5296
Red Orchestra: Heroes of Stalingrad
  • highlander15
    #5056
    Igazából az a baj-legalábbis szerintem-hogy a sok új srác olyan szerepkört vesz fel(oldaltól függetlenül),amihez nem árt,ha az ember rendelkezik egy kis tapasztalattal,például mesterlövész,géppuskás,vagy szakaszvezető,esetleg parancsnok.Tanulja meg szépen először,hogyan kell egyszerű gyalogosként vagy géppisztolyos lövészként harcolni,aztán azután menjen komolyabb szerepkörbe!
  • sulyid
    #5055
    Lehet, bár eddig össz-vissz 2 győztes orosz ütközetben vettem részt (a vasútállomásos pályán).
  • Rony94
    #5054
    Ah, értem. Köszi. Végül is ez is elég. Amíg meg nem veszem a Rising Storm-ot egy akció során, addig kibírom így.
  • RatBaG #5053
    mindenki játszhat a rising storm mapokon, de csak egy teljesen fapados rifleman-ként, és nincs fejlődés.
  • Rony94
    #5052
    Lenne egy "problémám". A helyzet az, hogy nekem a Rising Storm egyáltalán nincs megvéve. Direkt meg is néztem a Steam Shop-ban. De most pár perce akkor hogy a francba sikerült belépnem egy japán pályára? Most össze vagyok zavarodva. Azt ne mondjátok hogy valahogy jóvá lett írva a nevemhez a Rising Storm teljesen ingyen. :D
  • RatBaG #5051
    nincs köztük különbség. esetleg annyi, hogy mosin célzókája egyszerűbb.
  • highlander15
    #5050
    Pedig semmivel sem jobb a német oldalon,mint az oroszon,sőt!Én mindig a szovjet oldalon játszom,mert azok a fegyverek pontosabbak (főleg a puskák),mint a német fegyverek.
  • Lunki88
    #5049
    Szerintem a legtöbb ro veterán német oldalon játszik, persze akadnak kivételek. Legalábbis én úgy gondolom hogy talán a ruszki oldalon több a "casual" játékos, így valóban előfordulhat hogy ott mindenki a saját feje után megy.
  • sulyid
    #5048
    Én most álltam neki vele játszani (megvettem 1,74 euróért :D), eddig az ARMA szériát toltam neten, 4 órát játszottam kizárólag REALISM szinten. Lehet, hogy csak nekem nem volt szerencsém, de amennyire feltűnt, az orosz oldalon sokszor eléggé minimális a csapatmunka, általában 3-6 ember áll össze és úgy-ahogy együtt mozognak, rohamoznak, fedezik egymást, de végül rendszerint lemészárolják őket. Viszont német oldalon brutális csapatmunka figyelhető meg, s ahogyan feltűnt, a tapasztaltabb, használhatóbb játékosok rendszerint az ő oldalukon harcolnak. Összességében nézve jó kis játék, és egy kategóriával nehezebb is mint az ARMA (bár nem egy kategóriában eveznek) egyenlőre az se zavar, ha egy pályán 30x lekapnak, nekem meg lesz kb 3 killem, mivel eléggé bele kell jönni az itteni játékstílusba (személyes vélemény: pörgősebb, mint az ARMA 3).
  • AndrewT
    #5047
    valószínűleg, de akkor még mindenki egy szinten volt, 2 éve játszó veteránok nélkül (ha a bétát nem számítjuk), akik kíméletlenül kihasználták volna a kezdeti bizonytalankodást...
  • highlander15
    #5046
    Kezdőként mi is ennyire hülyék voltunk?
  • RatBaG #5045
    én arra az elhalt arma modra tippeltem, bár nem tudom annak mi értelme lenne.
  • AndrewT
    #5044
    ahogy látom, ez a RO2 modellek és textúrák átemelése egy másik játékba, ami viszont számomra nem derül ki, hogy melyik. van egy shot, ami talán a Brothers in Arms-ból való, talán oda...
  • raspoly88
    #5043
    ez most valami mod?
    http://facepunch.com/showthread.php?t=1131143
  • skorzeny
    #5042
    Az egész úgy indult, hogy a Rising Storm ingyenes lesz azoknak akiknek megvan a RO2 Gold edition..mi is nagy bőszen megvettük, aztán késett 10 hónapot a rizs mód.Végül az lett belőle, hogy akinek megvan a RO2 az játszhat a Rizs móddal is, de csak rifleman kasztot választhat és nem fejlődhet azon belül sem.
  • setuh
    #5041
    Hogy-hogy tudok rising storm palyakat jatszani,pedig meg se vettem?
  • skorzeny
    #5040
    Na aki akar fegyvert fejleszteni itt a kiváló alkalom, tele vannak a szerverek 10-15 szintű szaladgáló fragekkel, kiváló lehetőség rajtuk gyakorolni a pisztolylövészetet :)
  • Solt
    #5039
    7 ajró steam-n az RS.
  • Willenbrock
    #5038
    Akkor ezért van,mert összesen 2X játszottam eddig,biztos,hogy nincs meg a szintem.37 ellenséget kilőttem 52 szer meg meghaltam.Szoknom kell még a játékot.Sejtettem,hogy valami szint teljesítés lehet az oka.
  • AndrewT
    #5037
    lehet, hogy furcsán fog hangzani a kérdés, de milyen honor levelen mozogsz? ha jól tudom, a Rising Storm-mal együtt érkező HoS frissítésbe belekerült, hogy talán level 15-ig el kell jutnod (RS és HoS külön-külön értendő), hogy hozzáférhess a realism módú szerverekhez.

