2246
Microsoft Flight Simulator 2020
  • fireman73
    #2086
    Sziasztok!

    Érdeklődnék,hogy közületek használ valaki Quest 3-at MSFS-ben?
    Sajnos a Quest 2 nekem nem jött be!
    Milyen tapasztalataitok van a 3-al kapcsolatban?
    Köszönöm!
    Zsolt
  • nibron
    #2085
    azt elismerem, hogy iponos gépekkel ritkán találkozom. DE. talán a legdurvább pont tőlük volt. m2-es rögzítőcsavart beleszakítottak. mai napig nem értem, hogy hogyan. viszont konfigolásban ők is eléggé egyszerűek tudnak lenni. pl. elég könnyen kimutatható ram hibát már jó párat javítottam utánuk. többnyire alkatrész csere nélkül.
    alapvetően a boltokkal az a baj, hogy őket köti az a szabály, hogy mindenképpen el kell fogadni a vevő kívánságát. nem biztos, hogy amikor a vevő rendel, akkor felül tudják bírálni, neadjisten rá tud szólni a vevőre, hogy "pasikám az úgy nem lesz jó, inkább ez kellene". és tegyük fel, hogy a forgalom miatt erre nincs is ideje. arról pedig ne is beszéljünk, hogy mit takar náluk a szakmai végzettség. ez összességében baromi nagy hátrány pl. velem szemben, mert engem nem köt semmi. pl. ha azt látom, hogy nem fog összejönni az aminek kell, akkor már a tervezési szakaszban el tudom engedni a problémát. nem ebből élek. viszont a szakmai végzettségem biztosan megvan, a munkám miatt a továbbképzés is. pc-kkel pedig a 80-as végek végétől foglalkozom. volt idő amikor lapokat meg kártyákat javítottunk (90-es évek). a kereskedők akkoriban megvásárolták kint a selejtet és azt forgalmazták mo-n. eladás után mi voltunk akik megjavították amit meg lehetett.
    most németországban vagyok. itt az a módi, hogy a kereskedő alkalmaz megfelelő minősítésű szervízt és ott szerelik-konfigolják a gépeket. itt még azt is el lehet érni, sőt természetes, hogy alkalmazás szinten állítsák be a gépeket. sőt még supportot is adnak. persze itt a szolgáltatások elég jól fizetnek, de pár fős társaságoknak bőven megéri, hogy így biztosítsák a rendszergazdai hátteret megfelelő minőségben. mo-n nagyon nagy az elmaradás ezen a téren, és azt kell mondanom, hogy elsősorban az igénytelenség miatt. mármint a vevők részéről. szakmai téren pár év alatt fel tudnánk zárkózni, de nincs rá igény. és akkor nálunk sem csak egy sima (mondjuk vegyipari vagy gimnáziumi) érettségivel lenne valaki rendszermérnök. de olyan is van, hogy az sem kell hozzá, csak legyen a boltba napi 8 órát, hétvégén is.
  • RedRiot
    #2084
    Én az ipon.hu-nál veszek mindent úgy tíz éve. A mostani gépemet három éve rendeltem (tehát minden alkatrészt én választottam ki), összeszereléssel, telepítéssel, mindennel. Mai napig hibátlan. Normálisan összeszerelik, minden kábel szépen elvezetve, nekem nem tűnt trehány munkának.
  • Hont
    #2083
    Sziasztok!
    Képzeljétek! Ma jött egy üzenet a számlámról, hogy átutaltam a 3000Ft a gamepass-ra.
    Már el is felejtettem, hogy én ezért havonta fizetek... :( (van baj a toronyba)
    Szerintetek hogy lenne célszerű ezt megvenni? Először azt lemondani, vagy az újat megvenni és utána lemondani?
    Nekem ez egy kicsit ismeretlen terület...
  • Hont
    #2082
    EHEH re ez eddig a leghasználhatóbb, ha valakit érdekel.
    Flightsim
  • nibron
    #2081
    van egy kollégám, aki 2k körül úgy vásárolt autót, hogy legalább egy hónapig dolgozott egy "checklist"-en. összeírta a kérdéseit, és tesztjellegel kellett kitölteni. 4-5 oldal volt. namost azt képzeld el, hogy milyen képet vágtak az eladók amikor odaadta nekik ezt a listát, hogy akkor most töltsék ki. mi hetekig szakadtunk a röhögéstől amikor beszámolt az esetekről.
    na de, a végén vett egy fiat-ot. pár hét után megadta magát a jobb oldali ablakemelő. közel volt a márkaszervíz, ebédszünetben átvittük. kiderült, hogy egy gyárilag gyengített fogaskerék fogai koptak el üzemszerűen. de azt nem cserélik magában csak a teljes szerkezettel együtt. megkérdeztük, hogy akkor miért a gyengítés? azért, hogy amikor valami megszorul, ne az egész szerkezet menjen tönkre, hanem csak az a kis kerék, így nincs szükség a teljes szerkezet cseréjére és így sokkal olcsóbb a javítás. gyönyörű...a kolléga egyébként aki a járműiparban gépészeti tervezőmérnök és akként is dolgozik. később mondta, hogy ezt akár ő is elkövetheti.
  • nibron
    #2080
    boltosra bízni egy gép összeszerelését, elég nagy könnyelműség. egyrészt ált. nem nagyon értenek hozzá, másrészt totál nem érdekli őket. pl. fele csavarral szerelik össze, túltépve vagy lazán hagyva. de olyan gép is volt nálam ami tele volt morzsával. pl. az aqua-nak elég jó szervize volt, de utálták az összeszerelést, olyan is volt az eredmény. ha számítástechnikusra szorulsz, akkor olyan kell aki ért a konfiguráláshoz is. a konfiggal még jobban el lehet cseszni egy gépet.
    a másik: mostanában egyre több olyan alkatrésszel találkozom, ami nem felel meg azoknak a paramétereknek amivel árulják. tipikusan a ddr5 memóriák nem teljesítik amit kellene. natív sebességen nincs baj, de pl. xmp-nél már igen. és ilyenkor még az is előfordulhat, hogy átrakod egy másik gépbe és ott jól működik. hiába van benne az alaplap support list-jében a memóriamodul, akkor sem problémamentes. ezt egyszerűen nem lehet kivédeni, csak tapasztalattal.
  • Kabalababa11
    #2079
    Egyetértek azzal, amit írsz!

