114
  • Renegade
    #34
    "...Ha most ki kéne menni a földekre kapálni mint jobbágy és egy egész életet úgy leélni, lehet előbb halnánk meg mint az akkori emberek."

    áááh, nem olyan veszélyes az, a hű de kemény (még nem elit) katonai kiképzés is azért rövid (az is főleg menetelés, torna) mert az állóképesség nagyon gyorsan, "szinte" a végtelenségig fokozható. Bárkiből (aki mentálisan bírja, megvannak a végtagjai, stb.) szívos kisdisznót lehet csinálni relatív hamar, más kérdés, hogy inkább még egy pálya/rész a kedvenc játékunkból/sorozatunkból, mint hogy meg kelljen mozdulni. :-)

    mozgás/cukor bevitel: én amióta az eszemet tudom benyakalok kb 1 liter/nap teát, (jó anyám vidéki lány volt, szóval 2 púpozott kanál cukor/liter a tanult arány), mivel 8 évet áldoztam arra az életemből, hogy versenysportoló legyek így kb 15 éve 85 +-5% kg vagyok, ha eszem rendesen, ha nem. Kiváncsi lennék ez a bevitel mit kezdene egy tunya emberrel, aki mindezt beviszi + még egy kis sütike, malac cola, ilyesmi.

    számomra a cukor ártalom fő tünete: mire megtanultam, hogy tán éjjel nem ezt kéne, nos addigra majd az összes fogam tömött volt :-)

    "Szerintem azért élünk most eddig, mert nem sokat kell tenni azért, hogy életben maradjunk" ezt viszont tanítani kéne, jó mondat :-)
  • wednes
    #33
    Hát igen valamit valamiért.
    Most olvasom, hogy a cukor bevitelünk 25%-át adja csak maga a megvásárolt kristály cukor.
    A többi édes italok, édességek, péksütemény, kechup, mustár, joghurt, FELVÁGOTTAK (na most áll össze nekem is az előző szalámi példám) konzerves termékek formájában fogyasztjuk el.

    Szerintem azért élünk most eddig, mert nem sokat kell tenni azért, hogy életben maradjunk. Ha most ki kéne menni a földekre kapálni mint jobbágy és egy egész életet úgy leélni, lehet előbb halnánk meg mint az akkori emberek.
  • xyl
    #32
    Egy kis olvasnivaló, csak a vita kedvéért.
  • Justil
    #31
    "a sóbevitel világszinten történő 15 százalékos csökkentésével 2015-ig közel 9 millió életet menthetnének meg"

    könyörgöm kinek lenne ez jó??? fogyni kéne, nem gyarapodni. vagy legalább egy kicsit lassítani a gyarapodás mértékét, bazz.
  • Renegade
    #30
    huhú, ijesztő számok (meggyőztél), ez így tényleg nagyon dúrva kontraszt :-(
    és emellé még jön, hogy tömegközlekedünk/autózunk, városokban élünk, le a kalappal az orvostudomány előtt, hogy ennyi ideig élünk :-)

    cserébe van egy csomó új rákunk, na de valamit, valamiért
  • Renegade
    #29
    "Mintegy félmillió magyar embert érint a cukorbetegség."

    ha jól tudom vannak itt fokozatok is, gondolom olyan mint az alergia, valaki lenyalogatja a radiátort és nyuszi szemű lesz, valaki meg meghal, ha nem kapja meg 3 percen belül a szükséges ellenanyagot.

    van egyáltalán olyan tanulmány, ami arról szól, hogy Béluka azért cukorbeteg mert anyu, apu alkoholista, vagy Janika azért hiperaktív, mert anyu, apu speed függő?

    az utsó bekezdés meg jogos, sőt a középkorban is hasonlóan magas volt az arány, bár mind két esetben hozzájárult az emberi tudatlanság pl: higénia hiánya, ne együnk zöld színű húst, ne ugyanaba a kútba dobjuk a döglöt nyuszit, amiből iszunk, ilyesmi :-)

    értelmes ember meg nem az E-től fél, hanem a számtól ami mögötte van, nem mindtől, csak néhánytól ;-)
  • wednes
    #28
    Régen ennyi cukor nem jutott az emberek szervezetébe, ha még úgy se ha 50 tonna mézet evett volna valaki naponta. :D
    A cukorrépa cukor tartalma 18% és ebből állítják elő az ipari fehér cukrot 95%-os tartalommal. Régen nem tudtak ilyen koncentrációt előállítani, de szerintem nem is érezték szükségességét.
    MO-n 100 évvel ezelőtt az 1 főre jutó cukor fogyasztás 2kg volt évente, a II. VH-ig 10kg most 50kg. Igen a barna cukor semmivel se különb mint a kristály cukor, sőt... Annyi asszem, hogy az utolsó tisztítási folyamaton nem esett át. Tehát még egyéb érdekes anyagok is lehetnek benne. :D

