114
  • Ahoy
    #74
    Igen ezt én is hallottam... Nagyon durva! Az más kérdés, hogy engem inkább a hányinger kerülget, mert olyan műanyagnak érzem ezt a szagot :D
  • immovable
    #73
    Az általad említett gyorsétteremhez nekem is van sztorim. A mekinek külön cége van aki a gépészetét, szellőzést szereli, tervezi. Van egy kis trükkjük. Az étel szagát nem elszívják, hanem épp ellenkezőleg, nyomatják kifele ezzel is csalogatva a delikvenst. Gondolom már feltűnt, hogy egy meki messziről szaglik beltérben s kültérben egyaránt. :)
  • Ahoy
    #72
    Te most miaf*szról beszélsz? :D Igyál tengervizet, mindenkinek úgy lesz a legjobb :D

    Én meg élvezem az étel természetes ízét, nem mártom tövig a saját sütésű krumplimat a sóba, hanem finom fűszerekkel, citrommal, zöldségekkel ízesítem, és így 100x jobb íze lesz. A leveseket sem 5 kiló sóval főzzük, hanem inkább mindenki utánízesíti saját ízlése szerint... Borzasztónak tartom, ahogy a menzákon, gyorséttermekben az ételek szar ízét mértétktelen elsózással és elcukrozással kompenzálják.

    Csak meg kell nézni, milyen amikor megzabálsz egy nagy zacskó csipszet, utána "krízisállapot" lép fel a szervezetben, a veséknek nagy mennyiségű vizet kell visszatartania, a vizelet összesűrűsödik. Sürgősen pótolni kell, mert különben kiszáradás fenyegethet. Szerintem ez igen messze van a test normális működésétől.

    A szervezetünk nem erre van kitalálva egyszerűen. Régen amikor a só kuriózum volt, mert kevés lelőhely volt, és fizetőeszközként használták, akkor is teljesen jól megéltek minimális sózással. Az állatok sem sózzák a kaját, vagy tévedek? :D

    Egyszerűen a só egy ételízesítő, aminek nulla a tápértéke. Annyi hogy mértékkel kell használni, nem 10-20 grammokat zabálni belőle. Erre próbál utalni a cikk is. Nemkell konspirációkat vetíteni mögé...
  • caprine #71
    Semmiből sem jó túl sokat fogyasztani, de keveset sem. Az ideális középutat kellene mindenkinek megtalálnia, de az mindenkinél más és más, ráadásul napi szinten is változik. Mert lehet egész nap a számítógép előtt ülök és elég lenne egy balaton szelet is az egésznapi táplálék igényem kielégitésére, de másnap meg kimegyek a hegyekbe és letekerek vagy 100km, ahhoz meg kevés.

    Egy érdekes szösszenet. Egyik ismerősőm évekkel ezelőtt a mcdonalds-ban dolgozott. Ott például a sültkrumplinál az volt az előírás, hogy megpucolt állapotában x időre cukros vízbe tették. Ezzel állítólag +éhségérzetet okoztak a fogyasztónak több, vagy nagyobb adag vásárlására ösztönözve azt. Gondolná valaki, hogy a sós sültkrumplival cukrot is vissz be a szervezetébe???? Ráadásul azt a sültkrumplit duplán kell megsózni, mert el kell nyomni az édes izt is. Tele van az élelmiszeripar ilyen trükkökkel!

    A sóval is csinján kell bánni, de nem csak a mértékkel hanem a választással is. Majd olvassátok el a dobozon feltültetett tartalmukat. Ki gondolná, de még a sóban is van mindenféle állomány javító, színező hogy szép fehér legyen, csomosodás gátló hogy ne álljon össze a konyhai párás levegőben, stb......

    Minden szennyezet, színezett, feljavított ezen a világon, legszívesebben elköltöznék egy másik bolygóra
  • ozdimorgo
    #70
    Éljen az egészséges életmód!
    Már csak azt nem értem, hogy miért jobb 50 évesen egészségesen elpatkolni...
  • AgentKis
    #69
    "mítoszok igazolását a mítoszok fenntartói végzik, és ha valaki nagyon akar hinni valamiben, akkor igazolni is fogja."