    Ha nem tudom értelmezni egy autó paramétereit, akkor hogyan vegyek autót! Igen, fogok is sokat a neten lógni, hogy az ide vonatkozó ismereteim táguljanak. Azért vagyok itt is, látom hogy jó helyen!
    Azonban az összerakást mégis másra bíznám, sőt még a konkrét termék válogatást is, mert úgy látom, hogy még az azonos alkatrészeknek is van jó pár gyártója, változata. Vagyis a fáktól nem látom az erdőt!
  • PhantomAss
    #2078
    Persze egyetértek azzal hogy ha valaki totál kezdő akkor ne akarjon építeni egyből egy milliós gépet egyedül, de én ezt úgy értettem hogy előtte az ember összeszedi az infókat az alkatrészekről amiket meg akar venni. Dehát ez igaz mindenre, ma már szerencsére a neten minden ki van tárgyalva. Amiket ti írtok azok inkább kompatibilitási problémák és ezekről lehet olvasni is a neten, én viszont az összeépítésről beszéltem. Persze ott is vannak buktatók, de szerintem túl van ez kicsit misztifikálva. Viszont a számtech boltok meg simán vállalnak összerakást is szóval nem para.

    Utoljára szerkesztette: PhantomAss, 2024.01.31. 16:37:11
  • bunny
    #2077
    Én se javaslom fű kezdőnek a gépösszerakást, mert igenis van mit elrontani és manapság olyan rohadt drága minden, hogy egy balfaszságból nyakonvágott nagyjából bármi nagyon súlyos pénz tud lenni. Procifoglalat lábait pl. iszonyú könnyű elqrni, vagy a mostani GPU-k tápcsatija, a procihűtő zsírozása, csak hogy pár példát mondjak. Aztán ha sikerül is összerakni jönnek a buktatók, lásd BIOS beállítás, kompatibilitási gondok. Nekem pl. 1 év eltéréssel vett tökéletesen azonos (gyáriszám minden) memóriamodulok nem akartak együtt működni, mert időközben belül más lett a felállás. Na ez nekem aki 35 éve ezzel foglalkozom volt egy órás szopás legalább, akkor egy analfabéta kb ott hal meg. Vagy a 13gen-es proci a vadiúj alaplapban nem indult el, mert régi BIOS volt rajta. Frissítsd fel úgy a bios, hogy nem indul el (megoldható). Stb.
  • nibron
    #2076
    hát azért nem annyira bolondbiztosak. nagyon el lehet cseszni. csak lehet, hogy te nem veszed észre. ilyen-olyan kisebb nagyobb problémák, amik másik (normálisan konfigolt) gépen nem jelentkeznek. ebben a gépben asus 3090ti kártya van, és köhög a gigabyte alaplappal. a ddr5 ram sem éppen a legsikerültebb. ez utóbbit kézzel paramétereztem fel teljesen, így most jó, azt hozza és úgy ahogyan kell. van itt nálam egy gép, tök jól működik amúgy, de amikor éppen nem csinál semmit a windows (üresjárat), egy idő után lefagy. am badi új, a gazdája rakta össze. az előző is állandóan lefagyott mondjuk az cpu terheléskor. jól volt felrakva a cpu hűtője, csak maga a hűtő rögzítése sikerült tervezési hibásra, cserélni kellett egy normálisra és azóta jó.
    szóval ebben a szakmában elég könnyű megcsuklani. még az öreg rutinoknak is.
  • nibron
    #2075
    nekem is 24gb van. és nem eszi meg. eddig a max. olyan 12gb körül mozgott (jól be van állítva a szim) rohadt sok monitor konfiggal. jelenleg 7db monitor van a cockpithoz (8-hoz van belőve 3 projektorral). ultrán. ésszel elég jól be lehet állítani. ész nélkül nem vitatom a sok memóriahasználatot. és valszeg az az elmúlt ~30 év is elég sokat számít amit a szimmel töltöttem. ez a mostani smafu a régebbi 32bites alkalmazásokhoz képest. ami jelenleg nehéz az, hogy 800w alatt tartsam a fogyasztást a minőség és a framerate (60-70) mellett pmdg-el és sok moncsival. de megoldható. ha csak egyetlen 4k-s monitor van fenn, akkor gyári kisgéppel ~10gb max. a fogyasztás. de ekkor van, hogy belefér a 8gb-ába is (pl. a 7.8gb elég rendszeres). és nem igazán van különbség lowi és kjfk,klax között. a felhők közelsége és mennyisége sem növeli a memóriafogyasztást csak a gpu usage-ot.

