1042
A 4-es metró múltja, jelene, jövője
  • B0B0
    #1
    Maximálisan kérek minenkit, hogy teljes mértékben politika-mentes beszélgetés legyen itt!!!!!!


    Szerintem ez egy olyan téma, ami maximálisan megosztja a közvéleményt. Nézzük csak miért is!
    A 4-es metró múltja talán nem mindenki előtt ismert. A jelenleg "aktív" nyomvonalhoz nagyon hasonló terven már 1972-ben készen állt, tehát abban az évben, amikor a 2-es metrót teljes szakaszában átadták. Eltelt 30 év, és semmi előrelépés nem történt az ügyben (természetesen azt figyelmen kívül hagyva, hogy megépült Budapest leghosszabb metróvonala, amire óriási szükség volt). Még 4 év és lám, sokak örömére úgy tűnik, valóban elkezdődött valami.
    A 4-es metró jelene tehát már most jóval többet ad bizakodásra, mint a 30 éves múlt. Persze ez sem felhőtlen. Sokan ma is megkérdőjelezik a 4-es metró nyomvonalát (sőt megépítésének szükségességét is). Először is vegyük ezt a nyomvonal dolgot! Ha végignézzük, a 2-es metró az abszolult győztes a forgalom szempontjából. A Pillangó utcai megálló kivételével az összes állomása rendkívül nagyforgalmú közlekedési gócpontokban van, úgy is fogalmazhatnánk, a 2-es metró nyomvonala igazi "nagyágyú". A 3-as metró állomásai között van egypár kisebb forgalmú, ám hosszúsága, és Pest észak-dél irányú összekötése van olyan fontos és fajsúlyos mint a 2-es vonalé. Ezek után nem meglepő, hogy a 4-es metró nyomvonala egyfajta átvezetés a városon keresztül, vitathatatlanul az egyik legforgalmasabbon, hiszen a 7-es 73-as buszjárat-család a világ (és ez nem túlzás) legforgalmasabbja. Persze azon lehet vitatkozni, hogy a Móricz körtér környéki megállók jó helyen vannak-e.
    A másik téma, ugye az építésből fakadó kellemetlenségek (aminek én is vastagon a tanúja vagyok). Kettévágták Budapest legforgalmasabb villamosgerincét (a Gellért-téren alapesetben nem kevesebb mint 5 villamos vonala fut!). Példaképp álljon itt egy fotó a 60-as évekből, a Balaha Lujza térről:

    [Forrás: hampage.hu]

    Látható. hogy a villamosok ugyanúgy közlekedtek tovább.

    A 4-es metró jövője még ködbe vész. A legsarkalatosabb pont ugye az átadás időpontja, ami ugye 1997- óta folyamamtosan csúszik (jelenleg 2009-nél tartunk).

    Kinek mi a véleménye az "új" 4-es metróról?
  • B0B0
    #2
    Ezt esetleg egy modi betehetné banner-be:
  • akyyy
    #3
    melyik a 4-es?:D
  • Mr Csé
    #4
    az egész város élhetetlen ... meg !!!
  • akyyy
    #5
    a zöldön már utaztam
  • Molnibalage
    #6
    Nos az oldal ahonnan belinkelted a fotót részbe felfedi a probéma okát. Az, hogy Bp. villamosközlekedését módszeresen felszámolták és buszokat pakoltak a helyükre amik szépen bepöfögik as város. Gratulálok...

    A másik az, hogy én sem látom igazán, hogy a metró mit mivel kötne össze. Én már 10 éve utazok pesten, de olyan irányban még soha nem kellett utaznom amit a épülő metró majd lefed. Pedig 10 év hosszú idő. Még a Bosnyák-téren se jártam soha. Nekem nem tűnik fontos helynek, de ettől még lehet az.
  • Beast Machine
    #7
    amelyik még épül...

    Szerintem jó ötlet maga a 4es vonal, csak ne húznák annyi ideje az illetékeset. Szerintem térjünk vissza a kérdésre 2011ben, addigra már talán kész lesz:P:)
  • B0B0
    #8
    Hidd el, a nyomvonal nagyjából jó. Elég ha csak megnézed a 7-es buszt!
  • Molnibalage
    #9
    Talán értelmesebb lett volna, ha ez is a Deák térre ment volna be, és akár az a végállomása is lehene. Onnan már úgyis pikk-pakk el lehet jutni bárhova. Kérdés, hogy ez milyen műszaki problmákat vetne fel és hogyan befolyásolná a jelenlegi vonalak működését.
  • B0B0
    #10
    Szerintem a Deák téren épp elég az a 3 metró és pont az a lényege, hogyha Kelenföldről a Deákra akarsz menni, akkor egyszerűen Kálvinnálk átszállsz a 3-asra
  • Punker
    #11
    gyanúsan sokan mondják hogy rossz a pályavonal terve.
  • B0B0
    #12
    Finoman fogalmaztál
  • Punker
    #13
    lövésem nincs az egészről innen Egerből, szal okoskodni nem akarok.
  • CattiBrie
    #14
    úúú, ez kiba jó kép!!!


