9874
A biztonság és védelempolitika aktuális kérdései
  • bubis asvanyviz
    #1
    Sziasztok!
    A topic megnyitásával a célom az volt, hogy a biztonság és védelempolitika iránt érdeklődök számára legyen egy hely, ahol meg tudják vitatni az aktuális kérdéseket.
    Kezdetnek beszélgethetnénk az Ukrajnában zajló eseményekről, amely a régió biztonságát is komolyan veszélyeztet(het)i. A konfliktus hátterében egy igen komplex, politikai, gazdasági, történelmi és számos más okra visszavezethető érdekellentét húzódik. Vitaindítónak itt egy írás, amely az EU Ukrajnával kapcsolatos politikáját, és annak kudarcának okait vizsgálja. Annak ellenére, hogy az írás még tavaly decemberben született, jó kiindulási alap lehet a téma további boncolgatásához.
    A topicba várom továbbá mindazokat, akik szeretnének más a biztonságpolitika tárgykörébe beletartozó témákról beszélgetni, mint a kiberbiztonság, vagy a környezetbiztonság.
  • Koppixer
    #2
    az eu és az usa pénzeli és katalizálja a tüntetéseket:

    1. kell nekik a piac/gyarmat
    2. nem akarják, h a ruszkik megerősödjenek
    3. a háttérből operáló titkos társaságok NWO-terveinek része az eu terjeszkedése
  • Sippie
    #3
    :O
    szóval emögött is a zsidók állnak
  • Koppixer
    #4
    csak részben
  • kissssss
    #5
    csak tudnám az eberek hunnét a halálból veszik ezeket a marhaságokat, már olyat is halottam hogy Ukrajnát felosszák 3 részre :-D omg.

    pont annyi hitelessége van ezeknek is mint az Irán vs izrael/usrael háborúnak... semmi.
  • Koppixer
    #6
    Ukrajna feldarabolásának megvannak a demográfiai alapjai is, nem olyan marhaság az.
  • kissssss
    #7
    cöhh sok országnak megvan pl észt és lettországnak is de mégsem darabolgatják az orosz kisebbség miatt, ha számítana is valamit oroszországnak az ukrán orosz kisebbség már rég léptek volna.

    nincs erre reális esély marhaság.
  • Molnibalage
    #8
    Kettő komment kellett ahhoz, hogy eljusson oda a topik, amit megsaccoltam magamban. Nem semmi, én azt hittem, hogy kell legalább öt.
  • bubis asvanyviz
    #9
    Énis tartottam tőle, hogy ilyen irányt vesz majd a topic. Bízok benne, hogy a jövőben értelmes párbeszéd is kialakulhat a biztonságpolitika által lefedett témakörökről, és nem arról fog szólni mint pár másik topic pl nwo és társai.
    A jövőben légyszíves mellőzzétek az ilyen nwo, zsidók, háttérhatalom és egyéb hasonló dolgokat. Helyette, lehetne komolyabban beszélgetni akár az ukrajnai helyzetről, akár az egyiptomi zavargásokról, de akár bármi más hasonló témákról.
  • bubis asvanyviz
    #10
    Hogy ne csak Ukrajnáról legyen szó mai hír:
    Az NSA ipari kémkedést is folytat
    Mondjuk ebben semmi meglepő nincs, minden olyan ország csinálja akin ek megvannak a megfelelő képességei.
  • ManoNegra
    #11
    Ukrajna stratégiailag fontosabb az oroszoknak, mint az észtek és lettek. Ez mondjuk még nem jelenti azt, hogy feltétlenül szétdarabolnák az országot, de ha ennél is komolyabbra fordulna a helyzet, akármi történhet.
  • bubis asvanyviz
    #12
    Egy szemtanú által írt beszámoló a január 22-23 közötti eseményekről:
    Revolution in Kiev, Ukraine

