169
  • Frank99
    #37
    a hülye angolok képesek ekkora felhajtást csinálni ennek a xarnak... egyet sem néztem meg, de nem is vagyok ötéves, akik sikoltozva rohannak az új részeket megvenni.

    de ötéves koromban sem csináltam ilyet....
  • reloader
    #36
    Tessék csak szépen régebbi sci-fi könyveket is olvasgatni(akár antikváriumból is megszerezni), aztán meglátjátok, hogy másnap már az ablakon fogjátok enyhe ívben kidobni a HP-t.

    Aki valóban akar olvasni jó könyvet is annak ajánlom Jefremov , Sztrugackij, Beljajev. Clarke, Conan Doyle, Wells, Asimov, Nyemcov, Lukogyjanov, Poe műveit. . .a sok más remek író mellett.
  • reloader
    #35
    Ki írta, hogy csak a történet miatt lesz jó? Nem, direkt mellétettem, hogy a történettől plusz egy jó tollú írótól lesz jó egy könyv.
  • reloader
    #34
    De említhetnék egy Fekete Oszlop-ot is, vagy a Scavenger-terv-et, esetleg egy Bűvös kést. . .

    Ezer címet tudnék felsorolni, amit ha elolvasnátok, tán némiképpen változna a véleményetek.
  • Cat #33
    uristen, miből gondolod hogy egy könyv csak a történet miatt lesz jó. Tipikusan neked való könyv akkor az Ullysess Joycetól :D
  • reloader
    #32
    Én egy könyvet az alapján osztályozok először is, hogy van-e egy jó története.
    Sem a HP-ben sem a Gyűrűk Urában nincs jó történet, szvsz.

    Ha a lebilincselő történet megvan és emellé párosul az írói tehetség, akkor már nevezhetünk valamit jó könyvnek.

    Lehet, hogy én teszem magasra a mércét, de kíváncsi vagyok, hogy tőletek ki olvasott mondjuk egy Kígyó Szívét vagy egy Halhatatlanság Halálát.

    Nah, ezeknek már van egy olyan történetük amihez valódi tehetség kell, hogy kifundálják.
  • reloader
    #31
    Írok neked simán ilyet. Majd én is kitalálok manókat meg kis varázslókat, meg egy gonoszt aztán lesz olvasnivalód.
  • reloader
    #30
    De ki nevezi Madách-ot nagy alaknak? Pár okostojás?
    Azért ismerik, mert minden tankönyben benne van. Ennyi.

    Ez most úgy tűnhet, hogy leszólok mindenkit ezerrel. Csak én olvastam olyan emberkék könyveit amiből egy volt jó a többi meg szemétbe való, és ebben az arányban nem tudom úgy tekinteni, hogy valóban tehetség, hanem inkább úgy tekintem, hogy szerencséje volt.

    Nem, egyáltalán nem jelenti azt, hogyx értéktelen, csak bizonyosságot majd x év múlva szerezhetünk, hogy valóban értékes volt-e.

    Nálam egy könyv nem könyv. Aki egy könyvet írt(vagy egy sorozatot azonos szereplőkkel és témával), az nálam még nem viszi a prímet, mert ergo lehet, hogy csak szerencséje volt.

    Ha a munkássága odáig vezet, hogy valóban 2-3 vagy több jó könyvet ír akkor azt mondom rá, hogy igen, jó író.

    Asimov egyszer egy társának elmondta egy történetét, amit akart írni, még a legeljén, és a barátja egyből azzal kezdte, hogy "Elkérném azt a könyvet".

    Rowling leült volna bárki mellé és elkezdi mesélni a HP-t tuti, hogy nem szakították meg volna a harmadik mondata után, hogy add ide nekem is ezt a könyvet.

    De, hogy mindenkinek tiszta legyen, aggályaim kiindulópontja az, hogy 20-as betűmérettel van megjelőlve a sztárnő, egy Asimov feldolgozásnál meg apró bettűkkel van kiiírva 3 másodpercig, a film elején, hogy:"Based on: Asimov. . ."

    Mintha Asimov csak valami kis szir-szar emberke lenne.
    Jurassic Park-ot, vagy a 13. harcost, vagy a Dr. Moreou szigetét vajon tudjátok ki írta?

