3032
Crusader Kings II

7439670952_0001009b22_b.jpg
  • Matusy
    #1109
    Hol tudom a De jure követeléseket foganosítani? Végre sikerült egy területet szereznem erre a testvérem vhogy megszerezte a területeim felét és kiírta h a De jure követelésemet érvényesíthetem. Fontos lenne mert az egyik legfontosabb területemet is elszedte az aljas...
  • Ruley
    #1108
    Én például két tartományos angol yorki hercegként úgy lettem király, hogy először beházasítottam a fiamat a lancesteri hercegségbe, közben a norfolkiból elköveteltem egy területet a kanellárommal, azt elfoglaltam, a fiam saját fiút nemzett majd meghalt, így az én halálom után az unokám volt egész közép-anglia ura.

    Ez után összeesküvést szőttem pár másik herceggel arra hogy a király mondjon le a koronáról az én javamra, azt benyújtottuk neki, és már olyan túlerőben voltunk hogy harcolni se volt kedve, vér nélkül átadta.
  • Although
    #1107
    Hát ezt én se értettem speciel...
  • Matusy
    #1106
    A Tekintély pontosan mire jó?
  • Matusy
    #1105
    CSongrád Grófja, Csongrádi Elekkel nyomom. Nem nagyon akarok királyozni, nekem ez a feltörekvős dolog jobban bejön. Csak nem értem mit rontok el. Pl ha a királyfit én nevelem és szeret is miért nem add területet? Főleg h egy csomó ostromot megnyertem... Nem értem mit kellene tennem h kiemelkedjem a Grófi címből.
  • Ruley
    #1104
    Milyen királyságnak milyen rangú alattvalójával kezdtél? Szerintem bevezető játéknak érdemesebb egy kisebb királlyal kezdeni, vagy egy független herceggel akit több független hercegség vesz körül, Pl. spanyol vagy ír területeken, de még a magyar király se rossz.

    Alattvalóként egyszerűen nincs olyan mozgástered mint egy királynak, háborút indítani eleve csak független országok tudnak egymásnak, tehát ha mondjuk egy francia gróf vagy, akkor nem tudsz csak úgy hadat üzenni egy német grófságnak.

    Megvannak a módszerek arra is hogy kisnemesből hogy lehet királyi pozícióba kerülni, de azok trükkösebbek, összeesküvések, belháborúk, jó öröklések kellenek hozzá.

    Házasság útján területet szerezni örökléssel lehet, akkor ha a te karaktered személyesen örökli, pl. ha a terület birtokosa nő, és te összeházasodsz vele, akkor a te örökösöd mindkettőtök területét együtt örökli majd. Egyébként meg a dinasztiád tagjai független karakterek, tehát hiába házasítod be őket, ha attól csak saját személyes rangjuk lesz.

    Háborúhoz vagy valamilyen jogos követelés kell, vagy odaküldöd a kancellárodat a területre és hamisít egyet, de annak darabja évekig tart. Például ha egy hercegi címet bírsz, akkor annak minden idegen kézen lévő de jure területére (amiket a "hercegségek" térképnézet jelöl) van casus belli-d. Pogányok ellen alapból van casus belli.
  • Matusy
    #1103
    Üdv!

    A játék most nagyon megsz.p.tott. Mire való a befolyás? Azt irja h különböző speciális akciókat csinálhatok vele. De nem találtam semmit. Másik kérdésem hogy mégis hogyan lehet területet szerezni? A király hü alatvalója vagyok. Elértem h én neveljem minden hadjáratában részt vettem és mégis sosem adott egy kis talpnyi földet sem. Akárhova próbáltam jogot formálni vagy nem sikerült vagy elutasított a király.
    Egyszerűen nincs ötletem mit tehetnék. Vki elmondaná mit rontok el? (természetesen amelyik területet próbálom megszerezni mindig oda házasítom a családtagom vagy vmi hasonlót próbálok tenni de semmi...)
  • Ruley
    #1102
    Na, nekem most volt komoly pestisjárvány, pár hónap alatt három uralkodómat elvitte, közöttük egy gyereket.

    Közben meg Lotharingiában valahogy egy nőnek valamiért egy püspökség a fő címe, és ahogy megalapítottam az ottani királyságot, ő szerezte meg, úgyhogy most King-Bishop címen uralkodik a kiscsaj.
  • wednes
    #1101
    Megnéztem, egyéb formaságokat nem számítva (legyen felnőtt, ne legyen kiátkozott, egyház befolyása stb) úgy vettem ki, hogy a viszonyok a döntőek. A célpont pozitív megítélése (bár, hogy ebbe csak a szimpátia játszik -e bele azt nem tudom, de valószínű) és a kiátkozást kérő megítélése a fontos a pápa szemszögéből.

