18351
ATbanner.jpg
  • joebacsi
    #9721
    A jövőheti lottószámokat nem olvasta még ki senki abból, hogy sötétebb szürke lett a menü? Van kilevés az biztos :D
  • Bercy #9720
    Szerintem meg inkább a Lion GUI-ja lesz ehhez hasonló. Persze ez csak merész feltételezés.
  • passatgt
    #9719
    akkor karbonmintás lenne nem?:)
  • GregSB
    #9718
    Új dizánj az Apple.com-on. Grafit-szürke menüsor, új animációk, fincsi!

    Sokan egyből elkezdtek pletykálni, hogy az új MacBookok is ilyen "színűek" lesznek (azzal érvelve hogy akkor változott legutóbb a fejléc amikor megjelentek az Unibody MacBookok). Lehet szénszálasak lesznek? :)
  • Dzsini
    #9717
    A vakok úgy jöttek ide, hogy a flashel nem nagyon tudnak mit kezdeni a képernyőfelolvasók, így akadálymentesítés szempontjából (ami szerintem alapvető elvárás egy oldal készítésekor) problémás. Ugyanígy problémás (visszakötve az eredeti mobilos / tabletes dologra) a flashben megjelentetett adatok áttördelése, képernyőre méretezése.
  • grizzly21
    #9716
    Pont innen indult az egesz:

    "Flash mobilra nem való (jelen állapotában). Pont, kész, vita lezárva."

    En ezzel kezdtem a toshiba linkre, hogy de, szerintem valo, mert kiprobaltam tobb meg laptopot is izzaszto 3d-s flash oldalt samsung galaxy s-en, es jol elvitte, gyorsan es szepen. Regebbi telefonokon amiket eddig lattam az tenyleg szenvedes volt.
  • grizzly21
    #9715

    "..ezredik flash oldalból EGY olyan van, amit ne lehetne megcsinálni jelenleg Javascript, átlátszó PNG-k, canvas és css(3) használatával. Ezek tények, attól, mert a bugos, cpu zabáló, szar flash-ben egyszerűbb megoldani, attól még az általam leírt technikák alkalmazásával is megoldhatóak lennének az animációk nagy részei, a csilivili effektek, stb"

    Itt nem az a kerdes, hogy meg lehet-e, hanem hogy milyen erofeszitessel es milyen vegeredmennyel. Egy ugynokseg, amelyik havonta 2-3 weboldalt csinal nem fog tudni (es senki mas) atallni html-re HA ugyanazt az eredmenyt 4szer annyi munka megvalositani (es meg csak ugyanolyan sem lesz). Nem beszelve a kulonbozo bongeszokrol, mindben mashogy nez ki az eredmeny, mar ahol latszik valami.

    "gagyi, igénytelenül leprogramozott, gusztustalan csicsa flash oldalért nem lesz kár, amikor végre eltűnnek a süllyeszőtben"
    Bar eltunnenek! De sajnos sokan kezdenek flash-t hasznalni akiknek nem kellene. Ez mellesleg nem a hibaja, hanem aze aki kifizeti az igenytelen munkat. De hogy megint ez miert a flash hibaja?

    "Az undorító lilán villogó menük, stb" Mar a lila szin is a flash hibaja?:) lol

    "Hozzá teszem még, hogy az internetes banner hirdetések 99,99999%-a is flash alapú és érdekes módon a hirdetéseket pedig mindenki utálja és tiltja is, de azt persze a sok hülye nem fogja fel, hogy JELENLEG a flash a táptalaja az ilyen szaroknak..."

