3032
Crusader Kings II

7439670952_0001009b22_b.jpg
  • hollófernyiges
    #1069
    "Feleség sose halt meg szülés miatt, egyáltalán van ilyen?"
    CK I-ben még volt ilyen, a gyerekek fele is meghalt egyéves kora előtt, viszont több gyereked született. Valahol mintha azt írták volna, hogy vedd úgy hogy a meglevő gyerekeid azok akik túléltek.
  • wednes
    #1068
    Bár tény, hogy a pestis időszakáig még nem játszottam.
  • wednes
    #1067
    Ebbe a játékba szerintem magasabb az átlag életkor, mint a mai világba. :D (Kicsit túlozva, mert ugye jólétben élő uralkodókat menedzselünk, nem parasztokat, akik tömegével halhatnak meg 30-40 év körül a földeken.)

    Volt már három 7x éves uralkodóm, meg most egy 85 éves. A legtöbb (fontosabb) karakter simán elél 65 évig vagy több. Jó vannak halálesetek 30-40 évesen, de azok is általában nem is fontos emberek. Most nem azt mondom, hogy örülnék ha tömegével halnának meg a lényeges karakterek, csak érdekesség képen gondolkodtam el ezen. :)
    Sok gyerek is születik (persze odafigyel az ember párválasztásnál) és azok közül is szinte mindegyik megéli a felnőtt kort, gyerekhalandóság nem nagyon van. Feleség sose halt meg szülés miatt, egyáltalán van ilyen?
    Mindenki elkap minden nyavalyát, himlőt, tífusz, stb, de 80%-uk meg is gyógyul. Ez normal fokozaton.
  • hollófernyiges
    #1066
    Volt már akinek 1104-re megvolt a world conquest, igaz ő a Fatimidákkal kezdte :)
  • pocoksari
    #1065
    a németek gyengítése sikeresen halad...szépen kiszedtem az országuk felét függetlennek :) persze van rá cb is...szóval amint a katonák kicsit pihennek a háború elkezdődik

    a hatalmas önuralmamat dicséri, hogy a kunokat nem bántottam, igaz az egyik sorozatba majdnem bevettem őket is...

    a következő pár(tíz) évben beverem a németeket, elhozom dél-itáliat, kárpát medencét és észak-afrikát, aztán a boszporuszon és a níluson kb. egyszerre lépek át...a végén pedig az összes létező zsoldossal rárontok a maradékra...ha nagyon teperek, akkor meglesz 200év alatt a "csak én" térkép...mondjuk ahhoz tartanom kellene a tempót...amit elég nehéz...ráadásul a két hitetlen valami oknál fogva 100k+ katonával rohangál (ezt baromira nem értem)...de 1452 szilveszterét egyedül ünneplem, az biztos :)
  • pocoksari
    #1064
    az angol grófság 1188-ban:


    Grófságom
  • hollófernyiges
    #1063
    "Sajnos külföldön is számítanak."
    Ha normálisan a fennhatóságodon kívül élnek akkor igen, de úgy vettem észre (nem kizárt hogy elnéztem) hogy miután meglógott valaki a börtönből, akkor utána nem ment fel 0-ról a dekadencia.
  • wednes
    #1062
    De tényleg ki volt átkozva. A tekintélye meg mínuszba volt. Nem volt egyetlen hozzá tartozója sem már. Akkor emiatt lehetett. Akkor még nem volt semmi baja, míg fel nem kelt ellenem.
  • wednes
    #1061
    Nem merek rá megesküdni, de 95% hogy nem volt. De majd rálesek az emberkére, direkt megvan a mentés. Arra gondoltam, hogy a királynak alapból megvan a kegyetlen természete. Lehet ilyenkor több mindent megengedhet magának?
    Eleve a legtöbb embertől megkapom a -10-et emiatt a "szerethető" természet miatt. És ez nem a kivégzés miatt volt, mert előtte is járt. Direkt megnéztem az emberek viszonyát előtte és utána is. Nem változtak az értékek.
  • Snipa
    #1060
    Nem volt kiközösítve?
  • Snipa
    #1059
    Sajnos külföldön is számítanak. Nekem ezzel gyűlt meg a bajom egyszerűen kezelhetetlen volt a helyzet. Rakás gyilkosság, támadás hódítás után is mindig kicsúsztak a kezem közül és csak horror mértékben nőtt a decadenc értéke... Arra nem sikerült rájönnöm, hogy mitől függ ki miért növeli ezt az értéket. A legsutább helyzet az volt mikor a szomszéd birodalomba kapott a rokonság pozíciót, maga a család feje nem növelte mert volt birtoka, de az összes kölyke a 3 feleségétől már igen...
  • wednes
    #1058
    Na most fordult velem elő olyan, hogy egy bebörtönzött emberemet gond nélkül kivégezhettem, nem jött negatív megítélés.
    Akkor tűnt fel mikor ki akartam engedni. :D Hogy jöjjön a +10 pozitív megítélés a vazallusaimtól, hogy milyen kegyes vagyok, de arra se járt volna semmi. És mivel nagyon utált engem inkább vérpadra küldtem.