    elvileg így is van mód rá, hogy csatlakozz realism szerverekhez, bár level 15-ig eljutni azért nem időtétel, de szerintem a Steam saját szerverkeresője* minden élő szervert mutat, amihez csatlakozni is tudsz, viszont az kívülről nem derül ki, hogy mi realism és mi nem. biztosra nem mondanám, mert kipróbálni nem tudom, "elmúltam már 15".

    * Steam app főoldala: View -> Servers -> Change Filters: Red Orchestra 2
  • Willenbrock
    #5036
    Így csinálom,de sötétszürkére áll a raelistic felirat,applyra is rányomtam. Továbbra is akció szervereket mutat csak,nincs koponyás jel egyiknél sem.
  • skorzeny
    #5035
    Server Browser-Filters-Play Style és ott Realistic
  • Willenbrock
    #5034
    Hol lehet a realistic szervereket megtalálni? A server browserben csak akció stílusúakat találtam.A realisticnak halálfej a jele ugye,olyat nem látok.Néhány oroszt sikerült lelőni,de 2 sajátot is,nem mindig könnyű hirtelen azonosítani a figurákat.
  • skorzeny
    #5033
    Üdvözletem!
    No most, hogy végre 2 év után eljutott a játszható szintre szeretett Red Orchestra 2-őnk mi is visszatérünk, egyelőre saját szerver nélkül.
    Amennyiben van kedvetek egy beteges társasággal lövöldözni gyertek fel a Ts-ünkre, valamint nézzetek szét a weboldalunkon.TS: egp.hu Szoba X-team,Keleti front. Weboldalunk:http://xteamclan.atw.hu/
  • AndrewT
    #5032
    használjuk a meglévő sg-s steam csoportot, vagy gyártsunk egy újat, egy olyat, amit tényleg aktívan fogunk használni, és amiből látható, hány emberrel lehet számolni?
  • Solt
    #5031
    Nekem 1db ismerősöm van ott! :)
  • Scharnhorst
    #5030
    A TS-t aláírom, hogy lehet olyankor írtam amikor nem ért rá senki, na de steamen sem vett fel senki pedig az nincs időhöz kötve :)
  • Solt
    #5029
    Részemről például rendszeresen akkor írtál, amikor nem voltam gépközelben! :) Nyár van, mindenki kevesebbet játszik szerintem! :)
  • Scharnhorst
    #5028
    Én próbálkoztam, hogy itteni emberekkel összehozni játékot, meg is adtam a steam elérhetőségem, voltam fenn TS-en is amit megadtam de senki nem reagált rá.
    Ezek után vagy az van, hogy engem utálnak :D vagy szarnak az ilyenbe bele az emberek.
  • Solt
    #5027
    A leírásod és az ötlet is jó, de szerintem ebbe inkább majd az összel kéne belevágni... :)
  • AndrewT
    #5026
    köszönöm :)

