2243
Microsoft Flight Simulator 2020
  • nibron
    #2243
    dehogynem. #2231
  • fireman73
    #2242
    Én még nem kaptam választ,hogy mi a megfelelő beállítás,de az Nvidia panel beállításai is érdekelnek...
  • efti
    #2241
    Köszönöm a válaszokat mindkettőtöknek!
  • Hont
    #2240
    Szia! Úgyan azok mint Fireman-nek. Annyi különbséggel, hogy a T.L.O.D. és a O.L.O.D. nálam 160 ra van állítva. Más minden úgyan az!
  • fireman73
    #2239


  • efti
    #2238
    Leginkább Object level of detail, terrain level of detail, cloud detail, ilyesmik érdeklnek, az meg az nvidia beállításokban nincs ott
  • fireman73
    #2237
    Ez nem mérvadó?
  • fireman73
    #2236
    Vagy így jobb
  • efti
    #2235
    Bocsánat, nem az nvidia, az MSFS beállításokra gondoltam. Érdekelne mit bír el natív 4K-ban a 4070Ti S
    Utoljára szerkesztette: efti, 2024.04.15. 10:27:15
  • fireman73
    #2234
  • efti
    #2233
    Tudsz egy screenshotot csinálni a lejjebbi beállításokról? Előre is köszi
  • fireman73
    #2232
    Szia!

    Nekem is ez a kártyám van,de még mindig nem tetszik az élsimítás Nvidia beállítási paraméterekről valami infó?

    Üdv!
    Zsolt
  • nibron
    #2231
    Itt az MSFS-ben egy vegyesfelvágott van. Igazából ezekből egy exact beállítást nemlehet csinálni, mivel teljesen összekeverték az nVidia és AMD technológiákat és tulajdonságokat. És megpróbálták letiltással (szürkítés) szabályozni, az összeférhetetlen ill. a gpu által nem támogatott fícsörök letiltását. Ilyen pl. az "AMD fidelity sharp", elvileg nvidia gpu-n nem szabadna hatással lennie, viszont ha a csúszkát állítjuk láthatjuk, hogy van, tehát programoztak mögé vmit. Az "anti-alising" is egy ilyen hibrid beállítás, nem fedi le az nvidia paraméterezhetőségét. Ezekből a beállításokból sohasem lesz "patent" beállítás az nvidia gpu-knál.

    Erre írtam már többször, hogy az nvidia tulajdonosok ezeket a "paramétereket" át tudják írni az "nVidia Profile Inspector"-ban, a már jól megszokott paraméterezést használva (a neten millió beállítást találni). Az MSFS-ben pedig mind letiltani.

    A "mit mire" kérdésre pedig a válasz az, hogy általánosan nem lehet beállítani, mivel rengeteg konfig van, mindegyikben van eltérés. Pl. ha csak a gpu-t nézzük, akkor azokból is sok létezik generáció szinten (család pl. 10xx,20xx,30xx,40xx), és egy családon belül is több van (xx50,60,70,80,90). És akkor még bejön az a tényező is, hogy gyártónként is változnak a tulajdonságok. Tehát egyszerűsítve csak a gpu-t tekintve gyártó*család*típus a változatok száma. És ehhez hozzájön az alaplap és gpu egymással való kompatibilitása, a használt rendszermemória tulajdonságai, a CPU típusai, sebességei miatti változatok száma. Szép nagy szám lesz. Ezért csak elnagyolva lehet "egységes" beállításokat eszközölni, semmi sem garantálja, hogy ami nálam patent, az nálad is az lesz.
  • Hont
    #2230
    Szia! Nálam RTX4070Ti Super kártyával ez volt a legjobb az én tapasztalatom szerint!
    Minden más ultrán van.

    Utoljára szerkesztette: Hont, 2024.04.14. 21:00:47
  • fireman73
    #2229
    Nvdia beállításban kellene segítség
    Vonal simítás,mit mire stb...
