SG.hu

Trump mentesítette a kínai vámok alól az okostelefonokat és számítógépeket

Donald Trump elnök kormánya mentesítette a magas vámok alól a nagyrészt Kínából importált okostelefonokat, számítógépeket és néhány más elektronikai cikket, ami nagy könnyebbséget jelent az olyan technológiai vállalatoknak, mint az Apple, amelyek importált termékekre támaszkodnak.

Az amerikai vám- és határvédelmi hivatal (Customs and Border Protection Agency) a szállítmányozóknak szóló értesítésben közzétette az importvámok alól kizárt vámtarifaszámok listáját. A kivételek április 5-én 12:01 órától visszamenőleges hatállyal lépnek életbe. A vámhivatal 20 termékkategóriát sorolt fel, köztük a számítógépeket, laptopokat, lemezmeghajtókat és adatfeldolgozást tartalmazó eszközöket tartalmazó 8471-es kódot. Ide tartoztak továbbá a félvezető eszközök, berendezések, memóriachipek és síkképernyők is. Az értesítés nem ad magyarázatot a lépésre, de a késő esti kizárás üdvözlendő könnyebbséget jelent az olyan nagy technológiai cégeknek, mint az Apple, a Dell és sok más importőr.

Trump intézkedése meghatározott elektronikai cikkeket is kizár a Kínán kívüli legtöbb országból származó árukra kivetett 10 százalékos „alapvám” alól, megkönnyítve ezzel a Tajvanról származó félvezetők és az Indiában gyártott iPhone-ok importköltségeit. A kínai import esetében a kizárás csak Trump kölcsönös vámjaira vonatkozik, amelyek a Fehér Ház egyik tisztviselője szerint a héten 125%-ra emelkedtek. Trump korábbi 20 százalékos vámjai minden kínai importra - amelyekről azt mondta, hogy az amerikai fentanilválsággal állnak összefüggésben - továbbra is érvényben maradnak. A tisztviselő szerint azonban Trump hamarosan új nemzetbiztonsági kereskedelmi vizsgálatot indít a félvezetőkkel kapcsolatban, ami további új vámokhoz vezethet.

Karoline Leavitt, a Fehér Ház szóvivője egy nyilatkozatban elmondta, hogy Trump világossá tette, hogy az Egyesült Államok nem támaszkodhat Kínára az olyan kritikus technológiák gyártásában, mint a félvezetők, a chipek, az okostelefonok és a laptopok. De azt mondta, hogy Trump utasítására a nagy technológiai cégek, köztük az Apple, a chipgyártó Nvidia, és a TSMC "azon vannak, hogy minél előbb az Egyesült Államokba helyezzék át a gyártásukat”. Sok technológiai vállalat vezérigazgatója felkarolta Trumpot a második ciklusának kezdetén, részt vett január 20-i washingtoni beiktatásán, és utána együtt ünnepelt vele. Tim Cook, az Apple vezérigazgatója beiktatás előtti bált rendezett, és meglátogatta Trumpot floridai otthonában.


A mentességek arra utalnak, hogy a Trump-kormányzatban egyre inkább tudatosul, hogy a vámok milyen fájdalmat okozhatnak az inflációtól megfélemlített fogyasztóknak. Még a kínai importra kivetett alacsonyabb, 54%-os vámtétel mellett is elemzők azt jósolták, hogy a legdrágább iPhone ára 1599 dollárról 2300 dollárra ugorhat. Közgazdászok és elemzők szerint 125%-os vámtételnél az amerikai-kínai kereskedelem nagyrészt leállhat. Az Egyesült Államok népszámlálási irodájának adatai szerint 2024-ben az okostelefonok voltak a Kínából származó legnagyobb amerikai import, összesen 41,7 milliárd dollár értékben, míg a kínai gyártású laptopok 33,1 milliárd dollárral a második helyen álltak.

