SG.hu

A TikTok beperelte az amerikai kormányt

A közösségi médiavállalat és kínai anyavállalata, a ByteDance beperelte az amerikai kormányt az eladásra vagy betiltásra kényszerítő törvény miatt, mondván, hogy az sérti a felhasználók szólásszabadsághoz fűződő jogait. Az ügy várhatóan a Legfelsőbb Bíróság elé kerül.

A TikTok beperelte a szövetségi kormányt az új törvény miatt, amely arra kényszerítené kínai tulajdonosát, a ByteDance-t, hogy eladja a népszerű közösségi média alkalmazást, különben az Egyesült Államokban tilalom alá kerül. Ezzel elindult egy a nemzetbiztonsággal és szólásszabadsággal kapcsolatos csata, amely valószínűleg a Legfelsőbb Bíróságon fog kikötni. A TikTok szerint a törvény sérti az első alkotmánymódosítást, mivel kitilt egy olyan alkalmazást, amelyet amerikaiak milliói használnak véleményük megosztására és szabad kommunikációra. Azzal is érvelnek, hogy az eladás "egyszerűen nem lehetséges”, különösen a törvényben meghatározott 270 napos határidőn belül, és olyan nehézségekre hivatkoznak, mint például, hogy Peking nem járul hozzá a TikTok kulcsfontosságú funkciója, az algoritmus eladásához.

"A történelemben először a kongresszus olyan törvényt hozott, amely egyetlen, név szerint megnevezett platformot állandó, országos tilalom alá helyez, és minden amerikait elzár egy olyan egyedülálló online közösségben való részvételtől, amelyet világszerte több mint egymilliárd ember használ” - áll a vállalat 67 oldalas beadványában. „Nem kérdéses: a törvény a TikTok 2025. január 19-ig történő leállítását kényszeríti ki”. A TikTok túléléséért zajló harc a következő hónapokban elsősorban a bíróságokon fog lejátszódni. A harc egyik oldalán a kongresszus nemzetbiztonsági aggályai szerepelnek a közösségi médiaalkalmazás Kínához fűződő kapcsolatai miatt, a másik oldalon pedig a TikTok azon érvelése, hogy az eladás vagy betiltás sértené a felhasználók szabad véleménynyilvánításhoz való jogait, és ártana a platformnak megélhetésüket köszönő kisvállalkozásoknak.

Az ügy különösen kényes, mivel választási évben történik, Biden elnök és a törvényhozók a népszerű alkalmazás felhasználóinak haragjával néznek szembe. Az alkalmazás saját bevallása szerint 170 millió havi felhasználóval rendelkezik az Egyesült Államokban, és táncok megosztásától a politikai kommentárokig mindenre használják. Az emberek életébe beivódott, különösen azok számára, akik tartalomkészítőként a platformon keresik a kenyerüket. Az új törvény értelmében - amelyet Biden elnök április 24-én írt alá - a TikTok-nak kilenc hónap - illetve egy év áll rendelkezésére, ha az elnök hosszabbítást ad -, hogy nem kínai vevőt találjon. Ha nem talál, a törvény értelmében az amerikai alkalmazásboltoknak és webtárhely-szolgáltatóknak fel kell hagyniuk a vele való együttműködéssel - lényegében betiltva azt.

Az ügy középpontjában a törvényhozók azon szándéka áll, hogy megvédjék az Egyesült Államokat egy általuk és egyes szakértők szerint nemzetbiztonsági fenyegetéstől. Azt állítják, hogy a kínai kormány a ByteDance-re támaszkodva megszerezheti a TikTok felhasználók érzékeny adatait, vagy propaganda terjesztésére használhatná az alkalmazást. Az alkalmazás eladására vagy blokkolására vonatkozó kötelezés azonban jogi szakértők szerint a TikTok tartalmi irányelveinek megváltoztatását eredményezheti, és átalakíthatja, hogy a felhasználók mit oszthatnak meg szabadon a platformon, ami a szólásszabadságukhoz való jogukat sértheti.