    Én se vagyok szaki, de régen szerintem nem tudták akkor se ennyire túlzásba vinni az ízfokozást, pl gyümölccsel vagy mézzel, ha akarták volna se.
  • djhambi
    #27
    "cukorbetegeket belekeverni, meg nonszensz, bár jó lenne tudni, hogy mitöl alakult ki ez a betegség, hány éves múltja lehet.
    Szerencsére csak a lakosság elenyésző százaléka mondhatja"

    "Mintegy félmillió magyar embert érint a cukorbetegség."

    "relatív kevés olyan tanulmány született, hogy basszus tévedtünk az elmúlt 30K ezer évben, nekünk nem is szabad almát ennünk!!"

    Valamiért az ősember is csak 30 évig élt, pedig teljesen természetesen táplálkozott. :) Itt nincs természetes vs. mesterséges frontvonal, egyszerűen a biokémia dönti el, hogy melyik öl meg később. Különböző összetevőknél más és más. Csak ez túl bonyolult, és a sok "E"-t látva könnyebb azt mondani, hogy ez természetellenes. (Pedig a víz, az élet alapja is E. :D)
  • Renegade
    #26
    izééé, nem szeretsz te kifordítani néhány mondatot? :-)

    persze, hogy nem arra gondoltam, hogy egyél galócát, hiszen természetes, hanem olyan élelmiszert egyél, ami évezredek óta a táplálkozásod részét képezik. Szerintem jó móka tehén tejet (hangsúly a tehénen) inni, felteszem erről pár több generációs városi múlttal rendelkező bélflóra máshogy vélekedik :-).

    a mesterséges anyagok ellen:
    relatív kevés olyan tanulmány született, hogy basszus tévedtünk az elmúlt 30K ezer évben, nekünk nem is szabad almát ennünk!! Nem vagyok inkvizitora a mesterséges anyagoknak, mert az én agyamra is hatnak a bónusz hozzávalók (havonta 2*, MUSZÁJ mekibe menni, mert KELL). ;-) csak hát ugye, ezeknél a cuccoknál az se baj ha mérgező, max a gyerekemnek nem veszek (vélekedhet így a gyártulajdonos).

    imunitás: bármlyen természetes anyag ellen imunisá válhatsz (kobra méreg, cián, higany), csak gondolom a májad veséd előbb döglik meg mint te :-)

    cukorbetegeket belekeverni, meg nonszensz, bár jó lenne tudni, hogy mitöl alakult ki ez a betegség, hány éves múltja lehet.
    Szerencsére csak a lakosság elenyésző százaléka mondhatja, hogy azért nem ehetek meg bizonyos dolgokat, mert a hiba a génjeimben van.
    meg hát ugye, ilyet ritkán hallasz: a dédnagypapa, a nagypapa, és az apukám is rengeteg nova bort ivott és amellett, hogy megvakultak, sajnos én pedig cukor beteg lettem

  • Archenemy
    #25
    tök jó, ha elterjed a sótlan étrend, tovább élnek majd az emberek, és kevésbé halnak meg érrendszerrel kapcsolatos betegségekben

    valamiben viszont meg kell halni, örökké senki sem él, a második jelölt a rák

    tehát a korabeli sg majd így kezdi cikkét: "a sótlan étrend rákot okoz!"
  • Renegade
    #24
    az a baj, hogy nekem tök hiányosak az ismereteim, így én is csak megérzésekre tudok alapozni, úgy tűnik Hambi valamenyire otthon van a témában, majd jól kijavít minket :-)

    manapság: álbarna cukor (rajta van az oldalán, hogy 99% cukor a többi szinezék)
    kristálycukor

    mi lehetett régen? gondolom méz (manapság nem trendi, mert a lakosság fele feldagad tőle mint a cipó), nádcukor kilőve, elvégre ez európa, esetleg gyümölcsökből kinyert gyümölcscukor, azt már kémiából is tanultuk, hogy a cukorrépában más van.

