9874
A biztonság és védelempolitika aktuális kérdései
  • Oddball29
    #283
    Az orosz Kuznyecov anyahajó már megtette ezt az utat ezelőtt, igaz, cirkálóként nyilvántartva.
  • TomDantes
    #282
    Amúgy arra baszol reagálni, hogy Janukovics miért is nem nyilatkozik? Beteg persze. Biztos ez az igazság mi? És nem az hogy Putyin nem engedi. Tényleg beteg. Hogyne. Elhiszem.
  • TomDantes
    #281
    Ez tényleg egy lényeges különbség, hogy országot máshogy hívják. Komoly érv.
  • TomDantes
    #280
    Viszont a George W. Bush még se megy a Fekete-tengerre. Hát furcsálltam is , elvégre én is úgy emlékeztem hogy egyezmények tiltják.
  • ManoNegra
    #279
    Több különbség is van a két történet között. Az egyik, hogy a Szovjetunió összeomlott, már nem létezik. Az hogy nem vetted észre bár szomorú, de nem lep meg. A másik, hogy Dimitrov nem mint bukott ember - akit elkergettek - ment fejmosásra Sztálinhoz, hanem gyakorló miniszterelnök. Harmadrészt Janukovics még él, tehát először is várjuk meg míg "végez vele" Putyin.
  • TomDantes
    #278
    Békés oroszbarát tüntetők, békésen eltávolítanak egy reakciós fasisztoid orosz ellenes alakot.
  • TomDantes
    #277
    Amúgy nem vártam hogy indokold meg. Csak olvass utána a kibaszott Szovjetunió történetének. Áh lófaszt, olvasás nélkül is jobban tudod te.
  • TomDantes
    #276
    Persze hogy baromságot. Nem volt olyan amit én állítok. Hazudok. Te jobban tudod. Nem volt olyan, eltették láb alól a Moszkvának már nem kellő vezetőt, gyógykezelés címen. Így van. Te megmondod, és úgy van. Minek vitázni veled, ha te mindenhez értesz, és mindent ennyivel jobban tudsz? Okosabb vagy mint 100 történész együtt véve.
  • Oddball29
    #275
  • ManoNegra
    #274
    Persze, mondasz egy baromságot, aztán én indokoljam meg helyetted? Baromságot írtál.
  • TomDantes
    #273
    Hát azért tegyük hozzá, az OMM annektálása idején volt egy nagyhatalmi egyezség aminek értelmében annektálhatta az OMM a területet. (persze ott se kérdezték meg a helyieket mit akarnak)Most meg épp fordítva a budapesti egyezmény szerint tiszteletben kéne Ukrajna területét tartani.
  • TomDantes
    #272
    Hát igen, és Putyint az érdekli mit tilt az ukrán alkotmány, bizonyára. Szerintem az a elképzelés, vagy orosz vagy, vagy pedig nem. Nincs az hogy kettős állampolgárság. Azért nem csak az oroszok meg az ukránok azok akik nem ismerik el a kettős állampolgárságot ügyebár.
  • TomDantes
    #271
    Olvass utána.
  • Pluskast
    #270
    Kb mint az Osztrák - Magyar monarchia mikor megszállta és annektálta Bosznia - Hercegovinát. Bár ők többet vártak időben az annektálással.

    "Orosz kormánypárti politikusok támogatták csütörtökön a krími törvényhozásnak az Ukrajnához tartozó terület Oroszországhoz csatlakozásáról hozott elvi döntését.
    Nem sokkal a szimferopoli döntés megszületése után az Egységes Oroszország párt több törvényhozási képviselője és vezető politikusa úgy nyilatkozott: ha azt a népszavazás megerősíti, készek egyszerűsített eljárásban a csatlakozást megtárgyalni."
  • ManoNegra
    #269
    Válaszolj normálisan ha kérhetném. Nem arra vagyok kíváncsi hogy a Szovjetunió kit miért ölt meg, hanem hogy most az oroszok miért ölnék meg Janukovicsot.

