2245
Microsoft Flight Simulator 2020
  • Vizipok56 #2045
    https://www.quora.com/What-happens-if-you-dont-have-enough-RAM-or-VRAM-to-play-a-game - és részemről befejeztem.
  • PhantomAss
    #2044
    Igen, persze nyilván így működik a kapitalizmus és a fogyasztói társadalom. Én nem azt mondom hogy nem kell minél több vram, csupán egyszer szeretném megtudni mi áll emögött.
    Ha pl. a proci gyenge azt látod abból hogy nincs meg az fps. Ha a ram kevés akadozik a betöltés, lassú az egész. De a kevés vram nekem igazából megfoghatatlan.
    Lehet azzal is több fps lenne, nem tudom. Én úgy gondolom hogy a rendszer annyit foglal le amennyi van azt hajrá, lehet a textúrák betöltése gyorsabb , akadásmentesebb játék közben ha több van. De mivel 10gb is jó volt ezért én úgy gondolom kicsit túl van lihegve ez a dolog.
    Utoljára szerkesztette: PhantomAss, 2024.01.28. 11:00:33
  • macleody
    #2043
    Nem lesz gond a 16-os kártyával. Azért eszik nálad olyan sok vram-ot a játék, mert megteheti van miből kajáljon. Ez nem jelenti azt, hogy a 16 nem elég.
  • Vizipok56 #2042
    Nem tudom - és nem is akarom megtudni. De ha nem kellene VRAM, akkor nem is raknák rá a gyártók a kártyákra - ha pedig rárakják, az olyan, mint a filmekben a falra tett és mutatott pisztoly: használni is fogják! :-) Gondolom elkezdi használni az alaplapi RAM-ot - ami pedig fényévekre van a DDR6X sebességétől...
    Utoljára szerkesztette: Vizipok56, 2024.01.28. 10:52:20
  • Vizipok56 #2041
    OK, nem vitatkozom veled. Gondolom ha töltenék fel új képet, úgy a felhők túl szivárványszínűek lennének! :-) Mindegy is - ha valaki 16GByte-os kártyát vesz és gondok lesznek vele, úgy bátran forduljon hozzád! :-)
    Utoljára szerkesztette: Vizipok56, 2024.01.28. 10:52:56
  • PhantomAss
    #2040
    Jó, de a kérdés az hogy milyen problémát okoz ha elfogy?
    Mert azt sokszor hallottam már hogy kevés a vram de soha senki nek tudta konkrétan megmondani hogy mennyi a kevés és milyen problémát okoz ha betelik.
    Utoljára szerkesztette: PhantomAss, 2024.01.28. 10:50:42
  • nibron
    #2039
    még mindig távol vannak a felhők:). gyönyörűen kikerülik a gépet. közelebb kell hozni őket. sokkal közelebb.
    am egy 7700K-s gtx1070 8gb-os kártyával én is csináltam 50fps+-t, külső nézetből (ami többnyire jóval több mint a belső). még repültem is vele.:)
    egyébként egy-két képből megmondani, hogy jó-e vagy sem, kábé olyan mint pl. személyre szabott öltönyt vásárolni a neten.
  • Vizipok56 #2038
    A kártyám egy Palit RTX 4090-es - mint azt már írtam. A gép egy DC-3 -as; szerintem eléggé ismert! :-) Nyugodtan fogd fel hibás értékként - a Te dolgod. A tények viszont makacs dolgok.
  • nibron
    #2037
    ja volt, de gépelhetem még1szer, mert sg megette.
    500%-on is elég elmosódott de így már látom, hogy 75% körül van. nemtom mekkora a kártyád, így elég nehéz viszonyítani:). azonkívül nem ismerem ezt a gépet, próbáld meg inkább valamelyik kisebb ismertebb gyári géppel, újraindítással. viszont ha azt vesszük, hogy 24gb van a karin, akkor ez olyan 18gb-nak lenne megfelelő. igazából a legegyszerűbb módon a task manager-ben is megnézheted, ebből a szempontból az is jó, és ott legalább számszerűen van kiírva. szóval 2 dolog lehet: vagy ez a grafikon nem jó, vagy a szimben vagy akörnyékén van vmi elbva. ráadásul ezen a képen még felhő sincs. részemről eddig az msfs-t 3db 4k-s monitorral teszteltem (am szintén lhbp-n szoktam elsőre, csak nálam a 13r a preferált a közeli és távoli objektumok egyidejűsége miatt), és a lefoglalás mértéke még csak meg sem közelítette ezt az értéket (a home builderezés miatt rendszeresen tesztelnem kell).
    sok konfigot láttam/csináltam, egyik sem volt ilyen, még sli-el sem.
    úgyhogy ezt az értéket úgy fogom fel mint hibás értéket.
  • Vizipok56 #2036
    Ha nem lenne probléma a kevés VRAM, akkor miért is nem lenne elég 64kbyte??:-)) Nyilván van értelme a mennél több VRAM-nak.
    Utoljára szerkesztette: Vizipok56, 2024.01.28. 10:27:54
  • Vizipok56 #2035
    Így már megfelel? :-) 45 fps
    Utoljára szerkesztette: Vizipok56, 2024.01.28. 10:22:47
  • PhantomAss
    #2034
    Ez a 'mennyi gpu memóriát használ' téma érdekes kérdés, rendre előjön évek óta. Miből látom azt ha elfogy a gpu memóriája, mik a tünetei?
    Egyrészt sok helyen olvastam hogy a gpu annyi memóriát használ amennyi van neki, ha 10 gb akkor annyit, ha 24 akkor annyit, másrészt én vr-hoz használtam a 10gb-os 3080-ast (4320*2160) és nem éreztem hogy gond lenne. Illetve visszakanyarodva az első kérdéshez, mit kellett volna tapasztalnom? Fagyás, crash, laggolás, alacsonaybb fps?
  • Vizipok56 #2033
    A 16Gbyte-ra van valami (érdemi) válaszod?
  • nibron
    #2032
    lássuk be elég cseles a kép. ezek még mind távoli objektumok. a felhők is mind távoliak. így nem nehéz "jó" képet készítenie.
    más lenne a helyzet ha mondjuk bronx felett alacsonyan repülve közelítené meg a central parkot. főleg ha még betolnánk néhány felhőt is. vagy egy addon-os jfk-ról felszállva alacsonyan elrepülni a kewr-ig úgy, hogy szárazföld legyen alattunk és érintjük a parkot. többnyire így tesztelek, mert az alábbi képeken látható eredményt még a hülye is eléri. akkor jó a szimcsi, ha nem veszed észre a különbséget a legjobb és legrosszabb időjárás között. és erre jó tesztkörnyezet ny, de speciel nem ez a terület. ennyi erővel az óceán felett is repülhetne nem lenne sok különbség.
  • Vizipok56 #2031
    Nem PMDG gépek esetében tapasztaltam a >70% -ot.
  • Vizipok56 #2030
    Remélem, most már látható... :-)