    a kérdés mindenkihez szól, nem akarunk esetleg ilyen állandó, mondjuk minden héten azonos időpontot kijelölni, hogy pl. csütörtök este 19:50-kor gyülekező, ellepünk egy szervert, és igyekszünk jól együtt játszani? akár HoS, akár RS témában. nyilván mindenkinek megvan a saját erőssége szerepkörökben, akár állandósult squadok is kialakulhatnak. régebben láttam, hogy voltak ilyen kezdeményezések, hogy "na akkor fél óra múlva játék?", de szerintem azért ennél ez egy picit bonyolultabb... :) csak egy ötlet
  • bakvarnyu
    #5025
    Nem nagyon reagál rá senki, én végigolvastam és egyetértek
  • RatBaG #5024
    továbbra is mocskosul felbasznak a RS mapok.
    az utóbbi napokban az volt az egyetlen emlékezetes, pozitív emlék, mikor végre egy ütős amcsi csapatba kerültem, aztán volt egy tag, aki minden megnyert kör végén bejátszotta az AMERICA, FUCK YEAH!!!-t :DDD
  • AndrewT
    #5023
    Mostanság azt venni észre, egyrészt a brutális leárazások, másrészt a Rising Storm megjelenése kapcsán, hogy megváltozott a játékosállomány összetétele. Vannak a játék megjelenése óta küzdő veteránok, a másik oldalon pedig szép számmal áramlanak be a szó szoros értelmében vett újoncok. A rutinosabbak nyilvánvalóan ismerik már a dörgést, ugyanakkor megvannak a saját beidegződéseik, az újak pedig elég nehezen találják a helyüket, ez a kettő pedig nem a legszerencsésebb kombináció egy olyan játékban, ahol a csapatmunkán óriási hangsúly kellene, hogy legyen. Aki ennek a topiknak rendszeres hozzászólója, az pontosan tudja, hogy mire szeretnék kilyukadni, akik pedig inkább csak olvasgatják a témát, és kissé még tanácstalanul állnak a csapatalap mikéntje előtt, azoknak talán hasznos lesz az alábbi néhány sor.

    Az első csapda, amibe megítélésem szerint az új játékosok belesétálnak, hogy egyből belevetik magukat a többjátékos küzdelembe. Ezen egyébként nem is lehet csodálkozni, ha úton-útfélen azt olvassák, hogy ez egy multira kihegyezett játék, az egyjátékos része szinte értékelhetetlen. Ezzel az állítással valószínűleg mindenki egyetért, viszont az egyjátékos részt ezzel együtt sem kellene félvállról venni, mert már ott megismerhetők azok a térképek, fegyverek, amik a többjátékos részben is visszaköszönnek, és a csapatjáték szempontjából nem elhanyagolható, hogy itt kapjuk meg a különböző választható szerepkörök, class-ok hatékony ellátásához szükséges iránymutatásokat. Ezek nélkül is bele lehet csöppenni a multiba, de sokaknak pont emiatt száll el a lelkesedése. Természetesen mindez kipróbálható üres, vagy botokkal zsúfolt unranked szervereken is, a lényeg az, hogy éles körülmények között senkinek a kezébe nem adnak fegyvert valamilyen szintű kiképzés nélkül.

    Miután az egyszeri játékos a fegyvere(i) mesterévé vált, ismeri annak viselkedését, kitapasztalta a különleges funkcióit, onnantól kezdve válik alkalmassá arra, hogy a csapat integráns részeként harcoljon. És itt kerül képbe a legkomolyabb probléma: a játékosok nagyon nagy többsége nem is törekszik arra, hogy a csapat részévé váljon. A legtöbb játék úgy kezdőik, hogy az izmosabb PC-vel rendelkező játékosok villámgyorsan betöltődnek, és rátelepszenek egy olyan fegyverre, amivel ügyesen bánnak. A hangsúly a fegyveren van. Azonban a fegyver csak egy járulékos kelléke egy sokkal lényegesebb besorolási szempontnak: a játékosok elsősorban szerepköröket vesznek fel, a fegyver ahhoz csak kapcsolódik. És itt most egy rövid kitérőt szeretnék tenni. A játék, a játékrendszer, a térképek maximálisan 64 játékos befoadására alkalmasak, azaz 32-32 játékos feszül egymásnak. Ennek természetesen semmi köze a bináris számrendszerhez (komolyan, hallottam ilyen érvelést!), hanem a Red Orchestra autentikusságra való törekvésének az eredménye, ugyanis nagyjából 32 ember felel meg egy szakasznak, az alábbiak szerint:

