9874
A biztonság és védelempolitika aktuális kérdései
  • ManoNegra
    #243
    Március 16-án lesz népszavazás.
  • ManoNegra
    #242
    Mi van? :-) Ki mondta hogy szerintem ez legitim?
  • Narxis
    #241
    Hát ez nem sok jót jelent az elméletednek miszerint majd az oroszok a sajátjaik védelmében kiharcolnak valami "precedens" értékű ítéletet. :) Hiszen miért tennék ha már csatlakozhatnak is Oroszországhoz?

    Ja mielőtt álmodoznál, ne is tedd, a magyar lakta területeken nem lesz ilyen. Ha egyáltalán ez a krími ügy harc nélkül végbemegy. Ja és hol van a népszavazás? Na ennyit erről.
  • Pluskast
    #240
    Tartok tőle, hogy ha ki akarnak jutni a muszkák a szorosból, akkor ki is fognak. Ez a hadsereg nem az 1914-18-as cári hadsereg, meg ugye a fegyver arzenál is picit modernebb és többet tud.
  • TomDantes
    #239
    Az nem zavar, hogy nem volt népszavazás?
    Az nem zavar hogy meg se várták a népszavazást?
    Az nem zavar, hogy orosz fegyveresek által ellenőrzött báb parlament hozott döntést?

    Nem. ez legitim, és törvényes. Fizikai fájdalmat okoz a hülyeséged.
  • TomDantes
    #238
    Na, a Krími parlament ahol nincsnek ügye orosz katonák, csak oroszul beszélő ,orosz ruhát hordó, orosz fegyvert viselő, Moszkvának engedelmeskedő katonák-be is jelentette, hogy csatlakozik Moszkvához. Milyen érdekes.

    Ja a népszavazást azt meg se kell várni.

    Gondolom ez persze teljesen legitim, és törvényes, és rendben van, ügye? Nem úgy mint Janukovics leváltása.

    Ja, állítólag a George W. Bush hordozó tényleg a Fekete-tengerre tart? Érdekes. Isztambul átengedni.

    Na majd ezután lesz érdekes a tánc. Mert hiába Moszkváé a Krím, a Fekete-tengerről se ki , se be, a bejáratot a törökök ellenőrzik. A törökök NATO tagok, az USA után a második legerősebb hadsereggel? fene se gondolta volna.
    Mindenesetre tény, hogy törökökkel nagyon sok háborút vívtak és mind ugyanaarra ment ki, az oroszok ki akarnak jutni a Fekete-tengerről, amit az angolok franciák rendre megakadályoztak, nekik egyrészt üzlet volt törököknél, másrészt nem akarták hogy az oroszok kijussanak. Hülye egy helyzet, már ha megint erre megy ki a játék. A fene tudja mit tervez Putyin, de az biztos, a Fekete-tengerről nem engedik kijutni. A törökök keményebb falat mint Ukrajna, és ott áll mögötte a NATO. De lehet nem is ezt tervezi, megelégszik Krímmel, és nyugat felé tolja ki a befolyási övezetét.
  • ManoNegra
    #237
    Azért van joga leváltani, mert a finnek átlőttek a határon. Állítólag. Na szakadj le rólam.