    Továbbá nehezebb olyanra kérni kiátkozást, aki pápai invesztitúra alatt áll.
  • Paladin
    #1100
    Most így meg nem mondom, de nézd meg a tooltipet, ha kiátkozást kérsz valaki ellen; ott szerintem biztos fel vannak sorolva a tényezők. Gondolom ellened is ugyanezeket a dolgokat veszi figyelembe.
  • wednes
    #1099
    Tényleg, vajon a kiátkozás csak a pápa szeszélyétől és a hozzánk fűződő viszonyától függ?
    Vagy ehhez kell, hogy pluszba kevés áhítattal rendelkezzünk? Mert arra gondoltam, hogy egy jó keresztényt mégis körülményesebb a nagyvilág előtt megbélyegezni, pont abban, amiben talán élen jár.
  • pocoksari
    #1098
    átmentem egy kis countra...előrepörgettem az időt...hááát, darabokra esik az ország magától :)
  • Paladin
    #1097
    Jaja, ez a jó :)
    Faszán kell zsonglőrködni :)
  • pocoksari
    #1096
    nekem 1400-be került a trónörökös :) de megérte végülis...főleg így,hogy az uralkodó még mindig él (84 éves)...lett volna egy 60-as örökösöm...

    találós kérdés...mi a franc az a muzulmánoknál, hogy kiválik egy tartomány, kap 100k+ sereget és invázió címén ráront az urára? ez volt a harmadik ilyen, amit közvetlen közelről láttam...először azt hittem event, de már nem tűnik annak...

    vigyáztam a perzsákra, mint a hímes tojásra, de bekaptak egy ilyen rohamot..aztán közben megjöttek az ilkánok...oda a 160k seregük...

    itt egy kép:
    kép1

    mondjuk nincs nagy kedvem folytatni...bár érdekes lenne odaszorítani az ilkánokat a térkép szélére és a tatárokkal agyonveretni...

    egyiptomban is most van ilyen invázió...megcsapkodhatnám őket, vagy a perzsákat...még mali is 2 forduló..a németeknek is van 150 demenseük, de gyakorlatilag azt tudnám csinálni, hogy odaállok mindhárom horda elé és 100 évig kergetőznénk...
  • wednes
    #1095
    Pont ez tetszik ebbe a játékba, jól kell keverni a lapokat. :)
    Hogyan növeljem a hatalmam, hogyan lépjek fel az ellenlábasokkal, mi módon egyezkedjek, mikor engedjek stb.

    Persze szerencse faktor is kell. Egy trónváltás, új pápa beiktatása, és rögtön az történik, amit írsz.
  • Paladin
    #1094
    Elég kellemetlen tud lenni, ha egy lázadozó alattvalód kieszközöl egy jó kis kiátkozást, ha pikkel rád a pápa elég könnyen osztja.
  • wednes
    #1093
    Egyébként ha lehet, én törekszem a szabad invesztitúrára. Nem tudom, hol olvastam már, hogy páran nem sokra tartják, pedig egy hasznos dolog.

    Először is a vazallusok honorálják plusz pontokkal. Szemben a bárói és polgármesteri örökléssel itt megszabhatjuk ki kövesse a püspököt. Nyilvánvaló, hogy a legjobb személyeket rakjuk be a posztra. Egyrészt, aki megfelelően képzett, de a legfontosabb, hogy akivel jó viszonyt tudunk ápolni. Így biztosítani tudjuk, hogy az egyházi adó nálunk landoljon és a fegyveres támogatás is nagyobb. Néha a jámborabb trónkövetelőket is bevághatjuk ide.

