114
  • Kara kán
    #114
    Nem lettünk okosabbak:
    http://index.hu/tudomany/2010/05/10/a_tudosok_nem_kepesek_megfejteni_a_hetven_eve_koplalo_jogi_titkat/
  • xyl
    #113
    Hozzászólás a tej témához: Azért a boltban kapható tej és a tehénből fejt nem ugyanaz. Édesanyámnak a bolti tejtől allergiás kiütései vannak, érdekes módon a házi tejtől meg nem. Egy ismerősöm tejgyárban dolgozott, ő mondta, hogy kis mennyiségben NaOH-t adnak a tejhez, hogy ne aludjon meg. Kérdés, hogy milyen reakciók mennek közben végbe. Az biztos, hogy időnként a tej megkeseredik, ahelyett, hogy megaludna.
  • johnfly
    #112
    Sajnos ez a cikk nem tér ki arra, hogy az élelmiszergyártók mennyivel több sót tesznek egyes élelmiszeripari termékekbe ízfokozó gyanánt, mint amennyi a megfelelően sós íz eléréséhez lenne szükség, a túl sós ízt pedig egyszerűen cukorral, vagy mesterséges édesítőszerekkel nyomják el.
    Nemrég láttam Jamy Oliver egyik műsorát, ott taglalták ezt a témát. Tényleg gusztustalan némelyik gyártó magatartása, amit igenis vissza kéne szorítani, mert tényleg káros az egésségre.
  • Intensify
    #111
    Nem láttam a műsort és elnézést kérek,hogy így megvárattalak a válasszal. Sejtésem nincs,hogy mivel keverted össze csak azt tudom,hogy a mai napig kutatják az ebola forrását mivel nagyban hozzá járulna a gyógyításához,ha meg lenne....Egyébként igen mindenki ember aki feltéved a fórumra(legalábbis remélem)és mivel bízom benne hogy az,mindenki tévedhet is én is biztos tévedtem és fogok is.Tényleg nem szántam sértőnek azért tettem a jelet is oda.
  • djhambi
    #110
    Bevallom, nem saját gondolat, a Discovery-n láttam, ahol a tíz legádázabb fertőzést vették górcső alá (volt HIV, pestis, ebola, himlő, meg egyebek, elképzelhető, hogy keverem valamivel, ha van sejtésed, szívesen veszem ötleteidet). De fenntartom azt, amit mondtál, én is tévedhetek, és szoktam is tévedni, és túlzott vakhit motiválja azt az ember, aki ezt nem képes felismerni magában.
  • philcsy
    #109
    Ehhez hasonló:
    Régen sokat használták a DDT-t. Már kb 50 éve szinte be van tiltva. (Azért szinte mert rovarölőnek kiváló: nincs kimutatható toxicitás, általános nagy hatású insekticid. Budapestről, és egész európából a maláriát terjesztő szúnyogot ezzel tudták kiírtani.) Nagyon lassan bomlik le. Bekerült a táplálékláncba. Mivel zsírban oldódik, a csúcsragadozóban dúsult (ember). Az anya a tejével átadta a csecsemőjének. Mivel az egyik bomlásterméke női hormont utánzó anyag, ezért van ma ennyi buzi.
  • philcsy
    #108
    "arról, hogy mindenféle mesterséges méreganyag nélkül is vannak a tejben olyan (természetes részét képező) anyagok, amik az embernek nem válnak egészségére"
    Kíváncsi lennék mik azok. De ha vannak is nagyon kevés lehet. És mire van a máj?
  • philcsy
    #107
    "valamelyik kannibál törzs idővel immunis lett egy halálos betegségre (vírus, baktérium nem tom), amely akkor került a szervezetükbe mikor az emberi agyat megették."
    Én a kuru-ról halottam. Azt nem vírus vagy baktérium okozta. Egy úgynevezett prion-betegség, hasonló mint a kergemarhakór. (Az ember egyik saját fehérjéjének a szerkezete módosul, és elkezdi átalakítani a többi hasonló fehérjét is. Nagyjából.)
    Új-Guineában fordult elő rituális kannibalizmus során, az elhuny hozzátartozó agyát ették meg. Ott nem lettek immunisak. De a betegség abbamaradt a régi szokás felszámolásával.
    Lehet hogy nem erre gondoltál, de ez elég hasonló.
  • Intensify
    #106
    "Például az ebola vírus ellen nem lettek immunisak, és úgy terjed afrikában, hogy egy vadász egy majomtól elkapja, az elpatkol, "Te tényleg mindent tudsz.Ja és gratulálok mert ezek szerint megtaláltad az ebola rezervoárját és mivel olyan régóta keresik ez nem kis elismeréssel és érdemmel fog járni.Csak örültem hogy te sem vagy tévedhetetlen
  • Justil
    #105
    de mind1 amúgy, hagyjuk a tejet. vannak sokkal égetőbb problémák is annál, hogy vajon mi van a tejben, meg mi nincs :)
  • Justil
    #104
    nem, én nem erről beszéltem.