  • nibron
    #2029
    a pmdg esetében főleg a cockpit, mivel csak a vc több mint 10 display modulból áll. mindegyik modul külön graf.egység, külön graf.memóriával. a gyári gépekben ugyanez van a többképernyős airlinersekben. mindegyik képernyő külön modul plus a vc-hez tartozó modul(ok). a kisgépekben kb. max. 5 ilyen egység van.
    ellenben a táj ilyen szempontból "statikus", mert a beállításokban megadott paraméterek alapján használ fel memóriaterületeket. Ha a látótávot, rendeléseket meg mindent kimaxolsz, akkor sokat "fogyaszt". viszont ha ésszerűen leszabályzod, akkor jóval kevesebbet. de a különböző sűrűségű helyeken kábé ugyanannyi lesz a felhasználás. pl. bécs és los angeles (itt van a legtöbb objektum) között nem nagy a különbség. elvileg a felhők miatt kellene nagyobb különbségnek lennie, de itt vmit trükközhettek, mert nincs annyi. gpu teljesítményben igen, de memóriahasználatban nem. érdekes...
  • Vizipok56 #2028
    Azért ne keseredj el! :-) RX7800XT-vel (ami most 215 ezer) egészen tűrhető értékek vannak:
    - HIGH
    - ULTRA