    Erről azért mást is lehet olvasni...
  • nextman
    #68
    Hát én észre szoktam magamon venni, hogy felmegy a vérnyomásom, ha sósat eszem.
    Éspedig európai embertípus vagyok. A kólától, meg bolti zöld teától szoktam még ezt érezni.
  • immovable
    #67
    Baromság.
  • redfish
    #66
    Én már évek óta barna bionádcukrot és tengerisót veszek a családomnak...

    A barna bionádcukor nem esik át az utolsó finomító eljáráson (ami egészségtelenné tenné) és ráadásul nyomelemekben gazdagabb, az íze is tartalmasabb a hófehérre finomított változatnál.
    (Igaz, nem olcsó, mert kb. 450-500 Ft-ba kerül 50 dkg.)

    A tengerisó is egészségesebb a kősónál, ez nem is olyan drága, és mindenütt kapható!

    Aztán folytathatnánk : az olívaolaj is egészségesebb a disznózsírnál...
  • Renegade
    #65
    remek szép nyelv, de ettől még :-)
  • philcsy
    #64
    "na jó, de a marha nagy....(bármi, akármi) bevitele sem egészséges" A dózis teszi a mérget.

    "Alle Ding' sind Gift und nichts ohn' Gift; allein die Dosis macht, das ein Ding kein Gift ist." (Paracelsus)
  • Renegade
    #63
    őőőő, ez azért kicsit meredek, na mindegy, én mint konspiráló faszfej érdekesnek találok pár fura dolgot:

    -a házi orvosom egyszer csak közölte, hogy csak aspirin, algopirint felejtsem el, mert elszáll a májam (lehet, nem tudom)
    - ugyanazon a településen a nőgyógyászok egyszer csak, csak mercillant írtak fel a csajoknak (lehet, hogy minden teszt azt mutatta, hogy a település komplett női hormonháztartásásának ez a bejövős, de azért ez már fura)
    - vagy a #13-as hozzászolásban leírt kis cigi kisérlet
    - esetleg, hogy egyszer csak másban kezdték el kisütni a mc-i krumplit és zsupsz megváltozott az íze (volt erről is valami hiszti, már nem emlékszem)

    természetesen lehet, hogy csak mi faszfejek hisszük, hogy az élelmiszer és más fogyasztási cikk kultúra folyamatosan változik az elmúlt 40 évben és néha csak akkor pozitív irányba, ha valaki, valamilyen csoda folytán végig tud verni egy pert az adott gyártón. (lásd amerikai szenátusi meghalgatás: a cigaretta rákot okoz? neeeeeeem)
  • Renegade
    #62
    na jó, de a marha nagy....(bármi, akármi) bevitele sem egészséges, ez azért közhely :-(
  • philcsy
    #61
    Én elhiszem neked hogy az európai ember adaptálódott a sófogyasztáshoz, de az ő sóháztartása sem csak úgy működik. Ha nem izzad eleget mert nem mozog, és nem fogyaszt elég folyadékot (mind a kettő jellemző) akkor hogy ürül ki a szervezetéből a felesleges só?
    A mai nyugati életmód mellett igenis figyelni kell a sóbevitelre.
  • djhambi
    #60
    Ti úgy szeretitek egymást, mint emberek a sót. :)
  • djhambi
    #59
    "A sóból is csak a természetes a jó. Ha megnézitek, a jódozott sónak van lejárati ideje!"

    A pajzsmirigyemre az orvos néni azt monta, hogy jódozott sót egyek. :)

    A cukorbetegség pedig annyit tesz, hogy a hasnyálmirigyed felmondja a szolgálatot idő előtt, és nem választ ki inzulint, ami a vérben a cukor (szénhidrátok?) lebontsához kell. Felmegy a vér cukorszintje, és gondokat okoz az agyban megvakulsz, lepotyognak a végtagjaid... És genetikailag örökölhető a hajlam.
  • Ahoy
    #58
    Mindent meg lehet cáfolni bizonyos tanulmányokkal... (csak nem a sógyárak pénzelték azokat? Ha-ha...)