    3-4 katona = 1 osztag (fire team)
    3-4 osztag = 1 raj (squad)
    3-4 raj = 1 szakasz (platoon)
    3-4 szakasz = 1 század (company)
    3-4 század = 1 zászlóalj (battalion)
    2-3 zászlóalj = 1 ezred (brigade)
    3-4 ezred = 1 hadosztály (division)

    (A fentiek természetesen elméleti méretek és mértékek, időben és térben, hagyománytól, célszerűségtől és feltöltöttségtől függően a tényleges állapotok általában eltérnek ettől, azonban a játék szempontjából mindenképpen érdemes tudni erről. A Red Orchestra 2-ben tehát szakasz méretű és erejű csapatok esnek egymásnak, valós idejű stratégiákban láthatunk század erejű egységmozgatást, az ennél komolyabb erőt képviselő kötelékek rendszerint csak a grand-strategy-nek nevezett műfajban jelennek meg.)



    Azzal, hogy szerepkört választunk magunknak (Join a Squad), egy struktúra részévé válunk. Ezt a játék nem könnyíti meg, ugyanis elsősorban fegyver választását ajánlja fel (Select Class), majd pedig, ha ezzel megelégszünk, besorol minket egy a csapatban szabadon hagyott pozícióba. Ha nem elégszünk meg (és ne tegyük!), választhatjuk egyből azt a lehetőséget, hogy egy szabadon lévő posztot betöltünk. Sokan nem teszik ezt, mivel mire sikerül átlátni az üres helyeket, addigra szinte csak Rifleman class marad üresen. A fenti képen egy német szakasz elméleti felépítése látható. Elméleti, mivel 43 betölthető pozíciót tartalmaz, amit azonban legfeljebb 32 fővel tölhetünk meg. Ebből adódóan lesznek teljesen feltöltött, kevsébé feltöltött, és extrém esetben gyakorlatilag nem létező rajok is (Ez a felépítés a tisztán gyalogos térképekre jellemző, pl. Apartments, Barracks, Spartanovka, ahol páncélosok is bekapcsolódnak a küzdelembe, ott számolnunk kell a struktúra átalakulásával, mivel megjelennek a Harckocsiparancsokok, Harckocsizók, valamint az ellensúlyozásukra a Tankelhárító és Utász gyalogosok). A szakasz klasszikus esetben 4 rajra oszlik, a raj 3 osztagra. Lényeges tudnunk, hogy melyik raj melyik osztagához tartozunk, hogy kik a közvetlen társaink, és ki a rajparancsnokunk, annaál is inkább, mert nincs két egyforma raj, és az osztagok is különböznek. Amint az látható, a szakasz gerincét a puskások (Rifleman) adják, akik mind német, mind orosz oldalon tolózáras puskákkal lettek felszerelve, amelyek nagy távolságra is pontosak, azonban lassú tűzsebességük és kis tárkapacitásuk eleve meghatározza, hogy nem ők lesznek az első vonalban. Azzal, azonba, hogy puskát ragadtunk, a csapatban elfoglalt helyünk szerint változhat a feladatunk. Elképzelhető, hogy társunk géppuskakezelő (Machine Gun), ebben az esetben az ő támogatása, mozgékonysági hátrányának kompenzálása, hosszadalmas tárcseréjekor fedezése a feladat, de az is előfordul, hogy közvetlenül az első vonal mögött kell támogatnunk a rohamosztagos (Elite Assault) társ erőfeszítéseit (FT1).

    Az 1. és a 3. raj egyértelműen támadó jellegű feladatok ellátására hivatott, a 2. kimondottan védekező, míg a 4. raj védekező és támadó szellemben egyaránt képes lehet fellépni. A 2. raj kizárólag puskásokból áll, akik tisztes távolságból képesek precíz tűztámogatást nyújtani komplett rajok előrenyomulásához. A 4. raj pedig azért speciális, mert két géppuskás osztaggal rendelkezik, amik kellő tűzerőt képesek biztosítani mind offenzíva támogatására, mind egy terület megtartásához, mind egy visszavonulás fedezéséhez. A szakasz parancsnokaként ismernünk kell a rajok támadásban és védekezésben való alkalmasságát, rajparancsnokként pedig osztagaink összetételét, hogy a szakasz szintű műveletekbe hatékonyan kapcsolódhassunk be.