  • nibron
    #2027
    viszont az alsó határ pmdg-el egy monitorral (3440x1440) valamivel több mint 8gb. pmdg nélkül éppen a 8gb alatt van.
    3090ti 24gb-os kártyával tesztelve.
    véleményem a videóram méretéről, hogy a 8gb-ás kártyák már kevesek, de a 12gb már elég, 16gb meg "bőven" elég.
    tovább gondolva az msfs2024-hez sem kell majd több memória, mert a motor jó eséllyel ugyanez lesz.
  • Vizipok56 #2026
    OK, indítok egy repülést és belinkelem. (Amúgy nem csak a cockpit, hanem főleg a táj zabálja a VRAM-ot.) Én is 3 monitort használok - de szerintem ez nem befolyásoló tényező.
    Utoljára szerkesztette: Vizipok56, 2024.01.28. 09:19:07
  • nibron
    #2025
    én nem látom.:)
    am nálam 4k-ban eddig még sosem érte el a 12gb-ot. a pmdg-hez megvolt az az ultra cockpit is, azzal sem. szerintem 16gb bőven elég bármekkora felbontáshoz. a pmdg-hez sok monitort használok, 3db 10"-os a pfd, nav és eicas képernyő 1024x768 os felbontással, 1db 5"-os 800x600-as felbontással az fmc-hez, és 2db 3440x1440 a tájhoz. így 10gb körül van a felső határ.
  • Vizipok56 #2024
    Igen, az fps-re hatással lehet a gép típusa - de nem feltétlenül kisgép/nagygép viszonylatban.
  • bunny
    #2023
    Azt mivel tudod alátámasztani, hogy kevés lesz 4K-ban a 16GB VRAM?
    (szerk: ja látom az előző hsz-odban).
    Utoljára szerkesztette: bunny, 2024.01.27. 21:02:54
  • Kabalababa11
    #2022
    Hát fiúk!

    Bocs, hogy csak most ültem ide!
    Nagyon köszönöm a hasznos tanácsaitokat!
    Ilyen hirtelen nem is tudok mit mondani!
    Jó párszor elolvasom a gondolataitokat, megpróbálom megemészteni azokat, majd elkezdek mérlegelni. Nem is olyan egyszerű.
    Ehhez nekem idő kell... Nem is kevés... Meg további pénzecske sem ártana, ahogy látom.

    Azért még nem adom fel, sőt lenne még egy kérdésem:
    A gépek típusa összefüggésben van az erő felhasználásával? Azaz egy kisgéppel repkedés erő igénye közel azonos mondjuk az A 320-as működtetésével? Avagy van jelentős kapacitás felszabadulás a kisgépek használata esetében?

    Köszönöm a fáradozásaitokat!
  • Vizipok56 #2021
    Majd ha hivatalos helyeken 3 év garanciával 300k alatt kínálják az RTX4090-eseket, akkor beszerzek egy tartalékot! :-)
  • PhantomAss
    #2020
    Igen ezt a cikket én is olvastam, durva mik vannak :D
    Én a Harverapróról szerzem be a cuccaimat, sokan hirdetnek megkímélt/garis használt cuccokat jobb áron.
  • Vizipok56 #2019
    Használtam anno RX 5700 XT-vel, RTX3070/80/90-nel is - úgy van ahogyan mondod: be lehet lőni ezek alá is - csak persze nem szabad elvárni azt a minőséget, mint egy 4090-estől...
    A használt termékeket illetőleg részben igazad van - de sajnos manapság a használt, de még értékelhető idejű garanciával rendelkező videokártyák hazai árai alig-alig maradnak el a bolti új áraktól, e-Bay-en pedig ~700e és felette egy használt RTX4090-es + a rizikófaktor - Használt RTX4090

    Utoljára szerkesztette: Vizipok56, 2024.01.27. 11:26:58
  • Vizipok56 #2018
    A 4070Ti Super gondolom fps-ben kielégítő lesz - de 4K-ban a 16 GByte VRAM kevés lesz!!!
  • PhantomAss
    #2017
    Szia!
    Az én szerény véleményem hasonló ahhoz amit előttem írtak: vagy engedsz a 4k-ból vagy sokkal többet áldozol rá, viszont egy picit árnyalnám a képet: egyrészt bármilyen csúcshardvert raksz az MSFS alá nem elég neki ha full grafikán akarod futtatni, másrészt igazából nincs is szükség rá mert pár grafikai opciót lejjebb rakva nagyon jól be lehet lőni a játékot gyengébb gépekre is. Nekem 4090 kártyám van ami ma a csúcs, de muszáj kompromisszumot kötnöm a grafika terén hogy ~45 fps-t kisajtoljak belőle (vr-ban repülök ami 4k felbontás felett van, viszont ehhez én is ragaszkodom és monitoron már nem is akarok repülni, hiába lenne szebb a grafika)
    Viszont egy éve még 3080 kártyával játszottam és azzal is működött, nyilván még jobban lebutítva a grafikát, de nekem elég volt az is. Én használt de garis termékeket vennék (ahogy teszem már vagy 20 éve) mert ezzel sok pénzt lehet megtakarítani, persze ha valakinek az új kell az is érthető de az még jobban zsebbe nyúlós dolog. Az az összeg amit írtál biztosan nem lesz elég ahhoz hogy 4k-ban szép legyen és elfogadható minőségben fusson. Minimum meg kéne duplázni.
  • bunny
    #2016
    A minden pénzt megér egy kicsit mást jelent, mint az összeghatárod. Az nagyjából a videókártyára elég sajnos ...
    Vizipók szerintem alálőtted az árakat jócskán :)