A TikTok a keresetében azzal érvel, hogy amerikai tevékenységének értékesítése „kereskedelmi, technológiai vagy jogi szempontból nem megvalósítható”. Ennek az érvelésnek egy része azon alapul, hogy a TikTok és versenytársai globális jellegűek, és a tartalmak országhatárokon átívelően elérhetők, a nemzetközi videók pedig vonzerejük részét képezik. Az is lehetetlen, hogy az alkalmazás alapjául szolgáló algoritmus átkerüljön egy új tulajdonoshoz, érvel a TikTok, hozzátéve, hogy évekbe telne, amíg egy új mérnöki gárda megismerkedne a kóddal, hogy fejleszthesse és karbantarthassa a platformot. Ráadásul a mérnököknek a TikTok működésének fenntartásához hozzáférésre lenne szükségük a ByteDance szoftveréhez, amit az új törvény tilt - érvel a vállalat.

A TikTok sikere az ajánló algoritmusán is múlik, amely segít a felhasználóknak személyre szabott tartalmak felszínre hozásában, de a kínai kormány közölte, hogy annak eladásához nem járul hozzá - jegyzi meg a kereset. A TikTok rámutatott arra, hogy az elmúlt négy évben már több milliárd dollárt költött a potenciális biztonsági kockázatok kezelésére - ez a Texas projekt néven ismert erőfeszítés -, valamint egy 90 oldalas nemzetbiztonsági megállapodás-tervezetre, amely „rendkívüli” kötelezettségvállalásokat tett az amerikai kormány felé. A TikTok elkülönítette az amerikai felhasználói adatait a vállalat többi részétől, és harmadik fél általi felügyeletet biztosított a tartalmi ajánlások felett.

A vállalat a periratban azt állítja, hogy beleegyezett abba, hogy a kormánynak egy „leállítási opciót” ad, amely lehetővé tenné a TikTok felfüggesztését az Egyesült Államokban, ha a vállalat megszegné a megállapodás egyes részeit. Anupam Chander, a Harvardon működő Institute for Rebooting Social Media vendégkutatója nyilvánosan ellenezte a törvényt, és ő is azon szakértők között volt, akikkel a TikTok felvette a kapcsolatot, hogy előzetes tájékoztatást kapjon a bejelentésről. Szerinte a Project Texas valószínűleg kulcsszerepet fog játszani, illetve az, hogy a TikTok meg tudja-e győzni a bírót arról, hogy ez egy ésszerű alternatíva, amely a kormány aggályait kezeli. "Az igazi kérdés, amire még nem láttam választ, az, hogy mi mást akart volna még a kormány?” - mondta Chander. „Soha nem hallottuk nyilvánosan, hogy a Texas projekt miért volt elégtelen.”

A TikTok-kal kapcsolatos nemzetbiztonsági aggályok „spekulatívak”, és nem érik el azt, ami az első alkotmánymódosítási jogok megsértésének indoklásához szükséges - érvel a vállalat a keresetében, hozzátéve, hogy a platform Biden elnök és más kongresszusi tagok általi használata aláássa a fenyegetésről szóló állításokat. A TikTok azt kérte a bíróságtól, hogy hozzon olyan ítéletet, amely szerint a törvény sérti az alkotmányt, és adjon ki egy végzést, amely megakadályozza Merrick B. Garland igazságügyi minisztert annak végrehajtásában.

Az ügy következő lépése a kormány válasza. Az igazságügyi minisztérium valószínűleg azzal fogja védeni a törvényt, hogy az eladásra szólít fel, nem pedig tilalomra. A kormánynak valószínűleg azt is meg kell majd erősítenie, hogy nemzetbiztonsági aggályok indokolják a szólásszabadság korlátozását. "Olyan módon kell majd bizonyítékokkal alátámasztaniuk az aggályaikat, ahogyan eddig nem igazán tették, legalábbis a közvélemény előtt, és be kell mutatniuk, hogy az aggályaikat nem lehet szűkebb körben kezelni” - mondta Ramya Krishnan, a Columbia Egyetem vezető jogásza. Az intézet várhatóan támogatni fogja a törvény megtámadását, mondta. Az Amerikai Polgári Szabadságjogi Unió szintén közölte, hogy ellenzi a törvényt, és segít a pereskedésben.

A TikTok potenciális biztonsági fenyegetésétől való félelem az elmúlt másfél évben egyre fokozódott, ami miatt az alkalmazás tiltva van szövetségi eszközökön, illetve egyes városi és állami kormányok által. Ennek ellenére az alkalmazás népszerűsége tovább nőtt, formálja a kultúrát, és a fiatal amerikaiak számára a hírek forrásává vált, valamint a tartalomkészítők egyre növekvő csoportjának megélhetési eszköze lett. A TikTok sikerrel támadta meg a hasonló, működését korlátozni próbáló állami és szövetségi intézkedéseket, de ez a törvény a kongresszus és a Biden-kormányzat széles körű támogatását élvezi.