    res.bar-nak az msfs alatt semmi hatása, már több alaplappal kipróbáltam, swap-et pedig nem használunk nagyon régóta a szimulátorhoz (már az fsx-nél is kerülni kellett), öreg rókák tudják ezt. legyen elég memória, különben játszhatatlan. mivel nem szabad letiltani, a minimum értéken van fixre beállítva. ez az összes szimre értendő az fs2000-től (fsx,p3d is).
    a res.bar-t sok esetben eleve elég nehéz használni, mivel nem biztos, hogy rendesen beállítható (gondolom ezért is van többnyire a legacy-ban kikapcsolva). ha jól emlékszem utoljára a starfield-nél mókoltam vele. nem az én gépemmel volt probléma, és nem tudtam eldönteni, hogy ki vagy bekapcsolva jobb. azután jött javítás és kikapcsoltattam. de ezzel kapcsolatban elég jól felkapta a nép ezt a fícsört. amd-ben nem vagyok otthon, de mivel az nvidia-nál is bele kell nyúlni a profile-ba, ezért ott nem is tudom hogyan lehet használni.

    elég sokat programoztam/ok gpu-t, de ezt a rendszermemória használatot nem ismerem. tudomásom szerint a gpu és a sysmem semmilyen kapcsolatban sem áll. kivéve a dma-t de az teljesen más, ráadásul az szintén nem a gpu része. amit írtál az inkább régebben a postprocess folyamatoknál volt. ma már nem használunk ilyet. másrészt ezt a cache dolgot sem értem. nem tudok róla, hogy a gpu cache-olna. kap egy feladatot, hozzá feltöltött gpumem-et, megoldja és a végén eldobja. ami változhat, hogy nem dobja el, mert a későbbiekben fel szeretnénk használni (pl spriteoknál). a cpu oldalon lehet cache-olni (ott nem olvasunk be többször egy erőforrást), de az már megint más. másrészt ha 8gb helyett ugyanarra 16gb-ot használunk, akkor kapunk optimalizálásra feladatot. az adatmozgást az adatmozgatás minimalizálásával kell megoldani. ha lefoglaljuk a teljes memóriát, azzal pont az ellenkezőjét érjük el. iskolában erre tipikus példa: egy nagy vagy sok kicsi? am használom a gpu-t nem grafikai feldolgozásra, visszafelé is sok adatot kell mozgatni. a gpu-k kezelésében ma már az adatmozgatás problémamentes. több jobbnál-jobb megoldás létezik, válogathatunk a "kendermagban".
  • PhantomAss
    #2074
    Hello,
    sztem nem nagy ügy összerakni egy gépet, olyan mint a lego, mindennek megvan a helye és nem is tudod elrontani, a mai alkatrészek már bolondbiztosak. Ezt csak amiatt merem kijelenteni mert én is magam rakom össze a gépeimet (bár a procival óvatosan kell bánni amikor az alaplapra rakod).
    Bőven vannak videók a neten a témában, cikkek, átlagos technikai tudással nyugodtan neki lehet állni. Persze ha tutira akarsz menni meg lehet kérni egy számtech üzletet is hogy rakják össze, sőt ezt általában fel is ajánlják ha náluk vásárolod meg az alkatrészeket.
    Ha teljesen laikus vagy akkor persze kérj segítséget, és ha tudsz egy konkrét összeget mondani akkor a legjobb ár/érték arányú alkatrészek kiválasztásával itt is tudunk tippeket adni.
  • Kabalababa11
    #2073
    Sziasztok!

    Nem győzöm olvasni a hozzászólásaitokat!
    Látom, hogy egyelőre nem a repüléssel kell foglalkoznom, hanem a számítástechnikával! Igazából az is érdekelt mindig!
    Alakul az elképzelés, emelem a gépemre szánt összeget!
    A kérdésem most meg az, hogy rágjam át magam a gép építés fortélyain, aztán irány a "mély víz", avagy tudtok ajánlani olyan csapatot vagy személyt, akik a beszerzést összerakást jó pénzért megoldják?

  • MerlinW
    #2072
    Az ajánlott VRAM 8GB, 32GB RAM-al. Azu hogy megeszi a 16-24GB-ot teljesen normális, cache-el a játék, megspórólva a felesleges adatmozgatást. Egy 3070-el, R7 5800X-el ~30fps-el fut a játék 4K-n, 50-60fps 1440p-n.

    Másik kérdésre válasz, ha "elfogyna" a VRAM, a akkor a rendszermemóriát használja a játék (bár a Resizable Bar fícsör segít ezen), majd ha az is akkor jó esetben a háttértárolót (swap). A hatása alacsonyabb framerate, textura popup.
  • Hont
    #2071
    Sziasztok!
    4 napig nem voltam gép előtt...
    Máskor naponta többszőr is benézek hátha van itt valaki. Hónapokig semmi. Most meg négy nap alatt közel 70 hsz...:D
    Nem győztem olvasni! :D
    Esetleg hogy ilyen szépen össze futottunk EHEH-re (Eindhoven) nincs valakinek valami jó kis addonja?
  • bunny
    #2070
    Na, hát mindig tanul az ember újat, köszi :)
  • nibron
    #2069
    na ja, érdekes. ha pl. egy korongot lemosol, akkor a szélei felé mindig jobban le lesz mosva. ha ugyanezt egy négyszögletű lemezzel teszed, akkor a sarkoknál lesz a legjobban lemosva. amikor polírozol ugyanez történik. ha pl. fémet maratsz (pl. nyák lapot), akkor a lemez széleinél látszik legelőször a felmaródás, és úgy halad a közepe felé. ez egy fizikai jelenség, anno tanították, de már régen kiesett. elég csak tudni róla. fizikusok ismerik. ha levilágítasz valamit, ott sem lesz azonos mértékű a levilágítás, ráadásul változik a fényrészecskék beesési szöge. ha viszont több pontból világítanak le, akkor szellemképet kapunk. homogén fény meg nem csinálna semmit. egy korong előállítása pedig ezekből a folyamatokból áll. a mosás irdatlan sokszor. ezeknek a tényezőknek összességében lesz jelentősége. a technológiák fejlesztői azért ismerik ezeket a dolgokat, és próbálják kiküszöbölni, de nem lehet teljesen. namost ne úgy tessék elképzelni, hogy a középrész és a szél között van 1micron eltérés, mert nincs annyi.:) annyira pici az eltérés, hogy optikailag bemérhetetlen (hangsúlyozom, hogy ez nem hiba), de ez már betesz a követelményeknek. az elmúlt 20 évben sokat fejlődött a gyártási technológia, de ezzel együtt csökkent a csíkszélesség, ezáltal az alkatrészek brutálisan összementek. így míg régen 10nm eltérés okozott észrevehető különbséget, ma már 1-2pm-ről beszélhetünk.
    a múltkor belefutottam a youtube-on egy videóba (igazából egy cikket olvastam és abban volt linkelve), ami bemutatja az aktuális top korongok előállítását. nagyon szép animációkkal volt megoldva. ami nagyon tetszett az, hogy már egyáltalán nem nyúlnak mechanikusan a korongokhoz, mindent folyadék intéz. ami azért is érdekes, mert nagyon sok kosz keletkezik a gyártás során, főleg a többrétegű lapkáknál. és ezeket nagyon nehéz lemosni, mivel ragaszkodnak (olyan mintha nm-ként kellene egy apróra darált celluxréteget lemosni). csak itt fémekről és különféle gyantákról van szó.