    Itt viszont eléggé egyetértés van, hogy a marhanagy sóbevitel nem túl egészséges. Egyszerűen nincs rá igénye a szervezetnek. Sós kaják mellőzésével is ugyan olyan életet lehet élni, csak nem szárad ki a szád. Én már régóta alig sózom az ételeimet amit főzök, hanem kakukkfüvet, tárkonyt, borsikafüvet, citromfüvet szórok inkább. Leszoktam a sóról, és nem is igénylem, fizikailag rosszul érzem magam egy elsózott kajától... Sőt, akkor döbbenet rá, hogy milyen brutálisan sós ételeket ettem régebben.

    Ami a konspirációzásra utalt, már unalmas hogy minden cikk meg fejtegetés mögé hatalmas összeesküvéselméleteket kell képzelni. Mikor a cikk közel nem is erről szól. Egyszerűen több tanulmány bizonyítja a mértéktelen sózabálás egészségtelen, ahogy a mértéktelen zsírfogyasztás is. Ezt a sóipar próbálja megcáfolni.
  • Fbn Lx
    #57
    hozzáteszem- ha jól tudom, azok az állatok, akiknél vérnyomás-emelkedést okoz a só, még csak nem is sósat izzadnak
    nyaljátok meg egy csimpánz hónalját :3
  • Fbn Lx
    #56
    A cikkből az jön le, hogy: "A sóbevitel csökkentése jelentősen csökkenti a vérnyomást, ezáltal alacsonyabbá válik a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázata."
    Ami egyszerűen NEM igaz. A só nagyobb mennyiségű fogyasztása patkánynál, csimpánznál a vérnyomás emelkedéséhez vezet, de az embernél nem. Kivételt képeznek az egyenlítői és afrikai emberek, esetükben nem egészséges a nagyobb mennyiségű fogyasztás, náluk a sóvisszatartás képessége gyenge, így nagyobb mennyiségtől a vérük térfogata megnő, és ezáltal a vérnyomás is.
    Hangsúlyozom, ez ránk, európaiakra nem jellemző, ugyanis mi adaptálódtunk a sófogyasztáshoz. itt a vérnyomásbeli különbségek címén a legtöbb kutatás szerint nagyobb sóbevitel esetén is csak 1-2 hgmm emelkedésről beszélünk, amit közel sem lehet jelentősnek nevezni.
    Nézz utána néhány dolognak, mielőtt konspirációsfaszfejezel. Természetes dolog például, hogy a sótermelők növelni szeretnék az eladást, és így a bevételt. Ez az ipar minden ágazatára igaz a kapitalizmusban, jelen esetben pl. ők a rosszak, és velük akarják elvitetni a balhét - a jövőben nagyokat lehet majd kaszálni a csökkentett sótartalmú termékek és a sót helyettesítő megoldások egész arzenáljával
  • Kornan
    #55
    Ááá, de unom mán. Lassan már kémia,biológia,fizika doktori diploma és komplett laboratórium kell ahhoz ,hogy egészségesen táplálkozzál, ha nincs otthon saját farmod.

    Tényleg jó lenne valami állami beavatkozás, hogy tisztába tegyék itt a dolgokat, most nemcsak konkrétan a sókérdésre gondoltam. Sok félrevezető forrás, dezinformációk miatt az ember már nem tudja kiben bízzon. Vagy még rosszabb tudja, de tévesen. Sőt szerintem oktatni is kéne az iskolákban is, hogy hogyan kell egészségesen élni, táplálkozni, stb...
    Az ilyen szar termékeket meg betiltani mind a pics..., vagy legalább ráírni, hogy rákot okoz vagy átírja a DNS-ed és kinő még egy fül a homlokodon...
    Talán megspórolnánk pár milla egészségügyi kiadást.
    Annyira utópia ez?

    Ha minden cikkre hallgatnék és kizárnám az életemből ami szerintük rossz, akkor kb éhen és szomjan halnék, hacsak nem jövök rá hogyan lehet életben maradni étel és víz nélkül. Állítólag vkinek sikerült,nemrég olvastam egy cikket .
  • Justil
    #54
    "Főzz magadnak, próbálj a kertben saját zöldséget termelni, só helyett pedig nagyon finom fűszereket lehet alkalmazni amik tökéletesen kiváltják az ízét."

    nem akarok itt most erről vitát nyitni, csak mellékesen jegyzem meg, hogy miközben "konspirációsfaszfej"-ezel, nagyjából ugyanazokat a dolgokat mondod el konzekvenciaképpen, mint amit ezek a konspirátorok - nagy általánosságban - mondani szoktak. talán mégsem akkora faszfejek, legalábbis ha a mondanivalók tanulságát vesszük figyelembe...
  • Ahoy
    #53
    Volt egy Jamie Oliver bemutató, hogy egy egy paradicsom szószt hogy lehet elkészíteni.