    más: Ennyit az autonómiáról.
  • TomDantes
    #236
    Mégis mi alapján nem tekinted legitimnek? Mert Putyin azt mondta? Vagy mert annyira szimpatikus volt Janukovics?
    Csak mondom, a fél világ legitimnek tekinti, de te jobban tudod...
    Azonban:
    -A mostani ukrán vezetés, ideglenes. Lesz választás. Új kormány. Azt pedig már minden tekintetben legitim, hiszen új választás, új kormány.
    -Janukovics leváltása nem volt törvényes? Miért? Mert Putyin azt mondta?
    Te talán szakértője vagy az ukrán alkotmányjognak? Persze, tudom te mindenhez értesz. Én sajnos nem vagyok ukrán alkotmányjogász, de akik ismerik a témát jobban, azok szerint az ukrán parlamentnek JOGA VAN leváltani az elnököt, és ideglenes kormányt, elnököt stb-t választani, majd új választásokat kiírni. Akkor miért nem legitim? Mert Putyin azt mondta...
    -Ja, és figyelj már. Oké, az ukrán vezetés nem legitim. Jó. De akkor mond már meg, hol van a legitim ukrán vezetés?
    Hol van Janukovics?
    Miért nem nyilatkozik?
    Annyit nyilatkozott, NEM AKAR OROSZ MEGSZÁLLÁST, SEM UKRAJNA FELOSZTÁSÁT. Majd többé nem nyilatkozik, és csak annyit tudunk, valahol az oroszoknál van.
    Na miért nem beszél a legitim ukrán elnök? Fordult már elő olyan, hogy egy kormányzat emigrációba kényszerült, de azok nem hallgattak! Nem tűntek el! Folyamatosan mutatták hogy még jelen vannak, itt vannak, ők az igazi vezetés, ők a legitimek!
    Na Janukovics miért nem teszi ezt? Talán mert Putyin nem engedi neki?Ezt fel se tűnik neked?!

    Ja, és az se tűnik fel, hogy az általad legitimnek tartott ukrán vezetés mondta, hogy nem akar orosz megszállókat, sem beavatkozást, sem felosztást, világos?! Felfogod ezt?! Akkor Putyin most mégis mit csinál?
    Mert se a nem legitim se a legitim ukrán vezetés véleménye nem érdekli!
    Nem baj ez egy kicsit?! Ez se zavarja meg a gondolataidat? persze hogy nem. Ami nincs azt azt nem lehet megzavarni. De mégegyszer elmondom:
    Putyin mi a francot keres Ukrajnában, ha egyszer mind a régi, mind az új ukrán vezetés azt mondta, hogy ne avatkozzon be! Akármelyik ukrán vezetést tartjuk legitimnek, Putyin megsérti Ukrajna szuverenitását! Érted? Áh, francokat érted...

    Az meg kész röhej, komolyan azt hiszed a magyaroknak haszna lesz a beavatkozásból, mert Putyin a orosz kisebbség védelmében avatkozik be?

    Komolyan, még magadat is alúlmúlod. Ennyire hülye nem lehet valaki. Nem hiszem el, hogy ezt komolyan mondod. Tényleg el hiszed, hogy itt az orosz kisebbségről van szó? Komolyan? Elhiszed? Ezt a gagyi buta hülyeséget benyeled?! Ez olyan szintű butaság, hogy arra szavak nincsenek.

    Magasról tesz Putyin a magyarokra, a kisebbségekre, és az orosz kisebbségekre is! Francokat érdekli! Nagyhatalmi politika, gazdasági, stratégiai érdekek! Ez számít, a többi üres duma, hazugság, kamu!

    Te meg örülsz itt neki...az orosz kisebbség védelmében...majd precedenst teremt...atyaég. Hihetetlen. Ezt elhinni...
  • Narxis
    #235
    Mert együtt vettek fel minket? Szerintem ez elég gyenge indok. Egyszerűen tudják, hogy gyengék vagyunk. Ezért tök mindegy, hogy más milyen precedenst teremt tudják, hogy velünk akkor is bármit megtehetnek.
  • ManoNegra
    #234
    Szlovákiával szemben nem nagyon volt lehetőségünk lépéseket tenni, mert együtt vettek fel, így meg nagyjából leszarnak minket. Romániával szemben elszalasztottunk minden lehetőséget, legalább itt kell megragadni amit lehet.

    Számunkra a legkedvezőbb szcenárió szerintem az lenne, ha a nyugatbarát oldal megnyerné a választást, keleten pedig Krím, de az még jobb ha más területek is, népszavazás hatására autonómiát kapnának. Így indulnánk ebben az ügyben a legkedvezőbb lehetőségekkel, ezért lenne jó számunkra az oroszok által kiharcolt autonómia, mert precedenst teremtene.
  • Narxis
    #233
    Ezt az egyenlő elbírálást ne is emlegesd. Nézd meg mi megy Szlovákiában, hány kettős állampolgárságút fosztottak meg a szlovák állampolgárságától. Az EU-t nem zavarja, ők azt mondták nem az ő ügyük. Akkor hogy lesz ez egy EU-ban se lévő országnál? Megmondom én, sehogy mert az ilyen naivak mint te arra várnak, hogy majd az oroszok kikaparják a gesztenyét akik szintén le se szarnak minket. Hidd el, ez egy nagyon csúnya világ ahol az erősebb kutya baszik, ilyen tutyimutyi külpolitikával meg más nemzetekben bizakodással semmire se megyünk.

