311802
  • Botond #183684
    Ez az ókori egyiptom volt, ott volt nagy közös cél (nem a piramis, hanem a nílus szabályozása), de az nem tudta kitölteni az egyének minden szintű igényiet, ezért voltak ünnepek és egyéb pótcselekvések. Amiről te beszélsz az, hogy minden ember legyen robot. Akkor mindenki csak a nagy cél érdekében cselekszik, amikor meg nem akkor standbyban ül a sarokban. :D
  • Dzsini
    #183683
    De valahol mindig valaki "nagyon szarul van" - és hogy a szomszédság milyen mértékben terjed ki, az nagyon egyénfüggő...

    És innentől nagyon nehéz, és teljesen egyéni érzéstől függ, hogy mennyivel helyezed előrébb a saját boldogságod, az életed egy számodra fontos pontjának a megfelelő ünneplését annál, hogy minden(?) körülötted levőnek megpróbálj megfelelni.

    Én múlt év karácsonyát gyomorrontással, negyedórás vécérejárós körökkel töltöttem (a mostanit becsípődött háttal, nagyrészt ágyban fekve). Ettől még átjöttek hozzám bátyámék, egy jót ebédeltek, és beszélgettünk, még ha nekem egy kicsit kényelmetlen is volt. Tegnap éjfélig fent voltam, mert hallgattam a rádiókabarét, és a közösség részére (kabaré topic) leírtam a számcímeket, hogy el tudjon belőle készülni a vágott változat, mások örömére. Pedig máskor 10 óra körül aludni szoktam, korán alvós vagyok. De a közösség kedvéért ennyi kényelmetlenség belefér nekem is. Annyira egyén és szituációfüggő, hogy kinek mi az, ami fontsabb, kevésbé fontos, mi zavarja jobban és kevésbé - erről szól a kultúrközösség, hogy mindenki elfogadja azt, hogy a körülötte élők mások, mint ő, és viszont.
  • Botond #183682
    2 gyerekem van, most gondolkozunk a harmadikon, szóval azért vannak halvány elképzeléseim. De racionálisan közelítve a témához a gyerekvállalás nem az egyed érdeke, sőt!
  • Tinman #183681
    ON

    Húúúú gyerekek... a KB: Warriors of the North zenéi baromira bejönnek.

    Nem értettem minek ehhez külön OST, de most már vágom. Pazar!
  • IMYke2.0.0.0
    #183680
    A családalapítás genetikailag belénk van kódolva [igen, a krisztusi évszámítás alapján 100+ ezer év alatt alakult így, mióta (elő)embernek mondható valami él ezen a bolygón], és nyilván a törzs/fajfenntartás az alapösztön benne - de kérdezz meg egy peteérése közelében lévő nőt a dologról, és nem is kell messzire menned ugye, és máris érteni fogod, hogy ez milyen "erő" is voltaképp :)
  • Tinman #183679
    Értem már a kezdetektől fogva, hogy miről írsz.

    Aláírom ennek vannak pozitív vonzatai is, de már nagyon várom azt a jövőt, ahol sokkal egységesebb minden és a közösségek nem lakodalmakon épülnek, hanem a közös célok, az emberiség közös céljai kovácsolják majd egybe az egyéneket.
  • Botond #183678
    A gyerek nem a te érdeked, hanem a közösségé. Te tudnál élni, szeretni, utazni, zabálni, meg akár bármit gyerek nélkül. A gyerek azért kell, hogy a közösség fennmaradjon. A higéniai is az alapszinten ilyesmi. Ha szakad büdös koszos ruhában jársz, az nem neked baj (egy idő után te nem érzed a téged körülvevő bűzt), hanem a közösségnek. Szóval ezek is és még csomó minden amit csinálsz az a közösség nyomására van. Persze mindenki kiválaszt párat ami ellen lázad, neked meg Tinmannak ezek akkor az ünnepek. Nekem ezzel semmi bajom, egészségetekre! :)
  • Dzsini
    #183677
    Az etnikum alapú nemzetmeghatározás a francia forradalom idején alakult ki, előtte alig-alig jelent meg, azóta viszont nagyon elterjedt, és kétszáz év háborúskodását hozta magával.