    Elsőbe beletett 2-3 evőkanál (!) sót, és ugyan annyi cukrot. Az sósságát 100%-ban elnyomta a cukor!!!
    A második verzióba egyetlen csipetnyi sót rakott, és megfűszerezte különféle szárított fűszerekkel. Kiderült, hogy akik megkóstolták mindkettőt ugyan olyan sósnak érezték!

    És ez a lényeg!

    A készételekbe, mirelitkajákba, konverzvekbe, gyorséttermi, menzás ételekbe mértéktelen mennyiségű sót beletesznek, hogy ellensúlyozzák az étel rossz ízét.

    Ellenben ha otthon saját magad készíted az ételeidet, ésszel és finoman fűszerezve, akkor a sóbevitelt egészséges szintre lehet hozni gond nélkül. A cikkből sem is az jön le, hogy a rossz táplálkozási szokásaink felelősek ezért, nempedig az hogy sót eszel. (Csak a sok konspirációsfaszfej máris rémtörténetet költ mellé... no komment)

    Szóval mi a tanulság? Főzz magadnak, próbálj a kertben saját zöldséget termelni, só helyett pedig nagyon finom fűszereket lehet alkalmazni amik tökéletesen kiváltják az ízét. Ezen felül hanyagolni kell az undormányos gyorséttermeket, meg mértéktelen csipszzabálást. Nagypapáink hiába ettek szalonnát, kolbászt le is dolgozták, és a sóbevitelük állíttom még így is sokkal kevesebb volt mint nekünk a szarrásózott készételek világában.
  • Lmntal
    #52
    Só mászt gó on....
  • Justil
    #51
    hát én sem a legolcsóbb szart iszom, ellenben elvből nem iszom filteres teát. ha nem látom, mi van benne, inkább kihagyom :)
  • philcsy
    #50
    Én is a vezetékes vízre gondoltam.
  • Fbn Lx
    #49
    én úgy tudom, hogy csak a csapvizet. de én pl undorodom a sok szartól ami benne van, úgyhogy csak ásványvizet fogyasztok
  • philcsy
    #48
    Ha egy termékre azt látod ráírva hogy ízfokozót tartalmaz az az esetek többségében só, ritkább esetben só+valami. Boltban nincs mesterséges só az nagyon drága lenne. Tapadásgátló anyag azért kell a sóba mert az ember nem szereti ha összeáll.
    A szavatosság/minőség többek között esztétikai jellemzőket is garantál. A sónál pl nem tapad össze addig. (A só nem fog megromlani.) A felvágott nem kezd el "nyálkásodni". A tej homogén marad. Ettől még ezek a legtöbb esetben ugyanúgy elfogyaszthatóak csak nem túl gusztusosak. Csináld azt mint az ősember: szagold meg, óvatosan egy-két falat és ha valami baj van a gyomrod jelez: Ne edd meg!
  • philcsy
    #47
    A kristálcukrot tényleg meszezik. De ez független attól hogy fehér vagy barna, nád vagy répa cukor. Azért kell meszezni hogy ki tudjon kristályosodni. Enélkül csak valami ragacs lenne belőle.
    A legjobb a méz. Persze az eredeti. (Persze amíg ki nem pusztulnak a méhek.)
  • philcsy
    #46
    "Csakis jódozott sót használj." Mo-n a legtöbb helyen jódozzák az ivóvizet. Szóval nem olyan fontos.
  • philcsy
    #45
    Ja és régebben az is növelte az életkort hogy nem evett az ember annyit amennyit akart.
  • philcsy
    #44
    "A másik pedig a csomósodásgátló anyag. Egy sóba mi a fenének kell adalékanyagot belerakni????" A csomósodásgátló anyag: Kálium-ferro-cianid. Ciánkáli egy kis vassal:).
  • philcsy
    #43
    A második legjobb védekezés a sok szar ellen a sör. (Ha nem szereted tea dögivel.) Ne zavarjon hogy gyakran jársz huggyozni inkább örülj neki. Ha elég folyadék jut a szervezetedbe akkor a veséd tud rendesen dolgozni (napi 2-5liter, de inkább többet mert az nem árt). A vese az ami megszabadít a legtöbb szükségtelen dologtól. Ezenkívül mozogj sokat (ezt összekötheted az ivással). Akkor sokat izzadsz és az is "méregtelenít" (de rühellem ezt a szót, olyan trendi lett manapság).

