Gyurkity Péter

Végleg kihalóban az RSS

Döcögve indult, igazán népszerűvé a széles tömegek körében sosem vált, most pedig végleg visszaszorulóban van az RSS, amely felemelkedése idején nem kis szerepet játszott az internet belső infokommunikációs forradalmában, az információáramlás irányának és szerkezetének alapvető megváltozásában. Mostanra azonban veresége egyértelművé vált, kénytelen átadni a helyét a közösségi oldalak és kiegészítő szolgáltatásaik mindent elsöprő áradatának.

Az RSS (amelyet leggyakrabban a Really Simple Syndication rövidítéseként értelmeznek) nagyjából 2005 táján emelkedett ki a homályból, jelentős mértékben módosítva az internetes információ beszerzésének módját és annak irányát. Korábban minden az egyre népszerűbbé és univerzálissá váló keresőkön múlott, pontosabban azok motorjain, amelyek felkutatták az általunk begépelt kifejezések és címek pontos helyét a világhálón. Magyarán szólva, nekünk magunknak kellett levadásznunk a számunkra érdekesnek tűnő anyagokat, legyen szó bármilyen tartalomról.

Az RSS-olvasók révén mindez megváltozott, hiszen egyre több weboldalon (internetes naplókban, vagyis blogokban, hírportálokon, stb.) vált elérhetővé az úgynevezett web feed hivatkozás, amelyen keresztül olvasószoftverünk közvetíthette az egyes bejegyzések rövid változatait, akár egyszerre több forrástól. A megtekinteni kívánt információ tehát többé már nem a keresések által vált hozzáférhetővé (olvashatóvá), hanem a megfelelő oldalak, portálok kiválasztását követően azok egy helyen, RSS-olvasónkon keresztül jelent meg a képernyőn, az eredeti anyagra mutató linkkel megtűzdelve.

Az alapötlet nagyon logikus volt, a keresések helyett inkább az olvasó felé áramoltatva fókuszálták az egyes tartalmakat. Az RSS szinte mindent elvégzett helyettünk, nekünk csak annyit kellett megtettünk, hogy a linkekre kattintva elérjük a szöveg teljes változatát. Akkoriban - nagyjából négy-öt évvel ezelőtt - sokan úgy gondolták, hogy küszöbön áll a következő forradalom, és a jövőben szinte mindenki ilyen úton fér majd hozzá a kívánt tartalomhoz, talán még az internetes keresőket is háttérbe szorítva ezzel. Ezzel egy időben azonban továbbra is jelen volt az RSS talán legnagyobb problémája, hogy működési elve és annak megvalósítása egyszerűen túl bonyolult, nehezen megérthető volt az átlag internetező számára - azt most nem érdemes kifejtenünk, hogy ez önmagában mekkora szégyen.

A fokozatosan növekvő népszerűség ellenére a platform leginkább az ínyencek, avagy fanatikusok körében vált kedveltté. A többség soha nem is használta, valószínűleg nem is vette a fáradtságot, hogy kipróbálja. Lassan, de biztosan nyilvánvalóvá vált, hogy újabb forradalom maradt el, miközben az internet és annak felhasználói szép lassan irányt váltottak. Az internetes keresők népszerűsége mit sem esett, sőt mi több, egyre növekedett, miközben egyre-másra jelentek meg a következő fázist jelentő közösségi oldalak, azok minden szolgáltatásával és egyéb apróságaival. Elég ha csak a MySpace és a Facebook felemelkedésére gondolunk (majd pedig előbbi visszaszorulására, hogy végül mindent vigyen az egyébként szintén sokat kritizált Facebook).

Az RSS halálát már tavaly megjósolták, mégpedig azon egyszerű megfigyelésre alapozva, hogy egyre kevesebben veszik igénybe az olvasókat, miközben a közösségi platformok soha nem látott szárnyalásba kezdtek. A rövid összefoglalókat és ismertetőket kiszorították a barátok és ismerősök által egymásnak elküldött szövegrészletek, videólinkek és egyéb hivatkozások, ezek pedig már szinte kivétel nélkül az említett közösségi portálokon keresztül jutottak el a címzetthez - nem beszélve a hagyományos, levélben továbbított ajánlókról, reklámokról, stb.

Az elmúlt napokban az Ask.com által 2005-ben felvásárolt, szebb napokat is megélt Bloglines közeli bezárása keltett nagyobb hullámokat. Október elején ugyanis végleg bezárja kapuit a még mindig számos felhasználót kiszolgáló oldal, a cég pedig a jövőben eredeti profiljára koncentrál, vagyis az internetezők kérdéseire nyújtott válaszok kiterjesztésére, azok további tökéletesítésére, csiszolgatására. A lépést ugyanazon indokokkal magyarázták, amelyeket mi is említettünk: a látogatottság és a forgalom visszaesése, az alternatív platformok, azokon belül is elsősorban a közösségi oldalak hatalmas előretörése. Hozzátették, hogy ezt minden más versenytárs is alaposan megérzi, így valószínűleg nem ez volt az utolsó drasztikus lépés a szegmensen belül.