    [szereti az ilyen régi képeket]

    :)
  • Me0w
    #15
    Evvel az erovel en meg mondhatom, hogy engem meg nem erdekel a budai resz, evente egyszer jarok oda... az a Moricz Zsiga is olyan ismeretlen, nekem nem tunik fontos helynek... ;)
  • Sir Quno Jedi
    #16
    Több metrót a népnek, akkor a pleb leszorul végre a föld alá és lesz nyugis autósközlekedés idefent! Hurrá! Én előre megszavazok BÁRMILYEN metrót, csak legyen sok és hosszú és épüljön gyorsan!

    Már csak at M0-t kéne befejezni és akkor a teherutó/kamion kombóktól is megmenekltünk!

    A gond az, hogy mindkettő álom csupán (se)...
  • CattiBrie
    #17
    "Látható. hogy a villamosok ugyanúgy közlekedtek tovább."

    Szerintem ez ma egy kicsit kockázatosabb dolog.
    Gondolom a BKV nem engedheti meg magának a kockázatot, hogy hullámvasútat csináljon a villamosaiból. Kicsit hardcore, ha kiugrik valaki, az is az ő felelősségük. Vagy pedig éppen az építkezés, aki szintén nm engedheti meg az építkezési területen való keresztülszambázást. Veszélyes, és ha valami gáz van, naz nagy gáz a vállalatnak.

    - gondolom én, ez mind a saját agyam (helyének) szüleménye volt :)
  • B0B0
    #18
    És szerinted akkoriban hogy oldották meg? ;)
  • CattiBrie
    #19
    vállalták a kockázatot?
    nem volt ekkora kockázat?
    védettebbek voltak a vállalataok - nem feltételn az ő felelősségük volt

    stb.
  • Sir Quno Jedi
    #20
    Akkoriban nem volt még ekkora jogállamiság, aki kiesett azt még jól meg is bűntették, hogy mit szórakozik, ha nem őt (mer mondjuk belehalt), akkor a családját... Régi szép idők...
  • B0B0
    #21
    Nem ezen múlt, hanem azon, hogy akkoriban fontos volt a villamosközlekedés, ma meg már nem. Ennyi a lényeg
  • B0B0
    #22
    Jó is volt az úgy!!!
  • gordon 24
    #23
    Mi a véleményem? Hát egy ha a keletitől nézed a dolgot ott van az 1-es villamos. Amikor a Lágymányos hidat épitették azért csinálták olyanra a milyen és szerémi utat is mert arra menne az 1-es vili és elmenne a kelenföldi pályaudvarra. Tehát magyarul most vagy a 4-es metró felesleges vagy a villamos. (megjegyzem a villamost tovább vinni több milliárddal kevesebb pénz) . Ha a további részt nézem oda valóban elkell egy kötött pályás szerkezet mert elég nehezen megközelithető. De ha a belegondolok abba hogy sin is van a Thököly úton ami ugye a bosnyákra visz. Akkor szintén nem értem minek a metro.
    Tehát magyarul ha kb 1-2 milliárdól átvinnék az 1-es vilit a Lágymányosi hídon és a keletitől pedig a bosnyákig endbe tennék az utat akkor a 4-es metró teljesen felesleges . Mert kb 30 percel hosszabb menetidővel az is igaz hogy átszállásokkal.ugyan oda eljutnál. És az a szép ebbe hogy valamikor a terv ez volt. Szóval ezt a maradék több milliárdot pedig elővárosi vasutakra az uthálózat fejlesztésére parkolóházak épitésére és egy élhetőbb Budapestre kéne költeni. Hát kb ennyit gondolok róla.
    Az is igaz hogy átszállásokkal.
  • gordon 24
    #24
    Ja és még annyit hozzá. Hogy a bosnyák téről induló Thököly ut kersztezi a Hungária krt. Tehát magyarul két villamossal megoldható ugyanez a történet. Az 1-es vili pedig mind a 2-es mind a 3-as metró utvonalát metszi . A 3-asét többször is.
  • Molnibalage
    #25
    Igen, a merto legfőbb baja, hogy abból a kb. 600-800 MILLIÁRDból (tudotmmal ennyibe fáj majd, de mág ha csak fele ennyi is..) REKORDSEBESSÉGGEL be kéne fejezni már az a kuva M0-ást, vagy iszonyatos mennyiségű más, sokkal ésszerűbb fejlesztést lehetne csinálni. Vicc amit azzal a sötétzöldek csinálnak az MO-sal.