Trump nemrég 57 kereskedelmi partner és az Európai Unió számára szintén elhalasztotta a magasabb vámtételek bevezetését, így a legtöbb országnak 10%-os vámot kell fizetnie, miközben igyekeznek tárgyalni a kereskedelmi megállapodásokról Washingtonnal. Dan Ives, a Wedbush Securities elemzője a bejelentést „a legnagyobb bullshitnek nevezte, amit ezen a hétvégén hallhattunk”. "Még mindig egyértelmű a bizonytalanság és az ingadozás a kínai tárgyalásokkal kapcsolatban. A nagy technológiai cégek, mint az Apple, az Nvidia, a Microsoft és a szélesebb technológiai iparág is fellélegezhet ezen a hétvégén. Hétfőig” - írta Ives egy iparági jegyzetben.

Trump tavaly nagyrészt azzal az ígérettel kampányolt a Fehér Ház visszaszerzéséért, hogy visszafogja az infláció által táplált árakat, azonban azt is megígérte, hogy vámokat vet ki. Ezek gazdasági tervei központi elemévé váltak, és a pénzügyi piacokon tapasztalható zavarokat és a kivetésekből eredő áremelkedéseket úgy utasította el, mint a világkereskedelmi rend általa elképzelt újrarendezéséhez szükséges zavart. Az úgynevezett „kölcsönös vámok” azonban felvetették a recessziótól való félelmet, és bírálatot váltottak ki egyes republikánusok részéről, akik nem akarják elveszíteni a kongresszus feletti ellenőrzést a jövő évi félidős választásokon a Trump politikáját támadó demokratákkal szemben.

Az amerikai elnök - aki a hétvégét floridai rezidenciáján tölti - pénteken újságíróknak azt mondta, hogy nem zavarja a Kínára kivetett magas vám, de jó kapcsolatot ápol Hszi Csin-ping elnökkel, és úgy véli, hogy valami pozitív dolog fog kisülni a kettejük közötti kereskedelmi konfliktusból. A pénzpiacok pénteken ismét felbolydultak, mivel Kína válaszolt Trump legutóbbi, 125%-os vámemelésére, és ezzel tovább növelte a globális ellátási láncok felborulásával fenyegető kereskedelmi háború tétjét. Az amerikai részvények emelkedéssel zárták a változékony hetet, de a biztonságos menedéknek számító arany rekordmagasságot ért el a hét során, és az irányadó 10 éves amerikai államkötvények hozamai 2001 óta a legnagyobb heti emelkedést könyvelhették el a dollár zuhanása mellett, jelezve az Egyesült Államokba vetett bizalom hiányának elvesztését.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • manypet #23
    "ma mar a lengyel alkotmany nem irhatja felul az EU kormanyzati szintu hatarozatait sem."
    A magyarnál még kitartunk. Bár ez sem nevezhető szabad alkotmánynak, csak annyiban jobb, hogy a mienk, nem pedig az EU alkotmánya.

    "Ha ez a megoldas teljesen jol mukodott 1947 utan, akkor miert ne mukodne most is?"
    Azt egy pillanatig nem kétlem, hogy a komcsik meg bármelyik másik balos horda képes erre bármikor. Csak ugye azt már nem rendbetétel, hanem csak annyi történik, hogy az egyik komcsi hatalom leváltja a másik komcsi hatalmat, és még többet ad magának. Ahogy Orbán is leváltotta az előző komcsi hatalmat és tovább növelte a hatalmát az előzőnél is.

    "A demokracia rendbetetele annak biztositasat jeleni, hogy csak olyan felek vehetnek reszt benne, akik megfelelnek a globalis kapitalizmus demokratikus szabalyainak"
    Egyrészt itt ugye globális szocializmust akartál megint írni, csak elrontottad újfent, ahogy azt már korábban többször megbeszéltük. A kapitalizmus a szabad piac. Ahol adót látsz, az nem az. A szocializmus az, ahol ötvöződik a szabad piac egyes része meg az állami kontroll. Azaz részben szabad piaci, részben állami (tehát van pl. adó meg állami szabályozás, hol több, hol kevesebb). A mai rendszer (É-Koreát és hasonlókat talán leszámítva) mindenhol az. Azaz globális szocializmus.
    Másrészt viszont a gondolatmenettel egyetértek. Épül szépül a mi kis európai kommunizmusunk.