    kéne ide egy biokémikus, aki megmondja, hogy a szabvány kristálycukrot lebontva mi keletkezik, illetve mi minden grátisz jár az édesítő szerek mellé a májba meg a vesébe :-)

    szerintem régen (a kérdés, hogy milyen régen) bizony túlzásba vitték a természetes íz fokozókat (fűszerek, méz, öntetetek).
  • wednes
    #23
    Azért a cukrot sem nevezném teljesen természetesnek, legalábbis amilyen formában mi most fogyasztjuk. Ez az ipari mennyiség régen nem volt.
  • djhambi
    #22
    "ez azért annyira röhej, ne egyél cukrot, egyél édesítőt, ne egyél sót, egyél mesterséges tartósítót/ízfokozót, szerintem 1-2 év, és jön a ne egyél természes húst, csak olyat, amit sejtkádban növesztettünk. :-("

    Nem az számít, hogy természetes-e, hiszen a kígyóméreg is természetes, és megöl. Az számít, hogy milyen biokémiai reakciókat hajt végre. Hogy hosszútávon milyen hatásai lehetnek. Önmagában nem lesz semmi sem rossz, ami mesterséges.

    "egyébként észrevettétek, hogy az utóbbi időben egyre több az olyan reklám, ami betegnek titulál, ha: meghültél, jóllaktál, stb és valami "gyógyszernek nem minösülő" készítményt akar rád sózni?"

    Igen, észrevettem, a hülye reklámzabáló nem gondolkodók előszeretettel falják ezeket a készítményeket. Pl. a homeopátiás készítmények definíció szerint olyan készítmények, melyeknek kimutatható hatásuk nincs. Azzal érvelnek, pl. ha beveszed a csótányport, akkor megerősödik az immunrendszerek, meg ilyen ökörségek. Ennyi erővel rakd a tűzbe a kezedet sokszor, és immunis leszel a tűzre.

    A másik pedig, amit észrevevttem, hogy természetes > mesterséges kapmány is van. Pl. a Koronás Cukor reklámozza magát így, valahogy, hogy a művirág is szarabb az igazinál, ezért a természetes cukor is jobb a mesterségesnél. Mondd ezt egy cukorbetegnek! Semmit sem lehet így lebutítani, hogy természetes > mesterséges.

    A másik pedig a stevia, a természetes cukormentes édesítőszer, egy növényből készült természetes cukorpótló. 20 g = 2050 HUF. "A Bizottság kijelentette, hogy a 95%-os steviol glükozid élelmiszer adalékként történő fogyasztása az emberi szervezetre nézve nem veszélyes." És a maradék 5%-ról senki sem tud semmit.

    És emellé jön az egészséges felmágnesezett víz, ami a mágnes elől elvéve már le is mágneseződik, ezért sima víz lesz belőle, és a többi egészségmániás pénztárcafalás.

    És persze ezeket a termékeket webshop gyógyszertárnak álcázott oldalakról lehet megvásárolni, és áltudományos blablát pottyantanak mellé, hogy elhiggyed, hogy milyen jó. Talán pont ezért gyanús...
  • djhambi
    #21
    "Magyarország halálozási statisztikáiban az első helyen a szív- és érrendszeri betegségek okozta halál áll, míg európai viszonylatban csupán a harmadik. Szintén elkeserítő adat, hogy Magyarországon az 50 év feletti férfiak még várható élettartama mindössze 23 év, amiből csupán 11 évet tölthetnek el egészségben."

    http://www.webbeteg.hu/index.php?page=news_full&type=17&menu=betegseg&news_id=3573&cim=A-sziv--es-errendszeri-betegseg-a-vezeto-halalok
  • djhambi
    #20
    Az én nagyapám 76 fölött van, mindent mindig túlsózott, és nem patkolt el. De tegyük hozzá, hogy az ő családjában sosem voltak szív és érrendszeri hajlamok. A só ezen betegségeket gyorsítja fel.

    Ha valaki cukorbetegségre hajlamos, lehet, hogy 40 évesen meghal gégerákban. Vagy 45 évesen cukorbeteg lesz. De az is lehet, hogy csak 55 évesen, attól függ, hogy mennyire volt édesszájú, de baromira számít az egyéni hajlam is.