    Szerintem egy nemzethez (vagy közösséghez) azok tartoznak, akik úgy érzik, hogy oda tartoznak - és ez ahogy írod is valláson, beszélt nyelven, etnikumon (ami helyből egy érdekes konstrukció), állampolgárságon (ami politikai meghatározás) felül áll.
  • ratgab
    #183676
    Karácsonyt se kedvelem túlzottan. Rég elvesztette az is a jelentősségét (tudom Shep ez szomorú). Húsvét szintén (locsolkodás is, vallási része meg nem érint).

    Aug. 20. Államalapítás ünnepe, ez teljesen rendben is van. Házasság egy nagyon komoly dolog és ezt most tovább nem is boncolgatnám. Gyerekvállalás alapvető cél kell, hogy legyen minden ember életében. Azért élünk, hogy a génjeinket tovább örökítsük és egy ember élete úgy teljes, ha vannak utódai (nem óhajtom ezt sem boncolgatni, számomra alapigazság), Munka (egyesek szerint nemesít, mások élvezik is. Én egyre inkább az utóbbiakhoz tartozom és nem tudok nélküle meglenni, másrészt saját érdekem is, hogy pénzt keressek. Szóval nem kényszer, csak erősen ajánlott tevékenység.

    Higiénia: Alap. Otthon mindenki azt csinál, amit akar. Fürödhet disznótrágyában, de büdösen, ápolatlanul emberek közé nem megyünk.
  • Botond #183675
    A nemzet nem genetikai alapon képződik már rég (népvándorlások, megszállások, stb), hanem közös nyelv és szokás alapon.

    Amúgy:

    "etnikai

    Valamely népet jellemző; néprajzi."

    Ez így önmagában nem jelent semmit, hanem az összefoglaló neve annak, hogy azonos nyelvet beszél, azonos kultúrkörbe tartozik, azonos helyen lelhető fel, stb
  • Tinman #183674
    Vallás nem egyenlő hit... előbbi eléggé hidegen hagy.

    Utolsó kérdésedre: Igen.

    Ha a tudom, hogy szomszédban valaki nagyon szarul van, nem tudnék felszabadult lenni.
  • Dzsini
    #183673
    Nem értetlenkedsz, beszélgetünk, véleményt cserélünk, és nem születtél rossz korba :)
    Ilyen téren régen se volt másképp (ugyanúgy megvoltak azok, akik seprűvel kergették el a betlehemezőket százötven éve), és eléggé biztos vagyok benne, hogy a jövőben se lesz másképp. Minél többet látunk a világból, annál inkább látjuk, hogy milyen keveset ismerünk-értünk belőle, és az embereknek mindig szükségük volt, szükségük lesz biztos, megfogható, egyszerű fogódzókra a világban. Sokszor meghirdették már a racionalitás világát a történelem során (már az ókori görögök is), de az ember spirituális lény, és az is marad.
    A kor, amibe születtél a lehető legjobb :) (ha másik korba születnél, akkor más lenne a tudatosságod, hiszen más hatások vennének körbe, és nem a mostani fejeddel gondolkodnál - elégedetlenkedni pedig minden korban lehet valamin, Utópia csak a mesében létezik)
  • Botond #183672
    Korábban egy B2500as mazdám volt, azzal mindig úgy közlekedtem, indexelés és már kezdtem is sávot váltani. Ha jó fej volt a másik sávban akkor úgyis beengedett, én meg megköszöntem, ha meg vmi kis köcsög, aki paraszt módon képes csak azért rágyorsítani, hogy zárja a helyet, és ő három másodperccel előbb érjen a piroshoz, akkor feljogosítottnak éreztem magam, hogy én is paraszt legyek és ráhúzzam a 2,5 tonnás gépet és megadjam neki a szabad döntés jogát, hogy kilapul, vagy fékez. 100ból 100 fékezett.
    Szóval szerintem aki így áll másokhoz, hogy rohadjon meg, azt nem tudom sajnálni, hogy petárdáztak az ablaka alatt, mert a petárdások is pont ezt gondolták, hogy nekik ez jár, ki van fizetve, akinek nem tetszik az meg rohadjon meg. Ők is pont annyira szociálisan érzékenyek az irányodba, mint te feléjük, szerintem egyikőtöknek sincs joga semmit a másik szemére hányni. :D
  • Tinman #183671
    Nemzet = tudtommal ez főleg azonos etnikumok összessége, egysége.