    Ezzel fel sem fogom mit akarsz mondani, azt hogy a flash erdeke, hogy tele legyenek a weblapok bannerekkel? Tegyuk fel eltunik a flash, mert ugyanazt html-ben is meg lehet csinalni. Szerinted eltunnek a bannerek is? A bannereket azert flash-ben csinaljak, mert azzal lehet legkonnyebben, legjobban. Ha a html atveszi a helyet, akkor html-ben fogjak csinalni oket, es akkor meg letiltani sem fogod tudni plugin alapon, mert honnan tudod hogy mi az oldal resze es mi a reklam?
  • pyrohun #9714
    Hogy jöttek ide a vakok? Azt nem értem :)
  • Pio
    #9713
    Szerintem olvasd át még egyszer, semmiféle meggyőzögetés nem volt itt a vakokról, csak rácsodálkoztam egy adatra, Dzsini pedig részletesen kifejtette a dolgot. :)
    Még a "vita" jelző is nagyon erős túlzás lenne rá, csak beszélgettünk a témáról (ami persze teljesen OFF, ezért is zártam inkább rövidre a magam részéről :) ).
  • Bercy #9712
    Úgy érzem, hogy a topikban eluralkodott egy kicsit (vagy nagyon) a "nekem van igazam és ha valaki mond valamit az úgyis megcáfolom" hozzászólások aránya.
    Most miről is megy a vita már? Arról, hogy ország lakosságának hány százaléka vak, látáskárosult? Nemár...
    Miért szükséges az, hogy a másikat meggyőzzük a saját igazunkról?

    Én régebben sokat dolgoztam flash-el. Nem raktam benne össze olyan dolgokat amitől bárkinek leesett volna az álla de sok esetben akkoriban ez tűnt a legjobb megoldásnak bizonyos feladatok elvégzésére. Manapság úgy érzem, hogy az egyéb technológiák már lehetővé teszik (akár kevesebb hardveres erőforrás igénybevételével), hogy ezeket a dolgot úgy oldjam meg, hogy ehhez ne kelljen igénybe vennem egy "zárt forráskódú" fizetős szoftver használatát.
    Én ha tehetem a munkáim során már mellőzöm a flash használatát, mert már nem érzem annyira a létjogosultságát, mit régebben.
  • Dzsini
    #9711
    Nekem van több vak ismerősöm is (nem otthon ülő idősek, aktívak), és félelmetes, ahogy például interneteznek... sokszor gyorsabbak, hatékonyabbak, mint a legtöbb látó felhasználó. Persze ha az oldal úgy van megírva, és nincs tele felesleges, rosszul megjelölt képpel, stb. Ilyen szempontból pl. az SG előző verziója jó volt, volt vakbarát felület is, de most az oldal még csak-csak, de a fórum az nem jó - a gomboknak nincs neve/altja (valami véletlen alapján csak a makrók és a képfeltöltés gombnak), a felirat rajtuk kép, úgyhogy nehéz elnavigálni rajta.
  • Pio
    #9710
    Na igen, erre gondoltam én is, hogy ennek a 40-60ezernek azért a jelentős többsége nagyon idős.
    Szerencsére a született vakok aránya rendkívül alacsony, ezt én is így tudtam, de azt nem, hogy ennyire, ezek szerint legfeljebb 1-2 tízezrelék. Persze annak, akit ezzel ver a sors nem sokat ér a statisztika... :(
    És akkor itt be is fejezem a témát, mert sajnos az álláspontom nem minden szempontból kompatibilis az Európában "elvárttal".
  • Dzsini
    #9709
    A számot innen vettem, és ma volt a Kossuth rádióban beszélgetés a Vakok intézetének egyik vezetőjével, ő is azt mondta, hogy körülbelül 50 ezer.

    "Tízezer lakosra vetítve, a 0-10 éves korcsoportban 2 gyerek vak, a szám 50 éves kor fölött kezd emelkedni, 80 fölött már eléri 70-es számot."

    Nem tudom én sem, hogy mennyi ezek közül az, akinek például olyan mértékben csökkent a látása, hogy maximum pár centire lát, és mennyi a teljesen vak.
  • Pio
    #9708
    Minden kétszáz emberből egy vak? O_O
    Itt a faluban lakunk ~2000-en de összesen 1 vak emberről tudok ő pedig 80+ éves.

    Nem lehet, hogy ebben a statisztikában benne vannak a csökkent látóképességűek és a megélhetési "vakok" is?
  • Dzsini
    #9707
    Magyarországot tekintve kb. 40-60ezer vak ember van, egy részük nem is netezget, de akkor sem kevés.