    Persze vannak hátrányai, pápai ellenszenv és talán gyakoribb eretnekség.
  • wednes
    #1092
    Nem csak gyilkossággal lehet félreállítani a trónra kellemetlen férfi jelölteket (persze aki már nagykorú). Nevezd ki őket püspöknek (szabad invesztitúra kell) valahol és ezzel már ki is csuktad a hatalomból. Nálam már primogenitúra van, de szoktam alkalmazni, ha több a fiú testvér. Eleve egy képzett egyházi személyt jelölök ki mentornak. Tehát akkor már értsen is a hivatásához és jól végezze dolgát.
  • joeflame
    #1091
    Kinyírtam a kis fattyút :)) de ez a második lányomé volt és az elsönek is van fia..szóval ez így .A matri házasság meg sok jóval nem kecsegtet,esélytelen az elején valami komoly személyt az udvaromba csábítani,így viszont hogy az elsö lányom a bizánci uralkodó felesége lett a második meg a ruszé így tölem felkelhet aki akar csúnyán összevon nekem a bizánci vej egy 20 e sereget oszt viszlát.Na mindegy, de azért ez érdekes már egyik lányomat se merem majd odaadni ezekután,mert a végén gyilkolászni kell majd miatta(igaz idövel a gavelkindet ki lehet majd löni az elsöszülöttre) de aki újat kezd az csúnyán benézheti ezt.
  • Kopiati
    #1090
    Hát mondjuk a Gavelkind-es átugorja a közvetlen fiút törökösítés elég idegesítő...
    Jól felvitték az árát a bérgyilkosságnak, pedig 1-2 alacsonyabb rangú embert sztem bárki meg tudna ölni egy kis bagóért...
  • pocoksari
    #1089
    sajna néha tényleg meg kell ölni pár családtagot (vagy hülye vagy öreg vagy csak szimplán útban van)
  • Kopiati
    #1088
    A gavelkind örökítés a problem, iylenkor az első szülött lány fiára száll a korona, ezeket a hölgyeket matrilineárisan kell megházasítani. Javaslom öld meg a gyerekét:)
  • joeflame
    #1087
    Valaki megmondaná nekem hogy ha van 5 fiam mégis az utódom egy lányom által szült unoka(az agnatikust bevezettem..1090 járok) mellesleg gondolom ezért írja hogy ha meghal a király végetért a játék...na most ilyenkor mi a szitu?
  • Kopiati
    #1086
    A többit nem kaphatják meg, mert nők, nem értenek ahhoz:D
  • Jakuza001
    #1085
    Sehogy :(
  • koj
    #1084
    A nőknek hogy tudok címeket adni? Csak ilyen tréfamestert, meg ilyesmit lehet.
  • wednes
    #1083
    Ez világos, amit leírsz. Értem, hogy ez nem egy sims vagy egyéb, ahol a lényeg, hogy mindenki max happy legyen és akkor jó a világ. :D Igen vannak akár ellenlábasaim, akiknek én vagyok szálka a szemében.

    Az nem probléma, hogy egyes tettekért berágnak az emberre, csak lehetne kicsit személyre szabottabb, ugyan úgy, mint a tulajdonságoknál.
    Egy cselekedetet eltérően is megítélhetnének. Az én hívem aki mellettem állt, mellettem harcolt, azt ne zavarja, hogy (esetleg pont egy riválisát) megbüntetem.
  • wednes
    #1082
    Oks. :)
    Így már értem, én nem értettelek meg elsőre.
  • pocoksari
    #1081
    azt mondjuk nem értem, hogy a kedves kis beosztottaim miért nem ölik a németeket...pedig cb tuti van rá...egymást persze ölik
  • pocoksari
    #1080
    na, most itt tartok:

    kép


    ha vége ennek a sorozatnak, akkor észak-afrika majdnem megvan a nílusig (malival még foglalkoznom kell még)...aztán nekifutok a egyiptomnak

    a pápára nem sikerül a cb, pedig már 30 éve fabrikálok Rómára...

    elfogynak a célpontok lassan, így kénytelen leszek a németekkel is foglalkozni, meg persze a balkánnal sem ártana...a perzsáktól picit tartok...a 160k katonájuk zavaró, főleg, hogy a királyom öregecske már

    ja, a trónörököst leorvgyilkoltam (3-4. próbálkozásra ment)...kellett egy fiatalabb jelölt...
  • Ruley
    #1079
    Először is azért, mert a föld az egész egyszerűen nem visszavehető. Legtöbbször eleve nem te adtad nekik, hanem az őseid adták az ő őseiknek, örökbe. Már az is, hogy egyáltalán egyet elvehetsz, inkább a de facto erőviszonyok elismerése, mint tényleges jogod.

    Egyébként meg az hogy mi okoz negatív megítélést, nem feltétlenül tükrözi a jogrendet. Még ha papírforma szerinti lenne is mód arra hogy elvedd valakinek az összes területét, (és ezt meg is engedi a játékmechanika), ettől teljesen függetlenül még rühelleni fognak érte a többi nemesek hogy elnyomod őket.