    Másik nemzet = másik etnikumok összessége, egysége-

    Ez már önmagában az én értékrendem szerint egy elavult, kvázi latens rasszista megkülönböztetés. A román pontosan ugyan olyan ember, mint én, vagy a horvát.

    Már rég együtt kellene működnünk egy egységként valahogy pont úgy, ahogy én átmegyek alapozni a szomszédos faluba, mert megkértek rá, de ha belecsúszok az árokba télen, akkor meg szó nélkül jön a tag és segít... közös nyelv sem ártana.
  • Dzsini
    #183670
    És te is azt írod "hál isten", és születésnapkor úgy köszöntesz valakit, hogy "isten éltessen", vagy köszönsz úgy, hogy "isten hozott" - mert ez a szokás, és emellett könnyen lehet, hogy nem is vagy vallásos, templomba járó ember :) Kb. ilyen szinten vannak a régi hagyományok és szokások is beépülve. Egyszerűen része az életnek.

    Amúgy igen, a közösségi munka is nagy mértékben erről szól, de ez valóban nincs meg a városban, egy kis közösségben előfordul, hogy "új lakásba költöztünk, gyertek át kifesteni, lesz lecsó", de amúgy nincs sok ehhez hasonló alkalom. Ahogy írtad, még kisebb településeken ez sokszor előfordul, és ott a közösség az egymás közelében lakókat is jelenti. Nekem van olyan ismerősöm, aki azt se tudja, hogy vele egy emeleten kik laknak a lakótelepi házban.
    De vidéken is ugyanúgy (sőt!) része a közös munka mellett a közös ünneplés is - minden búcsú, minden lagzi, minden temetés, és a betlehemezés, az újévi kereplőzés, a húsvéti locsolás mind erről szól, és mind természetes része a kisebb településeknek is, nem csak "a városnak van erre szüksége".

    A lelkek pedig mind örömre vágynak, kinek ez, kinek az okozza azt, hogy boldogan hajtják álomra fejüket. Sajnos ezek között van olyan is, ami a másikat zavarja, de ennek elviselése ugyanúgy a közösség egységéről szól.

    Ha egy házban beteg ember van, és a szomszédban lakodalom, akkor a lakodalomban a beteg ember nyugalma miatt ne örvendjenek az új család létrejöttének, vagy a beteg ember viselje el, hogy nem tud pihenni? Erre nincs olyan válasz, ami mindkét oldal megelégedésére van.
  • Botond #183669
    Ilyen alapon utálhatnád a karácsonyt is, a húsvétot, vagy az aug20as tűzijátékot is, a házasságot, a gyerekvállalást, a munkát, a higéniát, ezek is mind közösségi elvárások, miért pont a szilveszter? :D

    De értem miről beszélsz amúgy. Szerintem hiba bármit is kényszernek megélni, amiről mi döntünk, hogy a vagy b, és bárki bármit mond akkor is a lesz ha amellett döntöttünk, b ha amellett, és egyiknek sincs semmi következménye a későbbiekben a társas kapcsolatokra, szóval akinek nem tetszik az akár tehet egy szívességet.
  • ratgab
    #183668
    Természetesen nem, de attól még ez ilyen közösségi elvárás. NEkem is mondogatták, hogy nem megyek sehova, nem lesz bulizás ma este. Még azt furcsállják, hogy nem megy az ember.
  • ratgab
    #183667
    Akkor viszonoznám a segítséget: Attól, hogy valaki flame-t említ, de a végére berak egy smiley-t még nem direkt azt akarja kifejezni, mint amit pontosan leírt. Ezeket a mondatokat másképp kell értelmezni, ezt nevezik iróniának. Magyarul vicceltem ám, ott a smiley.
  • Botond #183666
    Szilveszter annyire kötelező, mint a homoszexualitás. :D Legalábbis én még nem láttam, hogy katonák járnának körbe dec31én este mindenkire rárúgva az ajtót, hogy azonnal bulizni és mosolyogni, különben elviszünk szibériába. :D
  • Botond #183665
    Én azokat sajnálom, akik dohányoznak. Ezek az emberek mind azért szoktak rá, mert tini korukban csak így tudtak egy közösségbe számukra megfelelően integrálódni. Ehhez képest a közös hagyományok integrációja bakfitty. Amúgy a közös hagyományokkal integrált közösséget egyes helyeken nemzetnek hívják.
  • Tinman #183664
    Mindegy, abbahagyom, nem értetlenkedek!