    Asszem Asimov is megérdemel annyi tisztelet, hogy bizony ott legyen a neve a rendező alatt ugyanolyan betűmérettel, de bárki, aki olyan linket tud nekem hozni, ahol ez meg is valósul, akkor be is fejezem ezt a témázást itt.
  • reloader
    #29
    A Fantasy műfaj már Tolkien előtt is volt. Az, hogy Ő adott nevet x,y lénynek nem jelenti azt, hogy Ő alkotta meg őket, kiv. tán a hobbitot.

    Az a gond, hogy vizsgálodásunk, mostmár elég sokrétűvé vált és így csak vagdalózás lesz belőle.

    Mit írt Tolkien? Főgonosz, meg a jók tipikus harca, a történet silány, ami feldobja az egészet, az az, hogy egy fantasy világban játszódik.

    Ugyan-ugyan, nem az számít, hogy akkor kik olvasták, bár kétlem, hogy az egyik legolvasottabb könyv lett volna. Tolkien meg tudott fogni egy kis réteget, de a film levetítése előtt megkérdezhettél volna pár tizenéves emberkét, hogy mikor hallott Tolkien-ről?
  • reloader
    #28
    Erre reagáltam, hogy ez gyakorlatilag az egyetlen ilyen könyv ami ilyesféle világot ábrázol, tehát nincs konkurenciája. Persze, hogy minden gyerek ezt olvassa.

    Asimov Alapítványa némely iskolában kötelező olvasmány:) Úgyhogy hidd el, ott lesz az ajánlott könyvek listáján.

    Szükségtelen visszavágni, mert minden hozzáértő ember tudja, hogy Asimov 60 év után is nagy író. Ez csupán daccból nem elismerni dőreség.

    Látszik,nem olvassátok el normálisan amit írtam. Nem a stylust fikázom, a fantasy az egyik kedvencem, hanem azt mondom, hogy egyértelműen nem lehet Rowlingot nagy írónak tekinteni, együtt a valódi nagyokkal, csak azért, mert most sztárolják.
  • sweech
    #27
    "Ilyet minden tizedik másodpercben kitalálok."

    akkor írjál már egy ilyen kaliberű könyvet mint a hp thx
  • sweech
    #26
    ne essél már túlzásokba
  • Luminas
    #25
    O_o
    Szerintem jók a HP könyvek - először én is úgy álltam hozzá, hogy divatkönyvet nem olvasok, aztán vhogy a kezembekerült, és az első pár oldaltól kezdve megfogott. A filmek ellenben mind gyengék lettek.. Nem igazán értem miért kell ezt a 12-es korhatárt ennyire erőltetni. Pontosabban értem, a pénz miatt, hogy többen nézzék meg. De egyszerűen nem tetszik :(
    Asimov könyvei is zseniálisak, de mondjuk az "Én a Robot" eléggé érdekesen lett megfilmesítve - nem rossz, de nincs túl sok köze a könyvhöz imho.
    A Gyűrűk Ura meg tényleg nagyon jó film lett, nem igazán értem miért kell szapulnotok - ez vhol olyan gondolkodás, hogy minden jó, csak az nem ami népszerű.. (Btw, hogy én is eltérjek a divattól^^, én nem olvastam el se előtte se utánna a könyvet, pedig szeretek olvasni. Egyszerűen nem fogott meg. Ennek ellenére abszolút nem mondom, hogy szar, mert Tolkien hatalmasat alkotott, és nem véletlenül szeretik ennyien.)