    Egyébként aki most tervez gépet venni javaslom figyelmetekbe az új super sorozatot ami most jelent épp meg, a 4070ti super nagyjából a 4080 szinten teljesít sokkal (értsd 500+e vs 370e) olcsóbban, és lassan jön a 4080 super is ami a sima 4080 árában lesz, teljesítménye pedig ez alapján valahol közel a 4090-hez viszont szintén százezrekkel olcsóbban.

    Én most egy 4070ti super-re fogok szerintem benevezni, az 500e-ret már kicsit túlzásnak érzem a 4080-asra plusz ott elég valószínű, hogy tápcsere is kell, a 4070TIS -nél elvileg elég lesz a 850 gold-om és ha hoz egy közel 4080 sebességet akkor boldogság. A VR-hoz úgyse elég semmi, de hátha stabilizál nekem egy elfogadható VR FPS-t.

    Szóval az új nvidia superek szerintem most messze a best buy!
    Utoljára szerkesztette: bunny, 2024.01.27. 08:21:26
  • Vizipok56 #2015
    Szia!

    Sajnos az általad megadott összeghatárok között a 4K semmiképpen nem fér bele! (Vagy csak kompromisszumok árán) Az RTX4090-esem 24Gbyte VRAM-ja többször is 70%-os kihasználtság fölé megy, tehát a 8-16 GByte VRAM-os kártyák felejtősek - a legolcsóbb 24 gigás kártya is 400 ezer felett van (RX 7900 XTX). Úgyhogy ha ragaszkodsz a 4K-hoz, kb. erre számíts:
    - Videokártya: 400k
    - Alaplap: 80k (Z790-es ajánlott, a VRM-ek miatt)
    - Processzor: 160k (I7-13700KF)
    - RAM: 60k (2x32G DDR5)
    - Tároló: 20k (Min. 1TB SSD - de ha pár sceneryt és gépet is felraksz, min. 2GByte ajánlott)
    - Hűtés: 30k (egy combosabb léghűtés - de ha jót akarsz magadnak - és hosszú életet a procinak - akkor kompakt vízhűtés. Nem sokkal drágább, de jó 10 fokot nyersz vele)
    - Ház: 30k (Szellős legyen, jól hűthető)
    - Tápegység: 40k (1001W erősen ajánlott)

    Ez így 820 ezer - úgy, hogy az adott kategórián belül mindenhol a legolcsóbbat vettem alapul (a forint lejtmenetéről nem is beszélve) Ehhez jön még esetlegesen egy normálisabb HOTAS, ha még nincs, talán pár Logitech Flight Panel (multi-, switch-, radiopanel) - és elérted az egy milliós határt....

    Persze ha lejjebb adod az igényeket, olcsóbban is ki lehet hozni - én a sceneryk készítésére olyan gépet használok, amiben RX 7800 XT van egy Intel Core i5-12600KF társaságában - máris spórolsz ~200 + 80 ezret, kisebb táp is elég neki, úgyhogy ez így talán belefér az 500-ba, de 4K-ban csak erős kompromisszumokkal fogod tudni használni.
    Utoljára szerkesztette: Vizipok56, 2024.01.27. 07:33:21
  • Kabalababa11
    #2014
    Sziasztok!

    Én egy nyugdíjas "versenyző" vagyok, a repülésben kevés tapasztalattal, de kitartó vonzalommal, és akarattal. Pilóta már biztosan nem leszek, bár korábban kacérkodtam a gondolattal.
    Valami régi vason MSFS 2000-el annak idején játszadoztam is. Most az a látványvilág amit a 2020-as programmal készített videók mutatnak, na, az számomra egy csoda!
    Ez a látvány minden pénzt megér nekem, és úgy gondolom, hogy később a "repkedésbe" is belejövök.
    Hát, ehhez kérem a segítségeteket! Számítógépet szeretnék vásárolni!
    300-500 eFt közötti összeget szánok rá. A monitorom megvan 4k felbontású, és ebből nem is kívánok engedni.
    Győr környékén lakom, és minden megoldás érdekel!