    Az még nagyon a jövő zenéje, hogy Ukrajna mikor lesz EU tag és ahogy a szlovák példa mutatja abban se bíznék nagyon, hogy akkor majd sokkal kedvesebbek lesznek a magyarokkal.
  • ManoNegra
    #232
    Mivel az érdekünk velük is közös, így érdemes együttműködni.

    Igen, az oroszokra lesz kedvező hatással az amit kiharcolnak, de mivel a nyugati régió ide az EU-ba tart, talán van annyi jogunk, mint tagnak, hogy rámutassunk, hogy elvárjuk az egyenlő elbírálást.
  • Narxis
    #231
    Akkor te most a ruszinokért is aggódsz? :D Ha az oroszok tudnak nyomást gyakorolni az új ukrán vezetésre az akkor is csak az ott élő oroszokra lesz kedvező hatással, erről van itt szó. Igen, nem szólunk éppen ezért felesleges az oroszokban bízni. Nekünk kell a sarkunkra állnunk és amikor a külügyminiszter vagy bárki Kijevbe megy akkor nem mosolyogni meg kussolni hanem felhozni kell a témát és kerek-perec kimondani, hogy mit akarunk. Persze először szépen és kedvesen aztán ha szépen és kedvesen nem megy akkor....
  • ManoNegra
    #230
    Itt nem csak a magyarokról van szó, hanem a ruszinokról is, akiket Ukrajnában el sem ismernek, mint nemzeti kisebbséget. Mi magunk egyedül nem is tudtuk volna megszavazni. Amúgy sem lesz az autonómia egy új ország, csak sokkal több joga lesz mint eddig, nem Galícia fogja meghatározni az irányt, ami egy erősen nacionalista régió. Mi pedig, ha soha semmiért nem szólunk, akkor nem kell csodálkozni hogy esélyünk sincs az érdekeinket érvényesíteni. Na nem mondom hogy ha szólunk akkor sokkal több van, csak hát néma gyereknek...
  • Narxis
    #229
    A helyzet az, hogy az oroszoktól ez az új ukrán vezetés nem fogja összecsinálni magát, lehet szavazgatni de ez nem így működik, hogy akkor mi most új ország leszünk mert szavaztunk. A magyar kisebbség mögött nincs nemzetközi hátszél, az orosznál majd meglátjuk. Ezért is nem szerencsés egy lapon említeni a kettőt.

    Nem tudok példát mondani mert nincs külképviseletünk, nem volt a gengszterváltás óta igazi magyar kormányunk, csak az elvtársak és volt KISZ titkárok megállapodtak, hogy te leszel a jobb én meg a baloldal aztán váltogatjuk egymást kormányon. A külképviselet legtöbbször egy nyilatkozatban kimerült meg néha utalnak egy kis pénzt a kinti magyaroknak.
  • ManoNegra
    #228
    Most inkább ne menjünk bele, hogy kivel mikor mit sikerült elérni a külhoniakkal érdekében. Bár ha tudsz egyetlen példát, akkor azért elküldheted akár privátban.

    #227 :-) Hát, így bárki képviselni tudja az érdekeinket. A helyzet az, hogy kiírtak egy népszavazást, ami lezajlott, és bőven megvolt az autonómiához kellő igenlő szavazat. Na ha minden igaz most a Krímen fognak tartani hasonlót. Ennek apropóján legalább finoman jelezni lehetne, hogy nekünk ezzel kapcsolatban van már eredményünk. Ez lenne a magyar kisebbség képviselete, persze előtte mindenképpen konzultálni kell a kinti szervezetekkel.

