623
1945-1991 közötti időszak
  • Freeda Krueger
    #503
    siló
    Nem közvetlen téma de nagyon érdekes...
    Ukrán rakétasiló
  • Molnibalage
    #502
    Nem közevetlen HH.

    Miről vakerálnak ezek? 3-5 Megatonna? Mi a péktől lett volna ott termonukleáris láncerakció vagy egyáltalán fissziós szabályozatlan láncreakció. Tudom, Discovery...
  • 59th LeFty
    #501
    Na, azt hiszem ennek nyomán meg is lesz, de nem ezt kerestem:

    http://fu.web.elte.hu/atom/lista.html
  • 59th LeFty
    #500
    Sziasztok!
    Találtam régebben egy listát, hidegháborús "majdnem" helyzetekről, illetve elhagyott atombombákról, bajba került tengeralattjárókról. Talán egy főiskolás srác szedte össze őket. Valakinek rémlik?
  • robgros
    #499
    Na, lehet, hogy a két Korea között megszűnik a hadiállapot.

    http://www.nepszava.hu/default.asp?cCenter=OnlineCikk.asp&ArticleID=1286862
  • degenerator
    #498
    lehet, én is az vagyok? /annak tanulok?/
  • Molnibalage
    #497
    Neked mitől van több?
  • degenerator
    #496
    " Attól, hogy valaki elvisel ilyen dolgokat, attól nem lesz jó katona."

    Látszik, hogy lövésed sincs a lövészek világáról. Inkább maradj a vasmadaraknál.

    "Ahhoz kicsit több kell ennél."

    Az igaz, de ez az egyik alapfeltétel.

    "Nem fogok újra erről vitázni. "

    Ebben egyetértek, totál felesleges.
  • Molnibalage
    #495
    Nem, továbbra is baromság. Attól, hogy valaki elvisel ilyen dolgokat, attól nem lesz jó katona. Ahhoz kicsit több kell ennél.

    Nem fogok újra erről vitázni.
  • Freeda Krueger
    #494
    Inkább kudarc.
  • degenerator
    #493
    koreai megfelelője

    remélem kezditek sejteni, mire gondoltam, amikor molnival vitáztam.
  • robgros
    #492
    Szovjet történelem nem ismert katonai, politikai kudarcokat, ugyebár?
    Főleg a tanításra gondolok.
    Afganisztán, bár akkor még nem tartozott bele, de végül is minek nevezhető? Kudarc, vagy vereség?
  • Cnut
    #491
    Ahogy én hallottam az állami gondozás megfelelője szinte.
  • degenerator
    #490
    innen tudok róluk én is

  • robgros
    #489
    Azaz szinte mindenre
  • degenerator
    #488
    meg robbantásra, meg ejtőernyőzésre, meg csapdák készítésére, meg túlélésre, meg aknatelepítésre, meg önvédelemre stb...
  • robgros
    #487
    Gondolom, itt azért rendesen meg is tanítják őket a fegyver kezelésre.
  • robgros
    #486
    Nos, az igazság az, hogy meglehetősen keveset hallottam ilyen klubokról. Szerintem itthonra is be lehetne vezetni, csak ugye a reakció.
  • degenerator
    #485
    nem propaganda. nem hallottál még az orosz ifjúsági honvédelmi klubokról? itthonra is meg kéne fontolni valami hasonlót.
  • robgros
    #484
    No, lássuk csak.
    1, ez propaganda akar lenni?
    2, mert ha igen, hajlamos leszek elhinni, hogy már kiskölykökből is minirambókat igyekeznek kinevelni.
  • degenerator
    #483
    you're in the army now.
  • F E R I
    #482
    A II. Vh. utántól körülbelül mekkora létszámmal voltak jelen a szövetségesek Németországban (szovjeteket leszámítva), mármint repülőgép db szám, tankok száma és személyi állomány?
  • Molnibalage
    #481
    Európából mennyire vonultak ki egyébként? A kontinensen van még állandó jenki jelenlét Avianot leszámítva? Angliában kik vannak még? Lakenheath bázis és ennyi? F-15E gépek vannak ott?
  • [NST]Cifu
    #480
    Mindenféle, újságírók, aktivisták, eltévedt emberek, egykori bebörtönzöttek, és a többi. Nemrég például tavaly négy tengerészt kaptak el az Észak-Koreaiak, állítólag a saját felségvizeikre tévedtek a Dél-Koreai halászhajó, igaz őket végül nem fogolycsere által, hanem "gesztusként" engedték el az Északiak.
  • Molnibalage
    #479
    Fogolycsere? Milyen dél-koreai foglyok vannak északon?
  • [NST]Cifu
    #478
    És az elkapottakkal mi történik? Mert engem egy idő után bőszítene az ilyesmi miközben a másik csak papol meg fenyegetőzik.