    arról, hogy mindenféle mesterséges méreganyag nélkül is vannak a tejben olyan (természetes részét képező) anyagok, amik az embernek nem válnak egészségére. és nem, nem a laktózérzékenységről beszélek, az már lerágott csont.
  • djhambi
    #103
    "Valamelyik kannibál törzs idővel immunis lett egy halálos betegségre (vírus, baktérium nem tom), amely akkor került a szervezetükbe mikor az emberi agyat megették."

    Statisztikai átverés. Egy-egy ilyen eset van, de nem jellemző nagy számban. :) Például az ebola vírus ellen nem lettek immunisak, és úgy terjed afrikában, hogy egy vadász egy majomtól elkapja, az elpatkol, aztán temetkezés úgy zajlik, hogy az egész család lemossa a halott testét, és a testnedvével érintkezve az egész család megfertőződik. Biztos halálozás, nincs ellenszer. Sokat találkoztak az ebolával, és mégse lettek immunisak, ahogy sok másra sem.

    Ez ritka jelenség, és valami véletlen mutáció elterjedésének következtében jön létre. A véletlen mutáció megvédte az ember, az szaporodott, akik örökölték, szaporodtak, akiben nem volt benne, az elpatkolt, és végül csak olyanok maradtak életben, akik immunisak voltak.
  • djhambi
    #102
    "Meglehet, de tejet régebbóta iszik az emberiség, minthogy sózná az ételét. Szvsz azért ez ennyi idő alatt szerintem már kiderült volna, ha tényleg olyan káros lenne hosszútávon..."

    Mint említettem, régen az ember 30 évig élt, és nem 70 évig.
  • djhambi
    #101
    "A kapitalista világrend tehát megdől (sokak szerint néhány éven belül). A szabályaiba van kódolva a bedőlése."

    Pista bá megpermetezi a növényeit, az lemegy a fődbe, pár év múlva legelő lesz belőle, a legelő növényzetébe bekerül a méreg, a tehén megeszi, te megiszod a a tejet, és benned van a méreg. Ez kb. olyan, mint mikor a lányok pisilnek, így a hormonok a Dunába kerülnek, onnan az öntözőberendezésbe, onnan a paradicsomba, onnan megeszed, és lányos leszel. (Volt cikk SG-n.)
  • Fbn Lx
    #100
    már most is van ellenvélemény, ami szerint a só kifejezetten egészséges. pl. érzékenyebbé teszi a sejteket az inzulinnal szemben, ezáltal véd a cukorbetegségtől.
    hallani sokfélét :D
  • Lmntal
    #99
    Az állatokkal kapcsolatban: " A vén Kecske is megnyalja a sót... " (tehát a fiatal biztos, ergo az állatok is sóznak)
  • NKing
    #98
    A jódozott sónak azért van lejárati ideje, mert a benne lévő jód elbomlik (pl napfény hatására).