    "Pedig megfelelo tamogatas mellett mar Moszkva alatt jarna a front"
    ??? Mármint úgy érted, ha az USA is idehozott volna egy rakás hadosztályt és kitör a világháború? Mer máshogy elég nehézkes lett volna. Oroszországot legyőzni nem lehetett volna máshogy, csak atomfegyverrel. Az meg a "győztest" is kissé megtépázza, alighanem. Eléggé hiú ábránd eljutni Moszkváig, miközben 6000 atomtöltet figyel ebbe az irányba.

    "Vagy eppen Berlinnel, de nem beragadva mint most."
    Nincs beragadva. Az oroszok szépen felőrlik az ukrán erőket. nem véletlen, hogy nem kapkodják el a tárgyalásokat. Nekik ez így jó. Szépen mennek előre, még ha lassan is, a másik fél meg gyengül. Így csak idő kérdése, hogy Ukrajna bedőljön és felállítható lesz egy oroszbarát kormány. Putyin célja ez. és egyelőre sajnos elég jól halad ezzel.
  • kvp #22
    "Szerintem tévedsz. Az EU országok esetében az alkotmányt nem írhatja felül az EU rendelete. Minden mást igen, azaz a többi szabályt ratifikálni kell, de az alkotmányba ütközőt nem. Azaz ha az EU szabály üti az alkotmányt, akkor az alkotmány van felül."

    Ez volt a lengyel alkotmanyossagi vita az EU es a lengyel alkotmanybirosag kozott. A megoldas az uj kormany es az alkotmanybirosag felfuggesztese lett, igy ervenyesulhetett az erosebb kutya (tehat az EU) dont szabalya es ma mar a lengyel alkotmany nem irhatja felul az EU kormanyzati szintu hatarozatait sem.

    ""Aztán lehet már egy normális akár előre hozott választást tartani."
    Nem vagy te kicsit túl naiv? Gondolod, bármelyik is elengedi a hatalmat, ha megszerezte?"

    Az otlet az lenne, hogy ha szerez egy tobbseget, esetleg 2/3-ot a mostani ellenzek, akkor letrehoznak egy uj alkotmanyt, ujaepitik a biroi kart az EU irant elkotelezett birokkal es utanna egyszeruen kizarjak a mostani kormanypartokat a valasztasbol, stabilizalva ezzel az uj demokraciat. Majd ezutan tartanak egy uj valasztast, ahol mar csak a mostani ellenzeki partok indulhatnak. Ezzel a mostani kormanypartok orokre kikerulnenek a versenybol, mert el sem indulhatnanak. Lasd a roman es a francia elnokvalasztasi donteseket. Raadasul mivel azok is alapvetoen birosagi dontesek, ezert semmilyen legalis politikai uton nem lehet megmasitani oket. Ha ez a megoldas teljesen jol mukodott 1947 utan, akkor miert ne mukodne most is?

    "A demokráciát nem lehet rendbe tenni. Amit most látsz, az a demokrácia természetes működése."

    A demokracia rendbetetele annak biztositasat jeleni, hogy csak olyan felek vehetnek reszt benne, akik megfelelnek a globalis kapitalizmus demokratikus szabalyainak, tehat nem kerdojelezik meg a globalis kapitalizmus hatalmi rendszeret. Ezt hivta az EU parlamentje stakeholder demokracianak, ahol mint minden rendes reszvenytarsasag eseten a szavazatok vagyoni aranyban oszlanak meg es nem letszam aranyosan. Ez a fo kulonbseg egy public company es egy klasszikus egyenloseg alapu republic kozott. A demokracia mindket a rendszerben azt jelenti, hogy szavazat alapu a donteshozatal, de az elso esetben toke aranyosan, mig a masodik esetben letszam aranyosan oszlanak meg a szavazatok. Az EU parlamentje az elsot preferalja az EU uj foderalis demokratikus modelljenek kiepitese soran. Egyebkent csak a magyarok, azaz a mostani magyar kormany lazad mindketto ellen, ragaszkodva a vetojogahoz, pedig az EU-s lakossag 2.3%-aval es az osszes EU-ban jelenlevo toke toredekevel igazabol hozzaszolasi joga se nagyon lenne.