    A Taktikai Képernyő jobb oldalán látható, hogy kikkel vagyunk közvetlen kapcsolatban, látszanak a raj tagjai, a rajparancsnok, és a szakaszparancsnok. Az azonban sajnos nem látható, hogy az egyes osztagok összetétele és feltöltöttsége milyen, és hogy ténylgesen hol is helyezkednek el. A közvetlen közelünkben mozgó társak esetén nevük mögött látható, hogy melyik osztaghoz tartoznak, valamint az Áttekintő Térképen zöld színnel látható valamennyi, a rajhoz tartozó társunk. A Taktikai Képernyő és az Áttekintő Térkép minél gyakrabban történő használata, és az ott látottak értelmezése létfontosságú. Gyakran látni olyan gameplay videókat, ahol 15-20 percen keresztül az illetőnek eszébe sem jut használni ezeket, pedig sok probléa megelőzhető azzal, hogy nem dobálunk olyan helyekre gránátot, ahol hemzsegnek a kék és zöld pöttyök, nem adunk ki olyan parancsot a térkép legkeletibb részén előrenyomuló rajnak, hogy a legnyugatibb részek felé vegye az irányt, és a sor folytatható. Az Áttekintő Térkép alapértelmezés szerint az M billentyűvel érhető el, ami, valljuk be, nem a legkönnyebben elérhető, a Tab-ra (vagy bármilyen más, WASD közeli billentyűre) való átkonfigurálásával sokkal egyszerűbben hozzáférhető.

    Rajparancsnokként lehetőségünk van arra, hogy mozgó újjáéledési pontként az erősítés a közvetlen közelünkbe érkezzen a 25 másodperces hullámok végén. Támadásban és védekezésben is létfontosságú lehet, hogy a társak igenis használják ki annak a lehetőségét, hogy ne a többszáz méterrel a célterület mögött lévő pontokról kelljen előreloholni, hanem egyből pozícióba kerülhessenek, ahol már a puszta jelenlétük is hozzájárulhat az adott terület megszerzéséhez, megtartásához. A géppuskások, sebezhetőségük folytán hasonló lehetőséget kínálnak a velük egy osztagban lévő puskásoknak, szintén célszerű élni vele.

    Koordináció, kommunkiáció, kooperáció. A csapatban történő ténykedés három lényeges mozzanata, az élet bármely területén. A rutinosabb játékosok nyilvánvalóan tudják mi a dolguk, de többnyire maguk igyekeznek azt megoldani. Az újak számára nehézséget jelenthet, hogy a megfelelő időben a megfelelő helyen legyenek. Ennek előmozdítására szakasz szinten a szakaszparancsnok hivatott, aki az egyes rajok sajátosságainak figyelembe vételével dönt azok adott időben és helyen történő bevetéséről. A rajparancsnokok a feladatot szintén az irányításuk alá tartozó osztagok lehetőségeihez mérten hajtják végre. A koordinációhoz rendelkezésre áll a Command Widget, aminek az eredményét a taktikai képernyőn láthatjuk, a kommunikációhoz pedig szakaszon vagy akár rajon belüli voice chat is, amit igencsak célszerű használni.