    Amúgy meg nem hiszem, hogy félni kéne bizonyos vegyületektől, csak mert hasonlítanak másokra. Ez olyan, mintha valaki hidrogént lélegezne be, akkor még nem marja szét sósav a tüdejét, pedig a sósavban is van hidrogén. Ilyen alapon...
    Az más dolog, ha a szervezetben ezek a vegyületek veszélyes összetevőkre bomlanak. De azért ez ritka - pl az amalgám tömés ügyét se sikerült még igazolni egyértelműen, és a mai napig használják néhol.
  • Justil
    #97
    egy másik topicban már leirtam, meg is kaptam az összeesküvésesfaszfej jelzőt kb, de fenntartom a véleményem, miszerint nem hinném, hogy a hatalomnak érdeke lenne, hogy a rák gyógyítható legyen. de igazából senkinek nem érdeke :P már így is túl sokan vagyunk...ha most hirtelen gyógyíthatóvá válna a rák...az kb szerintem egyet jelentene az emberiség (előrehozott) végével :P
  • Omega
    #96
    Annyi mindenről kiderült már, hogy káros az egészségre, aztán meg bebizonyították pont az ellenkezőjét is, most épp a só van soron. Pl. tojás, paprika, tej, stb... Az ilyesmivel nem érdemes foglalkozni szerintem, ennyiből pár év múlva simán lejöhet egy cikk arról, hogy a só egészséges.
  • Ahoy
    #95
    Jah mondjuk azt elhiszem, hogy a rovarirtók amit bekajálnak a tehenek, és a növekedési hormonok, antibiotikumok amiket nagy mennyiségben adnak a tenyésztők nekik egészségügyi kockázatot rejt.

    De ez sajna ugyanúgy megtalálható a búzában, gyümölcsökben stb... Szóval bármit eszünk mindenben ottvan a szar... Annyi tényező miatt emelkedik a rákos esetek száma, hogy megse tudnánk számolni.

    Becslések szerint, minden második ember élete során rákos lesz egyszer, de a jövő kezeléseinek hála talán általánosan karbantartható betegség lesz. Mint az AIDS, vagy cukorbetegség. Őssejtterápiákban, és nanotechnológiában, személyreszabott genetikai kezelésekben, vagy implantátumokban nagyon bízok. Itt még nagy fejlődési lehetőség van... Ha nem tör ki valami óriási világháború, akkor ezek lesznek a fő területek a gyógyászatban.
  • Justil
    #94
    oké, de nem csak a laktózérzékenységről van szó.
    hanem arról, hogy állítólag van benne 1 csomó minden még, ami nem jó az embernek.

    más kérdés, hogy valóban volt időnk hozzászokni, tehát az fix, hogy ha káros is, sokkal kevésbé, mint a cigi, a kávé, a drog, a szmog, a stressz, és még sorolhatnám.
  • Juszufka
    #93
    Én nem tudok a sokféle hírről, meg érvről, csak arról, ahogy a dolog van. Úgy van, hogy alapesetben a felnőtt állatok, ill. a múltban a felnőtt emberek nem tudták megemészteni a tejet, mert nem található meg szervezetükben a laktózt lebontó enzim, csak a gyerekekében. Egy genetikai mutáció révén azonban a lakosság egy része mégis képes volt felnőtt korában is lebontani a tejet, és nagyságrendileg 10000 éve nagy éhínségek idején éppen ezért ez a törzs maradt életben, miközben a tejet megemészteni képtelen emberek meghaltak. Ezért a ma élő emberek legnagyobb része képes a tejet megemészteni.
  • wednes
    #92
    A tejről tényleg sokféle hír van. Elvileg tényleg idegen az embertől. A másik érv, hogy igen idegen VOLT. De az ember már évezredek óta issza, a szervezete alkalmazkodott hozzá és fel tudja dolgozni.
    Volt egy hasonló eset kicsit "gusztusosabb" :D. Valamelyik kannibál törzs idővel immunis lett egy halálos betegségre (vírus, baktérium nem tom), amely akkor került a szervezetükbe mikor az emberi agyat megették.
  • wednes
    #91
    jah azt a majmosat én is láttam az nagyon kemény volt. A kétfejű kutya se volt semmi.
  • Justil
    #90
    vannak ugye olyan elméletek is, amelyek szerint az emberi test jóval hosszabb életre lenne képes, mert jó sejt-szintű regenerációs képességgel rendelkezik, csak genetikailag úgy vagyunk kódolva, hogy 80-100 évnél ne nagyon éljünk többet...

    mondjuk nekem nem asztalom a biológia és a kémia, nem értek hozzá. csak hallottam vmi előadáson :)
  • Ahoy
    #89
    Mondjuk tény, hogy van pár infó ami megingatja az embert... De a fene tudja.