    Egy fellázadt gróf volt (akinek mellesleg város volt a székhelye, rossz kormányzás). Én szőttem ellene ármánykodást, de nem jártam sikerrel, mert kiderült. Viszonyt annyira megdühödött, hogy fellázadt ellenem, így levertem, tömlöc és titulus megfosztása. 2 évet raboskodott, miután találkozott a teremtővel.
  • hollófernyiges
    #1057
    "Szóval ha nem akarsz emiatt szívni, akkor földet kell adni nekik"
    Pont fordítva, rokonnak nem szabad földet adni, mert akkor szaporodnak mint a nyulak, és mindegyikük tolja fel a dekadenciát. Földet csak saját magadnak, összes nagybácsi, testvér megy a börtönbe (ahol úgy bánsz velük mint a hímes tojással mert tartalék örökös azért nem baj ha van, ha meg meglógnak az sem baj, külföldön már nem dekadenskednek), a felnőtt fiaidat meg berakod a tanácsba (így szintén nincs dekadencia). Így tulajdonképpen sokkal könnyebb mint kereszténynek lenni, nincsenek az állandó örökösödési válságok és mindig van casus bellid terjeszkedni, kicsit unalmas is :)
  • pocoksari
    #1056
    vazallussa kell tenni
  • Moagim
    #1055
    Sziasztok!

    Valakinek esetleg lenne kedve multihoz? Jelentkezni a [email protected] cimen lehet. Deus lo vult!
  • Jakuza001
    #1054
    Az itt nincs probalkozz ezzel: Third Age - Total War 3.2

    Szerintem a legjobb LoTR strategia, Total War mod.
  • Sunsetjoy
    #1053
    Azt hiszem, azokat hívják AAR (After Action Report) néven.
  • Ruley
    #1052
    Sőt, semmilyen térkép-modról a GoT-on kívül.
  • klaci7
    #1051
    Amúgy azt tudom, hogy van Game of Thrones mod, de nem tud valaki Gyűrűk Ura mod-ról? :)
  • wednes
    #1050
    Ha az udvarba hívok valakit a de jure követelés miatt akkor először hűbéressé kell tennem, hogy aztán a foglalás után ne függetlenként kapja meg a titulust?
    Mert ezt akarom elkerülni, hogy ne csak baráti segítség legyen. És ezt csak birtok adománnyal lehet elintézni? Ez azért lenne gáz, mert csak 1 birtokom van nekem is, most kezdtem grófként egy játékot.
  • Ruley
    #1049
    Nem úgy végigjátszást, hanem főleg azokra gondoltam amiket angolul láttam, ilyen irodalmilag enyhén kiszínezett játékélmény leírásokat, meg magyar fórumokon is amiket láttam jelentéseket ahol összefoglalta valaki a legutóbbi végigjátszását.