    Teljesen igazatok van, velem van a baj, rossz korba születtem, túl hamar :-(
  • ratgab
    #183663
    Most esetünkben teljesen mindegy, hogy mit tekintünk annak (nekem egy táncos mulatságnál kezdődik egyébként... szerencsére családdal, barátokkal összeülős beszélgetős, társasozós, kártyázós, röhögős napokra nem kellenek ilyen alkalmak).

    Nem szeretem a kényszerű dolgokat, ez van.
  • Tinman #183662
    Egyetértek.
  • Tinman #183661
    Sajnálom azokat az embereket, akik csak úgy tudnak egy közösséghez tartozni, hogy valami elbaxott hagyományra van ehhez szükségük.

    Javaslom az MCSE-t, a tagdíj se vészes és egy picit magasabb szint, mint ezek a nevetséges szokások.

    "A közösséghez tartozás ma már inkább fontos momentum, kimutatni, megerősíteni azt, hogy része vagy annak az embercsoportnak, ami körülötted van. "

    Nálunk ez úgy működik, hogy segítünk a másiknak a nagy melókban. Voltam én már pucolást verni, alapozni, de fát rakodni is... ott közösség épül, mert adsz és viszont kapsz és a munka közben EGYÜTT "nemesedtek". Szar ügy, hogy városon ehhez Valentin, meg össznépi durrogtatás kell.

    "és ez az, ami úgy néz ki nagy mértékben elválasztja az emberi közösségeket az állati csoportoktól."

    Ez aranyos :-D

    Más világban élünk hál isten ;-)

    "de azért csak virslit eszik Szilveszterkor és lencsét újévkor, és csak meglocsolja a lányokat Húsvétkor. Mert ártani nem árt, és ha a szülei (nagyszülei, dédszülei) így tettek, akkor baj csak nem lesz belőle."

    Az egyszerű lelkek öröme... szép is ez, csak aki csendben szeretni létezni, azt nem kellene vele zavarni.

  • Dzsini
    #183660
    Egy kis segítség újévre: azért, mert néhány ember 5 szónál hosszabb mondatokkal, esetleg több soros hozzászólásokban beszélget, az még nem flém.
  • Botond #183659
    De a spanyol himnusz szövege a legeredetibb!
  • Botond #183658
    Mi a bulizás? Mindenkinek más. Van aki leissza magát a sárga földig, van aki az utcán ordibál, van aki táncolni megy, van aki összeül a haverokkal és társasoznak egyet éjszakába nyúlóan, mert másnap nincs meló, nem kell 10kor asztalt bontani, van aki orgrimar főterén nézi a tűzijátékot, stb, szóval mindenkinek más.

    Ha ez alatt csak azt érted, hogy inni kell sokat, mert attól leszel kemény meg bátor, azt én se sokba nézem, de ugyanakkor jó pár ilyen nap, amikor mindenki ráér, összegyűlünk, dumálunk, játszunk, aztán amikor megunjuk, akkor hazamegyünk. És sok ilyen nap van az évben, mert sok ünnepnap van, és mi olyankor mindig bulizunk. Normálisan, mert mint mindent bulizni is lehet normálisan, meg féktelenül és ész nélkül. Még hörcsögölni is lehet normálisan, meg féktelenül ész nélkül. :D
  • ratgab
    #183657
    Jah, egyébként Búék mindenkinek...