Tavaly Montana elfogadott egy törvényt, amely január 1-jétől megtiltotta volna a TikTok működését az államban, mondván, hogy a vállalat biztonsági fenyegetést jelent az állampolgárokra nézve. A TikTok-felhasználók egy csoportja az alkalmazás által finanszírozott pert indított, mondván, hogy a törvény sérti az első alkotmánymódosításhoz fűződő jogaikat és túllépi az állam törvényes hatáskörét. A TikTok egy héten belül külön pert is indított, azzal érvelve, hogy a jogszabály sérti az első alkotmánymódosítást. Novemberben egy szövetségi bíró blokkolta a montanai tilalmat, mondván, hogy az valószínűleg sérti az Első Alkotmánykiegészítést.

Donald J. Trump korábbi elnök 2020-ban szintén megpróbálta betiltani vagy kikényszeríteni a TikTok értékesítését egy végrehajtási rendelettel, hasonló biztonsági aggályokra hivatkozva. A szövetségi bíróságok részben az Első Alkotmánykiegészítésre hivatkozva akadályozták meg a Kereskedelmi Minisztérium tervének végrehajtását. Az egyik bíró kiemelte, hogy ezzel egy „kifejező tevékenység platformját” zárnák le. Egy másik bíró szerint a kormány valószínűleg túllépte a törvényes hatáskörét, és „önkényesen és szeszélyesen járt el, mivel nem vette figyelembe a nyilvánvaló alternatívákat”.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • manypet #47
    "Nem ellenérv volt az utolsó bekezdésem, hanem lefektettem az álláspontomat hogy tiszta legyen."
    Ezt az álláspontodat már írtad korábban, és írtam is rá, hogy a demokráciát én is beteg dolognak tartom. Emiatt nem kell újra és újra leírnod.

    "Amit a kapitalizmusról elmondtam, azt a kapitalizmusról mondtam, nem a szocializmusról."
    Én meg nem véletlenül írtam, hogy a szocializmusotokra hazudjátok, hogy az a kapitalizmus, majd püfölitek a remekbe szabott szalmabábotokat.

    "Komolyan nem tudod mi a különbség a szocializumus és a kapitalizmus között?"
    Ezt most a korábbi fröcsögésed után kérdezed? Lenyűgöző. :-)

    "Szóval a személyekedés (IQ és hasonlók emlegetése) helyett nyugodtan cáfolhatsz ám állításokat is."
    Az IQ a kurucos átlagolvasóra volt értve. Ezek szerint most te értetted félre és láttál személyeskedést ott, ahol nem volt.

    "Lózungok helyett mondjuk konkrétumokat is említhetnél"
    Írtam már rengetegszer. Amit te kapitalizmusnak írsz, az nem a kapitalizmus. Pl. eleve nem "műtársadalom", mit írod, hanem az emberek leginkább természetes együttélése. Éppen a te társadalmad az, ami műtársadalom, mert felülről van vezérelve. Azaz: éppen te nem tudod, mit jelent a kapitalizmus. Ezért hoznék neked pár kifejtősebb forrást, bár szerintem nem fogod elolvasni.

    Rothbard - Szabadpiac:
    https://ellenpropaganda.hu/konyvtar/az-allam-anatomiaja/murray-n-rothbard-mi-az-a-szabadpiac

    Egyébként Rothbard-nak van egy kiváló esszéje a magyarokról is, azon belül Trianon témájáról (különösen figyelmedbe ajánlom az utolsó előtti bekezdését, mert ha jól emlékszem, korábban vádoltad már a kapitalistákat nemzetellenességgel meg zsidók támogatásával is):
    https://ellenpropaganda.hu/konyvtar/az-allam-anatomiaja/rothbard-trianon

    Kossuth Lajos - Mi az a liberalizmus:
    https://ellenpropaganda.hu/bejegyzesek/kossuth/mi-az-a-liberalizmus
    /Itt érdemes a lábjegyzetét is elolvasni, mert Deák Ferenc írása is benne van./

    Táborszki Bálin - Libertarizmus:
    https://ellenpropaganda.hu/konyvtar/ellenpropaganda/a-libertarius-hitvallas
    /A minarchiánál van egy tévedése. Álláspontja szerint a minarchia adóztat, így az nem fele meg a NAP elveinek. Eddig igaza is lenne. Viszont a valódi minarchia éppen nem adóztat, így nem gyakorol erőszakot, azaz létezik libertárius állam. Egyebekben a levezetése helytálló./