  • nibron
    #2228
    hát az nvidia nem hiszem, inkább az asus. mármint a gpu tweak. azzal is te engedélyezed a húzást. válts módot mondjuk defaultra, akkor elvileg visszaállítja a gyári max.értékre. utána mondjuk user mode, és beállíthatod, hogy mennyi legyen a max. ha fagyi van, akkor kicsit visszaveszel. am erre írtam, hogy nem szoktam húzni.:) Nálad sem magától lett annyi, vmikor neked kellett odahúznod.:)
    nálam a default 1920, az oc 1950, a silent 1890, az userhez meg nem csináltam profilt. a gpu 3090Ti. Default módban van, így is fogyaszt eleget.
  • bunny
    #2227
    Nem én húztam, az nvidia driver alapban túlhajt ha bírja a kártya.
  • nibron
    #2226
    Hát tudnék.
    Ha már repülős fórum, a csavar vs. szegecs, pont a repcsiknél nem mind1. Ugye? Sőt a szegecselés technológiája a repülésben a Coca-Cola összetétele.
    Amúgy pedig az általános trend pont nem ezt mutatja. Az alkatrészek gyártási technológiája olyan mértékben változott (szerencsére a pozitív irányba), hogy a gyártóknak alapszintű problémát okoz a fennmaradáshoz a jó minőségű alkatrészek gyártása. Magyarán az alkatrészgyártásban elmondható, hogy aki szart csinál vagy nem innovatív, az elhullik. Nekem ált. 25-30 évre kell elektronikát terveznem. És csak 10 évvel ezelőtt iszonyatos kihívás volt, azelőtt pedig szinte lehetetlen. Az alkatrész beszerzési bázisunk illetve a hozzátartozó labor németországban volt, mert ott valamivel könnyebb volt. Most már jóval könnyebb a helyzet, sok gyártó gyárt jó minőségű alkatrészt, magyarországra került a beszerzés és a labor is. Mondjuk ehhez hozzájárult a szállítás fejlődése is.
    Készülékek esetében is ez a helyzet. Pl. eltűntek a tv és egyéb szerelők. Az izzógyártóknak is a tervezett meghibásodás miatt kellett lobbizniuk, a szórakoztató elektronikai gyártók helyzete nem könnyű, mert manapság nem cserélünk olyan rendszerességgel eszközöket mint régebben. A háztartartási gépekben is alkalmazni kell a tervezett hibákat (még az a rohadt hűtő sem engedi el csak úgy a gázt mint régen). Napjainkban sokkal több eszközt használunk mint régen, de kevesebbet költünk javításra. Régen rendszeresen kellett javítanom a cuccokat (másét is), voltak tv szerelő, háztartási gépszerelő, meg1csomó szerelő ismerősöm. Ma már ezek eltűntek.
    A kihegyezést inkább arra értettem, hogy pl. a procik frekvenciája régen duplázódott, meg minden újabb generációs cpu-ban értelmes új fícsörök keletkeztek, ma meg már csak ilyen-olyan punnyogás van. Pl a FET-es technológiában is 10 évvel ezelőtt még "pár" amperes alkatrészek voltak, most meg már simán sőt olcsón van pl. 80-100A-es alkatrész még felületszerelve is (nézem is, hogy az a vékony láb mit szólna ha átküldenék rajta 80A-t). Viszont itt megálltunk egyelőre. De legalább feszültségben lépdelünk egyre feljebb, lassan teljesen feleslegessé válnak a tirisztorok, triakok. Tervezéskor is elvárják tőlünk az alkatrészgyártók, hogy "kihegyezzük" a dolgokat. Pl. ha már FET: rohadt nagy teljesítményt tudok átengedni ezeken a cuccokon, ráadásul kis helyet foglal (pl. D2PAK tok), mindezt hűtés nélkül. Viszont az alkatrész gyártója elvárja, hogy túlvezérelve használjam az alkatrészt. Ha úgy döntenék, hogy félig nyitom csak ki, akkor tizedmásodperc alatt robbanna szét az alkatrész. Ezt értettem kihegyezésen (az alkatrész és az azt használó technológia már összetartozik).

    A fogyasztói társadalom hozadéka, hogy mindenféle szir-szart gyártanak, de a tartós fogyasztói cikkek területén szerintem nem állunk vesztésre. Ezt abból is érzékelem, hogy mostanság a lakóközösségemből szinte már senki sem hív megjavítani valamit. Ami viszont maradt az, hogy mosógép, hűtőgép elektronikákat hoznak, hogy állítsam vissza gyári értékre. Pl. a mosógépeknél a konfigban benne van, hány ciklus után tiltsa le az elektronikát (itt ez a tervezett meghibásodás). Ezt az értéket csak nullázni kell az eeprom-ban és minden mehet tovább.