A megmaradt felhasználók jelentős részét várhatóan a Google Reader veszi majd át, amely azonban szintén nem most éli virágkorát. Friss adatok szerint a keresőcég szolgáltatása a tavalyi évhez képest 27 százalékkal alacsonyabb forgalmat bonyolított eddig le, miközben a túlnyomó többség a Twitter legfeljebb 140 karakteres rövid üzeneteit veszi igényben gondolatainak, illetve az érdekesnek talált linkek közléséhez - ez még akkor is így van, ha egyesek túlságosan kaotikusnak, zavarosnak találják a csicsergőt. Mindez látványosan szemben áll a Hitwise 2008 közepén közölt felmérésével, amelyben még jelentős növekedésről adtak hírt.

Azt, hogy ezután mi következik, viszonylag könnyű megjósolni - nincs is nagy szükség különösebb jóstehetségre, hiszen az utódokat már most is széles körben használják a mindennapokban. Az internetes keresők jelentősége megmarad, sőt minden bizonnyal tovább emelkedik, a közösségi platformok pedig folytatják eddig szárnyalásukat - kivéve természetesen azokat, amelyek nem tudnak igazán lépést tartani a felhasználói igényekkel és a szokások változásával (lásd MySpace), illetve már indulásuk előtt és alatt komoly kritikát és ellenállást váltanak ki (lásd Google Buzz).

Már csak egy kérdés maradt, ez azonban leginkább a Google belügyének számít: tovább él-e a lassan de biztosan hasonló pályát befutó Reader, avagy ez is a Bloglines és társai sorsára jut? Valószínűleg nem kell sokáig várnunk arra, hogy megkapjuk a választ.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Penge4 #78
    1: Az ilyen oldalakon IS kb 10% alatt marad az RSS-t használók száma.
    2: RSS-ben is lehet hirdetéseket elhelyezni.
  • ADAMEX9 #77
    Ha RSS-ben mindent behozna és nem kellene mindig az oldalra jönnöd akkor szerinted miből lenne a cégnek bevétele? (Most ne nézzük a reklám-blokkolókat)
  • Penge4 #76
    Nekem is meg vannak jegyezve, ráadásul nekem még a belépés gombra sem kell kattintanom, mert automatikusan mouse gesture flipforwarddal lépek be, de akkor is idegesít. Plusz a többin nem segít, hogy követhetetlenebb, ha beömlik egy óra alatt 50 hozzászólás, mint RSS-ben, ahol 1-et elolvasol, törlöd, majd elmész a géptől, vagy lerendezel egy fontos IM beszélgetést, majd megint olvasod tovább.

    Amúgy ami neked zavaró lenne azt a kliens kezeli, beállíthatod az Operában is az accounts.ini-ben, hogy hány sor jöjjön le.
  • redfish #75

    Hát hallod, te még az anyósomon is túlteszel!...
    Neki még a sz.ar sem volt elég görbe...

    Nekem semmiből nem áll az oldalra kattintani, sőt a böngészőmmel is meg tudom jegyeztetni a belépési adataimat (külön saját gépem van, külön felhasználói fiókkal, ahová csak én tudok belépni).

    Az, hogy egy-egy RSS-hírcsatorna hogyan jelenjen meg, az az adott oldal RSS-programjába van beleírva...
    Az én webshopjaimnál pl. a termékek kisméretű fotói is megjelennek a 3-4 soros termékleírás felett, és a termék ára is ki van írva...

    Hát, én meg nem örülnék, ha a hírolvasómban a teljes cikkek vagy a fórumok teljes hozzászólásai megjelennének, szerintem ez fölösleges és idegesítő lenne.

    De hát nem vagyunk egyformák...
  • Penge4 #74
    FF-nél van hozzá addon, Operában alapból fullos. De nyilván a FeedReader tud olyat, amit ez sem, mert hát célszoftver.

    A tárgysorban nem követhető túl jól. A dátumnak a dátum sorban kéne lennie (a hozzászólás dátumának, nem a feed letöltésének dátumának), a tárgynak kéne a topic címének lenni a From mezőben pedig a hozzászóló neve. Ettől még a blog.hu-s feedek is jobbak.

    Azért kell az egész hozzászólás, mert nem fogok minden hozzászólásért az oldalra ugrani, ami hosszabb mint 3 sor.

    A blog.hu-n például lejön a teljes hozzászólás HTML formázásokkal. A My Opera fórumán szintén. És még sok helyen van így. Ezt jobban szeretem, ha lehetne válaszolni RSS-ből a kis Quick Reply mezőből (ami a levelezőhöz tartozik), akkor sokszor még az oldalra se mennék fel.