    egyébként ha már megemlítettem: a nyák gyártás is ilyen. a tábla közepén lévő panelekben szinte nem találni hibát, nem úgy mint a széleken. ezért is panelizálják a finomabb rajzolatú paneleket középre, míg a durvák mehetnek a szélre.
    Utoljára szerkesztette: nibron, 2024.01.29. 13:22:35
  • bunny
    #2068
    Ja, hát kb. akkor ugyanaz mondjuk csak én rövidebben :D De érdekes amit írsz, pl. nem tudtam, hogy az ostyán elhelyezkedés befolyásolja a minőséget, ez nekem nem tűnik logikusnak, ettől még nyilván lehetséges.
  • Vizipok56 #2067
    "minden a max.on van. véleményem szerint teljesen feleslegesen. nincs akkora különbség a látványban ami indokolttá tenné."
    Hát igen, a pénz sem boldogít... csak ha van. Részemről befejeztem - repülj S3 Trio-val, én maradok az RTX4090 mellett...
  • nibron
    #2066
    szerintem 74.*% volt azon a képen (annyit láttam). az már 18gb. és csak azért mert minden a max.on van. véleményem szerint teljesen feleslegesen. nincs akkora különbség a látványban ami indokolttá tenné. csak hát vannak a földön maximalisták. nincs rosszabb mint egy kompromisszumokra alkalmatlan maximalista beállítottságú mérnök. találkoztam pár ilyennel a pályafutásom alatt, elég gyorsan kirugdosták őket, mert a hatékonyságuk a béka feneke alatt van.