    Egyébként magáról Rowlingról: (Meg ne kövezzetek, nem is lenne szabad egy mondatban említeni a kettőt, de most muszály megtennem) Madách is gyakorlatilag egy művet írt (illetve egy lett népszerű), mégis a magyar irodalom egyik kiemelkedő alakja. Tehát szerintem attól, mert vki nem "gyártja" a remekműveket, még lehet jó író.
    A másik meg az, hogy attól, hogy vki már a halála előtt is népszerű, szintén nem azt jelenti, hogy értéktelen.. (lásd Jókai)

    Építő jellegű kritikát én is szívesen olvasok, de az ilyen értelmetlen, "Ki ő XY-hoz képest" szerintem csak felesleges indulatokat szül..
    Peace
  • Pash
    #24
    'Tolkien? Sehol nem volt a Gyűrük Ura mielőtt megfilmesítették volna.'
    reloder ezt te sem gondoltad komolyan, vagy ha igen akkor nagyon felületesek az ismereteid. A Gyűrűk Urára alapozva jött létre az összes rpg(szerepjáték), ez a könyv már a film levetítése előtt jóval az egyik legolvasottabb bolt. Ha nem tetszik, az a te bajod, de ne próbáld a saját véleményedet úgy beállítani, mintha mindenki egyetértene veled.
  • Yeti
    #23
    "Tolkien? Sehol nem volt a Gyűrük Ura mielőtt megfilmesítették volna."
    Uhh, tudom, hogy már reagáltak erre, de ez nagyon fájt. Tudod, tulajdonképp Tolkien alkotta meg a fantasy műfajt, és ha ő nem írja meg a Gyűrűk Urát, akkor valószínüleg azóta egy rakat másik könyv sem született volna meg, köztük a HP sem. És mivel nagyjából 50 éve írta Tolkien a Gyűrűk Urát, én ezt nem nevezném újkeletű sztárolásnak, főleg azért nem, mert már a film megszületése előtt is az egyik legnagyobb rajongótáborral ez a könyv rendelkezett. Az, hogy ennek a híre hozzád nem jutott el, az lehet nem a könyv hibája...
  • uniu
    #22
    "Aliens vs Predatornak is kijáró PG-13" szegyen... nem nekik keszult, ez gyakorlatilag a film kiherelese. Olyan is volt amugy, semmi konkret, csak rovid kovethetetlen mozgasok :-/
  • Komolytalan
    #21
    Erre meg csak annyit, hogy én folyamatosan értékelem a minőséget, és mindig az aktuálisan legjobb mellett döntök. Böngészőben, játékban, könyvben egyaránt. Ezért nem is fogok egy darabig Asimovot olvasni.
  • Komolytalan
    #20
    Hát szerintem a HP már jóval a film előtt nagyon sikeres volt, biztos nincs gyereked, mert iskolások nagy része a kötelezőket nem olvasta, de a HP-t igen. Aztán a szülők elkérték tőlük hogy mi lehet az a baromi jó könyv ami így leköti azt a gyereket aki a Kőszívű ember fiait undorodva tolja félre, és azon vették észre magukat, hogy hiába 400 oldal, nem tudják letenni, és karikás szemekkel mennek dolgozni mert hajnali 4-re olvasták ki a könyvet. Szóval valami biztosan van benne, mert pl engem Asimov sose kötött le annyira, hogy ne tudjam letenni. Elég nehéz lesz úgy elfelejteni HP-t 30 év múlva is hogy ott figyel az ajánlott olvasmányok listájában (Asimovval ellentétben:-P
    Tolkienre meg azt mondani hogy a film óta lett felkapott eléggé lol, évekkel azelőtt olvastam, és minden fantasykedvelő barátom is olvasta, hisz alapmű. Más kérdés hogy sokkal inkább rétegkönyv mint a HP, mondjuk a Szilmarilok az kifejezetten nehéz olvasmány, nem hiszem hogy sok ált. iskolás túljut benne az első 20 oldalon. Szerintem sem Tolkien előtt, sem utána senki sem dolgozott ki annyira fantasy világot mint ő, pl Asimov regényeiben mindenki angolul/magyarul beszél, Tolkienében - vagyis a hozzá kapcsolódó jegyzetekben - meg van pl tünde nyelvtan. Szóval nem kéne élből lefikázni egy stílust csak azért mert nem kedveled, és mert ezeknek a feldolgozásait veszik meg az emberek díszdobozos DVDben, nem az I Robot-ot.
  • reloader
    #19
    Próbáljon meg az ember némileg következetes maradni.