    Ráadásul a párhuzam is erőltetett.
  • Pluskast
    #268
    Igen tiltja, mint ahogy azt is, hogy a Krím egyedül szavazzon a leválás kérdésében, ugyanis arról az ország egészének kell szavaznia. Érdekes helyzet...
  • Oddball29
    #267
    Úgy tudom, ukrán alkotmány tiltja, noha tegnapi hír volt, hogy ez változhat.
  • Pluskast
    #266
    Na ja, bár ilyen szempontból annyival több közük van, hozzá, hogy vívtak egy elég véres háborút érte a 19. század közepén.
  • TomDantes
    #265
    Érdekes ötlet. Kettős állampolgárság miért nem lehet?
  • Pluskast
    #264
    Egy újabb lépés a Krím annektálása felé vezető úton.
  • Oddball29
    #263
    Oroszország egyszerűsítené az orosz ajkúak számára az állampolgárság megszerzését, de ahhoz le kellene mondaniuk eredeti állampolgárságukról – mondta Dmitrij Medvegyev kormányfő a kabinet csütörtöki ülésén. A tervek szerint a törvény azokra az oroszul beszélő polgárokra vonatkozna, akik korábban a Szovjetunió területén éltek. (MTI)

    Ezzel terítettek.
  • TomDantes
    #262
    Tanulj történelmet és megtudod. Dimitrovot miért tették el láb alól? Na? Gondolkozz.
  • TomDantes
    #261
    Jó érted, az oroszok szerint nekik Konstantinápolyra is joguk lett volna, a cári időkben egy darabig ábrándoztak az elfoglalásáról. De Krím se az a ősi orosz terület, csak 1774 óta az.
  • Pluskast
    #260
    Ja Kalinyingrád.... Az ősi orosz város :)
  • ManoNegra
    #259
    Milyen előnyük származna abból, hogy elteszik láb alól? Mert ha mondjuk azt mondod, hogy Juscsenkót ők mérgezték meg, annak lenne valami értelme, de egy bukott embert, aki ráadásul az ő emberük, minek?
  • TomDantes
    #258
    Ja, de a Balti államokra is mindig fájt a foguk. Az orosz terjeszkedés lényege mindig ugyanaz, és a módszerek se nagyon változtak, és szövegük se. Mindig ki akartak jutni a nagy tengerekre. Csak hát a dolog eléggé behatárolt. De végülis a Baltikum felől ott van még Kalinyingrád, az orosz terület.
  • TomDantes
    #257
    "Nem hívatalos hírek szerint az Oroszországba menekült Viktor Janukovics leváltott ukrán elnököt szívinfarktus gyanújával kórházba szállították - jelentette csütörtökön a Moszkovszkij Komszomolec című orosz lap. Az újság szerint Janukovics állapotát az orvosok "súlyosnak" minősítették. Az orosz lap hírét más források nem erősítették meg.

    Néhány napja olyan híresztelés terjedt el az orosz és ukrán internethasználók körében - a kijevi Majdan egyik aktivistájának Facebook-bejegyzése nyomán -, hogy Janukovics meghalt. A hír később hamisnak bizonyult, cáfolták annak a kórháznak az orvosai, amelyben állítólag a megbuktatott ukrán elnök elhunyt. A hírre Vlagyimir Putyin is reagált. "Még meghűl majd azok temetésén, akik ilyesmit terjesztenek róla" - tréfálkozott az orosz elnök.

    Janukovics néhány napja a dél-oroszországi Rosztov-na-Donuban tartott sajtóértekezletén azt mondta, hogy folytatni akarja harcát Ukrajna jövőjéért."


    Rendben, ez nem hivatalos hír. Lehet hogy nem igaz az egész. De ha igaz...meg se lepődök rajta. Majd addig gyógykezelik míg meg nem hal. Majd segítenek neki Sztá...izé Putyin orvosai.