    a chipgyártáskor nem az a cél, hogy minden egyes altípus gyártását külön-külön megtervezik, meg mindent felépítenek a gyártáshoz (pl. logisztikát,gyártósorokat). alapvetően egyetlen technológiát fejlesztenek mindenből, és ez az egy technológia alá rendelik be a különböző altípusok előállítását. pl. tipikusan a cpu-knál. ezekben a chipekbe tesztelés után utólag írják be a teljes konfigot, hogy a végeredmény éppen melyik típus legyen. a mai fejlesztési átfutási idők olyan rövidek, hogy lehetetlenség lenne több milliárd félvezetőt tartalmazó lapokat egyesével megtervezni. úgyhogy azoknál a lapkáknál ahol a különböző típusoknak nagyjából ugyanaz lenne a maszkja, ott csak a top alkatrészt tervezik meg. a gyártás ugyanez. egy típust olcsóbb gyártani, ráadásul a selejt is sokkal kevesebb. rengeteg pénzről van szó. amikor tanultam a chipgyártást 386 és 486-osok voltak éppen gyártásban. úgy lehetett a korongok gyártását jellemezni, hogy középen helyezkednek el a leggyorsabb procik (80mhz), kicsit kijjebb a 66-osok, aztán kijjebb az 50 és 40 és így tovább. a korong legszélén pedig a 8mhz-esek (volt ilyen is, pl. pénztárgépekben használták). most is ugyanez van. legbelül vannak a legjobb lapkák, míg kifelé haladva a nem annyira jók. de itt nem hibás vagy hibátlan lapkáról beszélünk, hanem különböző minőségűekről. ekkor ha egy lapka nem felel meg a legszigorúbb követelménynek, veszik a következőt. előbb-utóbb valamelyik típusnak megfelel. ami változott az évek során az, hogy ma már sokkal finomabban bánnak a korongokkal, tehát elég sokat fejlődött a gyártási technológia. pl. régen a lapka egyben a félvezetők méretét mechanikai polírozással állították be, ma már folyadék van erre a célra. és csak ebből hatalmasat csökkent a selejtek száma.
    pl. az intel családonként és tokozásonként tervezi meg a lapkákat. így i9, i7, i5, stb. gyártósort kell csak felállítani. és mondjuk pont itt volt olyan lapka a kezemben ami i7-es volt gyártásilag, de a végeredmény i5 volt. ebből is az látszik, hogy a lapkagyártóknak mennyire minimlizálni kell a gyártási erőforrásokat (naná, hisz ez a profit része).
    ezeket az össznépi gyártásokat alkalmazzák a cpu-knál, gpu-knál, mcu-knál, memóriáknál és egyéb vezérlőknél is. pl. láttam chipset-et is így gyártani.
    a lapkagyártók többsége nem rendelésre dolgozik, hanem mennyiségre. megtervezik, hogy most 8bites processzort fogunk gyártani. a rendelésállományban van belőle mondjuk 10e. nem ezt a mennyiséget gyártják le, hanem egy jóval nagyobb előkalkulációs mennyiséget. mondjuk 100e db-t. akkor rögtön van további 9db 10e-es rendelésre legyártott mennyiség. miután legyártották a 8bitest, átállítják a gyártósort 16bites procira és gyártanak szintén 100e-t úgy, hogy erre sincs ekkora megrendelés. azután jöhet a 32bites, majd a 64-es, és így tovább. a lényeg az, hogy amikor egy rendelés befut, azt raktárról ki tudjuk elégíteni. így lehet elérni azt, hogy a profitot maximalizáljuk, mert rengeteg időt, pénzt, miegymást meg lehet azzal takarítani, ha nem kell a sorokat állandóan átallítgatni. a raktározás nagyságrendekkel olcsóbb.
    na itt elfordulhat olyan szitu, hogy befut egy jókora rendelés mondjuk az i3-as cpu-ra, de nincs annyi lapka készleten. de ha összevonjuk az i5 és i7-el, akkor már van. ilyenkor a gyártó döntést hoz, hogy vagy beállítja a gépet, hogy további lapkákat állítson elő, míg el nem éri a rendelés + raktárkészlet mértékét, vagy a meglévő lapkákat tokozza be. ebben az esetben azt is figyelembe kell venni, hogy míg a tokozás megy mint a karikacsapás, addig az új lapkák előállítása és tesztelése bizony hosszabb folyamat, főleg a gyártósor éppen mással van leterhelve (márpedig mással lesz, mivel nem áll). ilyenkor a rendelés teljesítésének határideje kitolódik, ami egyben azt is jelenti, hogy a gyártónak olcsóbban kell adnia az alkatrészeket. ezért a jó döntés szinte minden esetben a raktárkészlet felhasználása lesz. gyors lesz a szállítás, így nem kell engedményeket adni.
    nagyjából így kell érteni azt, hogy a gyárak milyen alkatrészeket állítanak elő, mit tartalmaznak a tokok, stb. őket nem érdeklik a te személyes problémáid, csak a gazdaságosság érdekli őket, és mindent annak rendelnek alá. lehet, hogy egy sokkal jobb processzort kapsz mint amit vettél (bár ez manapság már elég ritka), de ez nem jelenti azt, hogy a gyártó "ráfázott", pont ellenkezőleg: így volt neki olcsóbban előállítani azt a processzort.
    amire a gyártónak oda kell figyelni az, hogy egy alkatrész lehet jobb mint az adatlapján leírtak, de rosszabb semmi esetre sem. sajnos vannak ilyen gyártók, az egészen nagyok és ismertek között. a lista élén az amd. a legnagyobb adatlaphamisító, pl. még nem találtam olyan terméket tőlük ami megfelelt volna az adatlapjának. volt belőle kárunk is, be is pereltük őket, kurva sok pénzt el is nyertünk tőlük. és továbbra is folytatják. úgy néz ki az idén is be lesznek perelve. hadd szokják. már egy darab alkatrészt sem használunk tőlük.
    Utoljára szerkesztette: nibron, 2024.01.29. 10:20:30
  • Vizipok56 #2065
    "Mert ha mondjuk olyan tesztet linkelnél, ahol a vram használat van és látszik, hogy kifut 16GB fölé"
    - Azt hiszem, amit már posztoltam, az eléggé egyértelműen tükrözi, hogy 74,4% a VRAM használat! (24GByte VRAM-os kártyáról beszélünk.)
    "Egyébként, csak úgy érdeklődésképp kiszámoltad már valaha, mennyi a 24-nek a 70%-a? "
    - Bár komoly problémát okozott, de kiszámoltam: 16.8 - ami (számodra lehet, hogy meglepő módon, de) TÖBB, mint 16! (A 74.4%-ról már ne is beszéljünk...)
    Utoljára szerkesztette: Vizipok56, 2024.01.29. 09:22:59
  • bunny
    #2064
    Igen, abból indult ki, hogy szerinted a 16GB kifuthat 4K-ban, a posztoban meg beraktál egy tesztet a kártyáról ahol erről szó nincs csak fps-ekről. Tényleg megpróbállak követni, de őszintén szólva nagyon nehéz. Mert ha mondjuk olyan tesztet linkelnél, ahol a vram használat van és látszik, hogy kifut 16GB fölé itt meg ott az releváns. Ezért kérdeztem, hogy mégis hogy jön a témához a teszt? Szerintem sehogy.