    Egyébként egyéni kivételek mindig is vannak. Az orvostudomány nem egyéni eseteket vesz alapul, hanem nagy statisztikus adatbázissal dolgozik. Néha az emberek az agyrákból is kigyógyulnak spontán, mégsem mondod azt, hogy nem halálos betegség.
  • hiba
    #19
    a mai taplalkozás teljes katasztrófa
    mindenki tudja hogy az E200-as anyagok kapásból rákkeltőek
    minden hiper szupermarket tele van ezekkel, nem is tudsz olyan venni amibe ne lenne - hat nagyapaink nem halmoztak fel mérgeket a táplálkozásuk során, nem a konyhasóvan van a baj...hanem hogy gyakorlatilag semmit nem tudsz megvenni ami ne károsítana.
  • hiba
    #18
    Jópár éve hogy a tudományos akadámia az étkezési só csökkentését javasolta, miközben a káliumbevitel fokozoását ajánlotta. Ez igy egy komplett öngyilkossági folyamat kezdete. Be is bizonyították, hogy ez népirtás lenne.
    A tudományos akadámia jelneleg rákkeltő rovarírtókat ad ajándékba.
    Sóbol a jódozott ajánlott nem az akadémia ajánlásával :)
  • Renegade
    #17
    jaja, azt mondják az okosak, hogy abból többet szívsz, de legalább mélyebbre
    :-)
  • Renegade
    #16
    lehet, hogy a cukor azért kell, hogy elnyomja a rohadt hús ízét
    régen az átkosban volt egy mondás: amelyik gyárba kivezényeltek építőtáborba (az ifjúság kedvéért: olyan mint az osztálykirándulás, csak hosszabb és dolgozni kellett), na annak a termékét nem fogyasztottad többet.
    Az én félelmem a témában:
    az emésztőrendszerünk evolúciója, ugyanolyan lassú, mint a többi, gondolom nem hetek alatt alkalmazkodik, évezredekig ettük a cukrot, sót, ami nem kellett kiizadtad (aki már bulizott kifáradásig, az biztos látott már a ruháján sóvirágokat). Szerintem nem a csökkentés a cél, hanem a helyettesítés.
    Ami elgondolkodtató:
    Ha sportoltál kiskorodban, vagy neadj Isten sokat dolgoztál (5-10 év versenysport), akkor nem tudsz elhízni, sem lefogyni, bármit/bármennyit eszel, mert kemény munkával beállítottad a keringésed, anyagcserédet, sajnos így nem jársz gyakran gyógyszertárba, orvoshoz, tehát rossz fogyasztó vagy, nem is követendő.
    Kinek hiányzik ma rengeteg egészséges fiatal? Senkinek, így ahelyett, hogy a sportoláras buzdítanánk a népet inkább kitalálunk mindenféle fiktív indokot arra, hogy hogyan rontsunk tovább az egészségükön, hogy minnél több "gyógyszernek nem minösülő" szart eladhassunk nekik, hát ez az én félelmem.
    Többen írták már a lényeget: mozogj és egészséges maradsz, vagy keres valami hihető magyarázatot (pl egy "tudományos" cikk) arra, hogy miért vagy beteg, kövér, stb. Van erre egy szép kifejezés: Kognitív disszonancia csökkentése
  • wednes
    #15
    Nem arról van szó, hogy régen nem használtak sót. :) Csak most többször találkozik vele az ember, bármit is eszik. Nem hiszem, hogy ez két külön oldal lenne. Vannak a jófiú só és cukor és szembe velük az ízfokozók. Ez egy és ugyan az. Öntenek mindent a kajákba.
    Láttam egy műsort a szalámi készítésről egy gyárban (asszem az volt :)).
    A darált húshoz hozzá öntöttek 1 vödör sót és 1 vödör cukrot. Nem értek hozzá, de cukor miért kell a szalámiba? Kompenzálják vele a sót ill a só kompenzálja a cukrot? :D Lehet 100 éve is így csinálták nem tudom.
    Abban igazad van, hogy a mesterséges adalékok se a mi egészségünket szolgálják az biztos. Az lehet, hogy külön külön az egyes élelmiszerekbe egyik se lép át bizonyos határértéket, de ugye egy nap nem csak egy valamit eszünk. Úgyhogy felhalmozódhatnak szép lassan ezek az egészségre "nem veszélyes" anyagok.

  • NEXUS6
    #14
    Én több cigit is próbálgattam az utóbbi években és van amelyiknél 1 doboz elszívása után éreztem, hogy kifejezetten arra akarok rágyújtani. Nafgyon dúrván adják elő a gyártók!!!