    Én spec. nem akarok beállni abba a sorba amelynek tagjai minden évben valaki vagy valami más előtt borulnak a földre.
  • reloader
    #18
    rgerg,

    Minden csoda három napig tart. Akkor fogja megállni a heylét, ha Te majd 20 év múlva HP-ből is 2 órát monológot fogsz tudni elmondani.

    Meg persze 10 emberből 9 ismerni fogja az író nevét:)

    Biztos vagyok benne, hogy más rétegnek szól, de ez még nem ok arra, hogy istenítse bárki is, eprsze szíve-joga, megteheti, de olyan ez, mint mondjuk a Galaxis útikalauz stopposoknak. Egy elvont írás, sokan elolvasták de tkp. nem egy maradandó alkotás, mert mndenki tojni fog rá x év múlva.
  • reloader
    #17
    Egyben válaszolok, mert Netkorlátom van:)

    Szóval először is, sorrendben: BiroAndras

    Van értelme az összehasonlításnak, mert ahogy Te is megpedzegetted a hozzászólásod végén, írói munkásságról van szó, és nem is műfajbeli párhuzamokról.

    HuAn82: Az, hogy gagyi-e, ma még nem tudod eldönteni. Ki ír manapság ilyen jellegű regényt? Alig-alig. Régen, nagyon sokan megpróbálkoztak a Sci-fi írásával, és bizony sokan el is véreztek, szóval nincs viszonyítási alap, nem tudod mihez hasonlítani. Olyan ez mintha csak egy mosógépmárka lenne. Vajon nem mindenkinek ilyen mosógépe lenne? És vajon elmondhatnánk-e, hogy bizony ez csúcs?

    mouss: Mint Andrasnak is, neked is leírom( megjegyezve, hogy szeretem a fantasy-t), itt írói munkásságról szólok inkább.
    Semmi nem támasztja alá azt, hogy Rowling sikeres lenne, az, hogy manapság Hollywood "haldoklik" és kapva kapnak minden ötleten, nem jelenti azt, hogy szuper lenne Rowling regény-sorozata.
    Majd ha 50-60 év múlva is úgy emlegetik, mint ma a néhai nagy sci-fi írókat, akkor majd beszélhetünk arról, hogy tényleg grandiózus művet alkotott, de addig én a mai irodalmi szubkultúra egyedi berendezkedésének tekintem, amely törekszik a sztárolásra.
    Hol vannak a Watchowski(biztos nem jól írtam) fivérek? Ki hall manapság róluk? Lement a Mátrix trilógia, annyi, vége, semmi, 10 év múlva el is feljetik őket. Persze amikor nyomták a mozikban a filmeket, akkor így Watchowskiék, meg úgy.

    A média és a mozi ma különösen rásegít erre a sztárolásra.

    Tolkien? Sehol nem volt a Gyűrük Ura mielőtt megfilmesítették volna.

    Így mennek ezek a dolgok, és igazán majd tényleg 50 év múlva lehet összevetni az írói munkásságokat, de nekem van egy olyan érzésem, hogy Rowling HP-jére 30 év múlva már senki nem fog emlékezni.

    Akkor fog eldőlni, hogy ki volt valóban nagy író, és kit magasztaltak csak ok nélkül.

    Persze ez az én véleményem.

    Ui.: Nem magával a művel van a problémám, hanem a hozzáállással.
  • rgerg
    #16
    "És Te olvastál már mondjuk egy Láthatatlan Ember-t, Wellstől vagy Asimovtól egy Halhatatlanság Halálát? Nem vok benne biztos."

    -Ez sem valami felnőtt megnyilvánulás.Komolyan úgy néz ki ez a vita,mintha 50 éves férfiak azon versenyeznének ki hányszor volt MÁR nővel("persze a sima csók nem ér,csak a nyelves").

    Nem tudom mennyire nagy szám ez (vagy sem) de rendszeresen olvasok könyveket.Tehát ismerek én is jópár remek(-)művet.És nem azért mondom hogy a HP-ek jók,mert az egyetlen dolog amit elolvasok az a pólóm bilétája.

    Wells-t is olvastam és minden barátom tudja ha Asimovról kezdek mesélni akkor menekülni kell mert 2 óránál nem adom alább a monológom.És akárhány regényt, novellát vagy akármit sorolsz is fel azt kell hogy mondjam hogy a HP megállja a helyét bármi mellett.