    "A Donhoz a magyarokat nem Szálasi küldte, hanem még Horthy. Szálasi majd csak 2 évre rá kerül hatalomra."

    Itt lehet Orban tortenelmi tevedese. Meg Horthy is hajlando volt legalabb valamennyire engedni a nemet-olasz nyomasgyakorlasnak, mig Orban a nemet-olasz-francia nyomasra is csak a szankciokat szavazta meg (igazabol kiment a targyalasrol, tartozkodott, azaz nem vetozott), de a tenyleges katonai segelyt mar nem. Pedig megfelelo tamogatas mellett mar Moszkva alatt jarna a front. Vagy eppen Berlinnel, de nem beragadva mint most. Ezzel szemben Orban az oroszok gazdasagi es/vagy katonai osszezuzasa helyett a front befagyasztasat, egyfajta koreai tipusu beket javasol, befagyott konfliktussa teve ezzel a haborut, kizarva Ukrajna NATO tagsagat (ezert nem lehet felvenni pl. Del-Koreat es Japant sem a NATO-ba, mindkettonek van 1-1 lezaratlan hadiallapota). A NATO tagsag nelkul pedig az EU nem igazan meri felvenni Ukrajnat, pedig annak felvetele meg a mostani csokkent formajaban is akkora termofold teruleteket jelentene, hogy a teljes EU mezogazdasagi termelese athelyezheto lenne teruletere, lehetove teve hogy nemzeti parkokka alakitva visszavaditsak a nyugati (es magyarorszagi) termofoldeket is. Kepzeljunk el egy olyan EU-t (es benne Magyarorszagot), ahol a nagyvarosok kozott vegig ember mentes nemzeti parkok vannak es a lakossag csak biztonsagos es gyors vasuti folyosokon kozlekedik a varosok kozott. Ez lenne az EU-s zold atallas vegcelja.
  • Oliwaw #21
    „A dolog pozitív oldala, hogy a magyarok romló életszínvonala erősíti az ellenzéket. "
    (mint a koporsókészitők céhe járvány idején)
    Ahogy megérdemeltük a fideszt, úgy az esetleges tiszát is nagyon meg fogjuk érdemelni.
  • Kryon #20
    Így igaz, egyszerű ténymegállapítás volt. A pénz megvonásához egyértelműen nem is lehetett semmi közük, mert amikor arról döntöttek a pártjuk még nem is létezett. Ez is csak műbalhé, hogy eltereljék a figyelmet a NER-re kellemetlen ügyekről, mint pl. MNB alapítványok. De nem is a tiszásoknak szól ez, hanem a saját táboruknak, hogy lassítsák az elszivárgást.
  • manypet #19
    "Legalább addig, amíg nagyjából rendbe teszik a demokráciát és annak intézményeit."
    A demokráciát nem lehet rendbe tenni. Amit most látsz, az a demokrácia természetes működése.

    "Aztán lehet már egy normális akár előre hozott választást tartani."
    Nem vagy te kicsit túl naiv? Gondolod, bármelyik is elengedi a hatalmat, ha megszerezte?
  • manypet #18
    "Az nem kifogas, hogy az adott nemzet alkotmanyaval ellentetes, mert az EU-s rendeletek felulirjak a nemzeti alkotmanyokat es barmilyen nemzeti torvenyt."
    Szerintem tévedsz. Az EU országok esetében az alkotmányt nem írhatja felül az EU rendelete. Minden mást igen, azaz a többi szabályt ratifikálni kell, de az alkotmányba ütközőt nem. Azaz ha az EU szabály üti az alkotmányt, akkor az alkotmány van felül.