    Én fent vagyok egy hangoskönyves levlistán, ott pl. érdekes volt olvasni, amikor a data.hu új designnal kapcsolatban kikérték a vakok véleményét is, hogy a vakbarát felületen mit hogy helyezzenek el - ez lenne a normális, elvárható viselkedés.
  • pyrohun #9706
    amelyik olyan hülye, hogy több 10 millió ember elől kvázi direkt elrejti ezeket az infókat, az meg is érdemli :)
  • Dzsini
    #9705
    Ha azt nem is, de az esélyegyenlőség nevében pl. közhivataloknál kötelező a vakbarát weboldal létrehozása ugyanúgy, mint az akadálymentes ügyféltér, stb.

    Egy étterem vagy ilyesmi saját magával szúr ki / veszít látogatót, ha ezt nem teszi meg. Jogában áll nem foglalkozni vevőkkel, amíg van másik bolt helyettük, aki viszont gondol ilyesmire :)
  • GregSB
    #9704
    Médiatörvénybe kéne foglalni, hogy minden szolgáltató köteles legyen kitenni sima HTML-ben a címet, telefonszámot és nyitvatartást a honlapjára :D
  • G_ArchAngel #9703


  • Dzsini
    #9702
    vagy legalább lenne egy vakbarát felület a flash mellett - a képernyőolvasóknak, gyengénlátóknak, stb. Amellett olyan flasht pakolhatnak ki, amit nem szégyellnek, de az információ eljuthat bárkihez.
  • Tikal #9701
    miért van az hogy az éttermek kávézok flash oldalt csinálnak maguknak? Sőt, hotelek is, utááálomm
    :)
  • Dzsini
    #9700
    Igazából a Youtube (és videolejátszás) irányából indult el a dolog, ott a Youtube részéről jól megindokolt és jelenleg érthető a Flash kényszere, a html5-ben most még nincsenek meg a lehetőségek arra, amit ők nyújtanak.

    Más téren már megvan sok mindenre a lehetőség, viszont amíg a html5 olyan szedett-vedett, és a css3 is tele van -moz- -webkit- meg -o- prefixekkel, mert nincs két böngésző, amelyik ugyanúgy értelmezné a dolgokat, addig nem is lesz előrelépés, és továbbra is megy az, hogy a weboldal ezen a böngészőn így néz ki, azon meg úgy. Egy flash legalább tényleg mindenhol ugyanúgy néz ki (ha elindul).
  • GregSB
    #9699
    Most teljesen őszintén:

    Én amióta iPhonet használok 2 esetben hiányzott a flash:

    1. amikor meg akartam nézni egy étterem / kávézó / egyéb hely honlapján az elérhetőséget, telefonszámot, és egy flash only oldal fogadott. Megoldás: rágúgliztam és kidobta a telefonszámot, 1 perc után már hívtam is őket.

    2. Haverok átküldenek fingós / böfögős / egyéb "vicces" videót, amit "muszáj megnéznem, halálra fogom nevetni magam", és ez természetesen valami alternatív üzbegisztáni holnapon van, aminek a playerje csak flasht támogat. Megoldás: 1 hónappal ezelőttig otthon néztem meg ezeket a videókat, azóta a Skyfire-t használom.

    Emellett ismerőseim Androidos telefonjain (Desire, Galaxy S), kivétel nélkül ki van kapcsolva a flash alapból, mert lassítja a böngészést és eszi az akksit.

    Most akkor miről is megy a vita?

    Flash mobilra nem való (jelen állapotában). Pont, kész, vita lezárva.

    Hogy iPaden lenne -e haszna, az jobb kérdés. Igazából már HTML5-ben is lehet csinálni szép, dinamikus holnapokat, amik jól mutatnak táblagépeken.
  • pyrohun #9698
    Szerintem az a hihetetlen, hogy valami Messiásként állítod be a flash jelentőségét. Kb. minden ezredik flash oldalból EGY olyan van, amit ne lehetne megcsinálni jelenleg Javascript, átlátszó PNG-k, canvas és css(3) használatával. Ezek tények, attól, mert a bugos, cpu zabáló, szar flash-ben egyszerűbb megoldani, attól még az általam leírt technikák alkalmazásával is megoldhatóak lennének az animációk nagy részei, a csilivili effektek, stb. Az undorító lilán villogó menük, stb. Csak persze az már túl magas a flash-en elkényelmesedett fejlesztőknek, akik inkább bevállalják ezt a technológiát minden hibájával ahelyett, hogy elkezdenének gondolkodni és okosabban fejleszteni.