    Egyébként, csak úgy érdeklődésképp kiszámoltad már valaha, mennyi a 24-nek a 70%-a?
  • Vizipok56 #2063
    Úgy, hogy a 24GByte VRAM 70% -át használja - amiből kiindult az egész téma... Lehet, hogy a legdrágább és a legrosszabb ár-teljesítmény mutatóval rendelkező kártya - de kérlek mutass gyorsabbat, több VRAM-mal rendelkezőt!
    Utoljára szerkesztette: Vizipok56, 2024.01.29. 08:53:56
  • bunny
    #2062
    OKé, de ez hogy jön a témához? :D Azt senki nem vitatta, hogy a 4090 a legerősebb kártya a piacon. Meg a legdrágább, és a legrosszabb ár-teljesítmény mutatóval rendelkező ;)
    Utoljára szerkesztette: bunny, 2024.01.29. 08:50:01
  • Vizipok56 #2061
    ITT egy eléggé részletes leírás található a kártyáról. Szerintem nem rosszak az értékek! :-)
    Utoljára szerkesztette: Vizipok56, 2024.01.29. 08:00:33
  • bunny
    #2060
    Az biztos nem fog előfordulni, hogy a hibás 4090-ből 4060 lesz, eleve más a chip rajta. Persze az előfordulhat, hogy azok számozása is csak szitázás és valójában belül tökugyanaz, de ezt én azért kétlem. Az szokott jellemző lenni, hogy családon belül vannak a hibásodás szerint típusok, most nem guglizom ki de ad-has példa ha mondjuk a 4060-4070 ugyanaz a proci, akkor ami jól sikerült az 4070 több cuda mag stb ami hibás de még elég a jó az 4060. Ez CPU-nál teljesen bevett szokás, ezért van aztán, hogy ha mázlid volt régen, kis mókolással nagyobbat csináltál belőle, mert valójában nem hibás csak egyszerűen nem kellett annyi nagyobb chip ezért a hibátlant is ugyanúgy lekorlátozták szoftveresen. De pl. a 4070 TiS super pont azért is sokat hoz, mert megkapta a 4080 procit és a 16GB VRAM miatt már a nagyobb memóriabuszt, szóval inkább butított 4080 mint okosított 4070. A 4070 super lett még látványos ugrás úgy tudom, a 4080 supernél talán már nincs ilyen nagy változás, de az ugye még nincs.

    Egyébként a 4090 és 24Gb vram ügyben ami még felmerült bennem, hogy amellett, hogy kell valami eye candy a csúcskártyára még akkor is ha értelmetlen, az se elképzelhetetlen, hogy egyszerűen mint több a feldolgozó szál benne azoknak az optimális működéshez több vram kell amiatt amit írták?! Csak eszmefuttatás, gőzöm nincs.
  • Vizipok56 #2059
    - Az újratelepítést csak azért teszem meg, mert pont te írtad, hogy "ezért alapozok arra, hogy nálad van a bibi. ". Remélem egy alap win és MSFS meggyőző értékeket fog produkálni.
    - Igazad van, valóban rosszul fogalmaztam! Tehát helyesbítek: A 16GByte VRAM 4K-s felbontáson nem biztos, hogy elég lesz.
    - Nem fogok változtatni a beállításaimon - a mostanit bírja a gépem. Ha megelégednék a silányabb élménnyel, akkor nem RTX 4090-est használnék I9-13900KF mellett. Az pedig végképp szomorú lenne, ha az áramszámla miatt kellene aggódnom! (Mielőtt kritika érne: ~70-es nyugdíjas vagyok, nem jogász, fogorvos, nőgyógyász! Nincs autóm, nem dohányzok, nem iszok - csak repülök néha :-)))


    Utoljára szerkesztette: Vizipok56, 2024.01.29. 07:23:00
  • nibron
    #2058
    szerintem felesleges ezért újratelepíteni. bírja a kártyád, akkor használd. senki sem fog ezért megkövezni.:) am azért sem kellene újratelepíteni, mert ez nem exact javítás lenne. ha exact módon szeretnél utánanézni, akkor a most meglévő konfigon a beállításokkal tudsz eredményt elérni.

    nekem rögtön leesett, hogy azért használ(sz) ilyen sok ramot, mert mindent felhúztál. én is csináltam ilyeneket, de nem igazán teszteltem, mert túl irreális felhasználás. a dx12-el, meg a max. lod-al rengeteget fogyasztott a gépezet (viszont felfűtötte a szobát), nagyon durva lenne az üzemeltetése. az enyém high-ből ultra-ba hajló konfig dx11-el, és az éves fogyasztása így is meghaladja az évi 1500kwh-t. és ez csak ez az egy gép. az idén szinte még nem is használtam, de már 127kwh felett járok. lehet téged nem érdekel a villanyszámla, de a többséget igen, ezért olyan konfigot kell beállítgatni, ami kábé az arany középúton van. legyen szép, meg gyors, de ne juttasson koldusbotra. 1200-1500w-os tápegységeknél már erre is kell figyelni.
    úgyhogy ha visszaveszel a konfigból, neked is 8-10gb körül lesz egy alapgéppel. a pmdg vagy fenix (alaposan kidolgozott rendszerek) meg hozzáad 1-2gb-ot. szerintem így "kellemes" eredményt kapunk.

    azért ha visszanézed a #2018-as hsz-ed, ott kategórigusan közölted, hogy a 16gb nem lesz elég 4k-s felbontáson. erre indult be a nép, hogy de, elég lesz.
    Utoljára szerkesztette: nibron, 2024.01.29. 06:11:57
  • nibron
    #2057
    itt most belefutottunk egy technológiai "problémába". a mikrokontroller technikában már elég régóta használnak fixen lekötött memóriákat vagy éppen perifériákat. ezt azt eredményezi, hogy hiába használunk néhány kilobájt memóriát az alkalmazáshoz, sokkal több van benne, hogy egyetlen chippel át lehessen fedni a területeket.