  • Vizipok56 #2225
    Nem tudsz aludni? :-) "A mai alkatrészek baromira ki vannak hegyezve" - Pontosan! A gyártók a minimális befektetéssel a maximális profitot igyekeznek kihozni mindenből. Csavar helyett szegecs, a javíthatóság ugyan kit érdekel? ...:-(
    Utoljára szerkesztette: Vizipok56, 2024.04.12. 04:46:34
  • nibron
    #2224
    "1850Mhz helyett 2050 körül már néha fagyott"
    vizes volt? újraindult, esetleg lefagyott egy időre és utána indult újra? mert inkább "hőtüskére" gyanakszom, nem a freki lehetett a baj. 100-105C körül letilt a gpu. Ha léghűtéses kártya, mostanában eszembe sem jut húzni. Vizes amúgy meg nincs, másét pedig nem húzom még ha kéri, akkor sem. A mai alkatrészek baromira ki vannak hegyezve, nem éri meg. Sajátot is csak próbából, azután vissza van állítva.
  • bunny
    #2223
    Érdekes, én az ár-teljesítmény miatt szoktam gigabyte-ot venni (most az alaplap+gpu az) de sose gondoltam rá, mint felsőkategóriás megbízható gyártóra. Hozzáteszem, hogy bajom még nem volt vele tehát nem fikázom, de bennem ez egy jó középgyártóként volt és mondjuk egy ASUS ROG volt amire azt gondoltam, a nonplusultra. Amúgy most belegondolva az utolsó gpu "problémás" kártyám pont egy rog strix volt :D Ja jó, nem probléma csak már a gyári túlhajtást kevéssé tolerálta a szimulátorok alatt (1850Mhz helyett 2050 körül már néha fagyott :D ).
  • Vizipok56 #2222
    Semmi gond, az egyet nem értés viszi előre a világot! :-) 3 ASRockot használok, kettőn win11 fut az MSFS számára, a maradékon Debian. Semmi gondom velük. Még a 2000-es évek elején vettem 4 Gigabyte alaplapot - 2 meghalt egy héten belül. Ezek szerint azóta javultak - ha időszerű lesz, kipróbálok egyet.
  • nibron
    #2221
    ebben most nem értünk egyet. az igaz, hogy az msi sokkal rosszabb lett mint mondjuk a 90-es években. és még akkor is csak max. a középmezőnyben kullogott (némi jóindulattal). de az asrock régen sokkal szarabb volt mint most. forma1-es hasonlattal kábé a minardi után 2 pozícióval. mára azért fejlődtek valamennyit. de ettől függetlenül egyáltalán nem ajánlanám ehhez a játékhoz. de az egyéb játékokhoz jó lehet, főleg ha vki csak 1-2 órát játszik. na ezt sem én mondtam:D Viszont építettem már nem MSFS-es gépet masszív játékokhoz is. Sőt a múltkorában néztem profi gamer hapsit játszani, és a gépében asrock lap volt. Az MSI-t mostanság csak munkahelyi terminálként ajánlanám, kábé arra jók. Működik és csóközön, ennyike. Egyébként pedig eléggé félek tőlük, mert már nem is tudom hány esetben fordult elő, hogy tenném be a processzort, és miközben zárnám le csattan egyet. És akkor örülök ha át tudom szuszakolni a garit, majd kapok egy új lapot a következő próbálkozáshoz. Érdekes ha MSI lapot viszek vissza, azonnal cserélik.:)
    Számomra mára a felső kategóriákból is már csak a Gigabyte maradt ha erről a játékról beszélünk. ASUS komponensekből is összetudok jó gépet rakni, de nem ehhez a játékhoz. Az még sosem sikerült, pedig tapasztalatom szerint összességében talán ez legkedveltebb márka a géptulajdonosok között. Lásd a saját gépem, egyetlen ASUS komponens van benne a videókártya, és nagyon nem bírok vele. A cockpitban a videókari is GigaByte ott minden klappol. Ezzel a rohadt ASUS-al egy monitort használok 3440*1440-es felbontással, és csak elfogadható minőséget érek el az MSFS-el. Bármi más atomállat módon fut, csak ez nem. mondjuk tudom, hogy mi okozza a problémát, de csere nélkül nem lehet megoldani. Azért időnként bepróbálkozom vele, eddig sikertelenül:). Pedig magát a kártyát is totál szétszedtem már és kicseréltem az ócska alkatrészeket, megjavítottam amit meg kell. És még mindig szar.
