1042
A 4-es metró múltja, jelene, jövője
  • Gerygrey
    #153
    Azt tudom. Van valahol egy oldal, "elveszett sínek" vagy valami hasonló néven, ahol megszűntetett villamosvonalakról lehet sokmindent megtudni, egy időben nagyon sokat böngésztem. Szép kis villamosdzsumbuj volt anno a nyugati tér és környéke.
    Talán egy kicsit elrugaszkodott ötlet, de én úgy oldanám megy hogy a lehel téri templom előtti placcon levinném a föld alá a villamost, a westend mellett a váci úti járda alatt vezetném végig (kialakítva egy új üzletsort a westendhez, amely a villamos felé néz. A váci úti westend főbejáratnál pedig lehetne egy villamosmegálló a föld alatt, közvetlen átjárási lehetőséggel a westendbe, így kvázi földalatti sétáló-bevásárlóutcát képezve. Aztán a mostani 4-6 vonal nyugati téri állomásáig húznám a vilit, végig kiszélesítve az aluljárót, tehát a gyalogosok mellett mennének a tuják. És a 4-6 megállója alatt közvetlenül, megállna a 14-es, majd a skála metró felé venné az irányt, a felüljáró után az út közepén előbukkanva a föld alól, folytatva útját a deák felé. Lehet hogy nem olcsó megoldás, de milyen hangulatos lenne.
  • B0B0
    #152
    Egészen a 80-as évekig a 47-es és 49-es villamos kijárt a Nyugatiig
  • B0B0
    #151
    Szerinted ki keresi meg az ország GDP-jének 50%-át??? Hmmm. Nem a vidék barátom! Hát akkor legyen is "kinyalva a fővárosiak segge". Én is éltem vidéken 3 évig! Akkor én is 3 évig elhanyagolt voltam?? Na szerintem erről ennyit!!! OFF vége!

    A 4-es metróról nagyjából azonos a véleményünk, mégpedig az, hogy így nem jó! A 4-es metró szerintem a jelenleg 5-ösként futó tervezett vonalnak kéne lennie! Aki kitalálta a Karolina tervet az nem volt hüéye, vagy inkább úgy mondanám sokkal többet értett a közlekedés-techológiához, mint bárki a budapesti közgyűlésben.
  • Gerygrey
    #150
    Nem olyan szarok, sőt. Én például irigylem miskolcot, szívesen látnám mondjuk a kiskörutat olyannak, mint a miskolci főutca: sétálóutca, középen villamos. (Azt tudtátok amúgy, hogy anno a westend elé valami hasonlót terveztek? A 14-es villamos lett volna ott meghosszabbítva a nyugatin át a deák térig, és ott a jelenlegi 47-eshez csatlakozott volna. Vagy a 47-es ment volna ki a lehel térre, már nem tudom, de volt ilyen terv, a westend eleve úgy lett kialakítva. Csak aztán végülis nem tudták eldönteni hogyan keresztezzék a nagykörutat és kudarcba fulladt a dolog - mint pesten oly sokminden ami közlekedéssel kapcsolatos)
    ez a "fővárosiaknak ki van nyalva a segge, és mindenről ők tehetnek ami rossz az ország többi részén" duma egy kicsit erős. Gyerekkoromban pesten laktam, akkor én voltam a gonosz fővárosi, aztán amikor leköltöztünk vidékre akkor megjavultam, most meg hogy visszajöttem, megint megszállt a sátán? Haggyámáezzel, nem mi tehetünk arról hogy szar a vezetés.Nekem se kéne a négyes metró (inkább a hármason ne lenne ilyen kib***ott huzat hogy melóból hazafelé szétrobban a fejem tőle) de most mit csináljak, menjek ki és temessem be az alagutat egy homokozólapáttal?
  • Christo
    #149
    A 4-es metróra ilyen formában nincs szükség. Meg lehetne oldani sokkal olcsóbban a dél buda rákospalota közlekedési folyosó gondjait.
  • gordon 24
    #148
    Igazából nem erről szó.. Az orsdzág többi részét is fejleszteni kell. De minden országnak a fövárosa a legszebb a leg stbb. Igaz hogy ott a kisváros is a mi fövársounk szintjén van. Szóval a fövárost mindig jobban kell fejleszteni mint egy kisebb várost. És azért ha mondjuk Debrecent vagy Nyiregyházát nézed. Nem olyan szarok azok a városok. Na szóval egy szónak is száz a vége. REészeben igazad van és részben nincs. De ha az aláirásomat megnézed rájöhetsz hog nem igazán értek egyett a msotani helyzettel.
  • Molnibalage
    #147
    "De azért ez mésgis csak a főváros!! Fejleszteni kell"