    Egy részük börtönbe került, egy részük rövid úton ki lett cserélve fogolycsere által.

    60 év után van bárki aki bármit tud a rokonáról a túloldalon?

    Igen, a hidegháború alatt is voltak oda-vissza olyanok, akik átszöktek a családjukhoz. Különböző végeredmények születtek e téren...

    2000-ben volt az első családegyesítési tárgyalás, és itt sikereket is értek el, de 2007-ben a rakétatesztek után a tárgyalások megszakadtak.

    Tavaly augusztusban volt a második ilyen megbeszélés, ahol a családegyesítéseket újra felmelegítették, ám 2009 végére Észak megint átcsapott fenyegetőző álláspontba, és nem lett semmi az egészből.
  • Freeda Krueger
    #477
    Vannak időnként családösszehozó "programok",néha még a sajtó is beszámol ilyesmikről...
    De biztos megoldható valahogy,tán a vöröskereszten keresztül.
  • Molnibalage
    #476
    És az elkapottakkal mi történik? Mert engem egy idő után bőszítene az ilyesmi miközben a másik csak papol meg fenyegetőzik.

    60 év után van bárki aki bármit tud a rokonáról a túloldalon?
  • [NST]Cifu
    #475
    Három okból nem olyan nagyon vicces azért. Először is akárhogy is nézzük, cirka 4 millió fős bevethető hadseregük van. Csak legyen a negyedük valóban hű a rendszerhez, az is egy millió katonát jelent. Hiába a technikai hátrányuk, a Vietnami és az Afganisztáni háború bebizonyította, hogy ez keveset jelent, ha elégé motiváltak. Győzni talán nem fognak rövid úton, de amíg tudnak harcolnak, és még ez is lehet ahhoz, hogy bőven súlyos vérveszteséget okozzanak a Dél-Koreaiaknak. Még kellemetlenebb, ha Dél-Korea bevonul Észak-Koreába, hiszen nagyon nehéz kiszűrni a gerilla ellenállókat. Ismét: nem a győzelmi esélyekről, hanem az áldozatokról van szó. A modern nyugati világ nehezen emészt meg több ezres, tízezres veszteséglistát.

    A második nagy probléma, hogy Szöul a határtól nem messze helyezkedik el, taktikai fegyverekkel is könnyedén támadható, igen nagy népsűrűségű város. Ez esetben is olyan komoly civil áldozatmennyiségről beszélhetünk, hogy az elfogadhatatlan a modern felfogás számára, és akkor még nem beszéltünk a nukleáris fegyverekről. Ugyan valószínűleg primitívek és gyengék, de még így is nagyon durva hatása lehet, ha egy ballisztikus rakétával felrobbantják a világ harmadik (negyedik, ötödik, stb...) nukleáris fegyverét - Japán területén.