  • Hont
    #2220
    Ma Ibiza volt a helyszín! Ez is egy szép kiegészítő és nagyon FPS barát ez is!
  • Vizipok56 #2219
    Egyetértek! (Az igazsághoz tartozik, hogy ~15 éve köveket dobáltam volna arra, aki az ASRockot részesíti előnyben az MSI-vel szemben - de (sajnos) nem az ASRock lett jobb, hanem az MSI zuhant hatalmasat.)
  • Hont
    #2218
    Naná! Örömmel szállok be a projektbe!
    Igen, jól látod, mostanában VFR-t repülök...:D
    Nincs annyi időm, hogy felkonfigoljam, inkább repülök. Meg nekem nagyon hiányzok az előző verziókból pont az ablakba rakható FMC.
  • nibron
    #2217
    Bizony, bizony. Mallorca nagyon jó hely. Barcelona, Malaga, meg egy csomó spanyol reptér tök jó minőségben. Malagát megvettem, de nálam problémás a gyári. Viszont a virágbolti jó. Wazze...
    Már szerettem volna megkérdezni, hogy kell-e egy MSFS-hez fejlesztett FMC, de a képeken látom, konfig nélkül is jól megy neked a repülés. A prototípus 2db lesz, majd ha a cnc hajlandó lesz megcsinálni. Sajnos ez több hónap, mert a ferdeszeművel nehéz a méretegyeztetés, és amikor megjön egy alkatrész, át kell terveznem a méreteket, és utána jöhet a kövi elem. Namost ebben az a fránya szállítási idő nem igazán segít.
  • nibron
    #2216
    hmm, érdekes. nálam csak a pmdg dropol kb. 20fps-t, az air traffic nemtom mennyit (de nem sokat ha nem tudom). A reptereken most nem ugrik be, hogy hol van drop. Az EGLL-en volt régebben, de az hibából kifolyólag, amit azóta javítottak. EDDF-en van egy kicsi ha a 25R-re landolok. A küszöb környékén, de folyamatos a kép, csak méréssel tudom érzékelhetővé tenni. Összességében nekem be van állítva az alkalmazás pmdg-el stabil 60-ra, amiből az fps limiter 50-et enged. Tehát van pici tartalék. A tömény és bonyolult időjárás viszont meg tudja fingatni. Paraméterezhetővé kellene tenni a weather-t, pl. ne számolgassa már annyira a fényeket-árnyékokat, meg a szivárványt, ha az összesített számítás meghalad egy ésszerű értéket.
    Majd ha érkezik gép, megnézem külön ezt az LHBP dolgot.