    namost ugyanez van a grafikus vezérlőknél is. egy gpu rengeteg processzort tartalmaz, mindegyik használ fix területeket pl. a stackhez. így amikor van egy adott típusú gpu-nk, akkor adott méretű memóriát kell hozzá tervezni. vegyük alapul a 4090-est. ez a típus 24gb-ot kezel, és még az is elő van írva, hogy milyen technológiájú ram-okat kell alkalmazni. ez nagyon leegyszerűsíti a fizikai leképzést, ezért van az, hogy ha megnézzük több gyártó kártyáját, mindegyiken kábé ugyanazt látjuk ugyanott elhelyezve. sőt még a nyák lap huzalozása is nagyon hasonlít. azért mert ezt is előírja a gyártó (nvidia). nem kötelezően, de erősen ajánlva. ha egy 4090-eshez csak 12gb ram-ot tennénk be, akkor a gpu-ba bepakolt processzorok felét tudnánk használni (exhas). de csak akkor ha a gpu-t beállítjuk erre az értékre, különben el sem indul. a memóriafelhasználás sem szekvenciális, hanem szét van "dobálva" a teljes memóriatartományban. így ha 8gb-t van felhasználva a 24-ből, akkor is 24 lesz felhasználva, csak darabolva. ezzel a technikával rengeteg alkatrészt lehet megspórolni, plusz a felhasználás is sokkal egyszerűbb, pl. nincs szükség fragmentációra amivel rengeteg időt lehet nyerni. a gpu sem úgy működik mint cpu, hogy induláskor leteszteli, hogy mekkora memóriaterület áll rendelkezésére, és így szinte bármilyen konfigot elő lehet állítani. a gpu fix, többnyire 4szeres adatbusszal (a 24gb 4 részre van bontva már ami a chipeket illeti). ezért van az, hogy bármelyik chipet kivesszük vagy akár 1 biten elenged a forrasztás, a gpu már nem fog működni. a cpu memóriájánál ugyanez azt eredményezi, hogy kiesik a "hibás" blokk, de a többit használni tudja.
    ezek miatt (fix architectúra) van az is, hogy amikor piacra kerül egy új chip, akkor ki kell hozzá adni az új drivert is. hiába történik csak annyi, hogy egy meglévő típushoz adnak ki egy altípust (pl. a 4090-hez, 4090S). ugyanaz a belső felépítés, a 4090-et ismerő drivernek tudnia kellene vezérelni a 4090S-t is. de a technológiai egyszerűsítések ezt ellehetetlenítik, így szoftverből kell megoldani a különbséget és ezért kell mindig új driver.
    amit nem tudok, de biztos van rá megoldás a gyártónál, mivel nagyon sok pénzről van szó az, hogy ha egy legyártott 4090-es nem megy át a meo-n, akkor ha a hiba mondjuk a felső féltartományban van, akkor mondjuk csinálhatnak belőle gyárilag egy 12gb-s vagy 8gb-s gpu-t. mondjuk 4060-ast.
  • Vizipok56 #2056
    Ami lényegesen csökkenti a VRAM igényt, az a DX11 használata. Ha távol maradsz a nagy repterektől és városoktól, szintén alacsonyabb VRAM használattal jár. Nem állítottam azt, hogy 16GByte használhatatlan - azt viszont fenntartom, hogy vannak olyan szituációk, beállítások, amikor a 16 GByte kevés. De most telepítek egy szűz wint és MSFS-t, megnézem mennyi lesz az annyi.
    Utoljára szerkesztette: Vizipok56, 2024.01.29. 05:22:24
  • bunny
    #2055
    FS2020 alatt még sose néztem, de DCS alatt tudom, hogy a 8 kevés volt a 11 már elég, mert olyan 9-10 között zabált egy F-18 bármely térképen város felett amikor utoljára ez érdekelt (még a 1080ti időben). Én úgy tudom részleges tudásommal, hogy leginkább a textúrák zabálják a vramot is, valahol talán pont FS vagy XP-ben talán oda is van írva, hogy a textúra beállítás mennyi vram-hoz javasolt. Szóval röviden én se érzem, hogy a 16GB VRAM ne lenne elég BÁRMIRE, de ha megjön a kártya remélem a héten, majd megnézem mit mutat. AMD-ben amúgy a driver szépen mutatta a vram használatot is, nem tudom a win mennyire megbízható ebben.
  • Vizipok56 #2054
    Köszönöm! Rakom is vissza a Tseng ET4000 kártyát - gondolom azzal sem lesz gond! Az RTX 4090-es kártyáimat eladnám, de sajnos ki az az őrült, aki megvenné őket, hiszen 24GByte VRAM nem kell semmihez!
  • nibron
    #2053
    talán ezért lehet kínában jó áron "gyárilag/original" "korlátozott" kártyákat kapni.
  • nibron
    #2052
    hű wazze, felfedeztél egy piaci rést.:)
  • nibron
    #2051
    jó kérdés, mert projektenként változhat. nem annyira egyszerű válaszolni rá. illetve egyszerűen válaszolni elég nehéz, mert technikai probléma.
    különböző utakon, de lényegében a firmware-től kell elkérni a memóriát (a firmware az alapkezelő), és ezt többféleképpen is lehet. de számunkra most a lényeg, hogy legyen lefoglalva. ez kábé olyan mint a windows kernelben a foglalás. a firmware is tartalmaz kernelt, abban van az alapszintű memóriakezelés. tehát ha az mondom neki, hogy adj 1000byte memóriát, akkor az vagy sikerül vagy nem. ha sikerül az tiszta sor, de mi történik akkor amikor nem sikerül. egyrészt csak akkor nem fog sikerülni, ha nincs akkora egybefüggő terület amit kértem. ezek után már tőlem függ, hogy a továbbiakban mit csinálok. küldhetek hibaüzenetet, megpróbálom később végrehajtani, vagy egyszerűen csak átlépek rajta és kihagyom azt a feldolgozási folyamatot. de így elkapni ezt a hibát elég szakszerűtlen dolog, részben a kezelhetetlensége miatt. a kernelben mindig le lehet kérdezni, a teljes méretet/lefoglalást, az összes szabad helyet és a legnagyobb összefüggő szabad terület méretét is. tehát mielőtt elindítanék egy feldolgozást, nagyon javallott ellenőrizni, hogy lesz-e elegendő terület. Ha nem lesz, akkor ezen a ponton még több lehetőség lesz a hibamentes futáshoz. pl. egy feldolgozónk úgy van megírva, hogy ezt az ellenőrzést úgy végzi el, hogy melyik részletességgel lehet minimum megoldani a feladatot. ha kevés a memória, akkor egyszerűen leveszi a részletességet, de a feldolgozást el tudja végezni. magát az ellenőrzést kintebb haladva is el tudjuk végezni, akár a teljes frame-re mindenestűl. ezért megtehetjük, hogy feldolgozás folyamán "átparaméterezzük" az elkészült kockát. ha nagyon vészes a hiány, akkor akár ki is hagyhatunk kockákat.