    Régen még a leglustább ember is mozgott annyit mint ma az átlag. Akkor nem volt légkondi és izzadt az ember. Az izzadással pedig sót válasz ki. (Írta itt már valaki.) Ugyanez a helyzet a zsírral és az egyébb dolgokkal. Ha csak a régi táplálkozást összehasonlítod össze a maival és figyelemen kívül hagyod az életmódváltozást akkor hamis következtetésre juthatsz.

    Régen sokkal nagyobb volt a szelekció. Ma már csak a legszélsőségesebb esetben dolgozik. Korcsosulunk.

    Az E-ket meg hiába nézed mert:
    -E-katalógusszámmal jelölnek minden élelmiszeripari segédanyagot, a természetest ugyanúgy mint a mesterségest (E300 - C-vitamin)
    -mostanában rájöttek hogy kevésbé riasztó a dibenzoil....
    -nem mindegy milyen mennyiségbe van benne
    -nem csak az adalékanyagok lehetnek veszélyesek hanem a bennük levő esetleges szennyezések is
    Szóval a kevesebb E nem feltétlenül jelent egészségesebb terméket.
    Ez bizalmi kérdés. Ha megteheted válasz olyan terméket amelyik gyártójában megbízol.

    Régen is ettek az emberek nagyon szar kajákat.
    A gabona sokszor fuzáriummal volt fertőzött (mérget termel). De a rossz tároláskor is kaphatott fertőzést. Az anyarozs pl egy olyan gombaféle amelyik gabonamagvakon tenyészik és mérget termel. (Többek között lizergsavat amelyből aztán 1938-ban Albert Hofmann LSD lehet készíteni.)
    A füstöléskor a fából különböző mérgező gázok/gőzők jönnek ki (pl: fenol) pont ezek a mérgek azok amelyek tartósítanak.
    A hús pácolásához pácsót használtak/használnak. Pontosabb neve nitrites pácsó (ma már nem csak ilyet használnak). A nitrit az ami elpusztítja a mikroorganizmusokat, és persze számunkra is mérgező.
    A régebben elfogyasztott víz sem volt éppen a legbarátságosabb.
  • Fbn Lx
    #42
    Csakis jódozott sót használj. Mivel az utóbbi évtizedekben egyre kevesebb tengeri ételt fogyasztunk (egyedül a tengeri kajának van természetes jódtartalma), ezért a lakosság többsége enyhén jódhiányos, a mi szárazföldi országunkban kifejezetten. Muszáj ezt a sóval bevinnünk, szóval a helyzet különlegessége, hogy vagy fogyasztasz kellő mennyiségű sót, vagy jódhiányos leszel. Szerény véleményem szerint még mindig a jódhiány kellemetlenebb.
    A sót sem szabad ám teljesen mellőzni, úgyhogy nem baj, ha néha használod. Nem hiába kívánja az ember a sót, létfontosságú, valamint olyan betegség is létezik, hogy nátrium-klorid-hiány. Akkor jön elő, ha valaki nem fogyaszt elég sót...
    A cukorral kapcsolatban - talán a nádcukor a legjobb alternatíva ezek közül, gyümölcscukrot viszont senkinek ne jusson eszébe koncentrált formában fogyasztani kristálycukor helyett, én úgy tudom, hogy a pletykával ellentétben kivont, tömény formájában pont ez a legrosszabb.
    Amiről jókat hallani, az a nyírfacukor. Édes, de alapvetően megtévesztő a neve, ugyanis nem valódi cukor - cukorbeteg is fogyaszthatják, és állítólag teljesen ártalmatlan.
  • T0nk
    #41
    Ez jutott erről most eszembe. 4:45-nél van az idevágó rész. Magyarul nem találtam, bocs.
  • Fbn Lx
    #40
    cukorbetegség kb. azóta van, mióta földművelő közösségek, azaz jó pár ezer éve. legfőbb kiváltója ha jól tudom a gabonatermékek és a tej, ezek már önmagukban is nagy inzulinnövekedést okoznak, együttesen meg főleg. Idővel lefárad a hasnyálmirigy és kialakul az inzulinizmus, ami cukorbetegséghez vezet.
    Legalábbis a kettes típusú - az 1-es típusú cukorbetegség az, ami genetikai jellegű ha jól tudom, de jóval ritkább az előfordulása.
    Lásd azokat a közösségeket, ahol az emberek nem fogyasztanak gabonát illetve tejet, a cukorbetegség ismeretlen. Pl. afrikai törzsek, eszkimók.
  • trogi
    #39
    A sóból is csak a természetes a jó. Ha megnézitek, a jódozott sónak van lejárati ideje! Nos, az igazi só korlátlan ideig fogyasztható. Nem veszek olyan sót, aminek van lejárati ideje. A másik pedig a csomósodásgátló anyag. Egy sóba mi a fenének kell adalékanyagot belerakni???? Nem értem...