    "es a magyar katonak is ott harcoltak a Donbass-ban"
    A Donhoz a magyarokat nem Szálasi küldte, hanem még Horthy. Szálasi majd csak 2 évre rá kerül hatalomra.

    "Az EU egyebkent itt is ugyanazt a strategiat valasztotta mint Magyarorszag eseten, gazdasagi nyomasgyakorlassal ravenni az USA lakossagat es vezeteset a poltikai valtasra. Az oroszok eseten is ezt alkalmazzak"
    "Kár", hogy sem az USA sem az oroszok esetében ez nem működő modell. Szerintem az EU vezetői túl sokat képzelnek magukról. A 3 nagyhatalom mellett ők már nem jelentősek. Ugyanis jelenleg ott tartunk, hogy Kínának sikerült elérnie a zöldbalos mozgalmárok támogatásával, hogy az EU bezárja a bányáit, hogy több országban leállítsa az olcsó energiatermelését és elkezdje lecserélni drágán termelő és bizonytalan napelemmel meg szélmotorral, na meg hogy azt is Kínából vegye meg az autó-aksikkal együtt. Elérte azt is, hogy szépen-lassan megszüntesse a robbanómotoros autók gyártását (amiben Kína nem tudná felvenni vele a versenyt), és cserélje le elektromosra (amihez ugye kínai aksi kell kínai ritkafémekkel). Mellette az USA is elérte egy ukrán konfliktussal és a gázvezeték felrobbantásával, hogy a gázt az EU már ne az oroszokól vegye alacsony áron, hanem részben az USAtól vegyék meg drágán. Plusz elérték azt is az utóbbi pár évtizedben, hogy Európa tele legyen segélyen élő, bűnöző életvitelű, jórészt muszlim migránsokkal, hogy dübörögjön a woke meg a többi agymenés, meg hogy mellette Európának ne legyen érdemi hadereje sem. Szóval jelenleg az EU nem tényező a másik 3al szemben, akárhogy kaparnak.
    Mondhatnám: innen szép nyerni! :-)
  • t_robert #17
    Orbán nem a kisebbik rossz, hanem a legnagyobb rossz, ami csak lehet az országnak. Ezért is fogok a Tiszára szavazni akkor is ha amúgy van sok minden amiben nem értek velük egyet. Mivel bármilyen TISZA csak jobb lehet annál, ami a Fidesz és Orbán. Persze a legjobb mégis csak egy olyan koalíció kormány lenne, ahol a Tisza mellett képviselve van még 1-2 párt. És akkor valamilyen szinten érvényesülni más ellenzéki pártok véleménye is. Vagyis ha 2-3 pártból jönne össze egy alkotmányozó 2/3-ad. Aztán bízunk benne, hogy a fő kérdésekben mégis csak együtt tudnak majd működni. Legalább addig, amíg nagyjából rendbe teszik a demokráciát és annak intézményeit. Aztán lehet már egy normális akár előre hozott választást tartani.
  • t_robert #16
    Amúgy szerintem a csaj egy szóval se mondta, hogy ne adjanak pénzt Magyarországnak. Attól beszélt, hogy van a pénzmegvonásnak egy olyan hatása, hogy az emberek jobban elfordulnak a Fidesztől. Vagyis elmondott egy egyértelmű tényt. Szemben a miniducséval aki konkrétan követelte a Néppártban a Gyurcsány kormány idején, hogy ne adjanak pénzt MO-nak. Vajon melyik a nagyobb hazaárulás? elmondani egy nyilván való következményt vagy követelni konkrétan, hogy ne kapjon az ország pénzt.....
  • kvp #15
    Nem tudom miert zavar barkit is ami az EU-s parlamentben elhangzott. Egyertelmu, hogy a kotelezettsegszegesi eljaras azt az esetet kezeli, amikor egy nemzeti kormany elmulasztja teljesiteni az EU utasitasait, legyen az barmi. Az nem kifogas, hogy az adott nemzet alkotmanyaval ellentetes, mert az EU-s rendeletek felulirjak a nemzeti alkotmanyokat es barmilyen nemzeti torvenyt. Minden foderalis szovetsegi koztarsasagnal ez a szabaly, lasd USA vagy az NSZK (Nemetorszag). A Bajor Szabadallam se pattoghat szabadon, teljesitenie kell a nemet szovetsegi kancellar es parlament utasitasait. Ugyanezen elv alapjan buntetik Magagyarorszagot az EU-s torvenyek es rendeletek be nem tartasa miatt. Ami a parlamentben elhangzott, az csak a tenyek kimondasa volt, a buntetes celja gazdasagi eszkozokkel elerni a politikai valtozast, hogy egy engedelmesebb kormany keruljon hatalomra Magyarorszagon. Barki lehet csak engdelmeskedjen. Minden mas kormany eseten kiveve a lengyeleket es a magyarokat eleg volt a gazdasagi nyomas arra, hogy a helyi kormany endelmesse valjon, igy megtarthattak a pozicioikat. A lengyeleknel is le kellett valtani a kormanyt, hogy engedelmes legyen az orszag. Magyarorszagon is csak ez maradt. Fogy az ido, igy ha nem mukodik gazdasagi modon, elobb-utobb kenytelenek lesznek karhatalmi modszerekkel.