    A valóságban, publikus szerveren ritkán adatik meg az a lehetőség, hogy olyanokkal játsszunk együtt, akik nemcsak, hogy tisztában vannak a fentiekkel, de adott esetben képesek ténylegesen csapatban játszani, a rájuk bízott szerepeket betölteni, és alávetni magukat az ad-hoc parancsnok utasításainak és a csapat érdekeinek. Gondoljatok csak bele, mi történne, ha a munkahelyeinken nem egy, hanem sok melós döntene úgy, hogy őt nem érdekli, ki a főnök, vagy, hogy mit akar, vagy hogy a többiek mit csinálnak, ő bizony most inkább azt teszi, amihez kedve van. Nem hangzik túl életszerűen, mint ahogy a harctéren sincs helye kicsapongásoknak, hősködésnek. A Red Orchestra 2 természetesen "csak" egy játék, és azért játszunk, hogy kikapcsolódjunk a napi szarrengeteget követően. Nyilvánvalóan nem múlik rajta sem üzleti vagyon, sem emberélet, szerencsére. Ugyanakkor sokkal élvezhetőbb az, ha ez az alkalmi szakasszá összeálló 32 játékos egy irányba húzza a csapat szekerét, tapasztalatból mondom, még kikapni is óriási élmény, ha mindezt jól szervezett csapatként tesszük, egy még jobban szervezett csapattól.
  • me and a monkey
    #5022
    Szívesen beteszem ha a többség ezt szeretné.
  • AndrewT
    #5021
    tudtommal nincs küldön Rising Storm topik itt az SG-n, talán értelme sem lenne különvenni a társalgást, hiszen egy és ugyanazon játékról van szó. ezen felbuzdulva a Territory mód "látható" elemeire építve összeraktam egy az új tartalmat is reprezentáló bannert. félreértés ne essék, a jelenlegi teljesen jó, örülnék is, ha maradna, de ha esetleg egyszer majd új után néznénk, akkor szeretném ezt megfontolás tárgyává tenni:

  • AndrewT
    #5020
    ez mondjuk nagyon lutri, ha nem túl felelősségteljes az SL, és nem lehet ráspawnolni, akkor többszázméteren keresztül mozgó céltábla vagy, mire odaérhetnél, pontosan.
  • RatBaG #5019
    igen, épp erre jutottam én is magamban, ahogy agyaltam rajta. nem nagyon jutott eszembe olyan helyszín, amit kicsit kevésbé kaotikusan meg lehetne oldani.
    a tegnap éjszakai meccsek után már kezdtem felvenni a fonalat. valamiért nekem guadalcanal pont fekszik az elejétől fogva, mondjuk leginkább védő oldalon toltam eddig.
    főleg az idegesít a legtöbb mapon, hogy rohadt messze spawnolunk a védőzónától, ami rohadt kicsi, és úgy kéne nyílt terepen berohanni odáig, hogy közben két oldalt a susnyásból gond nélkül lekaphatnak.
  • AndrewT
    #5018
    teljesen érthetőek az első benyomásaid, de ahogy kezded megismerni majd a térképeket, egyértelműen meg fog változni a véleményed. a játék egyik alappillére az autentikusság, és ezt a csendes-óceáni térképek készítésénél sem felejtették el, ennél fogva többé-kevésbé az a földrajzi felépítés fogad minket, ami 70 éve az ott harcolókat is, természetesen minimális változtatásokat a játszhatóság kedvéért tenni kellett. azt kell észrevenni, hogy a földrajzi és strukturális adottságok merőben eltérőek Sztálingrádban és a csendes-óceáni szigeteken. míg a HoS-ban többnyire klasszikus, épített, urbánus környezethez szoktunk hozzá, ahol elég egyértelműek a terek, a távolságok, a fedezékek, addig az RS-ben gyakorlatilag egyetlen térképtől kapunk csak hasonlót, ez Saipan, az összes többi zegzugos, sűrű vegetációval körülvett erdős, mocsaras terület vagy szanaszéjjel bombázott sziklás, földes környezet, lényegi fedezék nélkül. és azok a megszokáos és reflexek, amik eddig működtek, itt csak fenntartásokkal használhatók az új gameplay elemek miatt, gyakorlatilag nincs olyan pontja a térképnek, ahol biztonságban meg lehetne pihenni pár másodpercnél tovább. ez eleinte elég zavaró, de idővel mindkét oldalon harcolva meg lehet szokni. az első pár napon én is hasonló problémákkal küzdöttem, nem találtam a helyem sem a classok között, sem fizikailag a mapon, mostanra talán már csak Guadalcanal az, ami gondot okoz, de a többinek az apró ám lényeges részleteit, finomságait sikerült talán kitapasztalni, szóval annyit tudok javasolni, hogy még véletlenül se vegye el a kedved az első pár "új" tapasztalat, és hamarosan rendben leszel
  • Elar
    #5017
    :)
    Van arcvonal, csak meg kell találni a megfelelő taktikát :)