    Sok-sok képpel, érdemes megnézni.
  • Czdano
    #13
    Ez nagyon kemény..Valaki fel tudna világosítani, hogy miért is van ez most Kijevben? Hallottam ilyeneket, hogy köze van az EU tagságukhoz de nem vagyok benne 100%-ig biztos hogy mi is történik.
  • fonak
    #14
    Röviden: úgy volt, hogy Ukrajna aláír valami társulási szerződést az EU-val, szerintem azt nyugaton senki sem vette komolyan, hogy Ukrajnát felveszik belátható időn belül, most is sírnak a románok, bolgárok miatt, ami az ukrán piacot megnyitotta volna az EU-s cégek előtt. Na, de erre az oroszok beszóltak, hogy "nyet", ha ilyet tesztek, lezárjuk az orosz piacot az ukrán export elől, meg drágábban adjuk majd a gázt. Erre az ukrán kormány visszatáncolt a szerződés aláírásától, és az orosz-fehérorosz-kazah stb. vámunióhoz való csatlakozásra tett ígéretet, az meg nyilvánvaló, hogy egyszerre nem lehet Ukrajna mindkettőnek a tagja.
    Ekkor kezdődtek a tüntetések, amik aztán általános kormány és Janukovics elnök elleni tüntetéssé váltak, a tüntetők egyrészt EU-pártinak mondják magukat, másrészt sok radikális nacionalista van köztük, akiket igazából csak az oroszok iránti gyűlölet mozgat. Ukrajna szétszakadása azért kerülhetett szóba, mert elég megosztott az ország, az ellenzék bázisa Kijev és az ország nyugati (kb. Kijevtől, a Dnyeper folyótól nyugatra fekvő rész) része, ami erősen ukrán tudatú, oroszellenes érzelmű többségében, a keleti területek viszont erősen eloroszosodottak, inkább orosz nyelven beszélnek és Oroszországhoz fűzik gazdasági kapcsolatok, ezek a jelenlegi kormány és Janukovics elnök hátországa. Persze nyilván nem fekete-fehér ennyire, meg pl. Kárpátalja inkább Janukovics-párti, a Krími tatárok meg Janukovics ellen nyilatkoztak a hírek szerint.
    Mellesleg ezek a hős "demokrata" és EU-párti "szabadságharcosok" ugyanazok, akik rendszeresen megrongálják a vereckei emlékművet, be akarják tiltatni a magyar nyelvű oktatást stb... (na jó, persze nyilván nem mind, de ők is ott vannak mellettük)
  • Sir Quno Jedi
    #15
    Ezé mondom mindég, jobb dolguk volt ezeknek a szovjet "elnyomás" alatt. Most addig szakadoznak, aprózódnak, míg végül mindent végleg elbasznak. Szép dolog a függetlenség, de a gazdaság, meg az erőforrások nem ismernek elvi határokat... Összefogás helyett széthúzás = instant bukás.
  • tigeroo
    #16
    de ott is hitelből volt az egész "jólét"
  • Sir Quno Jedi
    #17
    és? ez a rendszer lényege, nem létező pízből jólélni.
  • kifli
    #18
    ukrajna orosz érdekszféra, ha megnyílna a gazdaságuk az eu felé, akkor azzal orosz kormányközeli érdekek sérülnének.
  • bubis asvanyviz
    #19
    Nem tennék ilyen elhamarkodott kijelentést. Az esélyek latolgatása helyett itt egy mai hír:
    Pro-Russian organizations in Sevastopol propose formation of federative state Malorossiya
    Az, hogy ebből mi lesz az más kérdés, de a szándék már megszületett.
  • bubis asvanyviz
    #20
    A különböző minisztériumok/megyei közigazgatási hivatalok elfoglalása körül megy most a huzavona.
    Akit érdekelnek a fejlemények itt friss infokat kaphat:
    Kyivpost
  • kissssss
    #21
    :-DDD naponta vannak ilyen találgatások és levegőbe beszélések, már olyat is hallottam hogy valamelyik nagyobb kelet ukrán városnak a polgármestere felkérte az oroszokat hogy vonuljanak be "rendcsinálás céljából" az oroszok a lábújukat se mozdították, napjainkban már annyira nincs reális esély egy ország feldarabolásra hogy még egy szaros Irakból/szíriából se vált ki Kurdisztán pedig bőven lett volna alkalmuk a kurdoknak erre.

    de hogy még egy közelebbi esetet említsek ott van a Hegyi Karabah, eddig államiságát csak három másik korlátozottan elismert állam ismeri el ezeken kívül a Hegyi Karabaht mindenki azerbajdzsán részeként fogadja el.