    "Színjáték a "törésük""
    És te ezt innen a fotelből megmondod. Csodás.
    Utoljára szerkesztette: manypet, 2024.06.26. 18:15:28
  • Tetsuo #46
    Paranoiád van, hogy azt hiszed minden mondatommal téged támadlak? Nem ellenérv volt az utolsó bekezdésem, hanem lefektettem az álláspontomat hogy tiszta legyen. Legalábbis egy kiindulás afelé, hiszen amúgy hosszú lenne.
    Amit a kapitalizmusról elmondtam, azt a kapitalizmusról mondtam, nem a szocializmusról. A szocializmus nem versenyezteti az embereket, hanem nivellálja. Még ezt sem tudod? Komolyan nem tudod mi a különbség a szocializumus és a kapitalizmus között? Szóval a személyekedés (IQ és hasonlók emlegetése) helyett nyugodtan cáfolhatsz ám állításokat is. Lózungok helyett mondjuk konkrétumokat is említhetnél...

    A zsidókról mondtál dolgokat (végre valami), fogjuk rá, hogy saját véleményedet, de teljesen téves. Színjáték a "törésük", ha gój elleni érdek van, összezárnak. Általában konfliktusokban jelen vannak mindkét oldalon, az NSDAP-ot is pénzelték stb. Nem megyek bele jobban, mert érzékeny téma - te is tudod. A cionizmus 3 területe lefedi az úgynevezett globalista és a nacionalista zsidók törekvéseit, amik látszólag ellentmondások, a háttérben összhangban vannak.


  • manypet #45
    "mi az álláspontod? Csak ez nem derült ki."
    Éppen csak az derült volna ki, ha képes lennél olvasni is, nem csak tolni a rizsát. Lásd 34es hozzászólásom. Az az álláspontom, hogy a zsidóknál is törés állt be. Létezik a hatalmon lévő baloldali csoport, amelyik lelkesen tolja a szokásos balos dolgokat a médiában meg a nagy cégeknél, illetve az USA Demokrata pártjában. És ezek bizony erősen zsidóellenesek is. Mint ahogy minálunk is a balliberálisok magyarellenesek. Továbbá létezik a zsidóknál is a konzervatív, nemzeti érzelmű szárny, amelyik éppen "elnyomó" lett. Ezek vannak többségben most Izraelben, de ezek támogatják az USAban is a republikánusokat (meg van néhány a demokratáknál is). Ja és persze ezeket támadja minden fronton a balliberális palesztin-támogató bandájuk, ugyanúgy, mint minálunk a balliberálisok támadják a nemzeti érzelműeket, konzervatívokat. De egyébként nem lett volna bonyolult ezt megértened, csak simán el kellett volna olvasni és megérteni.

    A kapitalizmusról írt szokásos szoci (jelen esetben nemzeti szoci) fröcsögésedet meg ha nem baj, nem is reagálom le érdemben. Szánalmas ez a 100 éve tolt propagandátok a gonosz kapitalizmusról, mikor sok esetben (most is) a ti szocializmusotokra hazudjátok azt, hogy az a kapitalizmus, majd lelkesen püfölitek az így készített szalmabábotokat. A még alacsonyabb szintű nevetséges hiedelmeidet meg szerintem inkább a kurucon érdemes tolnod. Ott megfelel hozzá az a 80 alatti IQ szint, amivel befogadható. Itt sajnos a legtöbbeknek azért ennél több jutott.

    Azt meg már elpofáztam neked is, hogy egyáltalán nem vagyok demokrácia párti, mint ahogy az általam ismert kapitalisták döntő többsége sem az. Így az utolsó bekezdésed első mondata érvelési hiba (egyfajta állító kérdés).
  • Tetsuo #44
    Most akkor miről vitázol? A személyemet és a te személyedet leszámítva, adott témánál maradva mi az álláspontod? Csak ez nem derült ki.
    Jujj de jó a kapitalizmus? Alapvető ellentmondás az egész, mint a kommunizmus és minden műtársadalom. A kisgömböc népmese tanulsága pontos analógiát mutat a kapitalista gazdaság működésére. A vállalatok növekedése, a profitmaximalizálás, minden erőforrás kizsigerelése; személyek, vállalatok, országok versenye - mindezek a végletekig, amíg ki nem pukkan az egész. Mert természetes gát nincs, normalitás, erkölcs stb. nincs, csak a több profit reménye hajt minden embert, céget és országot. Ha addig nem omlik össze az adott (immár) globális társadalom, végül egy nagy vállalat tulajdonol és ural mindent. A kapitalista végstádium semmivel sem lenne jobb, mint a kommunizmus akármelyik fázisa.