    Elvége az ő szemszögükből eleve azért történt a lázadás szabadságharc, mert valahogy túl sok negatív pontot gyűjtöttél össze, mondjuk mert idegen vagy, vagy mert túlhasználtad a magánhadseregüket, vagy mert túl magas adókat szedsz be, vagy mert az ősi előjogaikat korlátozó új törvényeket akarsz hozni, egyszóval túllépted a hatáskörödet, az ő szemszögükből TE vagy az áruló, és a lázadó a jog és igazság bajnoka.
  • Kopiati
    #1078
    Elég büntetés az is:)
  • Kopiati
    #1077
    Idézném magam: "Ha szövetségesként harcolsz" -azaz részt veszel! csatában, azért több tekintély jár, mint a elsődleges félnek (lehet egy kis tekintélyt farmolni csatákkal így). Elméletileg a kapott tekintély még függ a részvételi százaléktól, tehát a belépés kb. csak a tekintély veszteség elkerülésére jó.
  • wednes
    #1076
    Még valami. :)
    Egy lázadó vazallustól miért csak 1 címet lehet visszavonni? Egy árulóról beszélünk. Például egy herceg fellázad ellenem, börtönbe kerül ok, elveszem a hercegi címét ok, de már a grófságait csak negatív megítélés mellett vehetném el.
  • wednes
    #1075
    Pont arra mondom, hogy megígérem a segítséget (nem utasítom el), de nem teszek érte semmit. Akkor nincs -100 presztízs. Vagy csak én nem figyeltem? :D
  • Kopiati
    #1074
    Ha szövetségesként harcolsz, több presztizst kapsz, mint egyébként. Meg azért a 100 tekitély minusz az néha sok tud lenni:)
  • wednes
    #1073
    Más: Ha valaki katonai segítséget kér tőlünk, úgy vettem észre elég csak benyomni az igent, és ha úgy akarjuk, onnantól sz@runk az egészre. Nem kell ténylegesen csapatokat küldeni, így is jön a +25 szövetség megtartása miatti öröm. Más háborújába meg nem sokat nyerünk. Ha direkt nincs valami okunk a részvételre (ellenség gyengítése) akkor jobb távol maradni a tényleges harctól.

    Játéknak azt is kéne nézni, hogy nem csak elvi a segítség.
  • wednes
    #1072
    De elvileg látnunk kéne a halott csecsemőket a játékban is. Terhes az anya, megszületik a gyerek pár hét, hónap után bumm, meghal. Na ilyen nincs a játékban. Legalábbis nálam 200 éves dinasztiába gyerek még nem halt meg, pedig 5-8 gyerek is születik. Más családoknál előfordult, de még az is lehet azok cselszövés áldozatai. Azért ennél gyakoribb volt még a királyi udvarokban is.

    De egyébként most halt meg nálam a 35 éves király, természetes úton, nem volt beteg, gyenge, fertőzést sem kapott, csak elpatkolt. :)
  • Paladin
    #1071
    Ezt akartam én is írni. Sokan félreértik, hogy mit jelent az alacsony átlagéletkor.

    (Még a 19 század végén is hasonló volt a helyzet egyébként, egy közeli falu halotti anyakönyveiből csináltam egyszer egy 3 éves statisztikát, még ekkor is az összes halálozás kb fele 10 év alattiaknál volt, és ezeknek a háromnegyede az egy évet se érte meg.)
  • Ruley
    #1070
    Ha ezt beleszámítjuk, hogy vannak halott csecsemők csak nem látjuk őket, akkor egyébként elég reálisak az életkorok a játékban.

    Történelmileg az alacsony születéskor várható élettartam statisztikákat a csecsemőhalandóság nyomta le, de aki a gyerekbetegségeket túlélte az egészségügyileg nagyjából sínen volt hogy 75 évesen elkezdjenek leállni a szervei, úgy mint nekünk.

    Középkori adatokat nem tudok mutatni, de itt egy ókori római, amin jól látszik hogy az újszülöttek várható átlagéletkora 25 év, de az 5 éveseké már 48 év, a 30 éveseké 59 év.

    És ez még csak az átlagtársadalom, benne a halálra dolgoztatott rabszolgákkal, a lemészárolt falvakkal, az egymást legyilkoló hadseregekkel. Ehhez képest az uralkodó osztályra nyugodtan hozzáadhatsz 1-2 évtizedet.