    És igen, vannak flash oldalak, amiktől kb. az állam keresem és nyilván nagyon nehéz lenne megoldani jelenleg flash nélkül (akár lehetetlen is), nem azokról beszélek, de az olyan oldalakból nnyira kevés van, hogy csupán azok miatt nem maradhatna életképes a flash. Viszont a több százezer gagyi, igénytelenül leprogramozott, gusztustalan csicsa flash oldalért nem lesz kár, amikor végre eltűnnek a süllyeszőtben.

    Hozzá teszem még, hogy az internetes banner hirdetések 99,99999%-a is flash alapú és érdekes módon a hirdetéseket pedig mindenki utálja és tiltja is, de azt persze a sok hülye nem fogja fel, hogy JELENLEG a flash a táptalaja az ilyen szaroknak...
  • Dzsini
    #9697
    Ez is csak megerősíti azt, amit írtam: jelenleg valóban kényszer a Flash használata, csak még jobban, mint amennyire én gondoltam (pl. közvetlen felvételi lehetőség, amiről a youtube-on nem is tudtam, hogy létezik - köszönet a linkért).

    A html5 pedig - mivel tervezési állapotban van, és még az sincs eldöntve, hogy milyen lehetőségek hogyan kerülnek bele - alkalmazkodhat az ilyen igényekhez is... a többivel nagyjából már tudnak valamit kezdeni (<video> terén van fullscreen, embed lehetőség, élő stream lehetőség, és talán a WebM-ből standard is lesz most, hogy a Google ejtette a h264-et).
  • grizzly21
    #9696
    http://apiblog.youtube.com/2010/06/flash-and-html5-tag.html
  • grizzly21
    #9695
    Hihetetlen, hogy miert megyek ebbe mindig bele, de mindegy.

    Szamomra hihetetlen ez a dilettanizmus, amitol hemzsegnek az internetes forumok. En pl sose mondanek velemenyt olyan dologrol, amihez nem ertek vagy nem latok bele, te ti tudjatok..

    Sokan azt hiszik, hogy aki flash fejleszto, az foggal korommel ragaszkodik, hogy mindenki a flasht hasznalja es esz nelkul mindenre azt kezdje el hasznalni. En lennek a legboldogabb ember, ha lenne egy bongeszo es platformfuggetlen alternativa flash HELYETT, ami gyors 3d tamogatassal, magaszintu api-val, gyors es optimalis videolejatszassal rendelkezne. En lennek az elso, aki kezdenem terjeszteni a flash karara. De ilyen nincs, es egyenlore ugy nez ki hogy sajnos nem is lesz a kozeljovoben.

    A video lenne az egyetlen, amiben a html5 atvehetne eloszor a flash helyet, de meg abban sem tart ott.
    Aki nem hisz nekem, az higyjen nalam okosabbaknak (youtube fejlesztoi):
    http://apiblog.youtube.com/2010/06/flash-and-html5-tag.html
  • Dzsini
    #9694
    Nálam azt, hogy bár nem kellene, mégis használ valamit, pedig elavult/problémás/van jobb választási lehetősége.

    Ez alapján a flash használata nem foggal körömmel ragaszkodás a nagyközönség részéről, mert a böngészők túlnyomó többségében nincs jobb választási lehetőség (végleges html5 implementáció).
  • Pio
    #9693
    Ezek szerint a kettőnk szótárában drasztikusan mást jelent "foggal körömmel ragaszkodni" valamihez.
  • Bercy #9692
    Szerintem se, legalábbis nem tudok róla. Nem is mondtam ilyent.
  • Dzsini
    #9691
    Hát, így elsőre az internet nagyobbik fele - nem konkrét platform, hanem jelenleg nincs más, (majdnem) általánosan elérhető mód multimédiás anyagok közvetítésére, és egyéb, ilyen mértékben interaktív használatra (játékok, stb.).