    #28-ra: a kristálycukorról azt hallottam, hogy meszezik, azért fehér. A cukor igazi színe nem fehér. Tehát pont fordítva van, mint ahogy írtad: inkább igazi barna cukrot ennék, mit fehéret. Persze a méz, a nádcukor és a gyümölcscukor jobb, de persze mind drágább, mint a répacukor.

    Aki le akar szokni a sóról, édességről, nasiról, tudok segíteni, DE kell hozzá jó adag lustaság is:
    otthonra nem szabad venni se édességet, se sót, se nasit. Ha rád tör az "éhség", nem tudsz mit enni, mert nasi nincs otthon és mivel lusta vagy nem fogsz lemenni a boltba, tehát nem fogsz enni semmi feleslegeset. Ha van otthon gyümölcs, az nem baj, cukorpótlónak jó. :)
    Folyadék: víz. Hogy ásvány~ vagy csap~, azt szerintem eldönti a csapvíz íze. Ha pocsék, marad az ásvány~. Kóla és egyéb szarok feleslegesek. Az energiaital is eléggé necces, ha végigolvasod mi van benne, már el kell, hogy vegye a kedvedet az elfogyasztástól. Korábbi kedvenc üdítőm a gyömbér volt. (Néha még most is legurul kis rummal ízesítve. :) ) Ha megnézitek, gyömbért nem tartalmaz, akkor meg miért hirdetik gyömbérnek???

    A plusz sózásról úgy szoktam le, hogy mindig elfelejtettem kivenni a kajámmal a sót a szekrényemből. Leültem enni, s rájöttem, hogy hiányzik a só, DE lusta voltam a hivatalban elgurulni(!) az 5 méterre lévő szekrényben található sóért. :)))) Egy idő után már nem hiányzott annyira. Igaz, a leszokásom nem sikeres, mert néhanapján megvegetázom a vajaskenyeret... :-(
  • Lowosan
    #38
    Biztos jobb mint az olcsó kínaiak, abba jut még madártoll, üvegcserép, patkányürülék meg sok hasonló nyalánkság is (lehet hogy pont csak tealevelet nem látott szegénykém)
  • jamborl
    #37
    en sosem birtam a monika so-t, vagy a jozsi barat so-t.
    sajnos mindegyiktol ugy erzem, agysejt sorvadast, illeve arcomlemarom paink betegseget kapok.
    ajanlom mindenkinek, hogy ovakodjon a so-tol
  • Renegade
    #36
    hát gondolom egészségesebb, mint amit én tolok, pickwick, filteres, valami gyümi legyen azért a dobozán, jóóóó az :-)
  • Justil
    #35
    teát én is tolom, fermentálatlan zöld teát. állítólag jót tesz, mindenféle baj megelőzésére jó, aztán hogy a gyakorlatban ebből mennyi igaz, illetve az a fajta amit én iszok mennyire tesz jót vagy sem, az más kérdés :)