  • Hont
    #2215
    Nézelődtem ma egy kicsit Mallorca környékén! Nagyon szép addonok vannak oda is! Nagyon FPS barát! :D
  • Hont
    #2214
  • nibron
    #2213
    nem szívesen, mert úgysem érted meg. nagyon röviden, magukról az msi komponensekről alapvetően el lehet mondani, hogy nagyon rosszul tervezték meg őket. amellett ha szakember lennél, akkor mondjuk ránézel egy lapra, és már sorolhatod is hibákat. rossz, elhanyagolt vezetőrétegek a nyák-on (mintha az lett volna a feladat, hogy minél zajosabb lapot tervezzenek). alapvetően a nyáktervezésből elspórolták az utómunkát (pl. keresztezések nem szabványosak, ill. nincs megfelelően méretre vágva), ebből később elég sok probléma lesz (zajgenerátor). amit pl. totál nem értek, hogyan lehet ennyire rosszul elhelyezni pl. a bypass kondikat (na ezzel több cég is eldicsekedhet). előírt helyük van, erre magasról szarnak rá. az alkatrészek profitorientáltak. az a lényeg, hogy minél több profit legyen rajta. Érdekesség, hogy anno pont az MSI volt az aki kitalálta, hogyan lehet selejtet gyártani, hogy ne legyen még veszteséges. Magyarán ha csinálok 3 modult és abból 2-őt visszahoznak, mit kell tenni, hogy az még nyereséges legyen. Namost ezeket a nagyfrekvenciás szarokat bazi nehéz megalkotni, hogy jól működjenek, az ilyesfajta szemlélet fel sem merülhet. Ha már repülős fórum: a Boeing-nél most pont ez a probléma, a profit felülírta a megbízhatóságot-biztonságot. Sajnos láttunk már ilyet (Mekkdöglesz), az akkori vezetés van már fölényben a Boeing-nél. És ugyanaz a hozzáállás mint ami már egyszer nem jött be. Már kezd látszani az eredmény. Az elektronikai gyártók között is van ilyen különbség. És az MSI sajnos pont a rossz oldalon áll. Csak olyan cuccot gyártanak ami még éppen működik, az számukra nem probléma, hogy a buszokon akkora zaj van, hogy pl. a memória használat javító algoritmusai állandóan aktívak. Ezek a problémák nálam úgy jelentkeznek, hogy idehoznak egy gépet, most már rutinból kidobálom ezeket a szarokat, rakok bele odavalót, és lényegében véget ért a javítás.

    Úgyhogy lebeszélnélek róla, de tőlem azt raksz be amit akarsz. De majd ha panaszod lesz, mert most így a váltás gyanánt tulajdonképpen semmi pozitív eredmény nem lesz (mondjuk maradnak ugyanezek az fps-ek), akkor az csak a saját hülyeséged lesz, mert volt aki szólt. Amúgy ismerve kábé erre számítok, bár picit gyorsabb lesz a DDR4-ről, DDR5-re átállás miatt. A DDR5 adatbusza duplaszéles, így nem dual-ként látszik, hanem quad-ként. Viszont ez nem igazi quad, mert csak egy lane-en játszik. Az, hogy 3600-ról állsz át 5600-ra igazából nem számít, mert a 3600-as memória használatához sokkal kevesebb ciklus kell mint az 5600-ashoz. Az a helyzet, hogy a DDR5 memóriák elérése még mindig nem ideális, bár már sokat javítottak a bevezetés óta. Nagyon durván ki lehet számolni a különbséget: a memóriának a teljes ciklus idejével számolva elosztod a frekvenciát. tehát (3600(freki)/36(ciklus))=100 milló ciklus másodpercenként. Ugyanez 5600/80=70 millió ciklus. Ebből is látszik, hogy a DDR5 memóriáknál azért van még mit csinálni. Namost ez csak egy ciklus érték, ehhez hozzájön még a technológia, történetesen a DDR4-nél a dual, ez azt jelenti, hogy címzésileg tényleg 100m ciklus van, de az adat szempontjából 200m mivel dual. A DDR5-nél ugyanez, azzal a megkötéssel, hogy az nem teljesértékű quad (de most legyünk egyszerűek), tehát címzésileg 700m, adatilag 70*4=280m. Ennyi a különbség a két modul között nagyvonalakban. De ebből már látható, hogy akkora különbség nem lesz. Elvileg itt most kb. 40%, de címzési ciklusok miatt ez csökken, véleményem szerint max. 25%-al lesz gyorsabb a memóriakezelés. Feltéve ha nem tesz be ennek az alaplap. Ezért az eredményért mennyi pénzt kell elégetni?
  • Hont
    #2212
    Nálam is általában 40FPS van szinte mindenhol amerre én járok... LHBP 20-22. :(
  • nibron
    #2211
    Kapja be az SG. Beírtam, hogy mit csinálj, de lenyelte az egészet (kapják be a homokszemet).