    Eh, de gondolom oroszfan barátunk , persze ezt is elhinné ,hogy áh, tényleg csak beteg Janukovics. Persze, mint a bolgár Dimitrov esetében igaz?
    Mintha nem fordult volna elő, hogy Moszkva gyógykezelés címszó alatt tüntette el a korábban hűséges államfőket....most már nem kell, el lehet tüntetni.

    Ja, tanuljak történelmet...ami minta kísértetiesen ismételné önmagát...

    De biztos nem így van, tényleg beteg szegény és az orosz orvosok mindent megtesznek érte. Hogyne.Én elhiszem( de hozzá teszem, azért nem veszem biztosra, lehet nem az az egész hír kamu)

    De akkor is, nem gyanús? Cseppet se gyanús hogy Janukovicsról napok óta nincsenek hírek? Meg se szólal? Akkor se lesz gyanús ha egy hét múlva bejelentik hát meghalt, de hopp, van a helyére egy sokkal készségesebb orosz barát illető?
  • Pluskast
    #256
    Természetesen. Bár A Balti államok helyzete egy picit más. Az orosz birodalomnak szerves része csak a 18. századtól lett. Ezekben az országokban azért történelmileg elég nagy nyomot hagytak a nyugat - északi országok is. A Szovjetunió szétesése után Svédország és Finnország nagyon komoly összegekkel támogatta ezt a három országot (főleg Észtországot). Az oroszok későn reagáltak, illetve amikor a csatlakozási tárgyalások megkezdődtek az EU-val akkor még egy gyenge, önmagát kereső Oroszország létezett. Egyes elemzők szerint pontosan emiatt a gyengeség miatt létezik most Ukrajna.
    Egyébként én sem hiszem, hogy nyílt fegyveres konfliktus lesz, bár az utolsó nagy "erőpróba" még hátra van, ha a Krím kimondja a szétválást és a csatlakozást Oroszországhoz, de ha abból sem lesz balhé akkor katonai értelemben nem lesz baj (szerintem).
  • TomDantes
    #255
    Mondom, szerintem hidegháború, vagy ahhoz közeli viszony lesz ismét, izmozás, fenyegetőzés. Stb.
  • TomDantes
    #254
    Az oroszok megint félre beszélnek. A balti államok is NATO tagok és szomszédosak Oroszországgal. Lettek, észtek, litvánok. Vagyis a dolog lehetséges, csak Ukrajna esetében nem akarják ezt az oroszok. Naná hogy nem, hiszen nyugatról így a NATO bekerítené őket, és akkor mi lesz arégi erejét vissza szerezni akaró orosz birodalmi elképzelésekkel? Szóval értem az álláspontjukat és az ő szempontjukból igazuk van.

    Csak van egy olyan szempont is, hogy elvileg minden ország maga dönti el, hova akar csatlakozni. Szuverenitás.
  • Pluskast
    #253
    Persze nyilván, de ha a dolgok odáig fajulnak nem hiszem, hogy morális kérdést fognak abból csinálni, hogy megpróbáljanak átmenni vagy nem. De reméljük erre nem kerül sor.
  • TomDantes
    #252
    Áthajózni joguk van, de ha nem tévedek, az egyezmény szerint meg van szabva hogy milyen hajókkal. Tehát például a Kuznyocev az egyetlen ruszki hordozó ha nem tévedek nem mehet arra. De ha az orosz flotta ki is hajózik, az rendben van ,hogy törökök megengedik, de érted, az egy rohadt nagy probléma, ha egy olyan szoroson kell átvinned a flottádat, amit nem te (vagy egy szövetségesed) ellenőriz. Hiába mehetnek ki, akkor is török azaz NATO ellenőrzés alatt van a kijárat. Ez pedig tuti böki Putyin csőrét. Naná, hisz évszázadok óta akarnak ezen változtatni.