    Egy dolgot hajlamos mindenki elfelejteni:ezek ha nem is gyerekkönyvek,de egy infantilisebb rétegnek szól.Ezt persze jó értelemben mondom.Nagyon jól esik kicsit ellazítani az agyam és jót röhögni azon pl,hogy egy ügyetlen varázsló álmugliként "skót szoknyában és poncsóban feszített".
  • jocco
    #15
    Nem pont ezzel a filmel kapcsolatba, de hogy a media milyen hatással van a közönségre... én a Gyürük Urát 9 éve még gimibe olvastam először(a padlásról került elő, még apámé volt ő olvasta egyetemi évei alatt), nagyon tetszett, s gondoltam hogy kölcsönadom pár a fantasy iránt fogékony barátonak, de meglepődésem mind 1-2nap, 1 hét után vissza adták, hogy hülyeség, meg gyerekes.
    Bezzeg most hogy a film hatására olyan felkapott lett, mindegyikük falja a könyvet, s nagy rajongói a filmnek meg könyvek :).
  • mouss
    #14
    reloader, nem ellend, hanem a kritikádra szeretnék válaszolni! És én is megengedem magamnak a szubjektivitást;) Ha nem tetszik a fantasy, az a szív joga. Sokan szeretik sokkal jobban a sci-fi-t, nincs is ezzel gond. Rowling remekül kidolgozott gondolatmenettel épít fel egy tényleg lenyűgöző világot, és mindezt úgy önti könyv formába, hogy aki csak egy kicsit is hajlamos beleélni magát a fantasy képekbe, menthetetlenül beleragad. Ennyit a védelméről. Viszont nekem kicsit furcsa - nem ellentámadás, csak kérdés -, hogy miért keverik a fantasy és a sci-fi témákat? Mert vajhmi kevés közük van egymáshoz, szerintem. Attól eltekintve, hogy egy egészán más világot teremtenek azalkotók. A sci-fi ilyen téren sokkal nagyobb mozgásteret biztosít, az biztos. Azt hiszem mindkettőt a saját stílusukon belül van értelme vizsgálgatni. Egy Az Oroszlán, a boszorkányt nem hasonlítanék egy Neuromancerhez, sem egy Huxleyt Tolkienhez. A sztárolást megint más dolognak tartom, mert -és tök igazat adok Neked- a sztárok világát éljük (és ez eccerűen csak üzletet és hasznot jelent), de ellentétben sok elvetélt, tiszavirág életű próbálkozással az Alkotás az, ami miatt el kéne ismernünk valakit-valamit. Megszakad a szívem, mert sajnos ez egészen másként működik. Ezért gondolják sokan, hogy a HP, a Gyűrűk Ura vagy a Narnia krónikák valami új dolog, és most nagyon menő. Most felbosszantott ez a sztárolás téma, úgyhogy bocsi, de egy személyes jellegű kitérőt ha szabad. Életem első könyve Lewistól az Oroszlán, a boszorkány.. és rögtön utána a Caspian herceg volt. Mindkét könyvet ellopták tőlem, még akkor, 8 évesen. 13 azt keresem, minden antikváriumban, és senki még csak nem is hallott róla.. aztán nemrég bementem WCre a Corvinban, és ott volt előttem az új kiadás. decemberben pedig a film. Nem vettem meg. Hasonló volt a helyzet a LOTRel is. Szóval, a művet a saját stílusában nézzük, és először önmagához képest kéne vizsgálgatnunk. főleg, hogy a filmek már egészen mások, mint a könyvek. szerintem
  • HuAn82
    #13
    Nála sokkal rosszabb emberek vannak szerintem "túl sztárolva". Az emberek döntő többségének tetszik amit csinál. Ha annyira gagyi lenne és mesterségesen lenne csak felfújva a dolog hosszú távon nem lenne sikeres, de az. Szóval nem értem a hőbörgést.