    Azért mert főváros? Azt hittem gazdasági vagy szociális célzattal szoktak fejlesztni és pénzt adni. Ez messze Bp-n a legjobb. Akkor miért pont oda kéne önteni a pénzt?
  • gordon 24
    #146
    Van igazságod ebben nem tagadom. Én egész nap az országot járom ez a munkám. Szerintem sem jó igy ahogy van, de nem igazán tudunk mit kezdeni ezzel. A rokonaim szinte kivétel nélkül vidékiek (Miskolc, Zalaegerszeg,Almásfüzitő) Szóval amikor náluk járok látom. Ráadásul az én keresztanyukám élettársa Miskolcon egy olyan melóért amiért Pesten kb 120-130 ezret kapna,ott 60-ezret kapp. Szóval megértelek nem is állitom ellenkezőjét. De azért ez mésgis csak a főváros!! Fejleszteni kell. Csak nem ilyen baromságokkkal.
  • Molnibalage
    #145
    Hát sajnos nem fejlődik áttételenesen az ország. Kérdezd meg az ország keleti felében élőket. Nyugat és kelet Mo., mitha két külön ország lenne, de ez pesttől kifele haladva is látszik.
  • gordon 24
    #144
    Az hogy tök felesleges azt nem mondanám. De az igaz hogy szerintem is egy hülyeség. Sokkal egyszerübb lenne az 1-es vilivel megoldani a dolgot.
    Az hogy a fövárosiaknak kivan nyalva a segge. Ez részben igaz. Én is fővárosi vagyok de szerintem is ez az ország túlságosan föváros központú.
    De azzal nem értek eggyett hogy az adófizetők pénzét nem ere kell költeni. És azért nem mert ha belegondolsz akkor a fövárosba jön a legtöbb turista itt van a legjobb munkalehetőség stb. Ha ezt a várost fejlesztik fejlődik áttételesen az ország is.
  • Molnibalage
    #143
    Vagy orosz hiteltörlesztésből INGYÉRT nem lett volna jó?
  • Molnibalage
    #142
    Végigolvastam eddig is, de még mindig nem látom a lényeget. Tizedannyi pénzből, mint amit ebbe beleölnek sokkal értelmesebb dolgokat lehetne tenni. Építse meg a főváros, ha neki annyre kell, a saját pénzéből.
  • B0B0
    #141
    Olvasd vissza a topicot az elejétől!
  • Molnibalage
    #140
    Igen? Akkor kérlek világosíts fel. Én leírtam, hogy hogyan látom, tőled csak egy egymondtatos választ hallottam 0 érvvel.
  • B0B0
    #139
    Inkább te vehetnél vissza, miután kicsit átlátnád a dolgokat!
  • Molnibalage
    #138
    Igen, de hogy merik ez ennyire az EGÉSZ országra ráterhelni??? A budapestiek segge elég rendesen ki van nyalva. Rá kéne már jönni, hogy nemcsak belőlük áll az ország. Ja, hogy miattuk van még ez a tetves kormány hatalmon, meg ők a SZDSZ szavazóbázisa mi, az tök véletlen.

    Az is vicc, hogy ha majd a tetves kormány eltörli a mostani diákkedvezményeket akkor abból a budapestek SEMMIT nem éreznek majd. A a bérlet az egész városra érvényes marad. Nem lehet az ellenőrizni, hogy valaki csak az iskola és a lekhely között veszi igénybe a kedvezményt, míg vidéken igen.

    A pesti bérelt ára is a vicckategórában van. Mennyi a felnőtt? Kb. 10 ropi. Vidéken ennyi a 15km-es buszbérlet és azzal EGYTELEN vonalon utazgathatsz csak azt szevasz, a pestivel meg össziveissza és 0 áraon ahoz képest.

    Namármost aki vidéki és modjuk Pécsre jár be dolgozni, ott a 15km az mégcsak nem is távolság és még Pécsen is lehet, hogy felszáll egy másik buszra, mert Pécs nem egy kisváros.