    A nyelvtörvénnyel kapcsolatban meg igen, gondolom, mert az ebben a helyzetben hátrányos a jelenlegi helytartó kormányra. Pláne hogy egy ilyen ideiglenes formációnak nem is ez lenne a feladata, hanem az, hogy megszilárdítsa a rendet és minél előbb lezavarjon egy választást.
  • Narxis
    #227
    Jah gondolod... valójában meg ahogy én sem te sem tudsz semmit.

    Ezt az autonómiát meg el kéne felejteni, egyetlen ország se fogja engedi. Legalábbis harc nélkül biztos, hogy nem.
  • Narxis
    #226
    De pont hogy mi is tudunk érdek érvényesíteni! Ezt nagyon nem kéne az oroszokra bízni és abban hinni, hogy majd minket se felejtenek ki amikor nyélbe ütnek egy megállapodást!
  • ManoNegra
    #225
    És miért nem lett aláírva? A parlament kinyilvánította ezzel kapcsolatban az akaratát, azért nem ratifikálta az elnök, mert közben megjelentek az utcán az oroszok, és gondolom szóltak neki, hogy most talán nem kéne provokálni.

    Egyébként Kárpátalján már érvényes népszavazás is volt az autonómiáról, azt sem vezették be. Sajnálatos módon ezt sem hallottam most megemlíteni.
  • ManoNegra
    #224
    Annyiban, hogy ha valaki fel tud lépni a kisebbségi jogok tekintetében, akkor azok nem mi vagyunk a pehelysúlyunkkal és a 150.000-es lélekszámmal, hanem az oroszok a akik 10 milliót képviselnek. Sajnálatos hogy erre kényszerülünk, de ez van. Ebből a szempontból ugyanazok az érdekeink.
  • Narxis
    #223
    Az a visszavont nyelvtörvény nem lett még aláírva elnöki részről. Am. a Magyar Nemzetben olvastam egy jó kis cikket arról, hogy mennyire semmit se számított az a nyelvtörvény mert semmit nem tettek meg érte kormányoldalról, hogy be legyen tartva. Egy dísz volt az EU-nak.
  • Narxis
    #222
    Az oroszok leszarják a magyarokat. Ezt azért így levezethetnéd, hogy hogy vagyunk közös platformon. Az, hogy Ukrajnában van orosz kisebbség is még nem hoz minket közös platformra.
  • ManoNegra
    #221
    Nem utálom, csupán tekintem legitimnek. Nem is lehet annak tekinteni. Vagyis lehet, igaz hogy senki nem választotta meg, de a jelek szerint egyesek elfogadják. Igaz hogy azzal kezdték a tevékenységüket, hogy visszavonták a nyelvtörvényt, de ettől függetlenül bízzunk bennük. Az pedig hogy valakiben van magyar vér, nem jelent semmit. A szlovák parlament tele van olyan emberrel, akikben bőven van magyar vér, mégsem szimpatizálnak velünk. Nem mondom hogy ebben az esetben is ez a helyzet, de had ne legyek ettől hanyattesve.

    #220 blabla
  • TomDantes
    #220
    Igen, persze. Neked van igazad. Nem is volt olyan ,hogy elősször nem engedte be őket, aztán mégis, majd kitiltotta őket, majd megígérte hogfy vissza engedi, majd mégse, majd mégis visszaengedte, de nem találtak semmit, és nem hagyta őket kutatni, aztán haza mentek, majd megint vissza, majd ide-oda ja, tényleg hagyjuk mindez nem történt meg. Neked van igazad.
  • TomDantes
    #219
    Ja ,igen igen. A magyar kisebbség joga az ,hogy Putyin bekebelezze a Krímet. Beszarok. Istenem...ja, az nem baj, hogy az illegitim általadat utált ukrán kormány, egy magyar származású embert nevezett ki, Kárpátalja élére. Nem...ilyen apró kis tényekkel te nem szoktál törődni.
  • ManoNegra
    #218
    Tudom, buta vagyok. Igaz hogy párszor már megbeszéltük, hogy van magyar kisebbség Kárpátalján, nekik pedig az az érdekük, hogy a jogaik megmaradjanak, esetleg bővüljenek, de tudom, ne is mond, buta vagyok, én kérek elnézést.
  • TomDantes
    #217
    Magyarpárti egy orosz-ukrán ügyben. Jól van akkor.
  • ManoNegra
    #216
    Az a helyzet, hogy nem orosz hanem magyar párti vagyok. Ez talán elnézhető egy magyar fórumon. Ebben a szituációban pedig tetszik vagy nem, közös platformra kerülünk az oroszokkal.
  • ManoNegra
    #215
    Jaja, tényleg nem. Hagyjuk valóban...
  • TomDantes
    #214
    Aha. Nem. De tök mindegy, hagyjuk, nem ide tartozik.
  • ManoNegra
    #213
    Jó, rendben, én buta vagyok, tudjuk, köszi.

