623
1945-1991 közötti időszak
  • n3whous3
    #23
    tudományosba bele illik, a történelem inkább ide, mint általánosba
  • RATCUSTOM
    #22
    magát a gépet repülőgépek megsemmisítésére tervezték (tudom, főleg AWACS és légi utántöltő gépekre, de azért elfogóvadász szerepkörben alkalmazták volna, így ezeknek a gépeknek a kisérőivel is el tudott volna bánni) (illetve egyes speciális változatok az ellenséges légvédelem megbénítása és felderítő szerepkört is kaptak)
    bár tény, hogy az R-40-es nem a legmozgékonyabb levegő-levegő rakéta

    De nemrég olvastam, hogy az oroszok újra akarják indítani a MiG-25 projektet, bár mostanra már szinte teljesen felváltotta őket a MiG-31. A Szovjetúnió felbomlása után nem volt pénz ezeknek a gépeknek a repültetésére, viszont a személyzetnek gyakorlat kellett volna, így sok gép azért veszett oda, mert a hozzánemértő legénység földhözcsapta. Ráadásul ezeknek a gépeknek a többségét a szabadban tárolják, így a természet is rengeteg gépet megrongált.
    A "maradék" gépet modernizelnálni akarják (korszerű műszerekkel ellátni, HUD-képernyők, talán még aerodinamikai változtatások is lesznek, illetve a fő újítás, hogy lecserélik a légiharc rakétáit korszerűbbekre és azok már gondolom mozgékonyabbak lesznek)

    illetve a MiG-25-ök úgy őrjáratoztak, hogy 3 gép repült kötelékben, így nagyon nagy területet tudtak ellenőrzésük alatt tartani, illetve ezekhez a gépekhez még 2 Su-27 is csatlakozhatott, ami pedig bármilyen vadászgép félelmetes ellensége (pl.:Pugacsov-kobra), így már azért elég hatékonyan tudnak dolgozni.
  • Molnibalage
    #21
    Hát nem tudom... Nem vadászok ellen tervezték. Az R-40-t valószínűleg játszi könnyedséggel manőverezné ki egy vadász.
  • RATCUSTOM
    #20
    a Lazurról napokat lehetne vitatkozni:D

    De "látótávolságon túl megvívott légiharcok szuperszónikus sebességgel nagy magasságban"-ra ott van a MiG-25 "Foxbat"
  • Molnibalage
    #19
    Látótávolságon túl megvívott légiharcok szuperszónikus sebességgel nagy magasságban, stb.

    Vagy pl. a MiG-21 Lazur rávezető rendszere egy valós háborúban szerintem nem működött volna. A nyugati EW rendszerek kinyírták volna. Ráadásul a gépek számához mérten iszonyatosan nagy földi kiszolgálás kellett hozzá. Az ötlet jó volt, de nem volt meg hozzá a kellőt háttér szerintem.
  • Freeda Krueger
    #18
    Részleteznéd?
    Mármint a harcászati tapasztalatokat amik felülírták az elképzelést.
    Mi változott,mi volt a gond?
  • Molnibalage
    #17
    Kívülről lehet. Belüle meg helyenként voltak benne túlbonyolított vagy szerintem halál felesleges dolgokat. A harszátai tapasztalatok felülírték a tervezés során megálmodott elképzeléseket.
  • RATCUSTOM
    #16
    egy kicsit... :D

    de én személy szerint hidegháborúban az orosz gépeket szeretem :D, bennük is azt a nemes egyszerűséget
  • DJ Skyline
    #15
    kicsit P-3 Orion szagú. :)
  • RATCUSTOM
    #14
    Tengerészeti felderítő, tengeralattjáró elhárító

    Ilyushin IL-38 "May"
    Az alapja az Il-18, ami teher-, ill, utasszállító, Főleg az Interflug és az Aeroflot gépeiből lettek átalakítva, Il-18-ból Il-38-á
  • robgros
    #13
    Ez mi? A csillag alapján szovjet tipusú, de ez valami szállító vagy bombázó akar lenni?
  • RATCUSTOM
    #12
    ilyenekre gondoltam:
  • robgros
    #11
    Hidegháború: elsőre Korea és Vietnam jut róla eszembe, de természetesen nem csak ezekről szólt. Mint tudjuk, a nyugatiak és a SZU csak a 2. v.h. végéig működtek együtt, utána kezdődött ez a majd' 40 évig tartó cirkusz. Bár, azt is be kellene tájolni, hogy pontosan mikor is ért véget a v.h., ahhoz hogy némi kiinduló pont legyen eme korszak kezdetének a megállapításához.
  • DJ Skyline
    #10
    engem is, mondjuk engem inkább a technikai oldala érdekel jobban mint a politikai. :) sok kísérlet, tesztelés, klasszikus / neves gépek születésének korszaka, miegymás
  • [NST]Cifu
    #9
    A HT topicban nemrég ment a Szu-25 és Szu-27 típusismertető, és az SG Tudományosba hamarosan olvasható a XXI.sz. űrverseny második része. Így hirtelen nem tudom mit lehetne ide hosszabban írni. Vagyis inkább azt nem, hogy miről nem lehetne írni. :)))
  • VRSDM
    #8
    elkalandozhat de speciel engem felettébb érdekel a téma.

    szóval jól megszokott CIFU módi, írhatnál oldalas cikkeket a témáról!
    szeretlek olvasni :)
  • RATCUSTOM
    #7
    hát igen a fegyverkezési verseny, kémkedés a "lényeg" a hidegháborúban, imádom például azokat a képeket ahol egy Il-38 "May", 500m-ről, szögesdróton kersztül, letakarva van fényképezve, mégis évekig ezek/ilyenek voltak a legjobb képek róla és ha meglátták, hogy így fotóznak, akkor arra az emberre ált. halál várt
  • RATCUSTOM
    #6
    hát igen az kicsit túlzás, de tény, hogy sokszor csak kevés kellett a tényleges háborúhoz
  • Molnibalage
    #5
    Hát a másodperc az talán erős túlzás szerintem.
  • [NST]Cifu
    #4
    A II. VH topicban ment egy ideig az off, talán onnan jött az ötlet, hogy nincs még ilyen topic. Bár a Történelem topicba is befért volna, mert van rá egy tippem, hogy sok felé elkalandozik majd itt is a téma... :)
  • tigeroo
    #3
    apja, tényleg ígykell egy topicot megnyitni? méghozzá tudományost?:S

    amugy szerintem a fegyverkezési verseny volt a legérdekesebb (nameg persze a különféle konfliktusok) de hál istennek nem tört ki semmi háború...pedig sokszor csak pár másodpercen múlt (meghát pár józan ember eszén) hogy nem tört ki valami atomháború
  • Molnibalage
    #2
    Borhi László van ott nagyon a szeren ebben. A Záróra című műsorban volt vele beszélgetés. Sajnos valamiért pont ez nem elérhető én meg nem mentettem le. Írtam levelet az MTV-nek, hogy talán jó lenne visszarakni. Le sem szartak. Talán magát Borhi Lászlót kéne megkérni, hogy rakja fel valahova. Neki talán megvan...

    A Hidegháború nekem kicsit olyan "romantikus". Mármint történelmi szemmel nézve. Nehéz elmondani, hogy mire gondolok.
  • RATCUSTOM
    #1
    Sziasztok!

    Na megnyitottam a topikot, remélem sokakat érdekel ez a téma.
    Már lehet is kezdeni az eszmecserét! :D