    Most a html5 mindenféle dolgaival már a feladatok nagy részét át tudná venni (játékok vannak, multimédia van, látványos grafikai hatások vannak), de még nincs meg az elterjedtsége, támogatottsága és még nem is kerekedett ki a formátum.
    Ha egyszer valaha véglegesítik a html5-öt, és eltűnik a böngészőhasználati térképről többek között az IE6-7-8, akkor lehet majd ragaszkodásról beszélni. Jelenleg inkább kényszer.
  • Pio
    #9690
    Amúgy melyik az a platform, amelyik foggal körömmel ragaszkodik a flash-hez? Mert szerintem egyik se.
  • Dzsini
    #9689
    Jelenleg a flash egyértelmű előnyben van akkor, ha olyan hardver van alatta, ahol ki tudja használni a GPU-t. Ez minden valószínűség szerint eloszlik majd, ha kijönnek a hardveres gyorsítást kihasználó böngészők.
    Ott akkor az lesz a kérdés, hogy milyen széleskörű (régi és új hardverek, különféle oprendszerek, eszközök) és minőségű támogatást tudnak nyújtani flash-ék és milyeneket a böngészőgyártók.

    Ragaszkodni addig kell hozzá, amíg lesz olyan böngésző, amiben nincs html5 video támogatás. Jelenleg a piac elsöprő többsége ilyen.
  • Bercy #9688
    Tisztában vagyok vele mi a különbség a html és a flash között, arra akartam csak kilyukadni, hogy biztos, hogy foggal körömmel ragaszkodni kell a jövőben a flash alapú online videókhoz?
    Mert szerintem nem.
  • Pio
    #9687
    Azt ugye vágod, hogy az egyik egy leírónyelv a másik pedig egy multimédia platform? :) Mintha azt mondanád, hosz szüntessük be a tollak gyártását, hisz a billentyűzet hatékonyabb. Nem ugyan az a kettő.

    De ha ragaszkodunk a logikádhoz, akkor a HTML5nek se adjunk esélyt, hisz a HTML4 ezt meg azt rosszul tudta?
    A GPU-k lekörözték a CPU-kat ezen a téren, oké, haladni kell a korral, ott az adobe flash 10.1, winen már élesben megy, 3%ra terhel egy 720p-s videó, macen is elérhető a béta verzió a türelmetleneknek, ismerőssel tesztelgettük, safariban 7%ot evett a 2.4-es macbook pro-n. Androidon nem tudom, hogy most épp alfa vagy béta vagy én nem tudom micsoda éppen.
  • Dzsini
    #9686
    A Vista Aero (minden részével) már a GPU-t terhelte - a DWM (Desktop Window Manager) DX9-et és Shader Model 2-t igényel.

    "In Windows Vista, DWM requires compatible physical or virtual hardware:
    - A GPU that supports the Windows Display Driver Model (WDDM)
    - Direct3D 9 support
    - Pixel Shader 2.0 support,
    - Support for 32 bits per pixel
    - Passes the Windows Aero acceptance test in the Windows Driver Kit (WDK)

    In Windows 7, the Desktop Window Manager has been reworked to use Direct3D 10.1, but the hardware requirements remain the same as in Windows Vista;"
  • Bercy #9685
    Ez világos számomra, nem is vitatkozok ezzel. Viszont ebben az esetben át kell szépen adni a helyet a jövőben egy erre megfelelőbb "szabványnak" (html5) mert ez így elég kiábrándító.
  • Pio
    #9684
    Igen, pont erről van szó.
    A helyzet az, hogy CPU-k messze nem fejlődtek olyan látványosan az elmúlt időszakban, mint a videókártyák és ezért történik ez a változás elég sokfelé.
    A Windows GUI megjelenítésében is csak a Vista (vagy a 7?) óta vesz részt a GPU.
  • Dzsini
    #9683
    csak egy konténertípus, mint az mkv - benne viszont sokféle kódolású videó lehet: http://en.wikipedia.org/wiki/Flash_Video#Format_details
  • Pio
    #9682
    Egyébként ehhez is csak annyit, hogy igen, így van, de ne legyünk naivak, ugyan úgy viszi az erőforrást a flash, a quicktime vagy bármi más is.
    Csak a task managerben/activity monitorban nincs Video Card részleg, ezért sokan azt hiszik, hogy ha a CPUnál nincsenek nagy számok akkor már hirtelen nem is csinál semmit a gép. Mintha az egész gép egy nagy CPU lenne. :)