  • nibron
    #2013
    kis irónia: asobo-hoz elmehetnél tesztelni:).
  • Clidey
    #2012
    Ez olyankor fordul elő, mikor valami miatt (pl. offline vagy, vagy meglassult a neted) nem válik elérhetővé az MS online beszédszintetizátora, és átvált a gépeden lévő vindózéra - ami ugye nagy valószinűséggel magyarra van állitva. Amig újra elérhetővé nem válik az angol, addig magyar akcentussal fog angolul beszélni a számokat pedig magyarul mondja.
  • Hont
    #2011
    Sziasztok!
    De igen, valószínű ez volt a gond! Most minden repülés előtt még ezt is megnézem, biztos ami biztos! Azóta jó!
    Viszont tegnap! :D Este LOWW 29 ről szállok fel, PDG736 gyári festés, a MFS beépített ATC magyarul mondta a számokat. HDG és ALT számokat. Azt hittem kiesek a székből. Na erre magyarázat? Persze csak kb 5-6 számot, de félre érthetetlen volt!
  • nibron
    #2010
    az fmc-ben a beállításokban van egy olyan paraméter, hogy elmentse-e az olajmennyiséget. repülés közben folyamatosan elhasználódik.
    nekem be van kapcsolva, ilyenkor szintén az fmc-ben, az actions-ban van olajfeltöltés (külön engine és hidraulika), gumicsere, hűtés, miegymás. repülés megkezdése előtt, illik karbantartani:). 20% motorolajnál már érhet meglepetés.
    lehet, hogy az előző szösszenethez kapcsolódóan a hidraulika olaj hiánya miatt nem mennek a vezérlések?
  • Hont
    #2009
    #RakKmaTakaTa. Szia! A random hibák nincsenek bekapcsolva, de az FMC-ben találtam egy olajhidraolika hibát, amit töröltem is, de a kokpitban nem volt semmi visszajelzés róla. Aztán ahogy kitörlöm, pár perc után megint ott van.
    Na most pl ez van: A SYS QTY REFILL REQ
    Persze pirossal.
    # Nibron. Szia Gyula! Nem, a vezérlő beállítások elmentődnek, csak maga a vezérlés nem történik meg! Semmilyen paranccsal sem.
    A törlés a Community mappából és az összes PMDG fájl törlése a C meghajtóról. Majd az originál vissza másolása és megint hibátlan pár napig. Fsuipc-t szerintem nem használok.
  • nibron
    #2008
    nem teljesen értem a problémád. az a baj, hogy a vezérlőbeállítások felejtődnek el? vagy azok jók, csak maga a vezérlés nem történik meg? pl. a flaps f5-f8-ig billentyűvel sem működik?
    az mit jelent, hogy törlöd a pmdg állományokat?
    ha a vezérlőbeállításokkal van gond, akkor nézd át a profilokat. msfs-ben mindegyik vezérlőn több profil is lehet.
    fsuipc-t használsz?
  • RaKmaTakaTa
    #2007
    Szia!
    Véletlenül nincsenek bekapcsolva random hibák, vagy az elmulasztott szervizelés miatti meghibásodások?
    <PMDG Setup><Aircraft><Failures> menüpontokban keresgélj.
    Utoljára szerkesztette: RaKmaTakaTa, 2024.01.12. 20:03:13
  • Hont
    #2006
    Sziasztok!
    PMDG fórumokat bújok segítségét kérném!
    Az elmúlt hetekben többször is elő fordult, hogy 736-737 rendszerei tönkre mennek.
    A vezérlőkkel beviszed az feladatot, pl. Flaps. A kar be is mozog a beállított állásba, de a szárnyakon a mechanikák nem mozdulnak! Vagy beléped a pedált, a kokpitban mozog a pedál, de a vezérsíkon semmi.
    Van fent 4 gép . B736, B737, B737BBJ, B737BDS, Egymás után mennek szét. egyiknél ez, a másiknál az jelentkezik.
    Aztán mikor az összes szét hullik, törlöm a PMDG állományt és újra rakom őket. Aztán egy pár hét után megint kezdődik minden elölről.
    Esetleg van valakinek valami tippje?