    most én is feldobhatnám lehetőségként a független mucsaröcsögei királyságot egy nemzetközi fórumon de a kutya se venne komolyan.
  • Sir Quno Jedi
    #22
    A lényeg, hogy addig baxakodnak, míg megen gázválság lesz minálunk, én már látom lelki szemeim előtt... (mert mindig mi szívjuk meg, ha ezek hülyék).
  • Pluskast
    #23
    Az orosz ajkú lakosság nyilván örülne ha ismét Oroszországhoz tartozhatnának. Más kérdés, hogy ehhez azért jóval több kell mint a szándéknyilatkozatuk.
  • karajjj
    #24
    az oroszok miért nem mennek rendet tenni? vagy olyat csak az amcsiknak szabad?
  • ManoNegra
    #25
    Mert ahhoz olyan ürügy kell, ahol a közvélemény elfogadja a beavatkozást. Például egy olyan polgárháborús helyzet, ahol az orosz etnikumot fenyegetné közvetlen veszély.
  • Ironman2
    #26
    Mi ez? Burkoltan mégis van politikai topik?
  • Piszkos  Fred
    #27
    Politikai szempontból ez hasonló az NWO topikhoz, az is régtóta létezik. Szerintem elfér.
  • ManoNegra
    #28
    Más forradalom
  • Jacek
    #29
    Szerintem bedobhatnák a vegyi fegyver kártyát:DDD szerintem megeszi mindenki megint:D
  • Czdano
    #30
    Értem, köszi!
  • ManoNegra
    #31
    Inkább az a kérdés, hogy mi mit fogunk tenni, ha a kárpátaljai magyarokat fenyegetik..
  • ManoNegra
    #32
    Románia az Ukrajnában levő „saját földek” visszatéréséről
  • kissssss
    #33
    van olyan terület amire még nem tartanak igényt?
  • ManoNegra
    #34
    Jó kérdés. :-)
  • fonak
    #35
    Most gondolj bele mi lenne, ha mi vetnénk fel ilyet Kárpátaljával kapcsolatban :) (na de ez elképzelhetetlen ugyebár, de ha megtennénk, akkor minimum napirendi pont lennénk a washingtoni képviselőházban és Strasbourgban is...)
  • ManoNegra
    #36
    Ebbe bele se megyek, mert valami azt súgja, hogy ez a topik is pengeélen táncol... :-)
  • Pluskast
    #37
    Ennek kb ennyi a valóságalapja. Ukrajnában politikai válság van és az elmúlt hetek és legfőképpen az elmúlt napok eseményei azt mutatják, hogy Janukovicsék le fognak mondani, és új választásokat fognak megtartani. Az ország nem fog szétesni.
  • fonak
    #38
    Rövid távon valszeg nem, de hosszabb távon? Elég komoly megosztottság van azért (mondjuk Lviv és Doneck között nem csak földrajzilag nagy a távolság), Jugoszlávia széthullásával sem számolt senki 5 évvel korábban sem.
  • ManoNegra
    #39
    Nem tudom honnan veszed hogy lemond, véleményem szerint ez még nincs lejátszva. De ha mégis igazad lesz, új választások lesznek, és azt megnyeri a nyugatra húzó ellenzék, attól még a bajok nem szűnnek meg, mert pénzügyi segítséget eddig az oroszok ajánlottak, amit - most úgy tűnik - felfüggesztenek addig, amíg teljesen tiszta nem lesz a kép. Ez pedig érthető, miért segítsenek meg egy olyan politikai vezetőséget, akik ellenségesen viszonyulnak hozzájuk. Egy államcsőd esetén pedig újra felfordulás lehet...
  • Pluskast
    #40
    Jugoszlávia egy kissé más tészta volt. Azért az ami ott folyt majdhogynem nevezhető harmadik balkáni háborúnak is. Ha történelmet nézzük nem volt meglepő, hogy ez történt.
    Kárpátalja visszaszerzése nekünk nem jönne jól, leszámítva azt, hogy elmondhatjuk visszaszereztünk egy szeletet a történelmi Magyarországból. Nyakunkba vennénk egy rakás ruszint, egy gazdaságilag totálisan elmaradt régiót és táptalajt adnánk sok országnak, hogy bezzeg a magyarok megint kezdik. Kinek kell ez?