    #208 Az USA módszerei finomabbak( és nem jobbak!), elvégre Szaddámnak adtak ultimátumot, amibe ha beleegyezik, megmenekül a háborútól. Ez olyan ultimátum volt, amit akár el is fogadhatott volna.

    Milyen ultimátumot nem fogadott el? Beengedte az ellenőröket.
  • TomDantes
    #212
    Amúgy arról volt szó, csak az igazság kedvéért, hogy követtek-e el háborús bűnöket, a civil lakossággal szemben a megszálló magyar katonák a II.vh-ban a SZu területén. Én mondtam hogy igen, és ez a te fejedben azt jelenti hogy a szovjeteknek adok igazat a magyarokkal szemben...Jaj istenem de nagyon buta vagy.
  • TomDantes
    #211
    Jaj de nagyon buta vagy. Se akkor nem védtem őket, most meg nem támadom. Ez kész...komolyan...ilyen nincs...ennyire egy buta valakit mint te.
  • TomDantes
    #210
    Azért azt is szögezzük le, mert mindenki úgy csinál a sajtó is, hogy az úk ukrán vezetés, így meg úgy. Álljunk meg. Az új ukrán vezetés ideiglenes. Lesz új választás, lehet ők maradnak hatalmon, és lehet ezt a megkezdett politikát viszik tovább, de ácsi. A mostani vezetés csak ideiglenes. Elvileg hamarosan választásokat írnak ki, majd ha az meg lesz, utána majd érdekesebb lesz a dolog.
  • ManoNegra
    #209
    Te foglaltál állást, minden esetben a szovjetnek igazat adva a magyar megszálló hadsereggel szemben. '56-ot csupán az oroszok elleni véleményed nyomatékosítása miatt hangoztatod.
  • TomDantes
    #208
    Az hogy az USA mit csinált, mentesíti az oroszokat? Ne már. Ez hülyeség. De ha már felhoztad. Az igaz, az USA is, az oroszok is nagyhatalom, a nagyhatalmi politika meg olyan amilyen. Magasról tesznek a kisebb országokra ha érdekük úgy kívánja beavatkoznak , bevonulnak. Csak a módszer a más. Az USA módszerei finomabbak( és nem jobbak!), elvégre Szaddámnak adtak ultimátumot, amibe ha beleegyezik, megmenekül a háborútól. Ez olyan ultimátum volt, amit akár el is fogadhatott volna.
    Persze mindenki tudja, úgyse fogadja el. Ez az ultimátum lényege, hogy másik ne fogadja el és támadhassunk.
    Az oroszok viszont még ultimátumot se adnak, egyszerűen bevonulnak és azt mondják, ők csak a béke miatt jönnek meg segíteni.

    De mindegy, ebbe ne menjünk most bele , nem tartozik ide, mert tök mindegy mit csinált az USA vagy mit nem, most az oroszok a főszereplők. Az USA-ról majd akkor ejtsünk szót, ha legközelebb ők vonulnak be valahová.

    Ukrajna valójában nem hogy két ország, de ilyen ország a közelmúltig nem is is létezett, viszont a jobbpart-balpart ellentét, az évszázadók óta meg van. Rohadt sok harc folyt arrafelé, emiatt, ugyanúgy mint mot(hm, tanuljak történelmet...)ami most zajlik, az már sokadjára zajlik le ezen a területen! Új dolog nem történik.