    Ui.: Újév Flame Rulez....XD
  • Dzsini
    #183656
    Hagyományosabb holdnaptáruk van, hozzánk képest mozgó ünneppel - a mi Húsvétunk is ilyen örökség (ahogy pl. a Ramadán is), azért van mindig máskor a fix évkörhöz képest.
  • ratgab
    #183655
    A világon két olyan himnusz van, ami nem az adott nép dicsőítését tartalmazza, hanem erősen pesszimista, kissé szomorkás hangulatot áraszt. Az egyik a miénk, a másik most hirtelen nem jut eszembe.

    Tény, hogy szép himnuszunk van. Én akkor is felállok, ha senki más nem teszi, mert úgy érzem jónak és tiszteletből is.
  • Dzsini
    #183654
    Gőzöm sincs miről van szó (hacsak nem a hooozz-rá hozz-reá örök vitáról), úgyhogy nem veszek elő semmilyen kártyát :)

    Én vagy húsz éve az alsó szólamot szoktam énekelni, mert a felső regiszteremből jópár hang tizenpár éves koromban elszállt.
  • ratgab
    #183653
    Utolsó mondataiddal értek egyet (nem hibás itt keresztanyud).
  • IMYke2.0.0.0
    #183652
    A kínaiak csinálják "jól" [persze: más vallás- és szokásrend, de mégis]: náluk mindig január végén (21-étől február 21-ig - igen, 1 hónapos) van újév. Most a Ló éve lesz.

    Forrás, többek között: ujev.hu
  • ratgab
    #183651
    Én pl. hihetetlen mértékben utálom. Ezt a kényszerű bulizást, mivel szilveszter van. Bulizni máskor is lehet ehhez nem kell 31-e.
  • IMYke2.0.0.0
    #183650
    "Ugyanezért állsz fel és énekled a Himnuszt másokkal együtt ha"

    A világ legszebb himnusza.
    Nem bírták ki, hogy ne nyúljanak hozzá...
    Ne, nehogy elővedd a nyelvi fejlődés kártyát, mert nagyon nem lenne igazad.
  • Tinman #183649
    Friss.

    Meghalt keresztanyám kutyája.

    Reggel 7-kor jött sírva anyámhoz, hogy a tűzijáték miatt megfulladt.

    Sajnos egy nagyon ideges kutyáról van szó. Keresztanyám szerencsétlen a lányán kívül mindenkijét elvesztette már, egyedül él. A nagytestű keverék kutya ki volt kötve, mert másképp szétkapar/rág mindent kínjába. Iszonyat ideges fajta, de nagyon jóságos volt, csak annyira ideges típus, hogy az leírhatatlan. Vele volt kint nagyon sokáig, de nyilván fázott már ő is, meg aludni is szeretett volna. Aztán a nagy ribillió után bement. Hiba volt, mert sok paraszt szerint éjfél után még vagy 10x van éjfél és akkor is durrogtatnak... a kutya meg feltekerte magát a láncra olyan szerencsétlenül, hogy mire észrevette egyedül nem tudta kiszabadítani. Hívta a szomszédját aki ilyen erővágóval elvágta a láncot, de már késő volt.

    Tudom, most az jön, hogy a keresztanyám a hibás... mondjuk mi lett volna, ha inkább nem durrogtatnak a köcsögök?

    Mi. Szükség. Van. Erre?
  • Dzsini
    #183648
    Szerintem félreérted a dolgot. Ma már nem a gonoszűzésről szól az újévi hangoskodás.
    Ha megkérdezed azokat, akik ilyesmit csinálnak, azt fogják válaszolni: "mert így szoktuk". Már nem ismerik az eredetét, valószínűleg nem hisznek benne, és nem is gondolkodnak el rajta. A Halloween és a Valentin-nap mai formája mostanában kerül be a kultúrkörünkbe (minden értékítélet nélkül beszélek róluk, mert nem az a téma, hogy nekem tetszik-e vagy sem), és akik ünneplik nem azzal foglalkoznak, hogy a Samhain milyen rituálékkal jár, hanem kapcsolódik ahhoz az ünnephez, ami lassan hagyománnyá válik. De ugyanígy el is tűnnek hagyományok, szokások, ma már rengeteg olyan dolgot nem ünneplünk, ami régebben természetes része volt az évkörnek.