    Szóval a főrárosiak kicsit visszavehetnének a nagy arcból.
  • B0B0
    #137
    Hidd el, hogy nem fölösleges, mert Bp metróhálózatát igenis ki kéne építeni, de ugye nem a 4-essel kéne kezdeni
  • Molnibalage
    #136
    Tök fölösleges és drága, arról nem is beszélve, hogy a 400-600 millárdból annyit terhel rá az oszág adófizetőire, mikor az ország lakosságának 95% SOHA nem fog utazni rajta.
  • B0B0
    #135
    A Karolina-terv egy jó dolog, de:
    -valaki rengeteget keres a 4-es metrón ugye
    -a villamosvonalakat azért számolják föl módszeresen, mert egyy villamospálya fenntartása sok pénz, de a közútakat (melyeket leginkább a BKV buszai tesznek tönkreu ugye) nem a BKV-nak kell fenntartani, tehát a BKV-nak jobban megéri a buszokat üzemeltetni, nem érdekli őket, hogy hogy miattuk tropára mennek az utak, büdös a levegő és dugókat okoznak, mert 40-nel cammognak
    -szükség van a 4-es metróra, csak ugye nem így és nem most
  • B0B0
    #134
    Ezt ajánlom figyelmedbe :)
  • Christo
    #133
    Ami azt illeti engem nagyon érdekel a tömegközlekedés. Rengeteg régi filmem van, van például egy olyan amiben bemutatják Budapest összes régi villamosvonalát, de még a metróépítésről is van. Akinek kell tudom adni őket, ezek egyébként dokumentumfilmek.

    Nagyjából tudom is a régebbi villamosvonalak útvonalát is. Azt azért ne mondjátok hogy fanatikus vagyok de azért ez egy jó kis érdeklődési kör. Igen természetesen régen sok villamos volt és ma is nagyon jól meg lehetne tervezni egy csomó új vonalat. De nyilván tudjuk hogy ez egy politikust sem érdekel.
    A másik hogy a föld alatti alagutakat az elővárosi vonalak összekötésére kell használni mint az 5-ös metró esetében a szentendrei, a csepeli és a ráckevei hév összekötésére.
    Ezeknek a vonalaknak lenne az a feladata hogy kiszolgálják a hosszabb távon utazókat és persze az agglomerációban élőket is akik most kocsival kényszerülnek bejárni.
    Továbbá lenne egy halom villamosvonal, a német neve ismerteti is a feladatát, utcai vasút.
    Dehát amíg a 4-es metró projektigazgatója ilyeneket dumál hogy a villamos elavult.... hát nem tudom, az ilyeneket kéne kényszermunkára küldeni. Arra már úgy sem tud semmit se mondani hogy Párizsban miért építenek akkor villamost, ha annyira elavult.
  • gordon 24
    #132
    De ez világos.. Nézd meg a várost. Vagy kérdezd meg az apukádat vagy nagymamádat vagy valakit milyen volt régen. Szinte a város minden pontján villamos volt rengeteg sin még ma is megvan. De felszámolták hogy állitólag nincs szükség rá helyette minden hol buszok állnak pöfékelnek bent a dugóban.Az az igazság hogy az egész közlekedés ugy szar ahogy van. ide egy komplett város átalakítás kell. Ha azt nézed hogy van egy csomó hely ahol vili és busz is megy párhuzamossan. Ráadásul a busznak külön buszsáv stb. Ezekt mind fellehetne váltani csak egy vilivel. És Plusz egy forgalmi sáv lenne. De ilyen és hasonló dologból rengeteg van. Csak a nálam jóval okosabbaknak ezeket látniuk kéne és átalakitani. Halálom az hogy egy rosz rendszert felujittanak és ugyan olyan rosszul visszépitik. Nem értem egy komplett káosz az egész. Na de mind1 túl kicsi vagyok ehhez. Egy a lényeg ez a 4-es metró teljesen felesleges.
  • Christo
    #131
    Igen, a villamoshálózat felszámolása is egy alapprobléma. Például a Karolina terv kivitelezése egy vasútra járó metró mellett nagyon érdemes volna, ezt meg lehetne tenni a 4-es metró árából simán.
  • gordon 24
    #130
    Ez az egész csak még több pénz ellopására van. Igy Demszky gazdagon megy nyugdijba.. Ennyi értelme van.
  • Molnibalage
    #129
    Az alapprobléma az, hogy az elmúlt évtizedekben módszeresen felszámolták a villamoshálózatot...
  • Christo
    #128
    Sziasztok!
    Szeretném ajánlani mindenkinek hogy olvassa el ezt a cikket: [URL=http://metros.hu/projekt/m4_kritika.html]"4-es metró kritika"[/URL]
    Szerintem aki figyelmesen elolvassa és van legalább 17 éves az meg fogja érteni a 4-es metróval kapcsolatos alapproblémákat.

    Ezt a vonalat ott rontják el ahol csak el lehet rontani valamit. Útvonal, paraméterek, finanszírozás és kivitelezés... ezeket mind elcseszik.