    Plusz gyorsabb a hozzászólásokat olvasgatva nyomogatni a Del billentyűt, mint feljönni az SG-re, újra bejelentkezni, mivel köcsög módon nem lehet bejelentkezve maradni dinamikus IP-vel még opcionálisan sem, majd ha hozzáadtad a kedvencekhez (minek adtál volna hozzá több száz topic-ot, amik hetek múlva úgyis kihalnak) a piros vonalat követni. Plusz ha nincs éppen annyi időd, hogy átrágd magad több hozzászóláson, akkor már piros vonal sem lesz.
  • redfish #73
    1.) Kipróbáltam az IE hírcsatornáját, a FireFox-ét, a Google Readert, az Owl-t és a FeedReadert... Nekem a Google Reader elég "fapados", nehézkesen kezelhető... Az IE-hírcsatornán sincs sok beállítási lehetőség, de még mindig jobb, mint a FireFox megoldása...
    (Lehet, hogy a FireFox-nál kellene valamilyen bővítmény hozzá?)
    Na, ezek után döntöttem a FeedReader mellett.

    2.) A FeedReader-nél az SG-cikkek hozzászólásainak dátuma és a hozzászóló neve a tárgysorban szerepel, tehát nagyon jól követhető!
    Miért kellene az egész hozzászólásnak ott megjelennie?!... Elég 2-3 sor, ha érdekes, akkor rákattintok és az oldalra ugrom!...
    A hírcsatornákra mindenütt az a jellemző, hogy az adott cikkből csak 2-3-4 sort közölnek: ha érdekel, kattints az oldalra!
    Szerintem meg teljesen jó az SG hozzászólások RSS csatornája!
  • Penge4 #72
    "Léteznek kifejezetten olyan programok, amelyek az RSS-híreket kezelik (ezek nem böngészők)!"

    Mondom: Igen, vannak standalone szoftverek, de ezeket kevesen használják. Legalábbis kevesebben, mint a böngészőkbe épített megoldásokat.

    Ellenben például az asztali levelezőklienseket is folyton temetik, mégis többen használnak olyanokat, mint Outlook, mint a böngészőkbe (Opera, SeaMonkey) épített megoldások.

    "Amúgy az Explorer beépített hírolvasója is teljesen jól működik, van olyan jó, mint a Google Reader!!!"

    Miért? Lejön benne egy egész post, képekkel, beágyazott tartalmakkal, nem csak a cím? Mert mikor utoljára láttam még úgy működött, mint a Firefox-os Live Bookmarks.

    "Nekem a FeedReader-ben tökéletesen megjelennek ennek a cikknek a hozzászólásai névvel és számmal együtt!"

    Dátumozás nincs, a dátum az lesz, amikor letöltöd, ugyanaz mind az 50 feednek, ráadásul minden a tárgy sorban van, a hozzászólás valódi dátuma, a hozzászóló neve és a hozzászólás címe.

    Nem jön le a teljes hozzászólás, csak kb 3 sor és nincsenek formázások, plain/text-ként jön az egész, ha valaki egy szövegrészt linkesít még azt sem mutatja, hogy az linkesítve van.

    Elég igénytelen az SG hozzászólások RSS csatornája.
  • Penge4 #71
    A Twitternél maga az alapötlet nem hülyeség, csak a hülyék vannak túlnyomó többségben.

    Mivel nem tudsz több ezer, akár külföldi hírportált követni, arra nagyon jó, hogy tematikusan egy központi helyre tudnak emberek linkelni, már ha nem trollkodnak.

    Például #HTML5-öt írva a hozzászólásba meg tudsz osztani egy általad jobbnak vélt írást.

    Vagy ha egy oldalnak befosik a szervere (pl torrentoldal) meg tudja osztani a pillanatnyi infót, minthogy: "Az oldal helyreállt, a DNS frissítés még eltarthat egy ideig."

    Aminek ha blogja van is nonszensz lenne egy külön bejegyzés.
  • redfish #70
    Nekem a FeedReader-ben tökéletesen megjelennek ennek a cikknek a hozzászólásai névvel és számmal együtt!

    Sőt, az IE böngésző hírcsatornájában is!

  • redfish #69
    "...Milyen olvasókat? Az Opera az egyetlen böngésző, ami tisztességes RSS kezelési lehetőséget nyújt.
    Webes szolgáltatásban pedig a Google Reader, csak az meg 2-3 órás fáziskésésben van..."
    =========================
    Léteznek kifejezetten olyan programok, amelyek az RSS-híreket kezelik (ezek nem böngészők)!

    Én pl. a FEEDREADER programot használom : FeedReader

    A "beállításokban" meghatározhatom, hogy mennyi időnként frissítse a híreket, magyar nyelvű, többféle komfortos beállítási módja van, szerintem sokkal jobb a Google Reader-nél (azt is kipróbáltam ez előtt).

    Amúgy az Explorer beépített hírolvasója is teljesen jól működik, van olyan jó, mint a Google Reader!!!

    Sajnos, a FireFox-ba beépített hírolvasó (szerintem) elég fapados...

    Különben én több webáruházat működtetek és a Vevőknek (látogatóknak, nézelődőknek) a hírlevél helyett az RSS-híreinket ajánlgatom!
    Észrevettem, hogy a hírlevelekre egyre kevesebben iratkoznak fel (én magam is utálom, ha naponta emailekkel zaklatnak)...

    Kitettem a termékek mellé a közösségi megosztás ikonjait is, ha valaki szeretné az ismerőseinek valamelyik terméket ajánlani, tehát ez is egy lehetőség...