    Másrészt a lájtos cigik szerintem a legveszélyesebbek, volt is per belőle, amit megnyertek a fogyasztók.
  • Renegade
    #13
    egy kis szösszenet az utolsó bekezdéshez (dohánygyárakról):
    ha dohányzol, van egy nagyszerű kísérletem, otthon is elvégezhető, 4-5 nap az egész:
    ha mondjuk egy hétig otthon pihensz, nem mész sehova, akkor ahelyett, hogy betáraznál kedvenc cigi márkádból, vegyél 2 csomag dohányt, töltőt, hüvelyt, és szívd csak azt, az én tapasztalatom, hogy kb 4 napig roppant vicces elvonási tüneteid lesznek (dohányzol és rá akarsz gyújtani) miért is? hiszen beviszed a nikotint, biztos csak hallucináció, hiszen adalék anyag nem lehet a cigiben, az csak papír, meg dohány, nem igaz? :-)
  • Tetsuo
    #12
    Pont hogy nem kivetelrol van szo.. az en nagyszuleim is es sokan akik adalekanyagmentes kajat ettek es ledolgoztak sokaig eltek..
  • WilliamMcKinley
    #11
    Meghallgatnám egy francia vagy egy magyar tudós véleményét is.:)
  • Renegade
    #10
    őőő ez biztos? Voltál te már disznó vágáson? Szerinted az egyszeri ember mivel tartósított? :-)
    vagy szerinted a malac bele miben ázik mielőtt hurka/kolbász kültakaró lesz belőle? :-)
  • Renegade
    #9
    ez azért annyira röhej, ne egyél cukrot, egyél édesítőt, ne egyél sót, egyél mesterséges tartósítót/ízfokozót, szerintem 1-2 év, és jön a ne egyél természes húst, csak olyat, amit sejtkádban növesztettünk. :-(
    egyébként észrevettétek, hogy az utóbbi időben egyre több az olyan reklám, ami betegnek titulál, ha: meghültél, jóllaktál, stb és valami "gyógyszernek nem minösülő" készítményt akar rád sózni?
  • Anotino
    #8
    Aktiv sportolas mellett mennyivel nagyobb az ajanlott / megengedheto so mennyisege? Es a homersekleti tenyezo? Hosegben valoszinuleg sokkal tobb sora van szukseg, mint hidegben. Gondolom a testsuly is lenyeges tenyezo lehet.
  • wednes
    #7
    De a nagyapád nem a hipermarketbe vette a szalonnát meg a kolbászt.
    A cikk is írja, hogy nem azért magas a só fogyasztás, mert az emberek szórják meg az ételüket vele, hanem eleve van az élelmiszerekbe. Abba is igazad van, hogy a sok ízfokozó meg színezék se lehet valami egészséges. A cukor és só tartalom sokkal magasabb koncentrációban van jelen a mostani élelmiszerekben mint 30 évvel ezelőtt.
  • Renegade
    #6
    Jaja, valahogy nekem is ez ugrott be azonnal.
    Természetes anyagokat eszel, amikor itt a sok nagyszerű ízfokozó, amiket milliókért fejlesztettünk ki???? Áh, akkor biztosan buzi...ja, az nem, az trendi..megvan, komcsi vagy! Je,je, szép új világ :-)
  • Zsoltika 007
    #5
    Ja csak nagyapád dolgozott egész nap kemény fizikai munkát. Ő felhasználta amit megevett. Szerinted manapság ki dolgozik annyit? Te?
  • Fbn Lx
    #4
    Ahogy távolodunk az Egyenlítőtől, úgy csökken az ember sóvisszatartó képessége, a mi szervezetünk a sótöbblettel simán megbirkózik, innentől fogva ránk ez annyira nem veszélyes
    Én ezt is olyan bullshit pénzelt propagandának tartom, mint a koleszterines témát, habár nem tudom, kinek/minek áll az érdekében, hogy a sófogyasztást visszaszorítsa...
    bár van egy-két tippem - különböző ízfokozó adalékanyagok népszerűsítése, mint alternatíva...
    maradjatok a természetesnél emberek, a só nem öl meg senkit.
  • edios
    #3
    van aki meg csak egészséges kajákon él, és meghal 30 évesen:C

    az egészséges táplálkozás nem a kivételekről szól
  • tttttom
    #2
    Az én nagyapám is 97 évig élt. Csak aztán a buzeráns nagybátyám berakatta őt az otthonba és ott olyan mérgeket(adalékanyagotkat) tartalmazó fosokat etettek vele, hogy aztán vitamin hiány következtében meghalt...
  • tmisi
    #1
    Nagyapám mindig is a parasztételeket ette /szalonna, kolbász, stb./, erre fel 90 éve él és virul. A sok mesterséges adalékanyag sokkal ártalmasabb...