    Komolyan én már várom, hogy elérhetőek legyenek a gél alapú izmok, ideg-gép interfész... csonkoltatnám is le magam, azt mennék egy robottestbe. Csak a gerincvelő meg agy maradna. Japánok nemrég már egéragyat ültettek robottesbe, és egy régi kísérlet során, egy majom fejét levágva átültették egy másik majoméra. A lehetőségek határtalanok. Akkor aztán nem kéne aggódnunk ilyen baromságokon. Csak az agyat kéne táplálni szénhidráttal, meg más tápanyagokkal.

    Akkor nemlenne ez az állandó para, ami jelenleg kitölti az emberek életének nagyrészét....
  • Ahoy
    #88
    Az igazat megvallva, hiába keresgélek, a tej és a károssággal kapcsolatban...Eddig csak rémhírkeltő oldalakat találtam, kb ugyan azzal a szöveggel. Forrásokat nehezen megjelölve, hiteles tanulmányokat mellőzve. Ilyenből minden témában lehet találni. Margarin, vaj, hús, mobiltelefon, mikrósütő, kenyér.

    Valóban minden rákkeltő. Az élet maga is rákkeltő.

    Sokkal de sokkal boldogabb volt az élet, amikor nem nem tudtak az emberek a rémhírekről, összeesküvéselméletekről stb... Csak éltek, ettek ittak amit szerettek, aztán meghaltak ha eljött az ideje.
  • Justil
    #87
    az a gond, h mi átlag emberek rohadtul nem vagyunk olyan pozícióban, hogy igazából ténylegesen valaha is megtudjuk (értsd: bizonyosságot szerezzünk affelől), hogy egy adott kaja, vagy úgy általában anyag káros -e a szervezetünkre nézve, és ha igen, mennyire.

    jobbára igaz a mondás: az élet káros az egészségre, mert mindenképp halálhoz vezet.

    ja és, nyugalom, a hosszú élet ritka :)
  • Justil
    #86
    attól, hogy valamit régóta fogyasztunk, még nem biztos, hogy egészséges. és nem az allergiás reakcióról van szó.

    amúgy meg semmi olyasmiről nem derül ki, hogy egészségtelen, amire óriási iparág épül. vannak persze triviális dolgok, mint a cigi...arról azért nehéz lenne bemesélni, hogy jót tesz. de a tejjel pont az a gond, amit írtál, hogy évezredek óta fogyasztjuk, a gasztronómiai kultúra része, így az emberek akkor se hinnék el, hogy nem jó, ha nyilvánvaló lenne.

    egyébként meg nem az, de azért vannak kísérletek, kutatások, amik igen érdekes eredményeket hoztak.
  • Ahoy
    #85
    Meglehet, de tejet régebbóta iszik az emberiség, minthogy sózná az ételét. Szvsz azért ez ennyi idő alatt szerintem már kiderült volna, ha tényleg olyan káros lenne hosszútávon... Az hogy allergiás reakciót, vagy ilyesmiket válthat ki néhány embernél, az azért nem halálos hosszú távon.

    Az alkohol, cigaretta, zsíros gyorskaják 1000x károsabb hosszútávon, mégis isszák, eszik, szívják az emberek nap mint nap.
  • Justil
    #84
    finomnak finom, csak elvileg a (tehén-, kecske-, stb-) tej tele van olyan anyagokkal, ami az embernek nem való. amikor megiszol 1-2 pohárral, ezt nem érzed, és utána sem leszel rosszul, de hosszútávon bizony lehet hogy káros hatással bír a szervezetre.
  • Ahoy
    #83
    Érdeks, hogy a tejben pl alig van fehérje (~3.2%) míg mondjuk a túróban sokkal magasabb, vagy a csirkemellben (20%) Tehát annyira nem egyértelműen hasznos tápanyag mint hinnénk. Többeknél allergiás reakciót vált ki, vagy ekcémát. Esetleg emésztőrendszer nem bírja felnőtt korban.

    Viszont én is azt mondom, hogy finom és reggelihez, vagy egy túrósréteshez pl kiváló ital. Szóval iszom is, mert jó :).. Viszont a témához kapcsolva, a sóval már nem így vagyok, mert átállt a szervezetem a kevesebb sóra, így a túlsózott kaják érezhetően megterhelik a gyomromat, ráadásul az ízük se túl kellemes... régen ezzel szemben kétpofára zabáltam a csipszeket és észre se vettem hogy mennyire sósak. Meglehet lenni nélküle szerintem...

