6
    A nagytesó figyel) Pedig az amerikába és onnan kiflé tartóbeszélgetéseket is lefigyelik, de mint az NSA embere is mondta, a probléma az hogy kiszűrjék a sok adat közül hogy mi a fontos nekik. Tehát ha csak arra koncentrálnak hogy teroristákról gyülytsenek adatokat, akkor is irtózatosan nehéz megtalálni 1-2 személyt nemhogy mindenkit megfigyeljenek) a gépek még nem tartanak azon a szinten tehát a para kicsit még korai szerintem.

    Az NSA szakértő is azt mondta hogy ha már lesznek inteligens gépek amik bonyolult szituációk, kódokat is értenek akkor ok. Mivel pont ezek a személyek eléggé vigyáznak az infóra, és nehéz erre egyszerű programot írni, ami a szlenget, elferdített szövegeket is érrtelmezni tudja, és kiválasztja azt ami ténylegesen fontos lenne.
  • Vorpal #5
    érdekes módon mindig hazáink törnek be előbb a terroristákhoz - szóval a kérdés teljesen helytelen,)

    nekik van inkább félnivalójuk - abszurd világ ,(
  • katarzis #4
    Nem hiszem ,hogy sokáig várat majd magára
  • HUmanEmber41st #3
    Majd kíváncsi leszek kishazánkba mikor fog betörni a "terrorizmus"
  • junior117 #2
    sajnos...
  • SötétBarom #1
    Orwell..