    Mellesleg ha még a mostaninál is korrektebb lenne az elővárosi közlekedés és a HÉV-ek bejárnának egészen a belvárosig (Deák tér környékére, vagy összekötnék a szentenderi HÉV-et a csepelivel meg a ráckeveivel az lenne nagy lépés. Az elővárosi MÁV szerelvények is beljebb bumlizhatnának és akkor a metrót el is lehetne felejteni. Na ez is drága lenne, de többet érne, mint ez a metró.
  • Sir Quno Jedi
    #26
    Nos az M0-s tulajdonképpen soha sem fog elkészülni, köszönhetően a jó Magyar szokásnak, hogy bármerre építenek bármit is, mindenki megvétózza, bepereli, bulldózereléfexik, vagy a haláltudja mit csinál. Anno már mikor a Szomszédokat forgatták, már a Taki bácsiéknak is az M0 miatt kellett költöznik, mert kisajátították a telküket. A Szomszédok mikori is... :DDD

    Amíg az egyéni érdek sokkal fontosabb a közérdeknél, addig ez így is lesz és megérdemeljük.

    No persze ha kiemelt projektként kezelnék, gyorsított eljárásokkal, külön erre a célra felállított ítélőtáblákkal és szakértőkkel és és és... de miért is álmodozok én... Ez soha, semmelyik magyar kormánynak nem volt sem célja, sem érdeke, így MIND azt kapjuk ami jár.
  • Molnibalage
    #27
    Modjuk szerintem a budapesti közlekedés másik baja, hogy túl sűrűn vannak a megállűók sok helyen. Ennyire lusták a pestiek. Amíg én kisétálok a HÉV-hez vagy a buszhoz Szigetszentmiklósón az kb. 10-15 perc..
  • Molnibalage
    #28
    Hát az ilyen gáncsoskodók tőlem megkapnák neki ami jár, akkor én mennék asszem a sittre ők meg a föld alá....
  • Molnibalage
    #29
    Ja, meg ha tudná sok gyökér, hogy milyen iszonyatos fellendülést hoz a 0-ás. Nézzétek meg Google earth-tel most Szigetszentmiklós és Csepel környéki rész, hogy hány cég települt oda. Az MO-ás előtt ott CSAK a pusztaságg állott.


    Annyi bevétel van adókból (asszem iparűzési vagy minek hívják), hogy város 0 állami segítséggel is gyakorlatilag új iskolát, rendelőintézetet és mág számos egybet épített így, mert persze a "kevdes" kormányunk egy fityinget sem adott semmire, mert nem ők vannak a vezetésben.(ezt a saját kampányszórólapukon ki is emelték...)
    Na akkor most fejezem abba a politikia miatt, de az a baj, hogy ezek nem szétválaszthatóak.
  • B0B0
    #30
    Na ez az amit én is gondoltam halkan, csak nem mertem megpendíteni, kiváncsi voltam, hogy van-e még olyan aki így gondolja :)
  • B0B0
    #31
    Itt már csak ez van: új erzsébet híd, új metró :DD
  • Takezó
    #32
    pleb - azért ez csúnya volt : o
  • Shadow_THH
    #33
    nem 1997 óta csúszik

    ha jól tudom már a 80as évek elött is meg volt tervezve (!!!) hogy meg kéne épőíteni... de valaki majd biztosan szolgál pontosabb infóval

    egyébként az nagyon bejön hogy kb 2 perces gyalogutak vannak megállónként (fehérvári úti vásárcsarnokkal szemben és a móricz körtéren, azaz a vásárcsarnok mögött is van megálló, plusz még a k épület elött ami két villamos megálló) igy tuti gyors is lesz :D
  • gordon 24
    #34
    Hát igen.. Szerintem vannak még akik igy gondolják.
  • B0B0
    #35
    Olvasd el az #1-t!
  • Sir Quno Jedi
    #36
    Mondtam, hogy kik azok? Nem. :D
  • mrzed001
    #37
    Pedig nem. Ha csak a budai rész elejét nézzük, nos ott a BME Mo legnagyobb egyeteme, >>10000 diák, ....
    A 7-es busz tényleg egy vicc, akkora forgalom ilyen hosszú szakaszon sztem a világon nincs.
    Ja, és ne felejtsük el, hogy elég sok cég és dógozó bizony közel sem a duna azonos partján leledzik, szóval valahogy azoknak a szerencsétleneknek át kell evickélni azon a kis vizen. A hidak teljességgel járhatatlanok, szóval kocsival, busszal őrület, villamosok dugig vannak ... dél pestre pedig ugyebár eddig nem ment metró, szóval nagyon kell az oda.
  • B0B0
    #38
    Na ez az. Én ezzel is egyet értek!
  • Takezó
    #39
    :D akkor bizonyára nem a metróval utazók, huhh :D
  • Sir Quno Jedi
    #40
    Én nem bocsátkozom találgatásokba. :D