    Szóval, nem szabadna ekkora ingadozásnak lennie. Én is használok LHBP-t, de számomra itt nincs észrevehető különbség. Legsűrűbben talán EDDF-en fordulok meg, ott sincs ingadozás, pedig jóval nagyobb az a reptér. Ami nálam visszaesést okoz az a PMDG 737, de az normális. Érdekes, hogy a Fenix busza is rohadt nagy rendszer, de azzal nincs akkora drop mint a PMDG-el. Illetve még ami nagyon meg tudja fogni a gépet, az az időjárás. Ha már nagyon sok felhő van, de nincs overcast, és még a napfény átszűrődését is állandóan számolni kell az nagyon durva. Plusz eső, szivárvány.:)

    Neked a vsync-et be kell kapcsolni. Ésszel kell csinálni. Ha a monitorod támogatja a 100Hz-et, akkor állítsd arra, majd az nVidia Profile Inspectorral a vsync-et állítsd on-ra és felezőre. Így a képfrissítés 100Hz lesz, ahol már nincs villogás, de a kockák száma max. 50 lesz, ami viszont folyamatos képfolyamot biztosít (ha 50Hz-re állítanád ott még érzékelhető a villogás). Ha itt szakadozás van (nem lag, mert az más), akkor szintén az inspectorral állíts be a 40 frame rate-ot. Ekkor még mindig folyamatos a kép. Ez alá ne menj, mert pl. a 30 fps-nél már észlelhető a képváltás (sőt állandó lesz). Ha a 40-es érték sem jó, akkor a gép többi komponensében kell megkeresni, hogy mi a dágvány van. Ezzel a résszel csak ennyit tudunk csinálni. MSFS-ben vsync, fps limit természetesen kikapcsolva.

    A vsync-ről még csak annyit, hogy véleményem szerint mindig be kellene kapcsolni. Régen így is volt, sőt most is csak D3D alkalmazásban lehet kikapcsolni. Most hirtelen nem jut eszembe semmi, ami a kikapcsolás mellett lenne érv (lehet öregszem és hülyülök). Ha van egy 144-es monitorom, és felezve a vsync-et kapok 72 fps-t, azzal már minden grafikus fícsört maximálisan ki tudok használni. Teljesen értelmetlen 300 fps-t produkálni egy gépen főleg, nincs monitor ami már meg is tudná jeleníteni. Csak arra jó, hogy pl. meg tudjam nézni, mennyire patentre lőttem be az adott alkalmazást. A 300+ fps élő érték, ennyivel ketyeg nálam az MSFS 1080-as (HD) felbontáson kikapcsolt szinkronnál. A dinamikus menüben pedig 400 fps felett van. Ezekből az értékekből dropolhatok visszafelé.
  • moho79
    #2210
    "Ezt szeretnéd MSI lapra cserélni. Itt most fel is jegyezhetjük, hogy erről erősen lebeszélnélek."

    Azt azért még mond el kérlek miért nem ajánlod az MSI Z790 -es alaplapot.
  • nibron
    #2209
    hmm, tök érdekes. ezt a hsz-edet tegnap amikor ezt a pár sort írtam, még nem láttam, még miután posztoltam sem. most látom először. pörög a fórummotor.:)
  • nibron
    #2208
    #2203, #2204: nekem is mindegy, hogy melyik van beállítva. egy jó gépnek ismérve ez. a vsync nem javulásra van kitalálva. ez egy technológiai beállítás, nem lesz több fps-ed, stb. Viszont amire remekül lehet (is) használni, az a gép villamos fogyasztásának beállítása, ezzel egyetemben az előállított hő (disszipáció) optimalizálására. De ez már "emelt fok". Azonos játékélményt lehet beállítani 600W-hoz és akár 1400W-hoz is. Evidens, hogy akinek van egy csöpp esze is, az megérti mi a különbség a két "beállítás" között. Természetesen simán ki tudom fizetni a nagyobb-drágább szintű/teljesítményű üzemeltetést, de azért lássuk be igencsak hülye lennék, ha nem minimalizálom amennyire lehet. Feleslegesen fizetni valamiért, olyat normális ember nem csinál.