    Anno pont igy kellett levaltani Horthyt es az uj szalasi kormany mar hajlando volt vegrehajtani a zsidok deportalasat es a magyar katonak is ott harcoltak a Donbass-ban (a magyarok Don kanyar neven ismerik ezt a teruletet). Most nem ilyen sulyos a helyzet, a penzert cserebe eleg lett volna az iszlamistak korlatlan befogadasa, a magyar katonak es hadianyag felajanlasa az ukran frontra (menni meg nem kell, akar egy tisztan sorkatnokbol allo 2. magyar hadsereget is fel lehetne addig allitani) es tomegek helyett egyetlen zsido vezeto deportalasa. De nem, a magyar kormanynak mindenben szembe kell mennie az EU-val, pedig ha a fentieket teljesitik, akkor az EU annyi lopast es korrupciot enged meg amennyit csak akarnak, mivel az osszes engelmes kormanynak megengedik.

    A fentiektol fuggetlenul Trump csak trollkodik, mivel ezzel akarja kiprovokalni, hogy mindenki leuljon targyalni veluk. Ugyanis ha nem latjak, hogy az USA hajlando lepni, akkor nem hiszik el, hogy hajlando. Marpedig egyelore a gazdasagi haboruba csak az EU allt bele es Kina gondolkozik rajta, de a vilag tobbi resze inkabb tagyalna, mint ahogy egyebkent az USA is. Az EU egyebkent itt is ugyanazt a strategiat valasztotta mint Magyarorszag eseten, gazdasagi nyomasgyakorlassal ravenni az USA lakossagat es vezeteset a poltikai valtasra. Az oroszok eseten is ezt alkalmazzak mar evek ota, ott is csak Putyin eltavolitasat, rendszerenek felszamolasat es egy EU konform (nyugati globalista) vezeto kijeloleset varjak el a gazdasagi nyomasgyakorlas megszunteteseert cserebe.

    ps: Az uj magyar EU-nak engedelmes (egyelore meg ellenzeki) vezetes kapcsan igazabol csak az a gaz, hogy pont azon emberekbol all, akik miatt mindenki utalja a mostani nagyobbik kormanypartot es egyre tobben fognak hozzajuk csatlakozni, tisztan jol felfogott anyagi erdekbol atallva a kormanypart oldalarol az uj kormanyzathoz. Ne felejtsuk el, ha engedelmes a kormany, akkor EU-s kozpenzt lopni alapvetoen nem szankcionalt.
  • Bruce_Willis #14
    Várjuk ki a végét.
    Nekem csomagban vannak tech részvényeim. Jelenleg plusz 4%-on állnak, azonban bizakodó vagyok, mert ez csak bohózat amit ez a majom csinál.