    Harmadszor pedig a két Korea között komoly családi kötelékek vannak mindig, senki sem támad úgy szívesen, hogy a célkeresztben lehet, hogy unokatestvéred vagy távoli rokonod is lehet. Amiről még nehéz nyilatkozni, az az Észak-koreai kém és szabotőr tevékenység. Évtizedek óta kapnak el ilyeneket Dél-Koreában, és nehéz lenne megbecsülni is, hogy egy háború kirobbanásakor pontosan milyen mértékű károkat okozhatnak...
  • F E R I
    #474
    Hát akkor ezek után tényleg viccesek, amikor fenyegetik a délieket :)
  • [NST]Cifu
    #473
    A saját haditechnikai fejlesztéseik jobbára kimerülnek a ballisztikus rakétaprogramban, a harcjárművek és repülőgépek terén nagyon rossz állapotok uralkodnak, és általános az üzemanyaghiány is.
  • [NST]Cifu
    #472
    Ez már leépítés után volt, 1986-ig ott volt a 314.-es Légi Hadtest, 1986 után csak a 7. ezred állomásozott Dél-Koreában, előtte viszont a 2.-es, 5.-ös és 20.-as ezred is.
  • F E R I
    #471
    Hadiiparuk van még egyáltalán, vagy ami van technikájuk azt foltozzák, plusz az a többi országhoz képest primitív-kategóriájú rakétafejlesztéseik? Vagy gondolom még lőszergyártás, de lehet azt is úgy kapják Kínától?
  • F E R I
    #470
    Egyszer, ha jól emlékszem még pár éve az RTL Klubon kora reggel volt még hétvégi napon egy dokumentum film, hogy egy amerikai fickó (nem emlékszem pontosan, lehet hogy vöröskeresztes volt) húst szeretett volna vinni egy észak-koreai faluba az éhező embereknek és bemutatta, hogy milyen nehéz oda rendes kaját vinni az átlagembereknek. Mutatták, hogy mekkora ünnepség, amikor "szüretelik" a káposztát, mert arrafelé szinte csak azt esznek... Európai szemmel nézve szinte elképzelhetetlen, hogy arrafelé (is) milyen mértékű éhezés megy...

  • Molnibalage
    #469
    Ez mit jelent? Eszerint 2x 24 db F-16, 2x24 F-4E és még 18 db A-10 volt állandó jelleggel ott 1989-ben. Most akkor lenne egy század A-10 ás egy század F-16 az jónapot?
  • Freeda Krueger
    #468
    Van erről egy könyv amit egy ott járt turista írt és magyarul is megjelent.
    Nagyon jó kis könyv.
  • [NST]Cifu
    #467
    Van rá lehetőség, még Japán iskolások is jártak / járnak Észak-koreába, igaz a beutazás elbírálása sem két perc, és ha emlékeim nem csalnak, valamelyik weblapon egy turista olyat írt, hogy előre meg kell mondani, hogy hova akarsz elmenni, mit akarsz megnézni. A turistákat végig helyi "idegenvezetők" kísérik, szabadon nem lehet mozogni az országba.
  • [NST]Cifu
    #466
    A hidegháború után jelentősen, 2001 óta még inkább, szárazföldi csapatok szintje az 1980-as évek óta tizedére csökkent, most nagyságrendileg olyan 10.000 amerikai szárazföldi gyalogos van ott, főleg a DMZ környékén. Légierő terén nem ennyire látványos a leépülés, ott kb. harmadára csökkent a gépek száma, de valószínűleg az USAF nem adná fel szívesen a Koreai bázisokat, mivel a térségben kevés a nagy bázisuk, egyedül Japánban van még folyamatos aktív repterük.
  • Molnibalage
    #465
    Van egy cég - asszem holland - aki ilyeneket szervez. A neten egy magyar srác és mások beszámolója is fent van utazásukról. Mivel nem sok ember jut be, keresővel viszonylag könnyű megtalálni őket.
  • F E R I
    #464
    Egyáltalán be lehet utazni Észak-Koreába, mint turista, vagy egyből megjelennek az ottani "fekete-ruhások" és inkább kitessékelnek?