    Ezt se kell túlzásba vinni, ahogy mást sem.
  • jaspercry
    #82
    Ja ebben igazad van,fontosabb dolgok is vannak,mint a sófogyasztás,lásd dohányzást csökkentenék,még több ember életben maradna,és még sorolhatnám,nincs vége....
    A steszröl nem is beszélve
  • djhambi
    #81
    "sóbevitel világszinten történő 15 százalékos csökkentésével 2015-ig közel 9 millió életet menthetnének meg.

    Aha az 6 milliárdhoz képest nincs 0.5%"

    Itt nem arról van szó, hogy szimplán megmentik az életket. Az átlagélettrtamot növeli meg a sófogyasztás csökkentése. Úgy hogy összességében 5 év alatt 9 millió emberrel több marad meg.
  • Renegade
    #80
    jaja, a tejes dolgot én is olvastam, pro-kontra érvekkel, én marhára nem tudom megállapítani, hogy inkább jó, vagy inkább rossz, amit tudok, azt ugye csak saját magamra levetítve:
    az emésztőrendszerem bírja, a szervezetem kívánja

    bár gondolom, azért mert az ember, mint faj mindenevő, ez nem jelenti azt, hogy minden egyedre igaz ez az állítás
  • ozdimorgo
    #79
    Induljunk már ki a fenti cikk címéből: Életmentő lehet a sóbevitel csökkentése
    A kérdés ez esetben csak az, hogy kinek életmentő - a műanyagiparnak biztosan...
  • Justil
    #78
    naja, az állatok pl nem isszák meg más fajok tejét, csak a sajátjukét, és azt is csak addig, amíg szükségük van rá, vagyis nem sokkal születésük után, aztán később leszoknak róla.

    ezzel szemben az ember.......már csak azért mondom, mert a tejről is lehet olvasni érdekes dolgokat. azt már elég sokan tudják, hogy a pasztörizált bolti tej nem túl egészséges (főleg nem a tejnek csúfolt reggeli ital), de azt kevesebben, hogy igazából semmilyen tej sem egészséges, a frissen fejt házitej sem az. persze nem halsz bele, ha iszol, én is szoktam tejet és tejtermékeket fogyasztani. meg sót is. sőt, havonta, kéthavonta 1x még a mekibe is beülök :)
  • Ahoy
    #77
    Bocs ilyen szellemi szintre nem süllyedek le :) Csak hogy milyen jogalapon marházol le azt nemtudom... Ha élőben találkoznánk, kíváncsi lennék hogy milyen érvekkel támasztanád alá ezt az álláspontodat... Don't feed the troll :)
  • Renegade
    #76
    wow, véleményem szerint nem vagy valami okos, vagy nagyon elbeszéltünk egymás mellett, azért teszek én is ide szmájlit, mondjuk így :-)

    " Az állatok sem sózzák a kaját, vagy tévedek?" az állatok nagyon sok mindent nem csinálnak, amit mi emberek igen.

    Milyen kirízisállapot??? szent szar, jó, hogy nem mindjár sejt membrán holokauszt, megdöbbentesz
  • jaspercry
    #75
    "sóbevitel világszinten történő 15 százalékos csökkentésével 2015-ig közel 9 millió életet menthetnének meg. "
    Aha az 6 milliárdhoz képest nincs 0.5%
    De hozzá kell tennem azt is,hogy átlagban az emberek 5 %- ka sóérzékeny ,a többi embert a sóbevitel nem érint,már a káros hatásaira gondolok.
    Szerintem a sóbevitel igen fontos az ember számára,mivela vizháztartását állítja be.A nélkül felborul!
    Én nem fogok csökkenteni a sófogyaztásomon,mert 5% érzékeny! EZ csak propaganda,nem hiszek neki.
    Amúgy csak annyi sót eszünk amennyi jól esik,nem jut az eszembe +sót kajálni.
    Inkább a szar mü cukrokkal foglakoznának,ami majdnem minden kész élelmiszerbe benne van,nem a sóval.
    Nem akarom hirdetni itt a gyorsbüféket,a cukor helyett édesítöszerek,használata köztudottan fokozza az étvágyérzetet ,így nem fogyunk a mücukroktol hanem hízunk,lásd:diszniknak is adnak bellölle ,hogy nagyobb legyen az étvágyuk.
    Szóval együnk sót ,de csak annyit amennyi jól esik,.