    azt is meg lehet tenni, hogy prioritással látjuk el az objektumokat, és hogyha nem tudunk elkészíteni egy kockát, akkor annak egyes részeit nem jelenítjük meg. erre pl. van kitűnő példa: fekete kitakarások jelennek meg a képben. az fsx és később a p3d-ben is láthattunk ilyeneket. erről a jelenségről azért azt is tudni kell, hogy nemcsak a memóriahiány okoz ilyen gondot, hanem pl. a háttértár lassúsága is. ha nem tudja időben betölteni az objektum adatait, nem is dolgozza fel, és így fekete lesz.
    a kockák nem feldolgozásával így már szinte közvetlenül trükközünk az fps-el is. először csak mondjuk 3-ból csak 2 képet dolgozunk fel, de ez nem befolyásolja az fps-t. 3 képet fog megjeleníteni, de abból 2 ugyanazt tartalmazza. ezt még nem vesszük észre, de ha ezt a jelenséget felnagyítjuk, akkor látható lesz ugrándozás formájában. olyan mint amikor leesik az fps, de ekkor az fps ugyanannyi mint eredetileg volt, csak a képek tartalma nem változik.
    és ezt most írhatnám elég sokáig, mert nagyon sok technika van ma már. ahogy haladunk előre az időben egyre kifinomultabb technikák állnak a rendelkezésünkre. tehát az, hogy mi történik egyes erőforrások "kimerülésekor", azt minden alkalmazásban a programozók tudása/hozzáállása dönti el. itt nem csak a memóriáról beszélünk, hanem az összes erőforrás jellegű komponensről (pl. a cpu nem az).
    összefoglalva a kérdésedre a válasz:
    a legegyszerűbb esetben elszáll (ez ma már ultraciki, de az fsx idejében ez volt míg nem fixálták).
    nem hajt végre egyes funkciókat (pl. nem számolja ki az árnyékot,fényeket,fákat,házakat,stb).
    egyes funkciókat kevesebb erőforrással számol (fény,árnyék, vagy akár a részletesség pl. fáknál házaknál). pl. poligoncsökkentés.
    egyes objektumokkal nem számol. nem jelenik meg pár fa, ház, stb. esetleg egy mező (pl. fekete lesz, vagy a default textúrát használja).
    trükközik a kockaszámokkal (egy kocka nem elkészítésével rengeteg időt és erőforrást lehet nyerni).
    elveszti az fps-t (itt is rengeteg időt, erőforrást nyerünk).
    nem azt a felbontást és nem azt részletességet használja amit beállítottál. ehhez kapcsolódóan fejlesztenek talán a legtöbbet.
    ezzel az utolsó ponttal lehet azt egyre jobban megcsinálni, hogy minél jobban szét lehessen húzni az elfogadható felhasználást. pl. a mi pókunk bezony 18gb-át sem átall felhasználni egy egyszerűbb folyamathoz, míg más 4gb-ás kártyával futtatja.
    szóval van esély, hogy semmi sem történik. vagy szakadozni fog. vagy a kép fele hiányzik (nincs nap, felhő, árnyék, fény, stb.). vagy átmegy low grafikába. vagy szaggat mint állat. vagy elszáll, esetleg szó nélkül kilép.
    asszem így nagyon röviden leírva, talán érthető.
  • Vizipok56 #2050
    :-)
  • Vizipok56 #2049
    HA konkrétumokról és alátámasztott bizonyítékokról beszélünk, akkor eddig te vagy az egyetlen akinél ennyi. sokan mások viszont azt mutatják amit írtam. ezért alapozok arra, hogy nálad van a bibi. Használd egészséggel a Trio S3-asod - hiszen VRAM nem kell! :-)
  • PhantomAss
    #2048
    Na igen ezt én is megnézném. Lefűrészelem a 4090 egy részét azt meglátjuk :D
  • nibron
    #2047
    eddig te vagy az egyetlen akinél ennyi. sokan mások viszont azt mutatják amit írtam. ezért alapozok arra, hogy nálad van a bibi. am rohadtul leszarom, akkor érdekelne csak ha nálam lenne ennyi. akkor viszont a tapasztalatom miatt rögtön tennék ellene. mérnökök ugye így gondolkodnak?
    miért kellene tudnom, hogy milyen kártyád van? mihelyst olvasom azonnal ki is dobom a memóriámból, mert számomra érdektelen. csak addig foglalkozom vele míg fennáll a probléma. ugyanúgy ahogyan az orvosok is teszik (gondolom tapasztaltad, hogy mindig el kell mondani ugyanazt). kell a hely ezer más fontosabb dolognak. a mérnökök is rendelkeznek szelektív memóriával. másrészt nem tudom, hogy a palit4090-ben mennyi a memória. nem volt még a kezemben palit cucc, és amennyire ismerem magam nem is lesz, nem az én kategóriám. annyira nem érdekel, hogy utána sem nézek. minek? szintén csak a tapasztalat/rutin alapján vettem a 24gb-ot.
    ezért van az, hogy ha valakivel információt osztok meg, akkor az tartalmazzon is némi infót (ezért lett volna jobb a task manager, mert azt mérnökök tervezték, így tartalmazza a szükséges infókat).