    Csak arra célzok, hogy az átlag játékos tapasztalataihoz képest nekem úgy tűnt, inkább szinte csak pocoksari az aki kiemelkedően jól ráérzett a játéknak egy olyan gyenge pontjára amit megragadva végtelenül tud hódítani, nem az átlagos játékos.
  • Kopiati
    #1048
    Az 1.6 nagyon megkönnyíti a dolgot, mert megnövelték a karakterek halálának valószínűségét csatában. Csak a gond, hogy azok halnak meg akik lázadnának...(ami néha előny) csak egy iylen conquest üzemmódban lényegében fegyverrel be van tömve mindenki szája... egy fegyverszünet, és egy hatalmas vereség után, viszont jönne a lázadás hullám...
  • klaci7
    #1047
    Igen, persze, én is úgy gondoltam, mert abból egész sokat lehetne okulni :) Ebben a játékban az a szép, hogy az ember a saját céljait éri el, tehát nem lehet végigjátszást irni róla. Vagyis lehet, csak nem a végigjátszás rá a helyes kifejezés. De pl. angolul láttam ilyeneket, hogy hogyan érdemes bizonyos hercegekként, grófokként végezni a dolgokat, bár az csak angolul volt, és én az angolt nagy volakaban felfogom, meg megértem, hogy kb. mit akar mondai, de pontosan, hát az még nemigen megy :D
  • Paladin
    #1046
    Én inkább a folyamatos orgyilkolást választom :)
  • wednes
    #1045
    Tehát folyamatos földosztás és a vezető szerep megőrzése érdekében folyamatosan hódítani kell. Hát ez szép. :D Majd kipróbálom.
  • Paladin
    #1044
    Ahogy olvasom amiket ír, látom, hogy van még mit javítani azért a játékon, mert ebbe az extenzív módszerbe nagyon bele kéne bukni :)
  • Paladin
    #1043
    Fő változás muszlimoknál az öröklési rend, ami 'open', ami annyit jelent, hogy a szóba jöhető utódok közül az örököl, aki a 'legerősebb', vagyis a legtöbb területe, címe van.
    A másik fő változás (és nagy szopatás :) ) az a decadence. Ez dinasztiához köthető érték. 25% alatt csapatmorál és a demense jövedelemre bonusz van, felette büntetés. Ha már nagyon magas (most nem tudom pontosan, 50 vagy 60 felett?), akkor lehet kérni a dinasztia ellen fatwa-t, ami hasonló mint a kiközösítés a keresztényeknél.
    A dekadencia minden föld nélküli, közeli hozzátartozó férfival nő (mármint nem egyszer, hanem miattuk folyamatosan). Nem tudom pontosan milyen rokoni szálig, de nem csak a fiaiddal. Szóval ha nem akarsz emiatt szívni, akkor földet kell adni nekik (minél nagyobb a birodalmad, asszem annál több kell, és minél magasabb rangú - a fiaidnál úgy rémlik duchy nullázza csak), vagy el kell tenni őket láb alól. Persze minél több pretendernek van nagy birtoka, annál durvább lesz az örökösödés utáni helyzet.
    A durva ugye az, hogy ha nincs 4 feleséged, jön a prestige minusz. Ennyi asszonnyal viszont szaporodtok mint a nyulak. :) Mondjuk én 2 feleségnél többet ritkán szoktam bevállalni, annyi büntit még könnyen ellensúlyozok.
    Van olyan változás is, hogy a saját dinasztiádba tartozókat minden további nélkül bebörtönözheted és kivégezheted - ezt sem lehet viszont túlzásba vinni, arról nem beszélve, hogy bár önmagában nem okoz minden vazallusnál minuszt, azért a családja a kivégzettnek igen morcos lesz.
    Ami csökkenti a dekadenciát, az a csaták és ostromok, valamint ha ramadant tartasz, amit úgy öt évente lehet.
    CB-k terén az van, hogy minden szomszédos területre van conquest cb-d, plussz a szokásosak, keresztények ellen pl. akár egész ország elfoglalására szólók is.
    Nincs summer fair, feast, és hunt, tournamenthez hasonló dolog van.
    Hm... mi még... ja igen, a mecseteket (vagyis a templom típusú birtokot) gond nélkül birtokolhatja a játékos is, sőt, ezek hozzák a több pénzt - de kevesebb katonát, és gyengébb a védelmük.

    Ez jut eszembe hirtelen. Mivel az egészet gyakorlatilag vagy saját kútfőből következtettem ki, vagy innen-onnan infómorzsákból szedtem össze, lehet, hogy nem minden teljesen pontos :)
  • Although
    #1042
    Nem hiszem hogy ehhez lehet igazán általános végigjátszást adni, mert többféleképpen haladhatsz aki hódításra épít az teljesen más taktikát követ mint aki házasságok útján halad, bár ez sem megy prestige nélkül. Vagy orgyilkosokkal öli le a konkurenciát és száll rá egy grófság, mondjuk nekem még ez se ment.:D Baromi nehéz egy jó conspirációt összehozni. Szinte generációk alatt megy le. Ami megy, az a vazallusok összezörrentése a hűbérúrral, de ebből se mindig a playernek esik le a haszon :D Szóval nem hiszem hogy erre lehet egyöntetű leírást adni. Legfeljebb példákat ki hogy épített fel egy jól működő Hercegi uradalmat az már jó dolog szerintem :)
  • Although
    #1041
    Ez talán az egyik legnagyobb előrelépés a CK1-hez képest. De ezt meg is mondták előre, nem lesz többet gyorsan összelopom a birodalmat effekt. Nekem spec. Pár hétvégén, amikor több időt ölök bele, van hogy 4-ből 3 játék az gyakorlatilag olyan hogy már is vége van a családnak amit elkezdek. Bosszantó, de életszerű. Szóval nagy piros pont a Paradoxnak!! Persze lehet csak béna vagyok ez a gond :)
  • pocoksari
    #1040
    nem volt erőm képet menteni...de lement 15 év az utolsó kép óta...már 904 terka van :)
  • klaci7
    #1039
    Merre olvastál végigjátszást? Vagy angolul a játék wiki-jén?
  • Ruley
    #1038
    Szóval azt akartam mondani hogy ha te találtál valami gyenge pontot a játék mechanikájában akkor jó neked, de nekem eddig nem ez volt a tapasztalatom, meg a legtöbb másnak sem akiknek a végigjátszását olvastam.
  • wednes
    #1037
    Egyébként a muszlimokkal való játékban van eltérés a keresztényhez képest? Azon kívül, hogy több feleséget lehet tartani. :)
    Lehet nekem hiányos az ismeretem, vagy csak a törököknél volt olyan berendezkedés, hogy a birtokok nem örökölhetőek és az uralkodó szolgálat után adja, és akkor veszi el mikor akarja.
  • Ruley
    #1036
    Csak a jó agresszorral szemben.