    Rövidel leírom hogy miért. Az útvonalával főként az a baj hogy csak a belváros határáig ér. Tudom sokaknak az az első mondata hogy biztos nem jártam még 7-es busszal csúcsban... de jártam, csak az a helyzet hogy nem kell 500 milliárd forintot költeni arra hogy megoldjuk ennek a közlekedési folyosónak a problémáját.
    A metró Újpalotát és Budafokot 50 éven belül nem fogja elérni, egyszerűen semmilyen körülmények között nincs értelme oda metrót építeni a jelenlegi utasforgalom alapján.
    Paraméterek: Budapest mindkét nehézmetró vonalának peronhosszai 120 méteresek, a 4-es metrónál ez csak 80 méter! Nincs szükség ennyi állomásra sem mint egy villamosvonalnak, össze lehetne vonni az állomásokat 120 méteres nagyobb állomásokra és így rengeteg költséget takarítanának meg.
    Nem lesz összekötő alagútja semelyik metróvonallal... ez is butaság, például ha most lezárják a Deák-Örs szakaszt akkor el lehet intézni hogy helyette a Déli-Újpestig közlekedjenek a szerelvények, akkor a különböző járműtelepek közt is van kapcsolat. A 4-es metrónál ilyen se lesz.
    Finanszírozás: teljesen rossz. Amikor elkezdték ásni a gödröket rájöttek hogy 0 forint van összesen a 4-es metróra. Így az EU-s forrásokból kell finanszírozni a metrót. Ez azt jelenti hogy ugrott a sokkal fontosabb 5-ös metró első szakasza, az 1-es és 3-as villamos meghosszabbítása, a 14, 47, 49-es villamosok összekötése, a 17-es és 19-es villamosok összekötése, az egyetemi rakparton villamosok kiépítése, a 3-as metró káposztásmegyeri meghosszabbítása, a kisföldalatti rákosrendezői hosszabbítása, a győri villamoshálózat kiépítése, a szegedi és a debreceni 2-es villamosok megépítése.
    Pedig ezek még használnának is valamit. A 4-es metró megépítése után majd egy csomó mindent meg fognak szüntetni hogy bebizonyítsák hogy szükség van 4-es metróra. Pl a 7-es buszok csak ráhordójáratok maradnak, így Újpalotáról a belvárosba eljutni +1 átszállással lehet majd.
    Kivitelezés: kettévágtak egy csomó villamosvonalat délbudán, ezt azért tették hogy az emberekben az maradjon meg hogy a 4-es metró előtt milyen nehéz volt dél budán közlekedni, és majd ha megépül akkor mindenki áldani fogja.

    Ha metrót akarnak építeni akkor ott az 5-ös, itt egy térkép tessék megnézni:
    Budapest tömegközlekedési térképe
  • Molnibalage
    #127
    Hát igen, meg az ÖSSZES elővárosi vasút bevitele és összekapcsolása it kijönne ennyiből úgy saccra. Több értelme is lenne..
  • gordon 24
    #126
    Eggyettértünk!!!
  • B0B0
    #125
    Hmmm. Érdekes szemlélet :)
  • NFP
    #124
    Nagyon röviden a véleményem:

    Megkapjuk a világ legdrágább játékmetróját, amelyik még el sem indult az egyik állomásról, máris megérkezett a másikra.
    Ráadásul egy tök felesleges nyomvonalon, ugyanitt 200 millió (nem milliárd, millió) alatt meg lehetne valósítani az elkülönített buszsávot a 7-esnek.
    Közben a brüsszeli felzárkóztatási alap forrásait nyeli el, meg az egyéb helyi forrásokat, ami például az aquinkumi hídra mehetne.

    Agyrém, ezért le kell állítani.
  • Punker
    #123
    na most mi van? lezártama vitát? :)
  • Punker
    #122
    mindenkitől :)
  • B0B0
    #121
    Ezt tőlem?
  • Punker
    #120
    már nem azért de leesett hogy a megrögtözz kocsival járók indokolják meg legjobban miért kell fejleszteni a tömegközlekedést? :)
  • B0B0
    #119
    Az a baj, hogy nem vakkantottatok utána és nem figyeltek fel rá! :)
  • Sir Quno Jedi
    #118
    AZt is ugattuk ám, hogy mi is a metrónak drukkolunk, hátha kevesebb öngyilkos gyalogos lesz az utakon és hátha csökken a forgalom! :D
  • B0B0
    #117
    Az már csak az ő bajuk
  • Pheel
    #116
    Nem állítottam az ellenkezőjét. Reagálásom arra vonatkozott, hogy egyesek erősen megkérdőjelezték az autó létjogosultságát a városban.
  • B0B0
    #115
    Erre csak azt tudom mondani, hogy nem mindenkinek van pénze autóra, vagy csak éppen a fenttartására épp ezért lenne igény a metróra, még akkor is ha éppen az utakat töltöd a kocsiddal ;I
  • Pheel
    #114
    Óbudán nincs metró. A HÉV jó lehet vagy az 1-es vili, de alapvetően busz vagy kocsi. Sajnos a kötött pályás eszközök erősen behatárolt célterülettel rendelkeznek.