    A közösséghez tartozás ma már inkább fontos momentum, kimutatni, megerősíteni azt, hogy része vagy annak az embercsoportnak, ami körülötted van. Ugyanezért állsz fel és énekled a Himnuszt másokkal együtt ha olyan alkalom van, rakod ki a zászlót a házra állami ünnepekkor, stb. Ez a része sima szociológia, társas működés - és ez az, ami úgy néz ki nagy mértékben elválasztja az emberi közösségeket az állati csoportoktól.

    Az pedig, hogy az ember egy óriási, ismeretlen és emberi ésszel felfoghatatlan, megmagyarázhatatlan, irányíthatatlan világban a természetfeletti felé fordul, szintén természetes dolog. Az időjárást - bár néhány évszázada egyre profibb módon tudják előre jelezni - mégis olyan törvények irányítják, amiknek a pontos modellezésére még jó ideig esélyünk se lesz, még csak felfogni sem. Az emberiség elmúlt évezredeinek legnagyobb mentális ugrása az, hogy képes volt elfogadni mentálisan és a mindennapjaiba beépíteni egy láthatatlan erő jelenlétét - még ha megérteni nem is. Az, hogy te a szoba egyik végében megbillentesz egy darab műanyagot, és ettől a szoba közepén felgyullad a fény, és ez természetes, az egy valójában szinte felfoghatatlan dolog (és képzettségtől függően az emberek túlnyomó többsége képtelen lenne az elektronok pontos mozgásával elmagyarázni, hogy mi is történik).
    Egy ilyen felfoghatatlan, megmagyarázhatatlan, irányíthatatlan világban minden lehetőséget megragad az átlag emberke arra, hogy az életét jobbá tegye. Nem biztos, hogy valójában hisz benne, de azért csak virslit eszik Szilveszterkor és lencsét újévkor, és csak meglocsolja a lányokat Húsvétkor. Mert ártani nem árt, és ha a szülei (nagyszülei, dédszülei) így tettek, akkor baj csak nem lesz belőle.

    Az első válaszodra pedig: a szabadság is ünnep - csak az az egyén, a magánszemély, magán-ünnepe. A család ünnepei a születésnapok, a névnapok, az évfordulók, amiken részt vesznek azok, akik a család közösségébe tartoznak. A városnak, településnek is lehetnek ünnepei (várossá avatás ünnepe, valamilyen fesztivál, amit ott tartanak, egy búcsú, stb.). A vallási közösségnek is vannak ünnepei, és az országnak, a kultúrának is. Állami ünnepek, az újév ünneplése, stb. Ez mind arról szól, hogy a résztvevők kinyilvánítják, hogy ők is részei az adott családnak, városnak, egyháznak, államnak, kultúrának. Persze nem kötelező mindegyikben állandóan részt venni (nem minden katolikus ember megy el mondjuk a Szent István-napi körmenetre, de az iszlám alapvető parancsolatai között ott van, hogy minden igazhitűnek egyszer el kell zarándokolni Mekkába), de néhány alkalommal, bizonyos rendszerességgel, bizonyos alkalmakkor mindenki megteszi. És ma már a legtöbb helyen nem is büntetik, nem rekesztik ki azokat, akik nem vesznek részt az összes ünnepben.
  • Botond #183647
    Nincs itt semmi maradiság. Folyamatosan alakul minden az idő szavának megfelelően. A bulizás is. Most már a 20évesek körében pesten ciki dec31én bulizni, 30án vannak a nagy bulik, 31én mindenki otthon alszik kb.

    Átalakult az évszázadok folyamán a vallás, az oktatás, a házasság, az államforma, a gazdaság, stb, majd pont a bulizás nem megy át evolúción? Te se gondoltad komolyan. :)
  • IMYke2.0.0.0
    #183646
    Az enyém is hasonló lesz, 100% (csajos).
  • Botond #183645
    Mi a szembeszomszédnál voltunk, a négy gyerek játszott együtt, mi megvacsiztunk, 10kor hazajöttünk és lefeküdtünk. Lőttek itt is, de nem volt vészes, én attól még tudok aludni. :)