    #2205, #2206: nagyon nem érted a dolgot. Sajnos ebből a rövid szösszenetből amit írtál annyi hibát tudnék felsorolni, hogy az már diplomamunkának is beillene. Csak szemezgetve: Z690-es déli buszt használsz 14. generációs északi csiphez. Ez eleve inkompatibilis. Látszólag működik, de amikor kellene akkor kiderül, hogy mégsem. Vizipók kolléga tudna pont erről beszélni, hogy mit jelent ez a gyakorlatban (ha visszanézed ezt a fórumot te is érzékelheted, elég hosszú ideig tartó probléma volt). Ezt szeretnéd MSI lapra cserélni. Itt most fel is jegyezhetjük, hogy erről erősen lebeszélnélek. Akkor most vegyük a ramokat. A jelenlegi DDR4 memóriád sokkal jobb választás mint amit kinéztél (DDR5 5600-as). Úgy is mondhatnám, hogy a DDR5-ös kategóriában kiszúrtad a talán legrosszabb változatot. Itt most az ajánlással nem foglalkoznék, mert az már tényleg nagyon hosszú lenne.
    Ez az alkalmazás a D3D-s alkalmazások között etalon lehetne, ugyanis az MSFS-hez nagyon nehéz optimális gépet összerakni. Itt a legkisebb hibából is óriási probléma lehet. Mindezt úgy, hogy bármelyik másik alkalmazást (a játékok is azok) kipróbálod, nem látsz benne hibát. Ebben az alkalmazásban viszont megy a szívás. Ez ebből speciális, de kiküszöbölhető. A hozzám kerülő gépek 100%-ának az a baja, hogy a komponensek rosszul van össze válogatva-szerelve-konfigolva.
    A monitornál nem az a lényeg, hogy mekkora lehet a képfrissítése, hanem inkább az, hogy rendelkezik-e olyan technológiákkal amik az instabil képfrissítéseket is támogatják. Ilyen pl. a G-Sync, az AMD-FreeSync, de ezeken felül a különböző monitorgyártók rendelkeznek kevésbé ismert ilyen jellegű technológiákkal. Olyannal is találkoztam már, hogy nem reklámozták be egy monitornál, hogy tartalmaz ilyen technikát mégis volt benne. Amin most írok, ez egy Lenovo széles monitor (munkához ez kell nekem). Alapvetően tartalmazza az AMD-FreeSync technológiát. Ezt alapból/inkább a Radeon kártyák tudják kihasználni, nekem nVidia-m van, azzal nem műkszik, de az nVidia-hoz is belepakoltak valami fícsört, mert észlelem, hogy működik. Namost ezek a monitorok kizárólag magasabb frekisek (a legáltalánosabb a 144Hz). Ez az a frekvencia amiből nagyon jól vissza lehet osztani alacsonyabb frekiket (ez a dinamikus képfrissítés egyik ökölszabálya). Lehet belőle 50/60/72/100/144-es monitort csinálni. Emellett radikálisan csökkenti a képszakadozást. Szakemberek dinamikusra be tudják állítani az olyan monitorokat ami 144Hz-es, de alapvetően nem támogatja a dinamikus képfrissítést. Egyszóval tudással elég sok pénzt meg lehet spórolni (a sima nagyfrekis vs. full G-Sync-es monitor közötti árkülönbség). Ráadásul ez is szükséges (monitor) a fogyasztás csökkentéséhez. az emberi szem tartalmat tekintve képtelen megkülönböztetni másodpercenként 35 képnél többet (de akkor már ő a superman), villogást tekintve az "élsportoló" sem észleli a 60Hz feletti villogást (50-és 60 között veszítjük el a fonalat). A villogásmentes képet kell alapul venni, tehát ha beállítod a max.frekvenciát 40Hz-re akkor tökéletes megoldást állítottál elő. Amit írtam profile inspectort, ott be is lehet a 40-et állítani. Namost a graf.motornak nem mindegy, hogy hány képet kell előállítani mp-nként. Ha a maximumot vesszük (144), akkor az azt jelenti, hogy teljesen feleslegesen állítunk elő 104 képet/másodperc. Már ebből látható, hogy mekkora energiát lehet megtakarítani. Amúgy a kisebb fogyasztás egyben a gép élettartamát is növeli, míg a teljes teljesítményen járatás alaposan csökkenti (az élettartamot egyidejűségű tényezővel állapítjuk meg).