  • BiroAndras
    #12
    Én rengeteg könyvet olvastam, Asimov, Wells, Lem, stb., és mégis tetszenek a HP könyvek. Persze nem ugyanaz a katagória, az előbbiek inkább elgondolkodtatók, a HP meg inkább szórakoztató, és ezért nincs is értelme hasonlítgatni őket. Azzal viszont egyetértek, hogy Asimov, A.C. Clark és társaik nagy sok jó könyvet írtak, nem csak egyet.
  • entreri
    #11
    Egyetértek. Manapság mindenkiből sztárt csinálnak. Ez üzlet. Semmi több.

    A filmet megnéztem. Nekem unalmas volt, de majd a fanok jól el lesznek rajta, ahogy az a SW ep3 esetében is volt.
  • reloader
    #10
    "Ez a Rowling" egyáltalán nem érdemtelenül kapja az elismeréseket.Nem vagyok biztos benne,hogy olvastál egy ilyen könyvet is.Próbáld meg.Tetszeni fog."

    És Te olvastál már mondjuk egy Láthatatlan Ember-t, Wellstől vagy Asimovtól egy Halhatatlanság Halálát? Nem vok benne biztos.

    Kissé szvsz túl van sztárolva ez az írónő, persze manapság a sztárok korát éljük, de hol pakolt ez a nő le annyit, mint a század eleji írók?

    Napaság írsz egy könyvet, jól felfuttatják, megfílmesítik, aztán nagy sztár vagy.

    506-0 évvel ezelőtt egy jó könyvért, örülhettél ha nem köröztek a hatóságok.

    Tudod ez a különbség.

    Semmiféle nagy alkotást nem látok ebben a műben. Sima, egyszerű fantasy.

    Főgonosz, főjó. Ennyi. Ilyet minden tizedik másodpercben kitalálok.

    Ez ugyan kemény kiritkának tűnhet, de olvastam én elég régi könyvet ahhoz, hogy megállapítsam, hogy ez a HP majdhogynem egy nulla.
  • Pash
    #9
    'A vendég franciák és bolgárok...' ??? A franciák még oké, de a másik sulinak max annyi köze van a bolgárokhoz, hogy a bajnokuk onnan származik, de a suli valahol északon, slandináviában van.
  • immovable
    #8
    Star Warst (Episode I-II-III) szinte bármi felülmúlja...
  • Hmuda
    #7
    Kíváncsi vagyok, hogy a végét hogyan "csonkították" (*köhh*), hogy ilyen harmatos PG13 besorolást kapott.

    Bár ha ílyen ütemben haladunk korhatártologatás ügyileg, akkor a hatodik rész majd 18-as karikával fog bezuhanni a moziba. Legalábbis remélem. Van pár jelenet amit jó lenne teljes naturális valójukban a képernyőn látni. :-)
  • rgerg
    #6
    most olvasom ezt a rész...egy kicsit ellaposodott most,de amúgy jókat röhögtem rajta.Mert jó könyv(nem azért mert röhejes)

    Az ilyet meg

    "Mondjuk ki ez a Rowling egy Wells-hez képest?" -nagyon nem szeretem."Ez a Rowling" egyáltalán nem érdemtelenül kapja az elismeréseket.Nem vagyok biztos benne,hogy olvastál egy ilyen könyvet is.Próbáld meg.Tetszeni fog.
  • Darth Sith
    #5
    "2005 egyik legélvezetesebb és leglátványosabb két és fél óráját kapják."
    max csak az egyik, Star Wars-ot felülmúlni lehetlen. :)

    Amúgy meg biztos zsír lesz, holnap nézem, majd akkor írok hosszabb véleményt!
  • reloader
    #4
    Rohadt érdekes, mindenhova 20-as betűmérettel van kitéve az írónő neve, persze amikor egy Asimov vagy egy Wells regényt dolgoznak át, akkor valahol elrejtik a based on novel-t. . .

    Úgy látszik a még élőkkel óvatosabban bánnak.

    Mondjuk ki ez a Rowling egy Wells-hez képest?
  • Cat #3
    letöltöttem a filmelőzetest.. hát huh. Izginek néz ki.
  • bld
    #2
    Nem tudom ez a potteres sztori engem inkább fáraszt mint lebilincsel.... 5éveseknek való...
  • vg
    #1
    Harry Potter mint Darth Vader...