    Konstantinápoly elfoglalásáról is álmodoztak sokáig, még a cári időkben. Csak ott az a propaganda nem működött hogy az orosz kisebbség védelmében mennének, így annyit változtattak a szövegen, hogy hát a vallás védelmében( Konstantinápoly ügyebár keleti keresztények fővárosa volt) De a cél ez volt mindig, csak nyugat akkor sem engedte, természetesen nem azért mert a törökökkel annyira szimpatizáltak.
  • Pluskast
    #251
    Ezt kötve hiszem:

    "Ukrajna NATO-csatlakozása nem lehetséges - kommentálta a Kijevben előző nap beterjesztett törvényjavaslatot csütörtökön Vaszilij Nyebenzja orosz külügyminiszter-helyettes. A magas rangú diplomata szerint ez sohasem történhet meg. Azt mondta, hogy nem csak Moszkvában, hanem Nyugaton is tisztában vannak azzal, mit jelentene Oroszország számára, ha a vele szomszédos ország a szervezet tagjává válna.
    Szerdán a Verhovna Radában Ukrajna NATO-csatlakozásáról terjesztett be törvényjavaslatot az új kormánytöbbséget vezető Haza (Batykivscsina) párt frakciójának három parlamenti képviselője."
  • ManoNegra
    #250
    Ja, és aranyos a kurvanyád!
  • ManoNegra
    #249
    Na nem azért nem gondoltam mert ne vágyna rá, vagy mert azt nyilatkozta, hanem azért, mert olyan országot nem vesznek fel a NATO-ba, aminek a területén idegen csapatok állomásoznak. Ezzel ez az akadály el fog hárulni.
  • TomDantes
    #248
    Nem gondoltad...jaj de aranyos. Nem gondoltad hogy Oroszországhoz akarja Putyin csatolni a Krímet?
    Persze engem leugattál hogy nem így van. Áh, nem. Az oroszok igazat mondanak, és én vagyok a hülye, áh, meg tanuljak történelmet...és nem úgy van ám mint régen...nem Putyin az becsületes igazat mond...hogyne. Na meddig hiszel még neki? Hm?
  • Pluskast
    #247
    Ugye ez a helyzet akkor állna fent ha kitör a balhé. Ellenkező esetben meg megtiltani meghaltja de az elég sok bonyodalmat hozna magával. Ugye a nemzetközi jog szerint a Boszporusz tengerszorosnak minősül, és sajna nem tudom pontosan de létezik erre egy egyezmény ami alapján a ruszkiknak joga van áthajózni a tengerszoroson.
  • ManoNegra
    #246
    Azt ne te döntsd el hogy én minek örülnék. Tegnap leírtam, de ez nagyjából füstbe ment. Nem gondoltam hogy az a célja, hogy Oroszországhoz csatolja a Krím félszigetet, márpedig valószínűleg meg fogják szavazni.
  • TomDantes
    #245
    Tudom, de a Krími parlament már eldöntötte hogy csatlakozik. Olyan szép történet ez. Ha holnap a magyar parlament döntene ugyanígy, te annak is örülnél. Legalább a kisebbségeket védő Putyin ölelő kebelére megtérhetnénk.
  • TomDantes
    #244
    Hogy jutnak ki? A NATO tag törökön keresztül? Azért álljunk meg egy pillanatra. Ha törökök nem engedik ki őket, nem juthatnak ki. Neki mennek a törököknek? Egyrészt megvédik magukat, másrészt az egész NATO-val háborút jelentene, ami egyenlő egy atomháborúval, ami egyenlő mindenki elpusztulásával...ja, Putyin ki akar jutni a Földközi tengerre, ezért felégeti a világot, és utána...az atomtemetővé vált tengeren hajókázhat az utolsó megmaradt csónakkal?

    Ezt nem tartom valószínűnek, ez sci-fi kategória. Nyílt háborút nem kockáztat aki nem teljesen elmebeteg. Putyin pedig nem az.

    Ellenben azt valószínűnek tartom, hogy komoly izmozás meg hadsereg felvonulás, és fenyegetőzés lesz a környéken= hidegháború második felvonás, de végül nem fog változni semmi.