    i7-es processzor: nem ilyen egyszerű a képlet. tegyük fel, hogy elfogadhatóan tudjuk használni a sima processzort (nem K). De ezek a procik abszolúte nem támogatják a változó teljesítményt. Azt szeretik, ha a szorzók a névleges frekvenciához vannak beállítva. Magyarán ha üresen ketyeg a gép (nem csinál semmit), akkor is ugyanazzal a frekivel ketyeg,mint amikor teljesen ki van terhelve. Namost ez a fajta működés az egymagos esetekben lehet optimális. Véleményem szerint, manapság amikor már szinte minden alkalmazás többszálas, és eleve sokmagos hardveren futtatjuk, már nem szabadna értékesíteni. Talán ezért is lehet az, hogy rengeteg olyan "sima" processzor van, ami igazából "K"-s, és belül engedélyezve is van a teljes technológia (nem csak a szorzómentesség). Magyarán nincs ráírva, de az nem egy 14700-as proci, hanem egy teljes értékű 14700K-s. Nemtom miért van így. Amúgy egy 14700-es inkább pl. egy linuxos rendszerben lehet optimális.
    Szóval a kérdésre azt mondanám, hogy a számítási teljesítmény növekszik (a flops érték jobb az i7-nél), mivel az utasítás végrehajtásához jóval alacsonyabb teljesítmény szükséges. De ha sima 14700-as (és belül sem K-s), akkor viszont veszítesz a többmagos/többszálas kezelés rugalmasságának elvesztése miatt. Ezt úgy kell érteni, hogy mivel a CPU által felvehető max.teljesítmény jóval magasabb mint a tokba bevezethető teljesítmény, a magok között optimálisan el kell osztani ezt a rendelkezésre álló energiát. De ezt csak szorzóváltással lehet megcsinálni (így alkotta meg az intel). Ezért előfordulhat, hogy a szimulátorban a MainThread nem futhat nagyobb sebességgel mint 4.5GHz. Míg az i9 ugyanez a MainThread 4.8GHz-en ketyeg. De ezt nem lehet megjósolni. Szóval ha van "K"-s processzorod, akkor kicsit gyorsabb lesz, amit viszont alaposan visszafog a rosszul megválasztott alaplap/memóra. Ha nem "K"-s, akkor nem tudhatjuk mi lesz belőle, csak tippelni lehet. Ebben az esetben a tippem a NEM, azért mert érzésem szerint a dinamikátlan mag/szál kezeléssel többet veszítünk mint amit a teljesítménnyel nyernénk. Viszont összességében így-is úgyis minimális lesz a különbség, mert szerintem a legnagyobb probléma a gépedben máshol van. Véleményem szerint.
  • moho79
    #2207
    Nálam általában 80-100fps van, egy LHBP -nél 50-60 fps. opentrack-et használok és egy izmosabb oldalra nézésnél leesik 30-40 körüli értékre. A játékban be van állítva a vsync és ha a monitor (60Hz) frissítése alá esik az fps akkor szaggat a gép.
  • moho79
    #2206
    Egyébként itt van a polcon egy i7-14700 (nem K), azt mondjátok jobb teljesítményt érek el vele mint az i9-14900KF-el?
  • moho79
    #2205
    Köszönöm. Most már csak azt kell kitalálnom mely alkatrészek nem passzolnak össze. :( Jelenleg egy Asrock Z690 Pro van a gépben amit most fogok MSI MAG Z790 TOMAHAWK -ra cserélni. Memóriából 64GB DDR4 Kingston Fury 3600 amit most cserélek DDR5 5600-ra (amit az alaplaphoz ajánlott a gyártó). CPU azt hiszem már megmarad. A vsync nélküli szétesést úgy értem, hogy vízszintesen tömkbökben látom a frissítést. Csak vsyncel szép folyamatos a kép. A monitor meg most meg nem mondom, valami AOC gamer 120Hz-es nem olcsó monitor.
    Utoljára szerkesztette: moho79, 2024.04.08. 21:05:00
  • Hont
    #2204
    Na!
    Köszönöm mindenkinek a hozzászólást!
    Most megnéztem én is ezt a VSync dolgot. Nekem is teljesen mindegy , hogy ki vagy be van kapcsolva!
    Gyula! Elképesztő a tudásod mélysége -e téren! Csak pillázok...