    És igen, így nem jó, és igen jobb lenne Ukrajnát felosztani, de nem úgy hogy az egyik felébe bemasíroznak az oroszok és felosztják, de nem is úgy hogy a nagyhatalmak majd lesakkozzák egymás között mint 1772-ben Lengyelországnál.
    Nem, legyen ENSZ misszó, tartsanak népszavazásokat, és vagy 10 évig maradjanak ENSZ békefenntartók. Ez lenne az ott élő civilek érdeke!

    Ja, ki is vétózná meg ezt azonnal? Putyin. Hát ennyire számít neki az emberek érdeke, meg az orosz kisebbség...ennyire lehet neki hinni.
  • fonak
    #207
    Nem annyira oroszpárti, csak unalmasnak tartom, hogy a nyugati média hogy nyomja a propagandát, olyanok meg nem zavarják, hogy a Jobb Szektor vezetőjét kinevezték az ukrán titkosszolgálat helyettes vezetőjének, a futballhuligánjait meg integrálni fogják az ukrán hadseregbe az új hadügyminiszterük szerint stb. :) Még ezek sem zavarnának annyira, ha közben Magyarországról írva nem fasizálódásról beszélnének a Jobbik meg a gárda kapcsán, na de ukrajnában a hasonló arcok a jó ügyet képviselik, süteménnyel kínálja őket az amcsi diplomata csaj, McCain tárgyal velük stb. :) Szóval a geopolitikai érdek számít láthatóan, nem a tények.
    Beregszászon meg egy magyar tanárt bepereltek mert azt mondta, hogy Beregszászon sosem éltek ukránok. Pedig hát igaza volt, egész Kárpátalján nem éltek ukránok, csak a szovjetek és előttük/utánuk az ukrán nacionalisták nevezték ki a ruszinokat ukránoknak. :)
  • TomDantes
    #206
    Na már meg szovjetpárti vagyok...azért hoztam fel 39-et és 56-ot meg 68-at meg szovjetpárti vagyok...ez kész...
  • Narxis
    #205
    Ezt a sok ruszki pártit itt... fonak és Mano ugye???
  • fonak
    #204
    Irakba meg azért mentek be 2003-ban, mert WMD-ket rejtegetett Szaddám, meg az iraki titkosszolgálat együttműködött az alkaidával. Sőt iraki fegyverek Londont fenyegették Blair szerint anno. Na, ezek közül egyikre sincs semmi bizonyíték azóta sem. :)
    Azt meg talán nem kell részletezni, hogy az USA hányszor avatkozott be az elmúlt 100 évben Latin-Amerikában (pl. - ismerős - "az amerikai állampolgárok élete védelmében" (1982, Grenada), bár volt régen, amikor simán kimondták, hogy az USA üzleti/gazdasági érdekei miatt, azok őszintébb idők voltak, mint a maiak amikor minden katonai fellépés csak "humanitárius" vagy "terroristaellenes akció" lehet), amit hátsó udvarának tekintett. Mint az oroszok a volt SZU-t. Na most mi lenne, ha az oroszok Mexikóban pénzelnének egy USA-ellenes mozgalmat, ami aztán magához is ragadná a hatalmat? :) Persze elméleti kérdés, nem játszanak egy ligában, utoljára Kuba és a rakétaválság volt hasonló. Mondjuk a NATO esetleges megjelenése az eddig kvázi "belsőnek" tekintett orosz-ukrán határon, az olyan helyzet, ami az oroszok szemében simán felér, azzal ami a kubába telepített rakéták jelentettek az USA-nak.
    Ukraja tulajdonképpen két ország, a galíciaiak (mármint a nyugatukránok, nem a zsidókra gondolok:)) kb. azon a szinten utálják a ruszkikat, mint a lengyelek vagy a baltiak, a keleti rész meg vegyes lakosságú, és nem a főfő ellenségként tekintett az oroszokra általában... Na most előbbiek jogot formálnak rá, hogy az utóbbiakat is "vigyék magukkal" a NATO-ba stb. Még választásokat sem tartottak, de már eldöntöttnek tekintik, hogy így lesz. A tiszta tényleg az lenne, ha szétválnának, népszavaznának, csak hát a nemzetközi jog ugye stb.