    Nem tudom csak kevesebb tapasztalatom van-e vele mint neked, de én például York hercegével kezdve több mint kétszáz év után tartok itt. (meg majd a fiam örökli Leont, amibe beletartozik 4 hercegség is).

    Ezt mindet többszöri újratöltéses csalással, amik nélkül talán a királyságom sem lenne meg már, de legalábbis nem jutottam volna messzire a szigetről. Egyszer például spontán megbetegedett és meghalt a királyom mire valami lollard eretnek vallású 5 éves kuzin örökölt. Pedig ha logikuan nézzük, az ilyen random gebaszok is beletartoznak a középkori életnek egy mindenre kiterjedő szimulációjára, amiben a legszórakoztatóbb a játék.

    Legközelebb majd úgy kezdem el, hogy az ilyeneket is hagyom lezajlani.
  • wednes
    #1035
    Na erre én is rálesek.
  • klaci7
    #1034
    neeem arra gondltam, azt én is vágom hogy vazallustól nem tudok annyit kiállitani :) azt néztem meg hogy ő mennyit tud kiszedni a sajátjából, és ő 1000 embert. én meg a sajátomból 600at. viszont az épületek kb. azonosak, megegyeznek, max 1-2 eltérés van, ami nem okoz 400-as ugrást. tehát ugye a vár alatt irja, hogy mennyi a max ember, mennyit tudok én kiállitani meg ilyenek, és ugye ott neki 1000.. szval érthető h mire gondolok? :)
  • pocoksari
    #1033
    a-a, nem te lettél eretnek, hanem ők...mind :)
  • pocoksari
    #1032
    egyik sem volt olyan könnyű...ez a grófság kifejezetten zavaró volt az elején...egy cb-zett környéken borzasztó gyorsan terjeszkednék...
    csak az illogikus, ami nem hoz hasznot :)

    pl. leülni várat építeni biztos nem fogok, meg arra kuporgatni..."veszek" katonát, elveszem a szomszédét és majd a vazallus építget helyettem...ráadásul annyira boldog lesz, hogy még virágot is szed a reggeli kávém mellé...túl sok fellázadt vazallussal nem találkoztam...így minden megspórolt katona, pénz és figyelem a határaimon túlra öszpontosul, ami még több terkát hoz és még jobban szeretnek...szerintem logikus...

    amikor leülsz és csak nézegeted az országot és lázongani kezd valaki, de nem tudod lenyugtatni (nincs odadobható terkád) és harcolsz ellene, ami akár egy szélesebb összefogássá is nőhet, bejöhet a szomszéd, kopik a sereg...na, ott kezdődnek a bajok...és pontosan ezért gyenge a gép, mert ül és szétmarja a "béke" az országát...



  • kund
    #1031
    Igen eretnek lettem. A vazallusoknál ez -32 véleménnyel jelenik meg. szerencsémre mire kipróbáltam volna az ajánlatodat, addigra meghalt a király, és az utód hál istennek már keresztényként uralkodik tovább. most már csak a területet kell áttéríteni a kereszténységre.
    Amúgy köszi a tippet.
  • Kopiati
    #1030
    Azért elég könnyű országokat vadászol össze:), nem vagy kiszolgáltatva az uralkodó tehetetlenségének... Lényegében az agresszív játékot büntetné a játék, de mivel illogikus agresszivitás amit csinálsz nem tud vele mit kezdeni, mert a fékek-ellensúlyok így nem működnek. Sokat harcolsz, de a pápa nem büntet érte, mert közben kereszténykedsz. Azok a területek meg IMBA beállításúak, hogy megfogják a sok muszlimot. De te letolod őket, így lesz egy csomó imba, jó techelt embered. Egy elcseszett orosz, vagy rossz helyen lévő bizánci hercegséggel-grófsággal sokkal több kihívás lenne. A gép sokkal racionálisabban kezeli a belső problémákat, mint egy ember, ezért van akkora felfordulás a gép országaiban:D... sajnos az hogy vannak exploitok az nem a játék hibája, ez kell ahhoz, hogy éljen a játék. Sajnos amint ráérez az ember csak exploitokat látni a játékban...