    Amióta az ember az úgynevezett "humanizmus" hatására elfordult Istentől, ez a nyugati/európai társadalmakban nagyjából az úgynevezett "felvilágosodás" során lett végleges, a társadalmi rendek, közösségi struktúrák és azokat irányító folyamatok és mindezek fundamentuma az abszolút erkölcs, az élet harmóniája jelentéktelenné váltak, helyüket pótlékok, különböző filozófiák műobjektumai helyettesítik. A modern kor embere eltévelyedett, értékei, céljai relatívak. A valóság, a spiritualitás elutasítása vagyis a földhözragadtság hedonista, nihilista, pénzhajszoló, bűnöket burjánzó, vágyakat örökké kergető létforma megpecsételi e kor emberének sorsát.

    A modern demokrácia a judeokrácia paravánja. Aki ezt tagadja, az alapigazságot tagadja. Vagy hazudik és/vagy nem ismeri a lényegi folyamatokat. Ezt bagatelizálni súlyos hiba. Ezt mutatja be Csonthegyi Szilárd a kuruc-infón objektíven, események leírásainak, tényadatok tömkelével.

  • manypet #43
    Ugyan szó szerint értelmezve a "hülyeséget írsz már megint" tényleg nem konkrét személyeskedés. Ettől függetlenül egy netes felületen felfogható annak, mivel a neten a leírtak kritizálása ilyen módon a másik személyének kritizálását jelenti. De ha személyeskedésnek nem is, érvelési hibának mindenesetre maximálisan megfelel.

    Nem kell áldozatszerepbe bújnod, kár erőltetni. Nem kevésszer kritizáltam már a zsidókat. Itt is írtam, hogy tény, hogy zsidó többség van a médiában, politikában, multicégekben, stb. De az értelmetlen és ellentmondásokkal teli, a logikus felvetést érvek nélkül elutasító felvetésed egyértelműen mutatja, hogy nem logikai alapon vitázol, hanem érzelmi alapon.

    Csonthegyi írásairól meg leszűrhető egyből, hogy hozzád hasonlóan neki sincs az égvilágon semmi fogalma arról, hogy mi is a kapitalizmus.
  • Tetsuo #42
    Úgy tűnik azt sem érted, mi az a személyeskedés. A #35-ben például semmi olyan nem volt.
    A trollkodásod nyilvánvaló, de tipikus. Ha valaki kritizálni merészeli a zsidókat, jön a nácikártya és hasonló terelések.
    A kuruc-infón Csonthegyi Szilárd tanulmányait olvasva az ember láthatja azt is, hogy a vesszőparipád, a kapitalizmus miért nem működik.
  • manypet #41
    A 37-esben bőven írtam mást is. A legelső hozzád címzett 34-esemben pedig semmilyen személyeskedés nem volt. Ellenben a tieddel, amiben már az első megnyilvánulás is személyeskedés volt.
  • Tetsuo #40
    Az összes érved személyeskedés volt. Igen, az szánalmas.
  • manypet #39
    Látod, megint hülye vagy. A karszalaggal csak arra akartam rávilágítani, hogy hogyan "gondolkodsz". Elég sokat kritizáltam már Izraelt, hogy ne tudjon senki értelmes ember azzal vádolni, hogy a seggüket nyalom. Viszont neked ki nem jön a nyelved egy pillanatra sem a másik oldal valagából. Emellett kettőnk közül megint csak én hoztam érveket, tényeket. Te meg jössz az egybites felfogásoddal, mint egy nyomorult biorobot. Szánalmas.
  • Tetsuo #38
    Látod? Ennyit tudsz. Horogkeresztes karszalagom... vagyis nácikártya, személyeskedés. Egybites gondolkodás szerint csak az kritizálhatja Izraelt, aki náci vagy éppen liberó. Buta vagy mint a föld.
    Neked tök mindegy mennyi embert mészárol le az IDF vagy a politikát és gazdaságot hogy befolyásolja az AIPAC, vakon mész utánuk, nyelvvel takarítani a bélsarukat.